20 Kasım 2008, Perşembe 07:43:10

Bakan Yıldırım'dan OR-Gİ açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ordu ile Giresun illeri arasında yapılması planlanan OR-Gİ Havaalanı'nın orta ve uzun vadede yapılacağını söyledi.
  • Mademki Istanbul`da ve Dünya`nin deyisik yerlerinde Ordu`lu ve Giresun`lu yasiyor, Or-Gi`nin kazanc getirecegini düsünenler var, ozaman niye Havaalani bir özel sirket tarafindan yapilmiyor? Cünkü Rentabile olacagina kimse inanmiyor, devlet bu projeyi tabii simdi plana alir, yakinda yerel secimler var cünkü. Umudum bu projeye söz verenler sözünde durur, ve gercekten bu Havaalani icin yillarca mücadele eden kisilere Havaalanina ulasir. Or-Gi Havaalanina ucma dileklerimle Yavuz
  • sitenizi ve tv nizi izliyorum.büyük bir ihtiyaca cevap verdiğinize inanıyorum. haberinizde giresundan trabzonun 1 saat olduğunu yazmışsınız.ben dün trabzondan istanbul a uçtum. 1-giresundan trabzona servisle 2 saat 10 dakikada ulaştım. 2-giresun dan trabzon 140 km.dir. 3-istanbulda çok sayıda giresunlu ve ordulu yaşar 4-giresun ve ordu metropollere çok uzaktır. 5-giresun ve ordunun nüfusu , trabzon ve rize nin toplamından daha fazladır. 6-ORGİ havaalanı acaba değil, şarttır. 7-yapılırmı derseniz : pek umut yoktur. 8-türkiyede en önemli havaalanı sorunları ORGİ ve ÇORLU nun açılmasıdır. saygılarımla...
  • Sayın ae, tabiki her şirket bulunacak diye bir kaide yoktur bazen ve Atatürk'e kadar gitme çilesine katlanmak zorunda kalacaktır İstanbul halkı. Fakat inanın,Ordu ve Giresun illerine havalimanı yapımı yanlış yatırım değildir. Ancak, yatırımın çapı önemli. Türkiye'de illakı büyük havalimanı sevdası var, buna gerek yok. ATR-72 gibi turboprop uçakların ülkemizde kullanılmaması hata mesela. Hani, yorgana göre ayak uzatmak misali. Devletinölü yatırım yapmasını önlemek için havalimanların özel şirketlerce yapılıp işletmesi de sadece kağıt üstünde görüyoruz, o da büyük bir yanlış. Ve her havalimanı illaki tam teşkilatlı olmasına gerek yok.
  • Önce kibar hıitabınızdan dolayı teşekkür ederim ancak Sabiha gökçenden her şirketle her yere gidemezsiniz

TBMM'de konu ile ilgili verilen soru önergesini cevaplandıran Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iki ilin valiliklerinin girişimiyle 1997 yılında denize havaalanı yapılması için çalışma başlatıldığını, ancak fazla bir mesafe kat edilmeyince 2002 yılında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle Bakanlar Kurulu kararıyla yapılması planlanan bir çok havaalanı projesiyle birlikte yatırımdan çıkarıldığını hatırlattı.

Daha sonraki yıllarda Karadeniz sahil yolunun tamamlanmasıyla birlikte Ordu'nun Samsun-Çarşamba havaalanına uzaklığı bir saat on beş dakika, Giresun'un Trabzon havaalanına uzaklığının bir saate düştüğünü kaydeden Bakan Yıldırım, "OR-Gİ adıyla iki ilin arasında deniz doldurularak yapılacak havaalanıyla ilgili iki ilin valilikleri müracaatta bulunmuş, konu Bakanlığımızda değerlendirilmektedir. Bu il valilerimizin kendi imkanlarıyla burada dolgu faaliyeti içerisine gireceklerini de duymuş bulunuyoruz. Özetle orta ve uzun vadede yapılan çalışmanın, fizibilitenin ortaya koyduğu sonuçlar doğrultusunda bu havaalanı dikkate alınacaktır" dedi. 

Yıldırım, Ordu çevre yolu projesinin yapılıp onayladığını, ihale hazırlıklarının devam ettiğini, Ünye çevre yolunda ise kamulaştırmayla ilgili ciddi sorunlar bulunduğunu ve bunları çözmeye çalıştıklarını, ancak kamulaştırma sorunu olmayan bölgelerde köprü inşaatlarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bakan Yıldırım'dan OR-Gİ açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Yavuz Bayraktar ~ 9 yıl önce
Mademki Istanbul`da ve Dünya`nin deyisik yerlerinde Ordu`lu ve Giresun`lu yasiyor, Or-Gi`nin kazanc getirecegini düsünenler var, ozaman niye Havaalani bir özel sirket tarafindan yapilmiyor? Cünkü Rentabile olacagina kimse inanmiyor, devlet bu projeyi tabii simdi plana alir, yakinda yerel secimler var cünkü. Umudum bu projeye söz verenler sözünde durur, ve gercekten bu Havaalani icin yillarca mücadele eden kisilere Havaalanina ulasir. Or-Gi Havaalanina ucma dileklerimle Yavuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinan ~ 9 yıl önce
sitenizi ve tv nizi izliyorum.büyük bir ihtiyaca cevap verdiğinize inanıyorum. haberinizde giresundan trabzonun 1 saat olduğunu yazmışsınız.ben dün trabzondan istanbul a uçtum. 1-giresundan trabzona servisle 2 saat 10 dakikada ulaştım. 2-giresun dan trabzon 140 km.dir. 3-istanbulda çok sayıda giresunlu ve ordulu yaşar 4-giresun ve ordu metropollere çok uzaktır. 5-giresun ve ordunun nüfusu , trabzon ve rize nin toplamından daha fazladır. 6-ORGİ havaalanı acaba değil, şarttır. 7-yapılırmı derseniz : pek umut yoktur. 8-türkiyede en önemli havaalanı sorunları ORGİ ve ÇORLU nun açılmasıdır. saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenap ~ 9 yıl önce
Sayın ae, tabiki her şirket bulunacak diye bir kaide yoktur bazen ve Atatürk'e kadar gitme çilesine katlanmak zorunda kalacaktır İstanbul halkı. Fakat inanın,Ordu ve Giresun illerine havalimanı yapımı yanlış yatırım değildir. Ancak, yatırımın çapı önemli. Türkiye'de illakı büyük havalimanı sevdası var, buna gerek yok. ATR-72 gibi turboprop uçakların ülkemizde kullanılmaması hata mesela. Hani, yorgana göre ayak uzatmak misali. Devletinölü yatırım yapmasını önlemek için havalimanların özel şirketlerce yapılıp işletmesi de sadece kağıt üstünde görüyoruz, o da büyük bir yanlış. Ve her havalimanı illaki tam teşkilatlı olmasına gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AE ~ 9 yıl önce
Önce kibar hıitabınızdan dolayı teşekkür ederim ancak Sabiha gökçenden her şirketle her yere gidemezsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000