12 Ocak 2015, Pazartesi 17:36:48

PEGASUS PİLOTU: "YORGUN EKİPLE UÇMAK İSTER MİSİNİZ?"

Bugün 10.50'de İstanbul-Adana seferini yapacak uçak tam 6 saat boyunca kalkmazken, 6 saat sonunda skandal bir anons yapıldı.
  • "Rezalet"rezalet senin yaptığın yorum.Neyse zaten yukarıda gereken açıklamaları yapmışlar,dilerim okumuşsundur.
  • Uçucu Ekip Uçuş Görev ve Dinlenme Süreleri ile Uygulama Esasları Talimatı'na göre; -ki buna tüm uçucu ekipler tabidir- ekiplerin, günün farklı saatlerine göre değişen "uçuş görev süreleri"vardır. Bunun dışında bir planlama yapılması mümkün değildir. Uygulama aşamasında, o gün yaşanan krizdeki gibi, bir sebeple bekleme, gecikme vs. yaşanır ( o gün bütün uçaklar, de-icing için saatlerce beklemiştir ki de-icing soğuk havaalarda vazgelçilmemesi gereken bir tedbirdir)ve ana base'de mesai aşımı riski doğarsa, kaptan pilotun gerekli birimleri uyararak mesaisinin dolduğunu bildirir ve uçuş için yeni ekip ister. Rakı masalarında, kahve köşelerinde memleket kurtarmaya mahir, herşeyi bilen bir takım insanlar, bunları dikkate almadan atıp tutuyorlar. Kuralları uygulayan pilot, saatlerce uçak içinde MECBUREN beklemiş ve HAKLI OLARAK kızgın yolculara, ekip değişikliği sebebi ile daha da gecikecek olmalarını daha kabul edilebilir şekilde anlatmak için söylemiş olabilir. Anlamayan?
  • Dispatch/pilot:6 saat ctot gelmis olabilir de nasi bir ctot o yahu (calculated take off time euro controlden gelir ltaa ve ltbb FIR larida kapsar havaci arkadaslar sadece tahmin :)
  • Çalışma ahlakı olmayan pilotmuş .inşallah benim çalıştığım şirkete gelmez.Hain şöför

Bugün 10.50'de kalkması gereken Pegasus'un İstanbul-Adana seferini yapacak uçak tam 6 saat boyunca hareket etmedi.

Yolcular 6 saat boyunca uçakta uçuşu beklerken, 6 saat sonunda gelen uçuş ekibi adına yolculara seslenen kaptan "Yorgun uçuş ekibiyle uçmak ister misiniz?" diye sordu.

Pegasus'un uçuştan yeni gelen ekibi göndermesine yolcular büyük tepki gösterirken, bunun üzerine yeni bir uçuş ekibi getirildi. (sol)

PEGASUS PİLOTU: "YORGUN EKİPLE UÇMAK İSTER MİSİNİZ?"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (102)

yolcu ~ 3 yıl önce
"Rezalet"rezalet senin yaptığın yorum.Neyse zaten yukarıda gereken açıklamaları yapmışlar,dilerim okumuşsundur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
to be honest ~ 3 yıl önce
Uçucu Ekip Uçuş Görev ve Dinlenme Süreleri ile Uygulama Esasları Talimatı'na göre; -ki buna tüm uçucu ekipler tabidir- ekiplerin, günün farklı saatlerine göre değişen "uçuş görev süreleri"vardır. Bunun dışında bir planlama yapılması mümkün değildir. Uygulama aşamasında, o gün yaşanan krizdeki gibi, bir sebeple bekleme, gecikme vs. yaşanır ( o gün bütün uçaklar, de-icing için saatlerce beklemiştir ki de-icing soğuk havaalarda vazgelçilmemesi gereken bir tedbirdir)ve ana base'de mesai aşımı riski doğarsa, kaptan pilotun gerekli birimleri uyararak mesaisinin dolduğunu bildirir ve uçuş için yeni ekip ister. Rakı masalarında, kahve köşelerinde memleket kurtarmaya mahir, herşeyi bilen bir takım insanlar, bunları dikkate almadan atıp tutuyorlar. Kuralları uygulayan pilot, saatlerce uçak içinde MECBUREN beklemiş ve HAKLI OLARAK kızgın yolculara, ekip değişikliği sebebi ile daha da gecikecek olmalarını daha kabul edilebilir şekilde anlatmak için söylemiş olabilir. Anlamayan?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Dispatch/pilot:6 saat ctot gelmis olabilir de nasi bir ctot o yahu (calculated take off time euro controlden gelir ltaa ve ltbb FIR larida kapsar havaci arkadaslar sadece tahmin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Çalışma ahlakı olmayan pilotmuş .inşallah benim çalıştığım şirkete gelmez.Hain şöför

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derya DEMİR ~ 3 yıl önce
2 yıl önce havacılığı bırakmış bir kabin memuru olarak söylüyorum, eski şirketim diye değil, olması gereken ne ise onu savunurum. Çok açık ki kaptan uçuştan gelen yorgun ekibin Adana uçuşuna gönderilmesini etik bulmamış ve bu doğru olan şeydir zaten. Şirketten gelen ve yapılması aslında doğru olmayan emre uymamak için bu soruyu sormuştur yolculara. Tabi ki kimse yorgun ekiple uçmak istemez ve yeni ekip gönderilir uçağa. Çalışma ahlakı yok diyeceğinize, pilotun hem yolcular hem kabin hem kokpit ekibi adına hassas ve mantıklı davrandığını kabul ve takdir ediniz lütfen. Keşke tüm kaptanlar bu anlayışta olsa. Çünkü EMNİYETLİ BİR UÇUŞ İÇİN DİNLENMİŞ BİR EKİP ŞARTTIR. Bunun aksi hayatı riske atmak demektir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000