23 Ocak 2009, Cuma 16:50:48

Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu faaliyetlerine başladı

Türk sivil havacılık sektörünün sağlıklı gelişimi için geçtiğimiz yıl İstanbul Barosu tarafından kurulan “Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu” faaliyetlerine başladı.
  • arkadaslar, bu komisyon Baro komisyonu farkindasiniz degil mi? Mecli Komisyonu degil.
  • Ülkemizin Hava ve Uzay Hukuku alanında bir şeyler yapmak için harekete geçen Istanbul Barosunun genç avukatlarına başarı dilekleriyle dünyamıza hoş geldiniz diyorum. Yorumcuların olumsuz yorumlarına sakın üzülmeyin. Ama kesinlikle dikkate alın. Türkiyenin havacılık dünyasının sorunları çok fazla. Ama unutmayın " Bin millik yolculuk, basit bir adımla başlar". Siz o adımı attınız , devamını getirin. Türkiyede hava hukukçusu bulamadık diyen yorumcu, herhalde iyi aramamış. Hava hukukçusunu sadece üniversitelerde ararsanız, herhalde sadece rahmetli üstadların kitaplarına ulaşırsınız. Hava hukuku, sadece hava taşıma hukukundan ibaret değildir. Engin bir denizdir ve sürekli yenilenir, global niteliklidir. Genç avukatlara tekrar başarılar.
  • Hezarfen Ahmed Çelebi'ye katılıyorum, Eğitim Şart!
  • Aferin cocuklara. Ben 300 senedir ucuyorum boyle bi atilim gormedim. Kostek olmaya calisan kisiler de ayip etmesinler, destek olsunlar.

Türk sivil havacılığının sağlıklı gelişimine katkı sağlamak amacıyla Avukat Nazlı Can’ın geçtiğimiz yıl İstanbul Barosu’na yaptığı kişisel başvuru sonrası yönetim kurulu kararıyla kurulan “Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu” bu yıl faaliyetlerine başladı.

Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu’nun kurucu başkanı olan Avukat Nazlı Can, AirportHaber’e yaptığı açıklamada “Sivil havacılık sektörünün sağlıklı gelişimi için sektörel ihtiyaçlara cevap veren yasal düzenlemelerin yapılması  zarureti dolayısıyla bu düzenlemelerin Baro bünyesinde irdelenmesinin gerekliliği kanaati ile 30.04.2008 tarihinde İstanbul Barosu’na yapmış olduğum  kişisel  müracaatım üzerine 19.06.2008 tarihinde alınmış olan Yönetim Kurulu Kararı ile “Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu” kurulmuşdu. Adli tatil ve bunu müteakip baro genel seçimleri dolayısıyla faaliyetlerine henüz başlayabildik” dedi.

Komisyon üyelerinden de bahseden Can, “Komisyona dâhil olan avukatların önemli bir kısmı profesyonel olarak havacılık ve uzay hukuku ile ilgilenirken bir kısmı da amatör olarak konuya duydukları ilgi dolayısıyla komisyona katıldılar” şeklinde konuştu.

2009 yılı hedeflerini yılın dört çeyreğine böldüklerini ifade eden Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu Kurucu Başkanı Avukat Nazlı Can, komisyonun bu hedeflerini şu şekilde sıraladı:

2009 İLK ÇEYREK
 
1. Havacılık ve uzay hukuku alanındaki hukuki metinlerin mevzuatın, tasarı ve taslakların araştırılıp, irdelenmesi incelenmesi ve derlenmesi

2.  Internet sitesinin oluşturulması

3.  İlk çeyreğe ait komisyon raporunun hazırlanması 
 
2009 İKİNCİ ÇEYREK

1. Sektörle ilgili dernek, vakıf, kurum, kuruluşlar, sendika şirket ve diğer tüzel ve gerçek kişilerle temasa geçilmesi ve sektörün ihtiyaçlarının ve gelişme noktalarının tespit edilmesi

2. Tespit edilen ihtiyaçlar çerçevesinde üçüncü çeyrekte başlanılacak olan seminer, konferans, sertifika programları, sempozyum ve diğer etkinliklerinin ön çalışmalarının yapılması  

3. T.B.M.M., Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü  ile temasa geçilmesi  

4. İkinci çeyreğe ait komisyon raporunun hazırlanması

2009 ÜÇÜNCÜ ÇEYREK

1. Havacılık ve uzay hukuku ile ilgili konferans, seminer, sertifika programları, sempozyum ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi

2. Uluslararası kurum ve kuruluşlarla temasa geçilmesi ve etkinliklerinin takip edilmesi

3. Üçüncü çeyreğe ait komisyon raporunun hazırlanması
 
2009 DÖRDÜNCÜ ÇEYREK

1. İstanbul Barosu Dergisi Havacılık ve Uzay Hukuku Özel Sayısı’nın çıkartılması  

2. Yıllık değerlendirme toplantısının yapılması ve çalışma raporunun hazırlanması

3. Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu olarak üniversitelerde ve diğer akademik birimlerde seminerlerin düzenlenmesi

4. 2010 yılı çalışma planının hazırlanması

Başkanlığını Avukat Nazlı Can’ın yaptığı komisyonun yönetiminde Av. Berrin Adıyaman, Av. Turgay Demirci, Av. Mutlu Aydın Güneşli, Av. Mustafa Murat Tuncer, Av. Ömer Bora Erdem, Av. Cem Karako, Av. Mutlu Kağıtcıoğlu, Av. Turgut Kaan Kayacan, Av. Özlem Nur Öztürk, Av. Zeynep Duygu Ulusoy, Av. Özüm Temiz ve Av. Cemil Baha Özalp bulunuyor.

©AirportHaber.com

Havacılık ve Uzay Hukuku Komisyonu faaliyetlerine başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Melih ~ 9 yıl önce
arkadaslar, bu komisyon Baro komisyonu farkindasiniz degil mi? Mecli Komisyonu degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hukukçupilot ~ 9 yıl önce
Ülkemizin Hava ve Uzay Hukuku alanında bir şeyler yapmak için harekete geçen Istanbul Barosunun genç avukatlarına başarı dilekleriyle dünyamıza hoş geldiniz diyorum. Yorumcuların olumsuz yorumlarına sakın üzülmeyin. Ama kesinlikle dikkate alın. Türkiyenin havacılık dünyasının sorunları çok fazla. Ama unutmayın " Bin millik yolculuk, basit bir adımla başlar". Siz o adımı attınız , devamını getirin. Türkiyede hava hukukçusu bulamadık diyen yorumcu, herhalde iyi aramamış. Hava hukukçusunu sadece üniversitelerde ararsanız, herhalde sadece rahmetli üstadların kitaplarına ulaşırsınız. Hava hukuku, sadece hava taşıma hukukundan ibaret değildir. Engin bir denizdir ve sürekli yenilenir, global niteliklidir. Genç avukatlara tekrar başarılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstikbal Göklerdedir! ~ 9 yıl önce
Hezarfen Ahmed Çelebi'ye katılıyorum, Eğitim Şart!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hezârfen Ahmed Celebi ~ 9 yıl önce
Aferin cocuklara. Ben 300 senedir ucuyorum boyle bi atilim gormedim. Kostek olmaya calisan kisiler de ayip etmesinler, destek olsunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000