16 Ağustos 2012, Perşembe 11:08:28

UÇUŞ OKULLARINDA MEDRESE USULÜ EĞİTİM

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Pilotaj Eğitimi Teorik Bilgi Dersleri Usta Öğreticisi Yetkilendirme Talimatı yayımladı. Buna göre pilotaj eğitimi veren okullarda deneyimli öğrenci diğer öğrencilere teorik ders verebilecek...
  • On lisans yada arka lisans ne oluyor? Adam ev ekonomisi okuduysa ne alakasi var havacilikla? Dunyada diger ulkelerde varmiymis boyle birsey? Insan Limitlerinde Asgari CPL tanimi nedir? CPL olunca ne oluyor? Fi tarihinde CPL sinavini vermis olan yari doktor mu oluyor? Hasta bu sistem hemde cok hasta. Dogurduklarida ozurlu.
  • bu ülkede fazla saati birazcık fazla tecrübesi olan kendini tanrı sanıyor. türlü ukalalıklar aşırı kendine güven f.o ları aşağılama hor görme, ezik davranışlar sindirememişlik her şeyi ben bilirim çok saatim varsa kafama göre uçar cb leri bile aşarım anlayışı olduğu sürece sivil havacılık gelişmez gelişemez
  • 17.07'ye ya arkadaşım açık açık yazsana sen de bu çalışmanın kılavuzlarındanmısın? kalemşörümüsün? SHGM gillerindenmisin? kimsin nesin necisin bu çalışmanın en doğru çalışma olduğunu nerden biliyorsun? Sana tek bir soru bu çalışma hangi uluslararası kurala, dokümana veya kitaba dayanılarak hazırlanmış? dokümanda bu belirtilmediği için bu herkesin kafasına göre uydurduğu bir çalışma olmuş. Sen neye kızdın onu anlayamadık...
  • yukarıda yayınlanan yonetmeligin neresinde "öğrenci ders verebilir" yazıyor yahu?? Tam tersine; vereceği dersin derecesine göre PPL, CPL, yada ATPL sahibi olmalıdır yazıyor. Yani Türkçesi PPL sahibi bir öğretici CPL dersi veremez diyor.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Uçuş  Eğitim Organizasyonlarında görev yapacak Pilotaj Eğitimi Teorik  Bilgi Dersleri Usta Öğreticilerinin yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenledi.

Talimata göre, pilotaj eğitimi veren uçuş organizasyonlarında SHGM’nin belirlediği niteliklere uyan usta öğrenciler, diğer öğrencilere teorik eğitim verebilecek. Usta öğretici olmak isteyenler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuracak, gerekli şartları taşıdığı takdirde eğitim verme konusunda yetkilendirilecek.

İşte SHMG’nin usta öğreticide aradığı koşullar:

Öğreticinin Nitelikleri

Madde 6 –  (1) Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş Uçuş  Eğitim
Organizasyonu tarafından görevlendirilecek öğreticinin yetkilendirilebilmesi için aşağıdaki
şartlar aranır:

a) Eğitim verdiği dil anadili değil ise bu dilde yeterliliğini gösteren ve Genel
Müdürlük tarafından kabul edilebilir belgesinin bulunması.

b) Yirmi bir yaşını tamamlamış olması.

c) Asgari ön lisans mezunu olması.

ç) Yetkilendirileceği teorik bilgi dersi konusunda JAR FCL-1 veya JAR FCL-2
müfredatına hakim olması.

d) Değerlendirme sırasında öğretim yöntemlerinden yararlanma, zamanı etkili
kullanma, öğrenci ile iletişim kurabilme, açık anlaşılır ve doğru bir dil kullanma,
bilgisini güncel tutma, ders için kaynak gösterme, beden dilini düzgün kullanma gibi temel
eğitmenlik nitelik ve becerilerine sahip olduğunu bu Talimat kapsamında oluşturulan
değerlendirme komisyonuna kanıtlaması.

e) Pilotlar için yetkilendirileceği derse uygun PPL, CPL veya ATPL lisansı olması ve başvuru tarihi itibariyle lisansın askıya alınmamış veya iptal edilmemiş olması. (Başvuru tarihinde lisansın süresi sona ermiş olabilir).

f) Yetkilendirileceği dersle ilgili Ek-1’e uygun alınmış kurs bitirme belgesi ve/veya bu dersle ilgili sivil havacılık meslek grubunda çalıştığına ilişkin varsa bir belgeye
sahip olması.

g) Dersi  İngilizce verecek olan öğretici adayının, Türkçe terminolojiye hakim olması.

(2)  İnsan Performansı ve Limitleri dersini verecek öğreticinin, Tıp Doktoru,
Psikolog veya asgari CPL lisanslı pilot olması gereklidir.

a)  İnsan Performansı ve Limitleri dersini  verecek Tıp Doktoru, ayrıca uçuş tabipliği eğitimi/ havacılık tıbbı eğitimi veya JAR-FCL 3 temel ve ileri düzey eğitimlerinden asgari birine sahip olmalıdır.

b)  İnsan Performansı ve Limitleri dersini verecek Psikolog veya asgari CPL lisanslı pilot ayrıca JAR-FCL 3 ve ICAO Ek-1 konularına hakim ve  İnsan faktörleri ve havacılıkta CRM eğitimi ile uçuş fizyolojisi eğitimine sahip olmalıdır.

(3)  Uçuş  Prensipleri  (081  veya  082)  dersini  verecek  öğretici,  ayrıca  en  az  PPL lisansına sahip pilot veya Havacılık/Uçak/Uzay Mühendisi olmalıdır.

(4) Kütle ve Denge (031) ve Performans (032, 034) derslerini verecek öğretici, eğitimini  verdiği  uçuş    eğitim  organizasyonunda  uçuş eğitim amaçlı kullanılan hava araçlarının kütle ve denge bilgilerine ve hesaplamalarına hakim olmalıdır.

UÇUŞ OKULLARINDA MEDRESE USULÜ EĞİTİM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

On lisans? CPL? ~ 6 yıl önce
On lisans yada arka lisans ne oluyor? Adam ev ekonomisi okuduysa ne alakasi var havacilikla? Dunyada diger ulkelerde varmiymis boyle birsey? Insan Limitlerinde Asgari CPL tanimi nedir? CPL olunca ne oluyor? Fi tarihinde CPL sinavini vermis olan yari doktor mu oluyor? Hasta bu sistem hemde cok hasta. Dogurduklarida ozurlu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tr de sivil havacılık gelisemez ~ 6 yıl önce
bu ülkede fazla saati birazcık fazla tecrübesi olan kendini tanrı sanıyor. türlü ukalalıklar aşırı kendine güven f.o ları aşağılama hor görme, ezik davranışlar sindirememişlik her şeyi ben bilirim çok saatim varsa kafama göre uçar cb leri bile aşarım anlayışı olduğu sürece sivil havacılık gelişmez gelişemez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
17.07'ye ya arkadaşım açık açık yazsana sen de bu çalışmanın kılavuzlarındanmısın? kalemşörümüsün? SHGM gillerindenmisin? kimsin nesin necisin bu çalışmanın en doğru çalışma olduğunu nerden biliyorsun? Sana tek bir soru bu çalışma hangi uluslararası kurala, dokümana veya kitaba dayanılarak hazırlanmış? dokümanda bu belirtilmediği için bu herkesin kafasına göre uydurduğu bir çalışma olmuş. Sen neye kızdın onu anlayamadık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yonertmelik ~ 6 yıl önce
yukarıda yayınlanan yonetmeligin neresinde "öğrenci ders verebilir" yazıyor yahu?? Tam tersine; vereceği dersin derecesine göre PPL, CPL, yada ATPL sahibi olmalıdır yazıyor. Yani Türkçesi PPL sahibi bir öğretici CPL dersi veremez diyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000