05 Mayıs 2016, Perşembe 09:18:08

İlk drone cezası kesildi

Uçuş güvenliğini tehlikeye sokan insansız hava araçları için yasal düzenlemenin 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren devreye girmesi üzerine 17 bin liralık ilk ceza kesildi.
  • Her işimiz tamam, tek eskiğimiz drone talimatı. SHGM daha önemli sorunlara çözüm bulsun önce.
  • Ben drone kullanırsam açık arazide kullanırım. O neymiş evlerin üstünde gezmek. Drone kullananlar sakin ve açık alan üzerinde kullanmalıdır. Yoksa sıkıntı yaşarlar. Haberiniz olsun.
  • Bravo valla. Tam sizlik haber. Her iş bitti sıra dronelara geldi. O işi de TSE ye verin onlar uğraşsın. Daha iyi değil mi
  • Bi manukyan vardı AHL üzerinde drone uçurup binlerce insanın hayatını tehlikeye atmıştı, ne oldu ona? Haber var mı? Yoksa gayr-ı müslim ve azınlık diye hadi bi daha yapma mı denildi? Bıktık sizin pozitif ayrımcılığınızdan.

Uçuş güvenliğini tehlikeye sokan insansız hava araçları için yasal düzenlemenin 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren devreye girmesi üzerine 17 bin liralık ilk ceza kesildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün  (SHGM), Twitter hesabından verdiği bilgiye göre, bir kentte, "Cumhuriyet Caddesi Belediye binası önünde saat 00.05 sıralarında belgesiz bir İnsansız Hava Aracı uçurulduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine nöbetçi Cumhuriyet Savcılığınca yapılan ihbar üzerine Phantom marka seri numarası belli olan cihaza el konularak gerekli işlem başlatıldı"  denildi. İzinsiz uçurulan drone ile ilgili olarak 2 kullanıcıya cezai işlem uygulandı.

SHGM den alınan bilgiye göre 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren ve aylardır duyurusu yapılan talimata göre izinsiz ve kayıtsız drone kullananlara 17 bin lira para cezası kesilecek.

İKAZ 23 ŞUBAT’TA BAŞLADI

SHGM tarafından yayımlanan İnsansız Hava Araçları (İHA) Sistemleri Talimatı gereğince, 23 Şubat itibarıyla internet üzerinden İHA’lar için kayıt başvurusu alınmaya başlandı. Talimat, İHA sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikler, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları içeriyor. Talimat çerçevesinde, azami kalkış ağırlığı 500 gramla 25 kilogram aralığında olan İHA’ların ve bunları kullanacak pilotların Genel Müdürlük tarafından oluşturulan internet tabanlı "Kayıt Sistemi"ne kayıt edilmesi gerekiyor.

1 Mayıs’tan itibaren de bu kurala uymayanlara 17 bin lira ceza kesilecek.

İlk drone cezası kesildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Her iş tamam ~ 2 yıl önce
Her işimiz tamam, tek eskiğimiz drone talimatı. SHGM daha önemli sorunlara çözüm bulsun önce.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Drone ~ 2 yıl önce
Ben drone kullanırsam açık arazide kullanırım. O neymiş evlerin üstünde gezmek. Drone kullananlar sakin ve açık alan üzerinde kullanmalıdır. Yoksa sıkıntı yaşarlar. Haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 2 yıl önce
Bravo valla. Tam sizlik haber. Her iş bitti sıra dronelara geldi. O işi de TSE ye verin onlar uğraşsın. Daha iyi değil mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manukyan? ~ 2 yıl önce
Bi manukyan vardı AHL üzerinde drone uçurup binlerce insanın hayatını tehlikeye atmıştı, ne oldu ona? Haber var mı? Yoksa gayr-ı müslim ve azınlık diye hadi bi daha yapma mı denildi? Bıktık sizin pozitif ayrımcılığınızdan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
manukyan ~ 2 yıl önce
bildiğim tek manukyan var, o da drone işinde değil başka işlerde kardeş...
Etiyan Manukyan ~ 2 yıl önce
Gavur yapinca cesur olur biz yapinca cahil oluruz.nolucak millet ozenti.
ztk ~ 2 yıl önce
benim bildigim manukyan on yillarca milyonlarca sozde ozde isadamindan tut holding sahibi turkun yasadigi istanbulda vergi sampiyonu idi.. allah rahmet eylesin..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000