21 Aralık 2009, Pazartesi 10:20:50

"GÖK KUBBEYİ YERE İNDİRİRİM"

Her hafta cuma günleri Airport TV'de canlı olarak ekranlara gelen Fikir Fırtınası Programı hararetli tartışmaya sebep oldu. Haftanın havacılık haberlerinin değerlendirildiği programda Oktay Erdağı "Gök kubbeyi yere indiririm" diyerek sert bir uyarı yaptı. Peki, bu uyarı kime yapıldı?
  • Bu kazada hayatını kaybeden yolcu yakınlarının bu konuda acilen (zira zamanaşımı dolmuş olabilir) konuyu bilen hukukçularla kendi avukatlarını görüştürmelerinde yarar var. Oktay beyin sözü kesilmeden, anlatacaklarını bölük pörçük hale getirmeden anlatmasına fırsat verilirse, bu programdan ve Oktay beyden daha çok malumat alınabilir ve çok aydınlatıcı olur.
  • Sefa beyin bahsettiği ABD'deki tahkim kurulundan kasdettiği herhalde NTSB olsa gerek. NTSB bir tahkim kurulu değildir. Kaza tahkikatları yanında, bazı konularda yargı fonksiyonu da vardır. Ama tahkim, apayrı bir şey olup NTSB'nin yaptığı tahkim değildir. ICAO Annex 13'le ilgili söylenen bir çok konu yanlış ifade edildi. En basiti, hava aracı kazası sonrası yapılan Kaza Soruşturmasını yapacak kurula, itirazla yabancı uzmanlar vs dahil edilmesi kesinlikle mümkün değildir. İlaveten bu kurulun hazırladığı rapora da itiraz edilmesi söz konusu değildir. Ama mahkemede bu rapora dayanılması halinde, mahkemede rapor içeriğine itiraz edilebilir. Rapor hazırlanıp ilan edildikten sonra itiraz diye bir şey yoktur.
  • Oktay Erdağı'nın ambulans avukatlarından bahsetmesi üzerine Safa bey hemen müdahale ile Kara Kutu programına konuk olan hava hukukçusu avukat Yaşar beyin ambulans avukatı olmadığını söylüyor. Doğru. Ancak Oktay bey de zaten onun için kullanmıyor bu sözü. Amerikadan gelen avukatlar diyor. Ambulan avukatı, ABD'de kullanılan tam adıyla "ambulans takipçisi" avukatlar, bir kaza sonrası ambulansı takip ederek ambulanstaki hasta veya kazazede ile görüşüp, iş dilenen avukatlar için kullanılıyor. Maalesef uçak kazaları ve tren kazaları sonrası, ABD'den, Hollandadan bu tür avukatlar ülkemize doluşup, Hilton otelinde toplantılar düzenleyip kazazedelerden avukatlıklarını istediler. Ülkemizde de bu tür avukatlar maalesef var.
  • Uğur dündar herkesi öyle bir sindirmişki görenler yolunu değiştiriyor. Hayatımda ilk defa çatır çatır konuşan birisini tanıdım helal olsun. Yağcılık yapacağına önünde saygıyla eğil

Airport TV'nin en çok izlenen programı olan Fikir Fırtınası cuma akşamı izleyenleri ekran karşısına kilitledi. Kahramanmaraş'ta düşen ve Büyük Birlik PartisiGenel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hayatını kaybettiği Med Air helikopter kazasının raporu tartışıldı. Kaza ile ilgili Sefa İnan neler söyledi? Oktay Erdağı hangi konulara dikkat çekti? Tam açıklanmayan ancak basına sızdığı kadarıyla değerlendirilen kaza raporu ile ilgili Oktay Erdağı BBP Avukatı Murat Ekici'yi överken Onur Güntürkün'e nasıl taş attı?

Adana'dan havalanıp Irak'ta düşen Moldova uyruklu uçakla ilgili ortaya atılan iddialar da Fikir Fırtınası'nın gündemindeydi. Avukat Onur Güntürkün'ün Star Televizyonu'nda yayınlanan iddiası için Oktay Erdağı neler söyledi? Onur Güntürkün'e nasıl tavsiyelerde bulundu? Uğur Dündar için neler söyledi? Oktay Erdağı'nın çocuklarını gündeme getiren Uğur Dündar'a Oktay Erdağı "Çocuklarıma dil uzatırsan gök kubbeyi yere indiririm" derken neyi kastetti? Sefa İnan Moldova uçağının sigorta meselesi için ne dedi? Kimler Sefa İnan'ın yazdığı yazının takipçisi oldu? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne gizli kamera yapan kimlerdi? Gizli kamera olayının arkasında kimler vardı?

Candan Karlıtekin neden istifa etti? Gidişi Türk Havayolları için bir kayıp mı? İşte bütün bunların konuşulduğu Fikir Fırtınası Programı'nın videosu. Fikir Fırtınası Programı'nı Ali Kıdık, Sefa İnan, Murat Herdem ve Oktay Erdağı birlikte yapıyorlar.

1. Kısım2. Kısım

 

"GÖK KUBBEYİ YERE İNDİRİRİM"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu kazada hayatını kaybeden yolcu yakınlarının bu konuda acilen (zira zamanaşımı dolmuş olabilir) konuyu bilen hukukçularla kendi avukatlarını görüştürmelerinde yarar var. Oktay beyin sözü kesilmeden, anlatacaklarını bölük pörçük hale getirmeden anlatmasına fırsat verilirse, bu programdan ve Oktay beyden daha çok malumat alınabilir ve çok aydınlatıcı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa beyin bahsettiği ABD'deki tahkim kurulundan kasdettiği herhalde NTSB olsa gerek. NTSB bir tahkim kurulu değildir. Kaza tahkikatları yanında, bazı konularda yargı fonksiyonu da vardır. Ama tahkim, apayrı bir şey olup NTSB'nin yaptığı tahkim değildir. ICAO Annex 13'le ilgili söylenen bir çok konu yanlış ifade edildi. En basiti, hava aracı kazası sonrası yapılan Kaza Soruşturmasını yapacak kurula, itirazla yabancı uzmanlar vs dahil edilmesi kesinlikle mümkün değildir. İlaveten bu kurulun hazırladığı rapora da itiraz edilmesi söz konusu değildir. Ama mahkemede bu rapora dayanılması halinde, mahkemede rapor içeriğine itiraz edilebilir. Rapor hazırlanıp ilan edildikten sonra itiraz diye bir şey yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Oktay Erdağı'nın ambulans avukatlarından bahsetmesi üzerine Safa bey hemen müdahale ile Kara Kutu programına konuk olan hava hukukçusu avukat Yaşar beyin ambulans avukatı olmadığını söylüyor. Doğru. Ancak Oktay bey de zaten onun için kullanmıyor bu sözü. Amerikadan gelen avukatlar diyor. Ambulan avukatı, ABD'de kullanılan tam adıyla "ambulans takipçisi" avukatlar, bir kaza sonrası ambulansı takip ederek ambulanstaki hasta veya kazazede ile görüşüp, iş dilenen avukatlar için kullanılıyor. Maalesef uçak kazaları ve tren kazaları sonrası, ABD'den, Hollandadan bu tür avukatlar ülkemize doluşup, Hilton otelinde toplantılar düzenleyip kazazedelerden avukatlıklarını istediler. Ülkemizde de bu tür avukatlar maalesef var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Uğur dündar herkesi öyle bir sindirmişki görenler yolunu değiştiriyor. Hayatımda ilk defa çatır çatır konuşan birisini tanıdım helal olsun. Yağcılık yapacağına önünde saygıyla eğil

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000