13 Eylül 2009, Pazar 07:57:39

Isparta kazası davasına bilirkişi isteniyor

Isparta'da yaklaşık 2 yıl önce 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası davasında teknik bilgi eksikliği nedeniyle sanıklara doğru soruların yöneltilemediğini savunan yolcu yakınları, davada havacılıktan anlayan bilirkişinin bulunması teklifinde bulundu.
  • ŞİMDİ AÇIK AÇIK YAZIYORUM..BİLİRKİŞİYİ KİM LER İSTER ..DAVACI TARAFIMI YOKSA DAVAYA BAKAN MAHKEMEMİ İSTİYOR..YOKSA DA DAVA EDİLENLERMİ İSTİYOR..HER KİM İSTİYORSA AIRPORT HABERE AÇIK AÇIK İSİM ADRES TELEFON MAİL ADRESİNİZİ YAZIN GEREKLİ ŞARTLARI GÖRÜŞELİM VE DOĞRU NEYSE YAPILACAK HER ŞEY YAPILIR..KİM BU İŞİ BİLİYORSA TALİP OLSUN BAKALIM KİMLER BU İŞİ İYİ BİLİYOR GÖRELİM..HAYDİ HAYIRLISI OLSUN BAKALIM BU TEKLİFE KİMLER CEVAP VEREBİLECEK..BURAYA YORUM YAZMAKLA OLMUYOR BU İŞLER..
  • EĞER SİZLER YANİ BURAYA YORUM YAZAN TEKNİK KÖKENLİ DOSTLAR..YARDIMDA BULUNMAK İSTERSENİZ NEDEN MAHKEMEYE MÜRACAT EDİP ..KONUNUN AYDINLANMASINA DESTEK VERMİYORDA ..BU RAYA YORUM YAZARAK NE ELDE EDECEKSİNİZ.HİÇ OLMASSA UZMAN OLDUĞUNUZU VEDE TÜRKİYEDE BU İŞDE BİLEN KIYMETLİ İNSANLAR OLDUĞUNU İSPAT ETMİŞ OLURSUNUZ..YOKSA KİMSENİN DUYGULARI İLE OYNAMAYIN VEDE YANILTMAYIN..LÜTFEN TEKNİKÇİ ARKADAŞLAR
  • Bu kazanın bir pilotaj hatası olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Uçak pist yerine pilot tarafından dağa indirilmiştir. Efendim EGPWS çalışmıyordu kaza bu nedenle oldu diyenler Amisterdam kazasına baksın o uçağın EGPWS'i çalışıyordu kaza engellenebildimi hayır neyi tartışıyoruz anlayamadım. BU kazanın pilot hatası dışında herhangi bir nedeni yok. Sahi bu kazaya dava açıkdıda şu amisterdam kazasında ölenler bu ülkenin vatandaşı değilmiğdi ne bu kazadan hiç bir haber alamıyoruz da.
  • Sayin Ceylan tespitleriniz tamamen dugrudur.Dikatli olun bunlar mafya gibidirler.Hepsi birbirlerine bir sekilde baglidirlar.Cebeci kendisi sivil havacilik genel müdürlügüne bir kac yil görev yapmistir.Bu kisinin davada bagimsizligina inanmayin.Bilirkisileri cok cabuk taraflarina cekiyorlar.Hakkinizi Avrupa mahkemelerinde alirsaniz daha iyi sonuclar alirsiniz.Allah yardimciniz olsun.

Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında 30 Kasım 2007'de düşen uçakta eşini ve bir aylık bebeğini kaybeden Bülent Ceylan, kaza ile ilgili olarak Dünyaya Bakış Havacılık Şirketi'nin 9 yetkilisi hakkındaki yargılama sürecinin devam ettiğini, ancak sanıkların duruşmalarda verdikleri ifadelerin doyurucu olmadığını savundu.

Teknik bilgi eksikliği nedeniyle sanıkların yaptıkları açıklamaları anlamadıklarını kaydeden Ceylan, şunları söyledi:

"Duruşmada sanıklar ifadelerini veriyorlar. Ancak onların yaptıkları teknik açıklamaları biz anlamıyoruz. Bu nedenle de doğru sorular yöneltemiyoruz. Sanıkların da uçaklarla ilgili yaptıkları açıklamalarının doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak duruşmada bilirkişi olursa hem sanığın uçakla ilgili teknik açıklamalarının doğru olup olmadığı belirlenecek hem de sanığa daha doğru sorular yöneltilebilecek."

Sivil havacılıkta uçuş güvenliğinin de giderek azaldığını ileri süren Bülent Ceylan, hava şirketlerinde çalışanların mesai saatlerinin uzunluğu ve yeterli eğitimin verilmemesi nedeniyle hata yapma risklerinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Ceylan, sivil havacılıkla ilgili endişelerini şöyle dile getirdi:

"Türkiye'de en büyük eksiklik, hava araçlarının kazalarını inceleyen ve hava araçlarını her konuda denetleyen kurumun aynı olmasıdır. Bu kurum hava araçlarının denetlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi, aynı zamanda sektörde çalışan kişilerin eğitimi ile ilgili konuda sorumlu. Aynı zamanda da olası kazada eksiklikleri gün yüzüne çıkaracak kurum. Böyle bir durumda bu kurumun tarafsız olması mümkün değil. Çünkü kendi kurumunun ve diğer hava şirketinin açıklarını vermiş olur. En kısa yol, 'pilotaj hatası' ya da belgelerle yapılan 'bizler temiz' demeleri."

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, tamamen bağımsız olması gerektiğini savunan Ceylan, Isparta'da meydana gelen uçak kazasının aslında sivil havacılığın ne derecede hizmet verdiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

(CNN Türk)

Isparta kazası davasına bilirkişi isteniyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 9 yıl önce
ŞİMDİ AÇIK AÇIK YAZIYORUM..BİLİRKİŞİYİ KİM LER İSTER ..DAVACI TARAFIMI YOKSA DAVAYA BAKAN MAHKEMEMİ İSTİYOR..YOKSA DA DAVA EDİLENLERMİ İSTİYOR..HER KİM İSTİYORSA AIRPORT HABERE AÇIK AÇIK İSİM ADRES TELEFON MAİL ADRESİNİZİ YAZIN GEREKLİ ŞARTLARI GÖRÜŞELİM VE DOĞRU NEYSE YAPILACAK HER ŞEY YAPILIR..KİM BU İŞİ BİLİYORSA TALİP OLSUN BAKALIM KİMLER BU İŞİ İYİ BİLİYOR GÖRELİM..HAYDİ HAYIRLISI OLSUN BAKALIM BU TEKLİFE KİMLER CEVAP VEREBİLECEK..BURAYA YORUM YAZMAKLA OLMUYOR BU İŞLER..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
EĞER SİZLER YANİ BURAYA YORUM YAZAN TEKNİK KÖKENLİ DOSTLAR..YARDIMDA BULUNMAK İSTERSENİZ NEDEN MAHKEMEYE MÜRACAT EDİP ..KONUNUN AYDINLANMASINA DESTEK VERMİYORDA ..BU RAYA YORUM YAZARAK NE ELDE EDECEKSİNİZ.HİÇ OLMASSA UZMAN OLDUĞUNUZU VEDE TÜRKİYEDE BU İŞDE BİLEN KIYMETLİ İNSANLAR OLDUĞUNU İSPAT ETMİŞ OLURSUNUZ..YOKSA KİMSENİN DUYGULARI İLE OYNAMAYIN VEDE YANILTMAYIN..LÜTFEN TEKNİKÇİ ARKADAŞLAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu kazanın bir pilotaj hatası olduğu tartışma götürmez bir gerçektir. Uçak pist yerine pilot tarafından dağa indirilmiştir. Efendim EGPWS çalışmıyordu kaza bu nedenle oldu diyenler Amisterdam kazasına baksın o uçağın EGPWS'i çalışıyordu kaza engellenebildimi hayır neyi tartışıyoruz anlayamadım. BU kazanın pilot hatası dışında herhangi bir nedeni yok. Sahi bu kazaya dava açıkdıda şu amisterdam kazasında ölenler bu ülkenin vatandaşı değilmiğdi ne bu kazadan hiç bir haber alamıyoruz da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sayin Ceylan tespitleriniz tamamen dugrudur.Dikatli olun bunlar mafya gibidirler.Hepsi birbirlerine bir sekilde baglidirlar.Cebeci kendisi sivil havacilik genel müdürlügüne bir kac yil görev yapmistir.Bu kisinin davada bagimsizligina inanmayin.Bilirkisileri cok cabuk taraflarina cekiyorlar.Hakkinizi Avrupa mahkemelerinde alirsaniz daha iyi sonuclar alirsiniz.Allah yardimciniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000