04 Temmuz 2011, Pazartesi 10:59:27

ARTIK GÖREVE HAZIRLAR...

İngilizce dil yeterliliği sınavlarında görevlendirilecek değerlendiriciler eğitimlerini tamamladılar...
  • bu ulke evlatları yıllardır dunya uzerinde ucuyor.madem ki bir kural koyacaksın, o zaman kuralı koydugun tarihi baslangıc kabul edersin,o tarihten sonrakileri ona gore yetistirirsin.oyle yada boyle herkes engel olan imtahanlardan shgm nin koydugu kurallara gore gecti.biz uzaydan gelmedik ki.burda dogduk burda yetistik burda ucuyoruz burda da kalacagız.tum havacılara saygılar sevgiler.
  • ALMANYA bu yetkıyı havayolları sırketlerıne vermıs sen yap demıs. kıme rant saglamaya calısıyoruz. yabancılara gelsınler benım ulkemde para kazansın dıyemı nıyazıkkı evet. sonra bazı arkadaslar sıkayet edıyor ben ıs bulamıyorum dıye neden cunku senın oturman gereklı olan koltukta yabancı oturuyor. dusunebılıyormusunuz bır kaptan sınav komıtesının onune cıkıyor 55-60 yasında onca yıl havayollarında ucmus hıc bırsekılde hıc bır problem yasamamıs sen level 3 sun dıyeceksın ve ucus keseceksın adamı sınavdan cakacaksın.
  • ben sıze soylıyeyım. ozamanda dıyorkı ıngılızce yeterlılık testıne sokarım senı dıyor. o zaman kısı ıngılızce olarak sınava gırıyor. ve gecıyor ezberleyerektemi gecıyor okuyarak anlayarak mı gecıyor onu bılemem ama SHGM bunu bu sekılde yapıyor yanı bır tezatlık var. madem ben ıngılızce olarak gırıyorum bu sınava neden tektar sınava skuluyorum . bu ıster ıstemez herkezın o sınavları gecen herkezın soracagı bır soru. gelelım bu uygulamayı dıger ulkelerın nasıl yaptıgına. ornekler verılmıs ve kucuk bır arastırmayla gerceklerı gorebılır ınsanlar. ISPANYA, YUNANISTAN, RUSYA, CIN, FRANSA bu ulkeler bunu kabul etmemısler masaya yumruklarını vurmuslar. benım pilotum yeterlıdır demıs. seyılerı level 6 dır demıs. bu konuya son noktayı koymus.
  • evet arkadaslar somurge olmak. size dayatılan her seyı yapmak herseyı kabul etmek ulke olanaklarını yabancıya peskes cekmekle oluyor. buna havacılıkta eklendı artık. turkıyede yabancı pilot sayısı ne kadar bılıyormusunuz o herseyı cok ıyı bıldıgını sanan SHGM neden kesın sayıları acıklamıyor neredeyse 1000 e yaklastı. bu nedemek acaba. bu ısle bırılerıne rant saglanacak. yarumları okudum haklı olanlar var yok degıl. ornegın ATPL sınavlarını soruları ezerlıyorlar dıyorsunuz. pekala bılıyormusunuz kı SHGM sınav yonetmelıgınde kısı sınava ana dılınde yanı turkce olarak gırer ıbaresının oldugunu. sanmıyorum pekala ben turkce olarak gırmek ıstıyorum dedıgınızde SHGM sıze ne dedıgını bılıyormusunuz. sanmıyorum.
SHGM'den konu ile ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi...

Genel Müdürlüğümüzce ICAO Language Proficiency Requirements çerçevesinde 18.02.2011 tarihinde yürürlüğe konulan SHT-1L Dil Yeterliliği Talimatı uyarınca yapılacak olan dil sınavlarının değerlendirilmesinde görev alacak değerlendiriciler, İstanbul'da 30 Mayıs - 3 Haziran 2011 tarihlerinde 5 günlük bir eğitim kursunu (Rater Training) tamamlamışlardır. Eğitime, daha önce İngilizce mülakat yöntemi ile ön seçimi yapılan ve dil yeterliliği sınavlarına girerek seviye-6 not alan 9 havayolu pilotu (Subject Matter Expert) ile 3 İngilizce öğretmeni (Linguistic Expert) ve SHGM temsilcileri katılmıştır. Eğitimin sonunda katılımcılar pratik uygulama yaparak dil sınavlarını değerlendirmedeki yeterlilikleri test edilmiştir.
 
Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak olan dil yeterliliği sınavları için hazırlıklar devam etmekte olup, sınavların Eylül 2011'de başlaması için çalışmalara hız verilmiştir. Sınavlar, Ankara'da SHGM hizmet binasında hazırlanan sınav kabinlerinde yapılacaktır. Havacılık senaryosu içinde hazırlanmış olan sınav tamamıyla dinleme ve konuşma yeteneği üzerine kurulu olacaktır. Sınav sorularına verilen cevapların ses kaydı alınacak ve eğitimlerini tamamlayarak sertifikalandırılan değerlendiriciler tarafından notlandırılacaktır. 
 
SHT-1L talimatı gereğince, adayların dil yeterliliği sınavına ilk girişlerinde bir eğitim tamamlama zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak sınavda başarız olunması halinde, yeniden sınava girebilmek için bekleme süresi ve onaylı bir kurs programını tamamlama zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle, aktif olarak uçuş yapan pilotların, sınava ilk girişlerine hazırlanarak başvurmaları büyük önem arz etmektedir. 2011 yılı sınav başvurularında 5 Mart 2008 tarihinden sonra lisanslandırılan ve halen havayolu ve hava taksi operatörlerinde görev yapan pilotlara öncelik verilecektir.
 
Kullanılacak olan dil yeterliliği sınavının bir örneği www.lplus.de/HP/demo1 adresinde yayınlanmış bulunmaktadır.
ARTIK GÖREVE HAZIRLAR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 7 yıl önce
bu ulke evlatları yıllardır dunya uzerinde ucuyor.madem ki bir kural koyacaksın, o zaman kuralı koydugun tarihi baslangıc kabul edersin,o tarihten sonrakileri ona gore yetistirirsin.oyle yada boyle herkes engel olan imtahanlardan shgm nin koydugu kurallara gore gecti.biz uzaydan gelmedik ki.burda dogduk burda yetistik burda ucuyoruz burda da kalacagız.tum havacılara saygılar sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ALMANYA bu yetkıyı havayolları sırketlerıne vermıs sen yap demıs. kıme rant saglamaya calısıyoruz. yabancılara gelsınler benım ulkemde para kazansın dıyemı nıyazıkkı evet. sonra bazı arkadaslar sıkayet edıyor ben ıs bulamıyorum dıye neden cunku senın oturman gereklı olan koltukta yabancı oturuyor. dusunebılıyormusunuz bır kaptan sınav komıtesının onune cıkıyor 55-60 yasında onca yıl havayollarında ucmus hıc bırsekılde hıc bır problem yasamamıs sen level 3 sun dıyeceksın ve ucus keseceksın adamı sınavdan cakacaksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ben sıze soylıyeyım. ozamanda dıyorkı ıngılızce yeterlılık testıne sokarım senı dıyor. o zaman kısı ıngılızce olarak sınava gırıyor. ve gecıyor ezberleyerektemi gecıyor okuyarak anlayarak mı gecıyor onu bılemem ama SHGM bunu bu sekılde yapıyor yanı bır tezatlık var. madem ben ıngılızce olarak gırıyorum bu sınava neden tektar sınava skuluyorum . bu ıster ıstemez herkezın o sınavları gecen herkezın soracagı bır soru. gelelım bu uygulamayı dıger ulkelerın nasıl yaptıgına. ornekler verılmıs ve kucuk bır arastırmayla gerceklerı gorebılır ınsanlar. ISPANYA, YUNANISTAN, RUSYA, CIN, FRANSA bu ulkeler bunu kabul etmemısler masaya yumruklarını vurmuslar. benım pilotum yeterlıdır demıs. seyılerı level 6 dır demıs. bu konuya son noktayı koymus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
evet arkadaslar somurge olmak. size dayatılan her seyı yapmak herseyı kabul etmek ulke olanaklarını yabancıya peskes cekmekle oluyor. buna havacılıkta eklendı artık. turkıyede yabancı pilot sayısı ne kadar bılıyormusunuz o herseyı cok ıyı bıldıgını sanan SHGM neden kesın sayıları acıklamıyor neredeyse 1000 e yaklastı. bu nedemek acaba. bu ısle bırılerıne rant saglanacak. yarumları okudum haklı olanlar var yok degıl. ornegın ATPL sınavlarını soruları ezerlıyorlar dıyorsunuz. pekala bılıyormusunuz kı SHGM sınav yonetmelıgınde kısı sınava ana dılınde yanı turkce olarak gırer ıbaresının oldugunu. sanmıyorum pekala ben turkce olarak gırmek ıstıyorum dedıgınızde SHGM sıze ne dedıgını bılıyormusunuz. sanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000