15 Eylül 2014, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • 1970 lillere bile muhtaçlar ama ögrenecekler .Yabancı pilot yabancı teknisyen yabancı teknisyen taşeron.yabancı eğitmen .Bilal EKŞİ ..Temel KOTİL el ele ha HAMDİ abi .10 Yılı geçti ögrenin artık yoksa ögretecekler.EASA yine geliyor yetkilere dikkat
  • Tek THY değil sizler TGS de neler oluyor neler bitir bunları takip etseniz rizeli olmayan işçilerin hakkını savunsanız çok takipçininiz olur bu dünya it ölür kervan yürür hesabı
  • Sayın yazar bir de rica etsek TGS'nin vardiyaları üstüne ve Antalya'da ki kötü yönetim üzerine yazsanız. Antalya istasyonu o kadar sıkıntılı anlatılamaz. Adam kayırmalar, fazla izin vermeler, güzel vardiyalar yazılması,fazla mesailerin yatırılmaması, izinsiz çalıştırmalar, servislerin sürekli mesai bittikten 1 saat sonra kalkması, sürekli 8-21/12-24 bir de yeni başlayan 21-08/24-12 vardiyalarının olması, bazı personelin ekip diğerlerinin havuz adı altında sürekli gece çalıştırılmaları,iş ve işçi sağlının hiçe sayılması, müdürlerin ve şeflerin personele saygısız davranması, çalışanlara mola yaptırtmamaları, beğenmiyorsanız çıkın gidin yerinize bir günde 2000 adam bulurum diyen müdürler,mobing uygulamaları, saçma sapan nedenlerden dolayı savunmaların alınması ve ödül uygulamasının hiç olmaması,işe sarhoş gelenler, amcasına dayısına güvenip sürekli rapor alanlar daha yazmak isterdim ama ne yazık ki sayfalar izin vermez AYT İstasyonun sorunlarına.
  • eğer çıkarmazlarsa .başımızdakiler tanınmış ama güvenliksiz korumasız dolaşan adamlar ekmeğimle oynuyan canıyla öder....
  • çalışanların iş güvenlikleri konusunu zaman içinde yok ederek, onların gelecekleri ile kaygılar oluşmasına sebep olacak değerlendirmeler içinde bulunmalarına yol açacak her uygulama çok ciddi biçimde ele alınmalıdır. unutulmamalıdır ki, yönetim kademesinde bu tür söylemler içinde bulunmak, bazı çalışanları da bunu savunur duruma getirmek uygulanırlığı açısından ahlaki, sonuçları açısından da toplumsal bir tükeniş olarak karşımıza çıkmaktadır. özetle, o makamda bulunmanın amacını bunu böyle yapacağım diye ortaya koymanın ve bunu da bu tür söylemlerle desteklediğini sanmak, en hafif ifade ile karşındaki personelini yok sayacağını peşin olarak ilan etmekle eş anlamlıdır. ama, kendileri bunun farkında olmadığından veya "orada olmanın" maddi koşullarına haiz bile değilken, egemen ve baskıcı düşünce içinde bunu uygulamaları donmak üzere olan bir kişinin bunun farkında olmaması kadar kontrol edilmez olmalarının sonuçlarıdır.
  • Çetin bey yazılarınızı beğenerek okuyorum okuyucularınızın hiç birini es geçmeden cevaplamanız da ayrı güzel. Ben henüz bu sektörün içinde değilim işe girmek için çabalayıp duruyorum ama malum tanıdığımız başı büyük ya da ensesi kalın biri olmadığı için henüz iş bulamadım biraz da bu konulara deginirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.
  • Siz yaziyi okuyun, buyumenin kismi mi, yoksa tumden mi oldugunu inaniyorum ki anlarsaniz,
  • "Neren buyudu Osman"'i da okumakta fayda var. Hakikaten, Neren buyudu ........... bey ?
  • heryere korkarak uyuyorum her sabah korkarak uyanıyorum bu şirkete 2003 den çok önce girdim neredeyse 10 yıl kadar önce...istenmediğini hissediyorum ..inadına da hiç olmadığım kadar başarılıyım tecrübe bilgi birikİmi oturdu iş kolaylaştı sanki..önceleri amir korkusu vardı tatlı bir heyecan ya da önüme bilmediğim iş çıkar korkusu..ne basitmiş..şimdilerde yerini işten atılrmıyımın ağırlığı aldı.. Yani eninde sonunda atacaklarda kız biraz daha büyüseydi..okul taksitleri azalsaydı..ne yer ne içeriz..bu yaştan sonra başka iş bulunmaz ki bütün enerjimi sağlığımı verdim ben buraya..emekli olmak da yaşa takılıyor.ooof off..keşke isviçrede doğsaydık..
  • Çetin bey yazınızı yine beğenerek okudum. Kaleminize sağlık.Yorumlar bölümünde Ayşegül Hanım da, "2003 den önce işe girmiş kimse kalmayacak" zihniyetini çok güzel açıklamış. Yani bunların fikri de zikri de belli. Buna karşın biz ne yaptık? Siz ne yaptınız? (Airporthaberi kasdediyorum) Bana yapılan zulmü biliyorsunuz. Raporlarım örtbas edildi, Teftiş Kurulundan çıkarıldım, tenzili rutbeye uğratıldım, son 3 sene maaşımın %40 gasbedildi, şirket içi mücadelemden sonuç alamayınca dava açtım, bunun karşılığında da önce tehdit edildim, sonra da işten atıldım.Geldiğim noktada, ben vicdanen müsterihim.Kul hakkı yemedim, yiyenlere de makam mevki uğruna uşaklık yapmadım. Başka ne yaptım? Yanlış yaptıklarını yüzlerine söyledim, mücadele ettim, raporlarım örtbas edildi, baskı gördüm ama şirket kurallarından taviz vermedim.İşten atılmadan dört ay önce, bu vicdansızlara karşı mobing davası açtım. Bütün bunları bildirdiğim AİRPORTHABER yazarları bu haklı mücadelenin yanında yer alma adına ne yaptılar?

THY'NİN RAPOR ALAN PERSONELİ İŞTEN ÇIKARTMA HAZIRLIĞI

Geçen haftaki yazım üzerine bir yorum aldım. Ali Kıdık arkadaşımızın yazısını örnekleyerek eski bir THY mensubu olarak neden bu konuya /  konulara eğilmediğimi soruyordu. Ali beyin konuyu detaylı olarak mercek altına aldığını aynı konunun tekrarının önemli bir fayda sağlamayacağını kendilerine belirtmeme rağmen dayanamayıp yine de bir yan pencereden aynı konuya el uzatıyorum.

Brezilyalı Din Bilimci Leonardo Boff, Budistlerin Ruhani Lideri Dalai Lama’ya “ En İyi din hangisidir” diye sormuş. Tabii ki beklentisi Hıristiyanlık dan çok daha eski doğu dinleri veya Tibet Budizm’i  vb.. bir cevap alacağıymış. Fakat Lama “ En iyi din seni Allaha en çok yaklaştırandır. Seni daha iyi bir insan yapan hangi dinse, en iyi din odur “ şeklinde cevaplamış bu kritik suali.. Leonardo  “ Daha İyi bir insan derken “ diye konuyu açmasını isterken. Lama konuşmasını  “ Sizi, Daha insaflı, daha sevgi dolu, daha duygusal, daha merhametli, daha sorumlu, daha etik, kılan din hangisi ise, en iyi din odur” şeklinde noktalamış.

İki din veya felsefi sitem arasında ortak bir zemin bulmaya çalışmanın sayısız zorluk ve tehlikelerinin olduğunu bilmeme rağmen Dalai Lama’nın yol göstericimiz, mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim’i okuduğuna ve ondan esinlendiğine inanıyorum. Kaldı ki kutsal kitabımızda ifade edilen bu vasıfların tümü için ayetlerin bulunduğu da bilinmektedir.

Elhamdülillah bizler yüce dinimizin, Müslümanlığın en iyi din olduğunu bilenlerdeniz. Dinimizin bizi Allah’a yaklaştırdığını ve bizi daha iyi bir insan yaptığını da müdrikiz. Bundan hiç kuşkumuz yok.

Eskilerde içimizden çıkmış bir Genel Müdürümüz vardı.  Sanki Dalai Lama’nın en iyi dinin karakteristiğine ilişkin tarifinde belirttiği vasıfların nerede ise tümüne sahipti. Ve de dinimizin gereklerini samimiyetle, gösterişsiz bir şekilde yerine getiren, çalışanlar arasında hiç bir şekilde ayırım yapmayan büyük çoğunluğun görüşüne göre iyi bir Müslüman’dı. Kimsenin siyasi görüşü ve dine yaklaşımı onu ilgilendirmezdi. Maddeye karşı ise, gördüğüm en dürüst insanlardan biriydi. Belki de o dönemde THY’ de çalışanların şansıydı o Genel Müdür. Bunu neden anlattım bilemiyorum. Anmış oldum kendilerini.

Geçen hafta Airporthaber’ de Ali Kıdık beyin yazısını danışmanlar okuyup en azından yöneticilere özetlemişlerdir. 11 Eylül Perşembe gününe kadar bu yazıda belirtilen konunun yalanlanmasını bekledim. Bir açıklama gelmedi. Kimse bu utanç verici bir uydurma demedi. Böyle şey olur mu, demedi?  Bu durumda Ali Kıdık beyin yazısında değindiği ana konunun doğru olabileceğini düşünürsek, en iyi dine, Müslümanlığa kalben ve ruhen inanan ve hasbelkader yönetici unvanına bir insanın, hakkın teslimi, insaf, sevgi, merhamet ve etiklik vasıflarından bu denli uzak olduğunu gösteren hareketlerini yüce dinimize olan inancı ile nasıl bağdaştırabiliriz? Anlayabilmek mümkün değil.

Şirketimizde 2003 yılından önce işe girmiş hiç kimse kalmayacak diyen bir Genel Müdür’ün bu yanlış ve insanlık ayıbı sözüne sessiz kalmak, tabii ki aynı görüşü paylaşıldığının bir ifadesi olarak değerlendirilir. Bu hangi etik kurala uyar? Onu bilemem. Açık ve seçik olan o dur ki, yanlız kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermekle en iyi, en yüce dinin samimi, içten bir inananı olmak mümkün değil. Yüce dinimiz Müslümanlığın emrettiği diğer kurallarını da göz önüne almak ve onlara da uymak şart değil mi?

Kimsenin Müslümanlık anlayışını ölçmek bizim de haddimiz değil.. Herkes dinine kendi anlayışına göre bağlıdır ve ibadetini bildiğince yapar. Bu Allah ile kul arasındadır. Derdimiz o ki;  yüce dinimizin hayli önemli bir takım değerlerini dikkate almayan ve de Allah yerine Tanrı ifadesini kullandı diye insanı cehaletle ve günahkârlıkla suçlayan kişilerin kul hakkı yeme başta olmak üzere dinimizin diğer vecibelerini göz ardı etmeleri insanı şaşırtıyor.Uygulamaları ile Müslümanla, Müslümanı karşı karşıya getiren bir zihniyetin yüce dinimizin belli kurallarından zerrece feyz almamış olduğunu ifade etmek yanlış olmasa gerekir.

Binlerce çalışanın yaşam şeklinin belirleyici olan patron ve yöneticiler.  Acaba sizler çalışanlarınıza karşı daha insaflı olamaz mısınız? Daha merhametli davranamaz mısınız? Emrinizde görev yapan İnsanlara daha sevgi dolu bir şekilde yaklaşamaz mısınız?  İşten çıkartma kararı verdiğiniz / vereceğiniz herkes bunu hak ediyor mu? Yalnız belli bir konuda sizin gibi düşünmüyor diye şirketten uzaklaştırdığınız / uzaklaştıracağınız kimse yok mu listenizde?

Ömrüm olursa bu görevinizin sonunda da sizi takip edeceğim. Bakalım neler yaşayacaksınız. Bir bedel ödeneceği mutlak. Kim bilir, belki keserin de sapının da döndüğünü görürüz. Dilerim ki bu yaşamınızda bir bumerang gibi size dönecek olan keser, yakın birilerine, sevdiklerinize çarpıp sizin yerinize onları yaralamasın.

İŞİ DAHA UCUZA MAL ETMEK İÇİN ÇALIŞANLARIN KÖLELEŞTİRİLMESİ.

Köle kime denir? Değişik anlamı var kelimenin. TDK sözlüğüne bakarsanız kelimenin bir anlamı da “  Kişisel hakları bulunmayan ve kendi tükettiğinden daha fazlasını üreten kişi”.

Evet; ülkemizde “ işi daha ucuza mal etmek için çalışanlar köleleştiriyorlarmış”. Bu da nereden çıktı?  Gel de hayret etme. Gel de şaşırma. Bu sözü başka biri söylese hadi neyse ama söyleyen ülkenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olunca insan kalakalıyor. Evet;  ülkenin bir Bakanı hem de konu ile birinci derecede ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı” İşi daha ucuz yaptırmak için çalışanları adeta köleleştirerek” diye başlayan bir cümle kuruyor. Bizler acaba sürç-i lisan mı etti diye düşünürken takip eden gün Sn. Bakandan yine zehir zemberek bir açıklama. ‘’ Kefenin cebi yok. İşçi yerine parayı öne koyan piyasadan çekilecek’’daha geliyor.

Acaba, bizimkilerin doğru ve isabetli konuşmaları için bir felaket mi yaşanması gerekiyor. Hayır değil. Gazete  haberine göre bu sene inşaat sektöründe düşme nedeniyle ölen işçi sayısı 155. İŞ KAZALARINDA AVRUPADA İLK SIRALARDAYMIŞIZ. Avrupa da ki ölümlü asansör kazalarının % 70’ i Türkiye’de meydana gelirmiş. Bu arada elin Amerikalısı ülkesinde benzeri kazaların 100 yıl önce vuku bulduğunu, bu gün ise kesinlikle söz konusu olmadığını belirterek Örneğin Dünya Ticaret Merkezi inşaatında değil böyle, en küçük bir kazanın meydana gelmediği yönünde açıklama yapıyor.

Her ne ise biz kendimize dönelim. Bakan bey geç te olsa hazır bu noktaya gelmişken, bir de zahmete girip sağa sola başka sektörlere de bir göz atsa. Malum her kölenin ızdırabı, köle gibi çalışan her işçinin yaşamı bir iş kazası sonucu ölümle noktalanmıyor. Evet, tehlike derecesi daha düşük olan işletmeler mevcut tabii ki. Dolayısı ile onlarla ilgilenmemek, o tarafa dönüp bakmamak sizlerin işyerinde İş kazası olmuyor. Asansörden pat diye düşüp ölmüyorsanız, madende havasızlıktan boğulmuyorsanız ve halen hayattaysanız sorun yok. Sizler bu şekilde çalışmaya sömürülmeğe, köleliğe devam edin demek olmuyor mu?

Evet; Havalimanlarımızda görev yapan, uçucu ve yer ve destek hizmetleri personelinin çalışma şartlarının gözden geçirilmesi ve bahis konusu işyerlerinin düzeninde sömürü olup olmadığının belirlenmesi ve tüm sistemin tarafsız bir şekilde denetlenmesi için ne yapılması lazım? Kamu oyunun dikkatinin bu işyerlerinde yoğunlaşması ile sonuçlanacak bir kaza olmasını mı beklemek gerekiyor? 

Sayın Bakanın doğruyu geç de olsa ifade etmesi çok önemli. Somayı yaşadık. 301 madenci kardeşimizi yitirdik. Olan bitenin nedeni başkamıydı?  Bu hakikati siz asansör düşünce mi fark ettiniz?  Diye sorup pişmiş aşa su karıştırmanın anlamı yok. Bekleyelim. Belki bu defa?

Her halde Sn. Bakan duymuşlardır. Sizin bu tespitinizi yaşayan ve elim bir kaza sonucu arkadaşlarını kaybedip olayı ve sorumlularını protesto eden işçiler, yaşanan büyük acıda hiç bir taksiri bulunmayan ( ? ) patron tarafından işten atıldılar.  Bir anlamda yaptıkları konuşma ile bu protestonun nedeninin doğruluğunu ifade eden Sn. Bakan her halde bu konuda da bir şeyler yapmayı görev addedecektir.

Yoksa ölen öldü. Giden gitti. Kalan sağlar şu an baş ağrıtır. Onlar bizim değildir diyerek kendilerine arkasını dönüp  “ DURMAK YOK, YOLA DEVAM mı “ diyecekler.

THY'NİN RAPOR ALAN PERSONELİ İŞTEN ÇIKARTMA HAZIRLIĞI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Aydın ~ 4 yıl önce
1970 lillere bile muhtaçlar ama ögrenecekler .Yabancı pilot yabancı teknisyen yabancı teknisyen taşeron.yabancı eğitmen .Bilal EKŞİ ..Temel KOTİL el ele ha HAMDİ abi .10 Yılı geçti ögrenin artık yoksa ögretecekler.EASA yine geliyor yetkilere dikkat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tek THY değil sizler TGS de neler oluyor neler bitir bunları takip etseniz rizeli olmayan işçilerin hakkını savunsanız çok takipçininiz olur bu dünya it ölür kervan yürür hesabı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP IPHONE ~ 4 yıl önce
TGS'DEKİ ARKADAŞLAR TEMAS KURMUYORLAR. EZBERE YAZI YAZMAK KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURABİLİR. TEKRARLAMAK İSTERİM.MAİL ADRESİM cetin@ozbey.org.GELEN BİLGİLERİ DOĞRULATTIRDIKTAN SONRA TABİİ Kİ YAZIDA KONULARINIZA DEĞİNİRİZ.
TGS ANTALYA ~ 4 yıl önce
Sayın yazar bir de rica etsek TGS'nin vardiyaları üstüne ve Antalya'da ki kötü yönetim üzerine yazsanız. Antalya istasyonu o kadar sıkıntılı anlatılamaz. Adam kayırmalar, fazla izin vermeler, güzel vardiyalar yazılması,fazla mesailerin yatırılmaması, izinsiz çalıştırmalar, servislerin sürekli mesai bittikten 1 saat sonra kalkması, sürekli 8-21/12-24 bir de yeni başlayan 21-08/24-12 vardiyalarının olması, bazı personelin ekip diğerlerinin havuz adı altında sürekli gece çalıştırılmaları,iş ve işçi sağlının hiçe sayılması, müdürlerin ve şeflerin personele saygısız davranması, çalışanlara mola yaptırtmamaları, beğenmiyorsanız çıkın gidin yerinize bir günde 2000 adam bulurum diyen müdürler,mobing uygulamaları, saçma sapan nedenlerden dolayı savunmaların alınması ve ödül uygulamasının hiç olmaması,işe sarhoş gelenler, amcasına dayısına güvenip sürekli rapor alanlar daha yazmak isterdim ama ne yazık ki sayfalar izin vermez AYT İstasyonun sorunlarına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP TGS AYT ~ 4 yıl önce
ARKADAŞIM. BİR KONUDA YAZI YAZMAK İÇİN YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAK GEREKİR.TGS AYT İLE İLGİLİ BİLGİM YOK. EĞER cetin@ozbey.org ADRESİME GEREKLİ BİLGİLERİ GÖNDERİRSENİZ, DOĞRULUĞUNUN TEYİDİNİ ALDIKTAN SONRA TABİİ Kİ KONU EDERİZ. GONDERİLECEK BİLGİNİN GİZLİLİĞİNDEN EMİN OLABİLİRSİNİZ.
mng ci ~ 4 yıl önce
eğer çıkarmazlarsa .başımızdakiler tanınmış ama güvenliksiz korumasız dolaşan adamlar ekmeğimle oynuyan canıyla öder....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP MNG'Cİ ~ 4 yıl önce
İŞTE ŞİMDİ OLMADI. BU TÜR TEHDİTLERE BAŞVURMAK ÇOK YANLIŞ.BİR O KADAR DA ÇİRKİN.
Sayın Özbey, ~ 4 yıl önce
çalışanların iş güvenlikleri konusunu zaman içinde yok ederek, onların gelecekleri ile kaygılar oluşmasına sebep olacak değerlendirmeler içinde bulunmalarına yol açacak her uygulama çok ciddi biçimde ele alınmalıdır. unutulmamalıdır ki, yönetim kademesinde bu tür söylemler içinde bulunmak, bazı çalışanları da bunu savunur duruma getirmek uygulanırlığı açısından ahlaki, sonuçları açısından da toplumsal bir tükeniş olarak karşımıza çıkmaktadır. özetle, o makamda bulunmanın amacını bunu böyle yapacağım diye ortaya koymanın ve bunu da bu tür söylemlerle desteklediğini sanmak, en hafif ifade ile karşındaki personelini yok sayacağını peşin olarak ilan etmekle eş anlamlıdır. ama, kendileri bunun farkında olmadığından veya "orada olmanın" maddi koşullarına haiz bile değilken, egemen ve baskıcı düşünce içinde bunu uygulamaları donmak üzere olan bir kişinin bunun farkında olmaması kadar kontrol edilmez olmalarının sonuçlarıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP SN.ÖZBEY ~ 4 yıl önce
MAALESEF SÖYLEDİKLERİNİZ KELİMESİ KELİMESİNE DOĞRU.ANCAK YAPILAN BU ÇİRKİN UYGULAMALARI KİM KONTROL EDECEK? BİLEMİYORUM.BEN BELİRLİ UYGULAMALARIN EN TEPEDEKİLERİN BİLGİSİ DAHİLİNDE YAPILDIĞINA İNANIRIM.İNANMAK ÖTESİ BİLİRİM. TAKİBİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Metin ~ 4 yıl önce
Çetin bey yazılarınızı beğenerek okuyorum okuyucularınızın hiç birini es geçmeden cevaplamanız da ayrı güzel. Ben henüz bu sektörün içinde değilim işe girmek için çabalayıp duruyorum ama malum tanıdığımız başı büyük ya da ensesi kalın biri olmadığı için henüz iş bulamadım biraz da bu konulara deginirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP METİN. ~ 4 yıl önce
TAKİBİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM. EVET SEKTÖRÜMÜZ RENKLİDİR. TEMENNİMİZ SEKTÖR ÜZERİNDE, SEKTÖR ÇALIŞANLARI ÜZERİNDE MEVCUT SİS'İN DAĞILMASIDIR.VE DE YİNE TEMENNİ EDERİM Kİ, İŞE KABULLERDE O İŞ İÇİN ARANMASI GEREKEN KISTASLARIN AĞIRLIĞI OLSUN.BUNU ÜMİT ETME HAKKIMIZ VAR. BU KONU GEREK BASIN KURULUŞLARI VE GEREKSE SİYASİLERCE HER PLATFORMDA ÇOK İŞLENDİ. SONUCU MALUM. SONUÇ İŞTE BU GÜNKÜ DURUM.BAŞKA BİR DEYİŞLE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI. YİNE DE BİR VESİLE YARATIP KONUYU İFADE EDERİM. ZİRA ÖNEMLİDİR. KEŞKE ÜMİTLİ OLABİLSEK. TEKRAR TEŞEKKÜRLER.
CVP Miami ~ 4 yıl önce
Siz yaziyi okuyun, buyumenin kismi mi, yoksa tumden mi oldugunu inaniyorum ki anlarsaniz,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP MİAMİ ~ 4 yıl önce
YAZIYI GÖNDERİRSENİZ OKURUM.
Miami ~ 4 yıl önce
"Neren buyudu Osman"'i da okumakta fayda var. Hakikaten, Neren buyudu ........... bey ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP MİAMİ ~ 4 yıl önce
BÜYÜMEK KISMİ OLMAZ. TOPYEKUN BÜYÜRSEN DOĞRU OLUR. YAZIYLA YORUM ARASINDA PEK İLİŞKİ KURAMADIM. DAHA AÇIK VE NET İFADE ETSEYDİNİZ DAHA DOĞRU CEVAPLARDIM.
Cvp Miami ~ 4 yıl önce
O kadarini da siz bulursunuz artik.
Eren ~ 4 yıl önce
heryere korkarak uyuyorum her sabah korkarak uyanıyorum bu şirkete 2003 den çok önce girdim neredeyse 10 yıl kadar önce...istenmediğini hissediyorum ..inadına da hiç olmadığım kadar başarılıyım tecrübe bilgi birikİmi oturdu iş kolaylaştı sanki..önceleri amir korkusu vardı tatlı bir heyecan ya da önüme bilmediğim iş çıkar korkusu..ne basitmiş..şimdilerde yerini işten atılrmıyımın ağırlığı aldı.. Yani eninde sonunda atacaklarda kız biraz daha büyüseydi..okul taksitleri azalsaydı..ne yer ne içeriz..bu yaştan sonra başka iş bulunmaz ki bütün enerjimi sağlığımı verdim ben buraya..emekli olmak da yaşa takılıyor.ooof off..keşke isviçrede doğsaydık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP EREN ~ 4 yıl önce
HERHALDE ŞİRKETTE 2003 ÖNCESİ GİREN KİME KALMAYACAK SÖZÜNÜ İLK KEZ BENDEN DUYMADINIZ. ZAMANLA TECRÜBE PARALELİNDE İŞİN DE KOLAYLAŞTIĞI GERÇEK. MAALESEF İŞTEN AYRILMA DÜŞÜNCESİ ÇALIŞANI KÖRELTİYOR. YAŞAM ŞARTLARININ ZORLUĞU MALUM. MÜMKÜN OLDUĞUNCA ŞİMDİDEN DÜŞÜNMEMEYE BAKIN. BİR KAPI AÇILINCA DİĞERİ AÇILIYOR.EMEKLİLİK YAŞA TAKILIYOR DEDİĞİNİZE GÖRE 50'Lİ YAŞLARDASINIZ DIR HERHALDE. EN VERİMLİ ÇAĞINIZ.İNŞALLAH EĞRİSİ DOĞRUSUNA DENK GELİR VE İŞE DEVAM EDERSİNİZ. HEMDE BU SÖZÜ SÖYLEYEN İNSANIN BELİRTTİĞİ DATELİNE ÜZERİNDEN ÜÇ SENE GEÇTİ.ÜZÜLMEYİN.SON GÜNE KADAR İŞ SİZİNDİR. TEMENNİ EDERİM Kİ SON GÜN EMEKLİLİĞİNİZİ İSTEYECEĞİNİZ GÜN OLSUN. TAKİBİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
BİLAL YILDIZ ~ 4 yıl önce
Çetin bey yazınızı yine beğenerek okudum. Kaleminize sağlık.Yorumlar bölümünde Ayşegül Hanım da, "2003 den önce işe girmiş kimse kalmayacak" zihniyetini çok güzel açıklamış. Yani bunların fikri de zikri de belli. Buna karşın biz ne yaptık? Siz ne yaptınız? (Airporthaberi kasdediyorum) Bana yapılan zulmü biliyorsunuz. Raporlarım örtbas edildi, Teftiş Kurulundan çıkarıldım, tenzili rutbeye uğratıldım, son 3 sene maaşımın %40 gasbedildi, şirket içi mücadelemden sonuç alamayınca dava açtım, bunun karşılığında da önce tehdit edildim, sonra da işten atıldım.Geldiğim noktada, ben vicdanen müsterihim.Kul hakkı yemedim, yiyenlere de makam mevki uğruna uşaklık yapmadım. Başka ne yaptım? Yanlış yaptıklarını yüzlerine söyledim, mücadele ettim, raporlarım örtbas edildi, baskı gördüm ama şirket kurallarından taviz vermedim.İşten atılmadan dört ay önce, bu vicdansızlara karşı mobing davası açtım. Bütün bunları bildirdiğim AİRPORTHABER yazarları bu haklı mücadelenin yanında yer alma adına ne yaptılar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP BİLAL YILDIZ. ~ 4 yıl önce
MERHABALAR BİLAL BEY. THY’DEKİ SON DÖNEMLERİMDE YAŞADIKLARIM SİZİNKİ İLE HEMEN HEMEN AYNI SEYRİ TAKİP ETMİŞ. BİR FARKLA DOĞRU VEYA YANLIŞ BENİ SİZİN GİBİ SİYASİ BİR DÖNEMİN GENEL TUTUMUNUN DEVAMI OLARAK ÇIKARTMADILAR İŞTEN. TABİİ KÖTÜ OLAN SİZİNLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN UYGULAMALAR. BENİMLE İLGİLİ OLAN MÜNFERİT BİR KARARDI. BİR DÖNEMDE İŞE GİRENLER VEYA BELLİ GÖRÜŞTE OLANLAR DIŞLANMADI. BELKİ DE MECBUR KALDILAR BENİ UZAKLAŞTIRMAYA. . ZİRA BENİ DIŞLAMASALAR SİSTEM, KARAR MERCİNDE OLANLARI ÜZECEKTİ. TABİİ ARADAN 12 SENE GEÇTİKTEN SONRA BÖYLE DÜŞÜNEBİLİYORUM. O ZAMANLAR BENDE ÇOK HIRSLANMIŞTIM. DURUMUNUZU AİRPORTHABERDEN KİME BİLDİRDİĞİNİZİ BİLEMİYORUM. AMA GÖRDÜĞÜM KADARI İLE APH KİŞİSEL OLAYLARI KONU ETMİYOR. BU VE BENZERİ TÜR KONULARI ANCAK GENEL ANLAMDA İŞLİYORLAR. BU ANLATIM İÇERİSİNDE İSİMLER BELKİ ÖRNEKLEME OLARAK GEÇEBİLİR. HAKLI MÜCADELENİN BU ŞEKİLDE YANINDA OLABİLİYORLAR. BU KENDİLERİ İLE GÖRÜŞMÜŞ OLDUĞUM BİR KONU DEĞİL AMA GENEL TARZIN BU OLDUĞUNU ZANNEDİYORUM. ŞUNUDA İFADE ETMEK İSTERİM Kİ MÜNFERİT OLAYLARA GİRSELER EMİN OLUN Kİ BAŞ EDEMEZLER. SEKTÖR BU KONUDA O KADAR DAĞINIK VE YAŞANAN O KADAR HAKSIZLIK VAR Kİ. BİLAL BEY BUNLAR BENİM GÖRÜŞÜMDÜR BUNU TEKRAR İFADE ETMEK İSTERİM. TAKİBİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Bilal YILDIZ ~ 4 yıl önce
Teftiş ve soruşturma raporlarının örtbas edilmesi, yazan Başmüfettişin de görevden alınması, siz de çok iyi bilirsiniz ki; münferit bir olay değildir.Sözkonusu raporlardaki ususüzlükleri araştırmak ve kamuoyunu bu konuda aydınlatmak basının asli görevidir. Ali Bey ve Sefa Bey bu konuya belgeleriyle vakıftır.Ama bir konuda haklısınız. Bu serzenişin/sitemin muhatabı siz değilsiniz. Ben kötülükle, haksızlıkla mücadele kapsamında,sahte isimlerle eleştiri,şikayet ve beddua yazmaktan başka bir mücadele ortaya koyamayanlara bir mesaj vermek istediğim için yaptım bu yorumu. Diğer yandan, basının da genel ve ispatı mümkün olmayan iddialar yerine somut ve gerçek olaylar üzerinden kamuoyunu aydınlatma ve bu vesileyle hak arama, hesap sorma sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir.
Bilal YILDIZ ~ 4 yıl önce
Ayrıca,benim THY deki karşı duruşumun nedeni kesinlikle kişisel çıkar ya da hırs değildir. Eğer böyle düşünseydim, başka şeyler yapardım.Ben onurlu bir insanın, inançlı bir müminin yapması gerekeni yaptım. Geldiğim noktada zerre kadar pişmanlığım yok. İnönüye atfedilen bir söz vardır:iyiler de kötüler kadar cesur olmadığı sürece bu memleket düzelmez mealinde.Kötülükle mücadele bağlamında,Hukuk ve hakkaniyet sınırları içinde kalarak yapabileceğimiz çok şey var, ama bu ülkenin cesur insanları! kendi aralarında sızlanmak ve vıdı vıdı etmek dışında hiç bir şey yapmıyorlar maalesef...
CVP BİLAL YILDIZ ~ 4 yıl önce
THY'DEKİ DURUŞUNUZUN KİŞİSELLİKLE İLGİSİ OLMADIĞINI YAKINDAN BİLİYORUM. NE YAPTIĞINIZ, NE ETTİĞİNİZ ORTADA.VE AÇIK. MAALESEF DÜZEN BÖYLE. ŞİRKETİ TÜRKİYE'MİZİN GENEL ŞARTLARINDAN SOYUTLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.SİZİNLE AYNI SIKINTILARI YAŞAMIŞ BİRİ OLARAK KONUNUN MUHATABI OLMASAMDA SİZİ CEVAPLAMAK İSTEDİM. ÜZÜNTÜYÜ YAŞAYANA DEĞMEZ DEMENİN BİR ŞEYE YARAMAYACAĞINI BİLİYORUM. BEN ÖYLE DÜŞÜNMEĞE ÇALIŞMIŞTIM. YAZDIKLARIMDAN ÖTÜRÜ HER HANGİ BİR YANLİŞ ANLAMAYA SEBEBİYET VERMEMİŞ OLMAYI DİLİYORUM. SAYGI İLE
Bilal YILDIZ ~ 4 yıl önce
Çetin Bey, kesinlikle yanlış anlamadım. Yukarıdaki serzenişimin muhatabı kesinlikle siz değilsiniz.Bilakis bana sayfanızda yer verdiğiniz ve yazdığım mesajları yayınlamak suretiyle gerçeğin öğrenilmesine katkıda bulunduğunuz için size çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.Saygılarımla...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000