14 Kasım 2012, Çarşamba 08:17:02

ANKA'LARIN YAZILIMI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Genelkurmay, seri üretime geçme aşamasında bilgisayarların değiştirilmesini istedi. ‘Gömülü yazılım’ içeren bilgisayarlar, uçuş güvenliğini riske atabiliyor.
  • Arkadaşlar israilden alınan yazılım değil. Kontrol bilgisayarı. İyi okuyun. Bu avrupadan gelen laptopa türkçe windows yüklemek gibi. Ancak bu durum dahi güvenilir değil. Olacaksa tamamı türk malı olmalı. Ben elektronikciyim. Dolayısıyla her bir elektronik parcayı kendimiz üretmeliyiz. İstenirse bir mikro chipe aktarıcı gizlenebilir ve yazılımlarımız uydu vs.. ye aktarılıp israilin eline geçebilir. Belkide geçmiştir bile. İdarecilerimiz bunları nasıl bilemez anlayamıyorum. Saygılar
  • tsk daki her araç yerli bilgisayarla mı olacak şimdi :) F35 i de böyle alalım, söyleyelim ABD ye öyle versin :) herşeyimiz yerli sanki şuanda :(
  • bu ilk değil nedense bu tür şeyler hep israille ortak yapılıyor yada israil e yaptırılıyor daha öncede yenisi ile aynı fiyata gelen tankların modernizasyonu da onlara yaptırılmıştı f 16 ların bazı uygulamaları da ayrıca mayınlı arazilerin temizlenmesi ve 49 yıllığına kiralanması da onlara verilmişti ama iptal edildi one minute çıkışının arkasındaki ticari ve siyasi ortaklığı görmezlikten gelemeyiz bir de yabancılara toprak satışındaki israillerin payını ortaya koyarsak gerçekleri anlarız elbette malatya da ki füze kalkanının kime karşı yapıldığını da biliyoruz arkasında abd ab olan israil ile olan hiçbir şeyden hayır gelmez de neden israil sorusunun cevabını anlamak için de küresel güçlerin kimlerin yönetiminde olduğunu anlamamız gerekiyor.
  • Belki de yanılıyor olabilirim ama bu tür askeri araçların bence en önemli unsurudur yazılım.Sen istediğin kadar %100 Türk de,tamamını da üretsen yazılım yabancıysa sıkıntı.Herşeyi dışardan alın yazılımı biz yapalım bu daha mantıklı.

Geçtiğimiz ay test uçuşu sırasında düşen ilk Türk ‘İnsansız Hava Aracı’ ANKA’nın uçuş kontrol bilgisayarının İsrail malı olduğu ortaya çıktı. Askerî kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail’den alınan parça büyük rahatsızlık meydana getirdi. Genelkurmay yetkililerinin, ANKA’nın seri üretime geçmesinin ardından uçuş bilgisayarının değiştirilmesini istediği belirtildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) bundan sonra üretilecek araçlar için yerli uçuş bilgisayarının geliştirileceği kaydedildi. Yurtdışından alınan uçuş kontrol bilgisayarlarında ‘gömülü yazılım’lar olduğu için bu durumun uçuş güvenliğini riske atabileceği ifade ediliyor.

Türkiye’nin ilk yerli yapım insansız hava aracı ANKA, birçok test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Fakat projede bazı aksaklıklar başından beri devam ediyor. En son geçtiğimiz ay, yer kontrol istasyonuyla 20 saniye boyunca bağlantıyı kaybeden ANKA düştü ve kullanılamaz hale geldi. TUSAŞ, elindeki diğer prototiplerle testlere devam ediyor. Zaman’a konuşan askerî kaynaklar, “Bu tür projelerde hava araçları kaza yapabilir. Bazı gecikmeler yaşanabilir. Bunu normal karşılıyoruz. Fakat kritik öneme sahip donanımlar yerli olmalı. Uçuş kontrol bilgisayarının İsrail’den alınmış olmasını doğru bulmuyoruz. Seri üretime geçildiğinde, yerli uçuş kontrol bilgisayarı istediğimizi dile getirdik.” değerlendirmesini yaptı.

Konuyla ilgili konuşan TUSAŞ yetkilileri, uçuş kontrol bilgisayarının İsrail’den alındığını doğrularken, içine konulan yazılımların ise tamamen milli olduğunu ifade etti. Yerli uçuş kontrol bilgisayarı için çalışmaların başladığını da dile getiren yetkililer, Genelkurmay’ın isteklerinin karşılanacağını açıkladı. Uçuş kontrol bilgisayarı aslında aküye benzer bir kutu görünümünde. Asıl kritik olan ise hava aracının temel uçuş fonksiyonlarını yöneten yazılımlar. Bunlar, motor, iniş takımları ve aviyonik üniteler gibi kritik fonksiyonları kontrol ediyor. Otopilot ve uçuş yönetim sisteminin icrasını sağlıyor. Hata yönetim mekanizmalarını işletiyor. Fakat uçuş kontrol bilgisayarının içindeki temel yazılımın, daha sonra yüklenen kodlarla çakışma ihtimali bulunuyor.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in katıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısından ANKA’nın geliştirilmesi ve daha kuvvetli bir motorla yenilenmesi kararı çıkmıştı. Buna göre bir sonraki ANKA silahlandırılacak. (Zaman)

ANKA'LARIN YAZILIMI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

ali yiğit ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar israilden alınan yazılım değil. Kontrol bilgisayarı. İyi okuyun. Bu avrupadan gelen laptopa türkçe windows yüklemek gibi. Ancak bu durum dahi güvenilir değil. Olacaksa tamamı türk malı olmalı. Ben elektronikciyim. Dolayısıyla her bir elektronik parcayı kendimiz üretmeliyiz. İstenirse bir mikro chipe aktarıcı gizlenebilir ve yazılımlarımız uydu vs.. ye aktarılıp israilin eline geçebilir. Belkide geçmiştir bile. İdarecilerimiz bunları nasıl bilemez anlayamıyorum. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
günaydın ~ 6 yıl önce
tsk daki her araç yerli bilgisayarla mı olacak şimdi :) F35 i de böyle alalım, söyleyelim ABD ye öyle versin :) herşeyimiz yerli sanki şuanda :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
one minute ~ 6 yıl önce
bu ilk değil nedense bu tür şeyler hep israille ortak yapılıyor yada israil e yaptırılıyor daha öncede yenisi ile aynı fiyata gelen tankların modernizasyonu da onlara yaptırılmıştı f 16 ların bazı uygulamaları da ayrıca mayınlı arazilerin temizlenmesi ve 49 yıllığına kiralanması da onlara verilmişti ama iptal edildi one minute çıkışının arkasındaki ticari ve siyasi ortaklığı görmezlikten gelemeyiz bir de yabancılara toprak satışındaki israillerin payını ortaya koyarsak gerçekleri anlarız elbette malatya da ki füze kalkanının kime karşı yapıldığını da biliyoruz arkasında abd ab olan israil ile olan hiçbir şeyden hayır gelmez de neden israil sorusunun cevabını anlamak için de küresel güçlerin kimlerin yönetiminde olduğunu anlamamız gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 6 yıl önce
Belki de yanılıyor olabilirim ama bu tür askeri araçların bence en önemli unsurudur yazılım.Sen istediğin kadar %100 Türk de,tamamını da üretsen yazılım yabancıysa sıkıntı.Herşeyi dışardan alın yazılımı biz yapalım bu daha mantıklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000