06 Ağustos 2018, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • Tüm ahlaksızlıklar parasızlığın olduğu yerlerde ortaya çıkıyor. Nacizane bir düşünün derim.
  • Bu siredeki tam düzgün yazar Oğuz du onuda kaçırdınız.
  • EN İYİ BİLDİĞİNİZİ ÖNE ÇIKARTMAK İSTEDİĞİNİZ KONULARIN EN ÖNEMLİ KELİŞMELERİNİ BİLE YANLIŞ YAZIYORSUNUZ. SİZİN YAZDIĞINIZ GİBİ Alllahu Tela DEĞİL ALLAHU TEALA,YİNE ENGİN BİLGİNİZLE İFadeE ETTİĞİNİZ celle Celaliu DEĞİL,CELLE CELALÜHU ŞEKLİNDE YAZILIR.ÇETİN DEDİĞİN ADAM SENİN BABAN YAŞINDADIR.
  • Bir kurumda veya ülkede Ahlak varsa,yenilenmesi,gelişmesi dudurul1maz. Çetin bey bu yazınız ülkedeki tüm gazetelerde baş köşede yayınlanmalı,ne kadar çok okunursa bu ülkenin de o kadar kurtulma umudu olur. Teşekkürler

Ülkeler Parasızlıktan Değil Ahlaksızlıktan Çöker. ( Cicero)Aşağıdaki not, Japonya’daki depremi takip eden Tsunami faciası sonrasında sanal medyada yayınlanmıştı.

“Dünyanın dört bir yanı terör eylemleri, ayaklanmalar, saldırılar, kan ve gözyaşıyla karmakarışık bir hal almışken, Japonya’dan gelen bir haber, insanlığa dair umutların tamamen yok olmayacağının delili oluyor.


Saygılı ve yardımsever Japon halkı, deprem felaketinin ve ardından gelen tsunaminin açtığı yaraları kapamak için beş aydır serinkanlılıkla, yaşamı normale döndürmek için çabalayıp duruyor. Deprem gününden bu yana Japonlar, 48 milyon dolardan fazla nakit parayı ve içlerinde toplam olarak 30 milyon dolar para bulunan binlerce kasayı yetkililere teslim etti. Böylece, deprem ve ardından gelen Tsunamide kaybedilen 78 milyon dolar felaket mağdurlarına iade edilebilecek. Bu miktar, Japon halkının yıkıntılar arasında bulduğu ve kendisinin olmadığı için sahiplenerek harcamadığı ve bir kenarda beklettiği ve devlet kurumlarına teslim ettiği paranın miktarı.

Duyanları "bunca acı ve sefilliğin ardından ben olsam bulduğum parayı teslim eder miydim?" diye bir sorgulamaya sevk eden bu örnek tutum, ülkedeki herkesin aynı anda, aynı şekilde davrandığını düşünülünce daha da hayranlık verici oluyor." Bu konu Japon gazetelerinde kısa bir haber olarak yer aldı. Felaket mağdurlarına kaybettikleri paralar iade edilecek vb. abartısız bir haberle duyurulmuştu halka. Hiç kimse paraları bulup resmi makamlara teslim edenlere övgü yazmamış ve de hiçbir kimse onlara ikramiye vermemiş. Japon halkına göre onlar ahlak sahibi bir insanın yapması gerektiği şekilde hareket etmişlerdir.

Ülkemizde 1999 yılında vuku bulan depremde görülen yağmalama olaylarına internet sayfalarında ulaşmak mümkün. Utanç duymamız gereken bu yaşanmışları unutabilmek mümkün değil. Belki de unutmamalıyız. Mektebi Sultanili arkadaşımız Necmi Dayday bir Japon vatandaşının yazdığı mektubunu kamuoyuna  takdiminde kaydettiği aşağıdaki sözleri de dikkat çekici ” Mektupta anlatılan, Japonların vakur duruşu bana, birkaç yıl önceki "İstanbul Seli" sırasında yapılan ve bizler için büyük bir zül olduğunu hissettiğim yağma olaylarını hatırlattı. Bir kere daha kahroldum. Dünyanın en vakur, sabırlı ve güvenilir insanlarının büyük çoğunlukta olduğu Türkiye’mizi, yıllar içinde yavaş yavaş düştüğü bu kabul edilemez durumdan en kısa zamanda kurtarmak, başta eğitimcilerimiz, bilim adamlarımız olmak üzere tüm aydınlarımızın en öncelikli görevi olduğuna inanıyorum.” Japonların Ahlak sahibi insanların normal davranışı olarak yorumladıkları davranış türlerinin bizim insanlarımıza da nasip olması için dua etmemiz gerekiyor herhalde. Âdem Varol beyin bir arkadaşının ifade ettiği gibi:  “Adalet  olmayınca  ahlak  da  olmuyor.” Bizi  bilim  kurtaracak. Ama  nasıl?  Cahilin  Karun  gibi  zengin  olduğu  yerde  bilim  adamı  yetişir  mi? Tabii ki doğru yolu bulmak ve ahlaka uygun hareket etmenin doğru adımlarını atabilmek için bilim kadar yol gösterici olacak önemli diğer unsur ise eğitim.

Japonya’da öğrencilerin okul hayatının büyük bir kısmı dolaylı ya da dolaysız olarak ahlaki davranışların ve karakter gelişiminin öğrenilmesi sürecidir. Okul müfredatları Japon toplumunun ve kültürünün temel değerlerinin öğretilmesine adanmış. Japonya'da ilk üç sınıfın amacı öğrencilerin bilgilerini ölçmek değil, onlara iyi bir karakter ve terbiye aşılayabilmek. 7-9 yaş arası öğrencilere ağırlıkla başka insanlara saygılı olmak, hayvanlara ve doğaya sevgi duymak, cömertlik, merhamet ve iradeli olmak gibi hünerler aşılanıyor. Japon eğitim sisteminde öğrenciler 10 yaşına gelinceye kadar sınav olmuyorlar. Sadece bizim ara sınav diyebileceğimiz seviyede küçük sınavlar olarak gördüklerini anladıklarından emin olunuyor. Sınavlar yerine ise eğitim hayatlarının ilk üç yılını öğrenciler karakterlerini geliştirmeye ve görgülü olmayı öğreniyorlar. Bunlar içinde en çok öne çıkanları ise hayvan ve insanlara nazik davranmak, cömertlik, duygudaşlık kurmak ve şefkatli davranmak. Bunların dışında ise kendini kontrol edebilmek, adalet ve cesaret gibi kavramlar da öğretilenler arasında Aynı zamanda Japon öğrencilerin akademik başarıları uluslar arası standartların çok üzerindedir. Japonya'da eğitim sistemi çalışkanlık, bireyin kendisini sorgulaması ve düzenli çalışma alışkanlıklarının edinilmesinin gerekliliği üzerine kurulmuş çok uzun senelerdir Japonya’ya özgü bu eğitim sisteminde hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Bizim son senelerde onlarca defa değiştirilen eğitim sistemimizi anlatıp bundan örneklemeler yapmamız halinde yukarıdaki paragrafta Necmi Dayday tarafından konu edilen davranış türünün nedenlerine ulaşmak mümkün. Allah bizi korusun.  Sahip olmayanlarımıza insanlık duygusu ile birlikte üstün ahlaki vasıflar nasip etsin. Aslında hepimizin bunu dilemesi ve bunun için dua etmesi gerek.

Tarih sayfalarını karıştırırsak birçok ülkenin yaşadıkları ahlaki çöküş sonrası karanlıklara büründüğünü ve de her türlü kötülüğe duçar olduklarını görebilmek mümkün.

Evet, yanılmıyorsam 2015 yıllarındaydı. Bir Profesör Türkiye’nin hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma gibi ahlaki 54 maddenin yer aldığı listenin 40 maddesinde dünya birincisi olduğuna ilişkin söylevi birçok gazetede yer almıştı. O zaman bu bilginin kaynağını, listenin kimin hangi uluslararası kuruluş tarafından hazırlandığını epeyce araştırdımsa da bulamamıştım. Hatta haberi yayınlayan gazetelerden birini de aramış ve bilgi istedimse de kendilerindeki bilginin de bu kadar olduğunu ifade etmişlerdi.

Bu konuda bir çok ülke gibi  ciddi bir sorunumuz var. Maalesef tüm dünya bu konuda bir bunalım içerisinde. Batı medeniyeti bu süreçte konu ile ilgili olarak bu güne kadar yaptığı hataların bir anlamda sıkıntısını ödüyor. Tüm dünyada milyona yakın genci bu nedenlerle kaybediyoruz.  Hepsi, tüm ülkeler derin arayış içerisinde. Halktaki  ahlaki çöküşü sonlandırmanın ve aile müessesini yeniden tesis etmeyi nasıl başaracaklarını düşünüyorlar.

Zira bilinmektedir ki;  halkı ahlaken çökmüş bir devlet yaşayamaz ve iç ve dış düşmanına, savaşmadan teslim olmak zorunda kalır.  Ahlaklı insan hakka ve hukuka saygılıdır. Kendisine saygılıdır. Ve basit dünyevi vaatlerle ele geçirilemez.

Tolstoy: Ahlâk kurallarıçiğnemeyin. Zira öcünü çabuk alır. Ahlâk bir defa bozulmaya yüz tuttu mu toplumda bir çatışma ve şiddet zuhur eder ve huzur, güven kalmaz. 

Kim yaşamını nerede sürdürüyorsa, kim nerede çalışıyorsa etraflarında olan bitenleri düşününce yadırganan, nefret doğuran tün oluşumların kökeninde ahlaki noksanlıkların bulunduğunu göreceklerdir.

Ülkeler Parasızlıktan Değil Ahlaksızlıktan Çöker. ( Cicero)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

C/o ~ 9 gün önce
Tüm ahlaksızlıklar parasızlığın olduğu yerlerde ortaya çıkıyor. Nacizane bir düşünün derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Temir ~ 9 gün önce
Bu siredeki tam düzgün yazar Oğuz du onuda kaçırdınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP AHLAKA T.. ~ 12 gün önce
EN İYİ BİLDİĞİNİZİ ÖNE ÇIKARTMAK İSTEDİĞİNİZ KONULARIN EN ÖNEMLİ KELİŞMELERİNİ BİLE YANLIŞ YAZIYORSUNUZ. SİZİN YAZDIĞINIZ GİBİ Alllahu Tela DEĞİL ALLAHU TEALA,YİNE ENGİN BİLGİNİZLE İFadeE ETTİĞİNİZ celle Celaliu DEĞİL,CELLE CELALÜHU ŞEKLİNDE YAZILIR.ÇETİN DEDİĞİN ADAM SENİN BABAN YAŞINDADIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
El Cevap ~ 11 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Rubi ~ 11 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
CVP RUBİ ~ 11 gün önce
AİRPORTHABER YAZARLARI TOPLU HALDE SİZE EN DERİN SAYGILARINI SUNAR.
Rubi ~ 9 gün önce
Afferin adam olun şöle
Antalya ~ 12 gün önce
Bir kurumda veya ülkede Ahlak varsa,yenilenmesi,gelişmesi dudurul1maz. Çetin bey bu yazınız ülkedeki tüm gazetelerde baş köşede yayınlanmalı,ne kadar çok okunursa bu ülkenin de o kadar kurtulma umudu olur. Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ANTALYA ~ 12 gün önce
BEĞENDİĞİNİZE SEVİNDİM. TEŞEKKÜRLERİMLE.
Rüst m ~ 11 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
teknil ~ 11 gün önce
Sol motor hava türbünü sensör arızası. Motor akım göstergesi devre dışı kalmış.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000