27 Şubat 2012, Pazartesi 11:45:54

PEGASUS HAVAYOLLARI’NA ŞOK SUÇLAMA!

Türkiye’yi low cost taşımacılıkla tanıştıran Pegasus Havayolları’nda aşırı uçuş temposuna itiraz eden bir kaptan pilotun sonrasında maruz kaldığı 'mobbing' yüzünden istifa etmek zorunda kaldığı ortaya çıktı...
  • yazida pek cok yanlis bilgi yer almakta.eftal kaptanin calistigi surecte orada gorev alan bir personel olarak belirtmeliyim ki servis imkani en basta verilmemistir cunku evi sehirde degildi bir ciftlik evi tarzi guzergahin disinda bir alanda yasamaktaydi bu olaylarla servisin ilgisi yoktur.ayrica pgt havayolunda ucuslar bir bilgisayar programi ile atanmaktadir ve 7. gun ucus verilmesi gibi illegal bir durumda siz isteseniz bile sistem buna izin vermez.pgt bu konuda en hassas firmalardan biridir.yanardag patlamasinda da ucusa elverisli olan ve olmayan meydanlar olup zaten ucusa elverisli olmayanlar o donemde kapatilmistir istesenizde ucamazsiniz kapali meydana :) bolgeden etkilenmeyen diger ucuslarda devam etmistir.boyle konulara inanmadan once ayni meslegi yapan bir arkadasinizla paylasmanizi oneririm.cunku hala bagajin gec gelmesinden uctugu firmayi sorumlu bilen yolcularimiz cogunlukta.bir konuda yorum yapmadan once arastirmakta fayda var
  • Pegasus iyi bir şirket, yönetici gerekirse değiştirilir.
  • Bu konuların bu tip sitelerde, medya organlarında, forumlarda ele alınması çok faydalı. Bu şekilde havayolu şirket yönetimleri kuralları uygulayan ve gerekli gördüğü yerde ´hayır´diyebilen dik durabilen kaptanlarına baskı yapamayacaklar ve oturdukları koltuklardan ahkam kesemeyecekler. Devamını dilerim ve bütün uçuş ekibi arkadaşları da haksız ve kural dışı uygulamaların hepsini isim, şirket ve tarih vererek ifşa etmeye teşvik ediyorum.
  • Cevap yazan arkadaşım...benim hiç bir uçak firması ile ilgim yok, sadece bir yolcuyum. ama senin bu firma ile bağlantın olduğu çok açık...Mesajım iyi anlaşılmamış; bu firma ile uçan bir insan da ben olduğuma göre neden düşmesini temenni edeyim? ama uçuşlarımda gördüğüm ihmalleri neden firma yetkilileri görmezden geliyor, neden ihmal ediliyor, benim itirazım buna...Burada şirketin getirdiği pozitiflikleri de yazmak lazım tamam ancak uçak sektörü ihmal kabul etmez...etmemeli de. Bahsettiğim uçağe bir kere de sizin binmenizi isterdim...doğru çoğu yeni uçak ama 2 tane de piyangodan şansınıza 90 li yıllara ait bir uçak çıkabiliyor ve dediğim gibi kapı contaları sarkık bir uçak...uçak düşmesin, amacımız zaten uyarmak..temenni değil bu..Uyarı...
Filosuna her geçen gün yeni uçaklar katarak 40 uçaklık filoya ve 51 destinasyona ulaşan Pegasus Havayolları’nın yoğun uçuş temposunda zaman zaman sıkıntılar da yaşanıyor. Özellikle kokpit ekibinin yoğun uçuş temposuna ayak uydurmakta zorlandığı ve birçok pilotun izin günlerinde dahi uçuşa gönderildiği kaydediliyor.
Pilotlar, duty time olarak bilinen izin günlerinde uçuşa verilince işten çıkarılma korkusuyla zorunlu olarak uçuşa katılıyor. Ancak bazı pilotlar izin günlerinde uçmayı reddedince uçuş işletme yöneticileri ile tartışmalar yaşanabiliyor. İşte bunun son örneği... Kaptan pilot Eftal Erçakar, double off ( kesinlikle uçuşa gönderilmez) izinli olduğu bir günde uçuşa çağırılmasına itiraz etti. İzinli olduğunu ve uçamayacağını kaydeden Eftal Erçakar bir süre sonra uçuş işletme yöneticisi Muzaffer Şimşek tarafından uyarıldı, uçuşa gelmesi istendi. Erçakar ikinci kez uçuşa elverişli olmadığını ve yemekte olduğunu yineledi. Erçakar, bunun üzerine Muzaffer Şimşek’in, “ Gidiyor musunuz, gitmiyor musunuz?” sözüyle şok yaşadı.

Bu telefon görüşmesinin üzerinden 30 dakika geçtikten sonra Erçakar, Pegasus Havayolları Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nadir Kabaş’tan bir e posta aldı. E postada “ Double off olduğunuz biliniyor, size uçuş tebliğ ediliyor ve siz uçuşa gitmiyorsunuz. Siz bizden birşey isteyince yapıyoruz ama boş gününüzde uçuş veriyoruz, uçmuyorsunuz. Bundan sonra ben ver arkadaşlarımdan hiçbir konuda kolaylık beklemeyin” sözleri üzerine ikinci defa şok yaşadı. Uçuşa elverişli olmadığı halde uçuşa gönderilmek istenen Erçakar, ısrarla uçmayı reddetti. 

Erçakar’ın bu itirazından hemen sonra psikolojik baskı (mobbing) olarak değerlendirilebilecek tutumlar da arttı. Çok uzak mesafe olmamasına ve üstelik sözleşmesinde yer almasına rağmen Eftal Erçakar’a servis hizmeti verilmedi. Haftanın 6 günü uçması gerekirken Erçakar’a 7’inci gün de uçuş verildi. İzlanda’daki yanardağın patlaması sonrası birçok uçuş yapılamazken ve çok sayıda pilot uçuş yapamazken ısrarla Erçakar uçuşa gönderilmek istendi. Ancak Erçakar, 7’nci günde uçmayı reddedince bir kez daha ipler gerildi. İş sözleşmesindeki ‘SHY 6A’ya aykırı davranışlar olması halinde pilot üç iş günü içinde şirkete bildirir’ maddesini dikkate alan Erçakar, avukatı aracılığıyla noter kanalıyla ‘ Bir daha böyle uçurulmak istenirsem istifa ederim’ şeklinde ihtar gönderdi. Erçakar ısrarla uçurulmak istenince de şirketle ilişiğini kesti ve Pegasus ile yollarını ayırdı.
Eftal Erçakar, kendisine baskı uygulandığını iddia ettiği söz konusu e postayı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ileterek şikayette bulundu. SHGM’nin olayla ilgili inceleme başlattığı kaydedildi.

  ©AirportHaber Özel
PEGASUS HAVAYOLLARI’NA ŞOK SUÇLAMA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (75)

ayt0712 ~ 5 yıl önce
yazida pek cok yanlis bilgi yer almakta.eftal kaptanin calistigi surecte orada gorev alan bir personel olarak belirtmeliyim ki servis imkani en basta verilmemistir cunku evi sehirde degildi bir ciftlik evi tarzi guzergahin disinda bir alanda yasamaktaydi bu olaylarla servisin ilgisi yoktur.ayrica pgt havayolunda ucuslar bir bilgisayar programi ile atanmaktadir ve 7. gun ucus verilmesi gibi illegal bir durumda siz isteseniz bile sistem buna izin vermez.pgt bu konuda en hassas firmalardan biridir.yanardag patlamasinda da ucusa elverisli olan ve olmayan meydanlar olup zaten ucusa elverisli olmayanlar o donemde kapatilmistir istesenizde ucamazsiniz kapali meydana :) bolgeden etkilenmeyen diger ucuslarda devam etmistir.boyle konulara inanmadan once ayni meslegi yapan bir arkadasinizla paylasmanizi oneririm.cunku hala bagajin gec gelmesinden uctugu firmayi sorumlu bilen yolcularimiz cogunlukta.bir konuda yorum yapmadan once arastirmakta fayda var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 4 yıl önce
yalaka dostum şirket pilotuna göre güzargah düzenlemek zorundadır.adamına göre muamele olmaz.madem çalıştırıyorsun tüm şirketler evin önüne kadar gidip almakta.empati yapmayı öğren yalakalıktan daha doğrudur.
Misafir ~ 6 yıl önce
Pegasus iyi bir şirket, yönetici gerekirse değiştirilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu konuların bu tip sitelerde, medya organlarında, forumlarda ele alınması çok faydalı. Bu şekilde havayolu şirket yönetimleri kuralları uygulayan ve gerekli gördüğü yerde ´hayır´diyebilen dik durabilen kaptanlarına baskı yapamayacaklar ve oturdukları koltuklardan ahkam kesemeyecekler. Devamını dilerim ve bütün uçuş ekibi arkadaşları da haksız ve kural dışı uygulamaların hepsini isim, şirket ve tarih vererek ifşa etmeye teşvik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Cevap yazan arkadaşım...benim hiç bir uçak firması ile ilgim yok, sadece bir yolcuyum. ama senin bu firma ile bağlantın olduğu çok açık...Mesajım iyi anlaşılmamış; bu firma ile uçan bir insan da ben olduğuma göre neden düşmesini temenni edeyim? ama uçuşlarımda gördüğüm ihmalleri neden firma yetkilileri görmezden geliyor, neden ihmal ediliyor, benim itirazım buna...Burada şirketin getirdiği pozitiflikleri de yazmak lazım tamam ancak uçak sektörü ihmal kabul etmez...etmemeli de. Bahsettiğim uçağe bir kere de sizin binmenizi isterdim...doğru çoğu yeni uçak ama 2 tane de piyangodan şansınıza 90 li yıllara ait bir uçak çıkabiliyor ve dediğim gibi kapı contaları sarkık bir uçak...uçak düşmesin, amacımız zaten uyarmak..temenni değil bu..Uyarı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000