01 Kasım 2014, Cumartesi 08:10:41

SHGM'NİN 'CEP TELEFONU' KARARI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçaklardaki taşınabilir elektronik cihazların (cep telefonu, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, elektronik oyun konsolu, elektronik kitap, MP3 çalar vb.) uçuşun her aşamasında kullanımına yönelik yeni bir genelge yayınladı.
  • Uçuş esnasında elektronik cihazların kullanımı teknik bir konudur. Burada önemli olan, uçaktaki kişilerce kullanılacak bir elektronik cihazın elektromanyetik olarak uçaktaki elektronik sistemlere bir etkisinin olup olmayacağıdır. Mevcut cep telefonlarının, bilgisayarın, tabletin, fotoğraf makinesinin ve diğer birçok elektronik cihazın söz konusu sistemlere olumsuz etkisi olmayacaktır. Ancak verici olarak yayın yapan elektronik cihazların kullanılması, uçaklardaki elektronik alıcı sistemlerin kullanmakta oldukları VHF ve UHF bandındaki özel ayrılmış frekans bandlarına etki etmiyorsa kullanılmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Yapılacak düzenlemelerin bu teknik kriterlere göre yapılması gerekir.
  • Yurtiçi gereksiz bence. En fazla 1 buçuk saat holdingi yönetmesinler :)))
  • SORMA, HALLET, GARANTİ ver, MESULİYET kabul etmem. Ben yazıdan bunu anladım. :)
  • bence serbest birakan hava yollari ayri bir grup altinda Ahiret air lines olusturmali ve bunun sonucuda belli.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), uçaklardaki taşınabilir elektronik cihazların (cep telefonu, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, elektronik oyun konsolu, elektronik kitap, MP3 çalar vb.) uçuşun her aşamasında kullanımına yönelik yeni bir genelge yayınladı.

Genelgeye göre, 21 Ocak 2014 tarihinde yapılan düzenlemeyle bu cihazların uçuş sırasında kullanımına belirli şartlar altında izin verildiği hatırlatılarak, yapılan değerlendirmeler ve uluslararası uygulamaların incelenmesi sonucunda, belli hususlar çerçevesinde taşınabilir elektronik cihazların uçuş esnasında kullanılmalarına müsaade edildiği vurgulandı.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ GARANTİ EDECEK

Yeni genelgeye göre, taşınabilir elektronik cihazların uçakta kullanılmasına izin vermek isteyen havayolu şirketleri, uçuş öncesinde bu cihazların uçağın emniyetle işletilmesine etkisinin olmadığına emin olacak ve bu cihazların uçağın elektronik sistemlerini, donanımını ve özellikle seyrüsefer ve iletişim sistemlerini etkilemediğini garanti altına alacak. 

Taşınabilir elektronik cihazların uçuş sırasında kullanım şartlarını kesin olarak tanımlayacak olan havayolu şirketleri, bu cihazların ne tip hava araçlarında, ne zaman ve hangi koşullar altında kullanılabileceğini belirleyecek.

KAPI KAPANMADAN ÖNCE

Yeni kurallar doğrultusunda, yolcu, uçağa binişten sonra, kapı kapatılıncaya kadar cep telefonlarını veya taşınabilir elektronik aletlerini açık olarak kullanabilecek. Kapının kapatılmasıyla birlikte, tüm elektronik cihazlar ikinci bir anonsa kadar ’uçuş modunda’ kullanılacak.

Uçağın havalanmasının ardından, seyir yüksekliğine gelinmesiyle birlikte kabin amiri anons yaparak cihazların kullanımının serbest bırakıldığını bildirmesiyle yolcular cihazlarını açabilecek. Ancak bu konuda havayolu şirketleri farklı uygulamalara da gidebilecek.

UÇUŞ EMNİYET KARTI HAZIRLANACAK

Havayolları bu konuda daha fazla bilgi için koltuk ceplerine bilgilendirici uçuş emniyet kartı koyacak. Emniyet Bilgilendirme Kartlarında, söz konusu cihazların kullanımına yönelik standart uygulama usulleri belirtilecek.

UÇUŞ PERSONELİ TAKİP EDECEK

Taşınabilir elektronik cihazların kullanımına ait uygulamalar, yolcular emniyet kemerlerini bağlamadan önce anons edilecek ve uçuş mürettebatı tarafından verilen talimatlara her koşulda riayet edilmesi gerektiği açıkça vurgulanacak. Taşınabilir elektronik cihazların uygun şekilde kullanıldığına dikkat edilecek, şüphe halinde cihazın kapatılması sağlanacak ve cihazlardaki batarya sızıntılarına ve aşırı ısınmaya gerektiğinde müdahale edilecek.

SHGM'NİN 'CEP TELEFONU' KARARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Engineer ~ 3 yıl önce
Uçuş esnasında elektronik cihazların kullanımı teknik bir konudur. Burada önemli olan, uçaktaki kişilerce kullanılacak bir elektronik cihazın elektromanyetik olarak uçaktaki elektronik sistemlere bir etkisinin olup olmayacağıdır. Mevcut cep telefonlarının, bilgisayarın, tabletin, fotoğraf makinesinin ve diğer birçok elektronik cihazın söz konusu sistemlere olumsuz etkisi olmayacaktır. Ancak verici olarak yayın yapan elektronik cihazların kullanılması, uçaklardaki elektronik alıcı sistemlerin kullanmakta oldukları VHF ve UHF bandındaki özel ayrılmış frekans bandlarına etki etmiyorsa kullanılmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Yapılacak düzenlemelerin bu teknik kriterlere göre yapılması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yurtiçi gereksiz bence. En fazla 1 buçuk saat holdingi yönetmesinler :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 3 yıl önce
SORMA, HALLET, GARANTİ ver, MESULİYET kabul etmem. Ben yazıdan bunu anladım. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
bence serbest birakan hava yollari ayri bir grup altinda Ahiret air lines olusturmali ve bunun sonucuda belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000