20 Temmuz 2012, Cuma 15:49:39

SHGM’DEN SERT UYARI...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü pilotlara yönelik sert uyarılarda bulundu. SHGM uyarıları dikkate almayanların nasıl cezalandıracağını da alenen deklere etti.
  • Aman devamlı sert uyarı yapın şu yabancı pilot meselesine işsiz pilotlar için sakın kılınızı kıpırdatmayın yansın keten helvalar
  • Hayır!! öğrenciler tam tersine kayıtlarda yada evraklarımda bir hata olur hassasiyeti ve endişesi içinde gerekirse bazan düzeltme yapılabilmesi için kurşun kalem kullanmıştır. Onun dışında aklı başında hiç bir öğrenci ne buna tenezzül eder 10-20 dakika vs için nede kendini riske eder. Zaten aslolan, bu işten ekmek yiyecek isen mümkün mertebe gerektiği kadar uçabilmendir. Eksik eğitimle akademi bitirmek değil. Kaldı ki eksiksen bitiremezsinde.. Bunun sınavı var vs si var... Ama doğru bir şeye parmak basılmış evet!! Uçuyorsan yanında logbbok'unu bulundurmalısın vede uçuştan sonra hemen kaydetmelisin. Son olarakta, uçuş eğitim akademinle koordine etmelisin bu verileri. Sonrasında hata payı kalmaz. Kursun kalem kullanmayada gerek kalmaz. Direkt yazarsın tükenmez bir kalemle. Bu konuyu lütfen FTO (Uçuş eğitim kurumlarıyla) daha fazla bağdaştırıp, suçsuz insanlarında günahına girmeyin su mübarek zamanlarda. Lütfen..
  • tabiiki kaptan pilot olmak için yazana dikkatli oku uçuş saatleri eksik diyor yüksek değil
  • cabuk kaptan olmak icin sisirmek lazim ucus saatlerini....

 

İşte SHGM’den yapılan uyarı

Genel Müdürlüğümüzce son dönemde gerçekleştirilen FTO ve TRTO kuruluşlarının denetlemeleri esnasında, pilot şahsi uçuş kayıt defterlerinin (logbook) sadece kurşun kalem ile doldurulduğu veya önce kurşun kalem ile doldurulup daha sonra sabit bir kalem ile üzerinden geçildiğine yönelik tespitler yapılmıştır.

Uçuş kayıtlarının gerçekçi ve tutarlı olabilmesi için, uçuş gerçekleştikten hemen sonra uçuş kayıt defterinin pilot tarafından sabit bir kalem ile doldurulması gerekmektedir.

Belge üzerindeki bilgilerin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde işlenmesi gerekliliği ve bu eksikliğin oluşturabileceği olumsuzlar göz önüne alınarak, Genel Müdürlüğümüzce bundan sonra gerçekleştirilecek denetlemeler esnasında karşılaşılacak bu işlemin "Seviye-1" bulgu olarak değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Tüm işletmelerimizin ve pilotlarımızın konuya hassasiyetle yaklaşması büyük önem taşımaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AirportHaber’in edindiği bilgilere göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bu sert uyarıyı yapmasının arkasında önemli bir bulgunun yattığı ileri sürüldü. SHGM’nin SÜTAŞ’a ait bir helikopterde kayıtların motor kayıtları ile uyuşmadığını tespit ettiği iddia edildi. İddiaya göre SÜTAŞ’a ait Bell 407 helikopterinde 600 saat uçuş yapılmasına rağmen 300 saat uçuş yapıldı gibi gösterildiği pilotların logbook’lara kasıtlı olarak düşük yazdıkları kaydedildi.

SHGM’DEN SERT UYARI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

SHGM ???? ~ 6 yıl önce
Aman devamlı sert uyarı yapın şu yabancı pilot meselesine işsiz pilotlar için sakın kılınızı kıpırdatmayın yansın keten helvalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kasten Yanlış Yorumlar Yazmayın ~ 6 yıl önce
Hayır!! öğrenciler tam tersine kayıtlarda yada evraklarımda bir hata olur hassasiyeti ve endişesi içinde gerekirse bazan düzeltme yapılabilmesi için kurşun kalem kullanmıştır. Onun dışında aklı başında hiç bir öğrenci ne buna tenezzül eder 10-20 dakika vs için nede kendini riske eder. Zaten aslolan, bu işten ekmek yiyecek isen mümkün mertebe gerektiği kadar uçabilmendir. Eksik eğitimle akademi bitirmek değil. Kaldı ki eksiksen bitiremezsinde.. Bunun sınavı var vs si var... Ama doğru bir şeye parmak basılmış evet!! Uçuyorsan yanında logbbok'unu bulundurmalısın vede uçuştan sonra hemen kaydetmelisin. Son olarakta, uçuş eğitim akademinle koordine etmelisin bu verileri. Sonrasında hata payı kalmaz. Kursun kalem kullanmayada gerek kalmaz. Direkt yazarsın tükenmez bir kalemle. Bu konuyu lütfen FTO (Uçuş eğitim kurumlarıyla) daha fazla bağdaştırıp, suçsuz insanlarında günahına girmeyin su mübarek zamanlarda. Lütfen..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oku ve anla ~ 6 yıl önce
tabiiki kaptan pilot olmak için yazana dikkatli oku uçuş saatleri eksik diyor yüksek değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabiki kaptan pilot olmak icin ~ 6 yıl önce
cabuk kaptan olmak icin sisirmek lazim ucus saatlerini....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000