15 Temmuz 2008, Salı 07:55:18

İNGİLİZCESİ YETERSİZ PİLOTLAR SINAVA GİRECEK

Uluslararası Pilotlar Birliği(IFALPA)’nin İngilizce kurslarına katılabilmek için Türkiye Havayolları Pilotları Derneği(TALPA)’ne yapılacak başvurular için bugün son gün.
  • Bu isin de suyu cikar, herkes sorulari ezberler sonra da gecerler sinavlari. Yoksa iyi bir temizlik sart. Amerika'ya, Ingiltere'ye gittiklerinde Turkish 5 'tan baska ingilizce konusamayanlar var..
  • belki sınvı geçersin ama simulatörde zor canım daha hidrolik sistemini bile bilmiyorsun elektrik sistemi zaten yok sana bir soru push back yaptın ama sterring çalışmıyor tüm hidrolik sistem devrede ve pim alınmış bul bakalım senin gibi plot olmayan ama altın mikrafonlar sisteme zarar cevabı ver pilot ol
  • senin gibi bütün vasfsızları üniversiteye giremeyenleri iş bulamanyaları pilot yaptılar sadece dilinmi var onu başka yerde kullan zevk alırsın
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO) asamblesi 1998 yılında oluşan kaza ve kırım olaylarında gerek pilotların gerek hava trafik kontrolörlerinin İngilizce bilgisinin yetersizliğinin önemli bir yer tuttuğunu belirledi. Bunun üzerine Hava Seyrüsefer Komisyonu temel İngilizce çalışma grubunu oluşturdu. Bu grubun çalışmaları sonucu, Mart 2003’te Annex 1, Annex 6(Operation of Aircraft), Annex 10, Annex 11(Air Traffic Services) ve Hava Trafik Yönetimi’nde(Air Traffic Management PANS-ATM, Doc 4444) uluslararası sivil havacılıkla ilgili gerekli İngilizce seviyesi için değişiklikler yaptı. Buna göre kokpit ekiplerinin ve hava trafik kontrolörlerinin İngilizce bilgisi en az dördüncü seviyede olması gerekiyor. Alınan karara göre ayrıca ekiplerin İngilizce seviyesi bir sınav sistemiyle 2010 yılına kadar belirlenecek.    

SINAV SİSTEMİNİ SHGM OLUŞTURACAK

IFALPA, ICAO’nun zorunlu kıldığı İngilizce sınavı nedeniyle büyük bir pazarın oluştuğunu düşünüyor. Ancak IFALPA’ya göre, bu eğitimi verecek kursların büyük bölümü eğitim sistemlerini Doc 9835’e göre oluşturamadığından, faydalı değil. Doc 9835’te, ICAO’nun İngilizce seviye belirleme kriterlerini, oluşturulacak sınav sisteminin şeklini, özelliklerini belirtiyor. Örneğin, sınav içeriğinde konuşma ve anlamanın dördüncü seviye kriterlerinin neler olduğu belirtiliyor. Türk sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de bu kapsamda bir seviye tespit sınav sistemi oluşturmak için, THY’den 10, TÖSHİD’den 10 ve TALPA’dan 10 aday isim istedi.

BUGÜN SON GÜN

Konu gündeme geldiğinden bu yana, muhtelif ülkelerde çeşitli kurslar açıldı ancak ICAO’ya göre bu kurslar ihtiyacı karşılayamadı. Bunun için, TALPA Türkiye’den sınava girecek personel için IFALPA ile görüşerek, IFALPA’nın yeterli göreceği kurslara, ihtiyacı olanları yönlendiriyor. Bu kurslara katılmak için TALPA’ya başvuru süresi ise bugün sona eriyor.

İNGİLİZCESİ YETERSİZ PİLOTLAR SINAVA GİRECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Inciluz ~ 10 yıl önce
Bu isin de suyu cikar, herkes sorulari ezberler sonra da gecerler sinavlari. Yoksa iyi bir temizlik sart. Amerika'ya, Ingiltere'ye gittiklerinde Turkish 5 'tan baska ingilizce konusamayanlar var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakalım ~ 10 yıl önce
belki sınvı geçersin ama simulatörde zor canım daha hidrolik sistemini bile bilmiyorsun elektrik sistemi zaten yok sana bir soru push back yaptın ama sterring çalışmıyor tüm hidrolik sistem devrede ve pim alınmış bul bakalım senin gibi plot olmayan ama altın mikrafonlar sisteme zarar cevabı ver pilot ol

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sayın skyworker ~ 10 yıl önce
senin gibi bütün vasfsızları üniversiteye giremeyenleri iş bulamanyaları pilot yaptılar sadece dilinmi var onu başka yerde kullan zevk alırsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OÇFOM ~ 10 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000