02 Ekim 2017, Pazartesi
Erdal GÜLMEZ
Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com
  • havacımısın sen errrdddaaaallll
  • 1925 yılında kurulan, yıllarca kurban derileri toplayan, hayırseverlerin bağışları, mirasları bağışlanan, o kadar çok gayrimenkulü olan kurum nasıl yönetilmiş ki iflas etmiş!!!!
  • lan Erdal sende havacıyım diosan bizde Astranotuz
  • Ne kadar yanlış değerlendirme ve yorumlarınız Erdal bey.Atatürk mirası kapatılıp yok olduğunda mutlu mu olacaksınız?Amac zaten bu köklü Kurumu bitirmek.Kurumlar baki insanlar gelip geçicidir.Birilerinin yaptığı yanlışlar yüzünden niye THK kaderine terk edilsin. Oysa şimdi daha çok sahip çıkma zamanı Ne olursa olsun bu Kurum hepimizin lütfen duyarlı olalım.

THK ve 50 kuruş bilet ücreti

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerin yoğun gündemi içinde  dikkatimi özellikle çeken bir haber oldu, Airporthaber’de  detayı yayınlanan  habere göre  ; “…THK, uçak biletlerinden 50 kuruşluk gelirin kendilerine verilmesi dahil bazı öneriler içeren bir kanun taslağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu... ”(Kaynak: THK her biletten 50 kuruş istiyor)

Haberin detayına baktığımızda , Türk Hava Kurumu (THK)  maddi kaynaklarının artırılması amacıyla kendilerine vergi muafiyeti sağlanması ve uçak biletlerinden 50 kuruşluk gelirin kendilerine verilmesi gibi taleplerinin olduğunu görüyoruz. Hem de bilet başına 50 kuruş geliri küçümseyerek ; “ …50 kuruş gibi küçük bir gelirin…” ifadesi ile. 2016 yılında sadece iç hat yolcu bileti sayısının 100 milyonun üzerinde olduğunu düşünürsek küçümsenen miktarın ne kadar büyük miktar paraya  denk geldiğini görmüş oluruz.

Ticari faaliyette bulunan bir kurumun kötü işletmecilik yapıp zararı da millete fatura etmek istemesi üstelik bunu da matah bir iş yapmış gibi sunmasına üzüldüm. THK hangi sahalarda hizmet üretiyor merak eden sayın okurlara...: http://www.thk.org.tr/biz_ne_yapiyoruz

Ayrı bir şaşkınlık ve üzüntüm de  bu  ilave kaynak talepleri için adres olarak  Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden ve / veya  Gençlik ve Spor Bakanlığından yıllık 25 milyon lira gibi bir talebin olması. Evet yanlış okumadınız THK, eğitim için ayrılan bütçenin 25 milyon TL’lik kısmının kendisine verilmesini istiyor.

Neresinden baksanız yanlış bir talep, kaldı ki yıllardır  THK'nun Milli piyangodan ve satılan sigara paketlerinden aldığı payın yanı sıra deri toplama imtiyazları vardı da ne oldu ? Kurumun geldiği nokta açıkça ortada.

Bu tip kurumlar ilave –bedava – hazır para ile fonlanarak  ve hazır kaynak olsun rahat rahat yönetelim diyen yöneticiler ile değil tam aksine  hiç bir ilave kaynak vermeden ayakları üzerinde durmasını saglayacak işletme yöntemleri ve bunu saglayacak yönetimler ile olur. THK gibi bir marka ve bu kadar güçlü bir altyapınız olacak yine gidip kamunun kaynaklarına göz dikecekesiniz helal olsun. Emin olun THK ihale ile işletmelerini kiralasa kamudan istediği paradan daha fazlasını elde eder hem kamuya yük olmaz hem de tam aksine gelir elde edilir.

THK üst yönetimi işi nasıl daha iyi yaparız diyeceğine her taraftan hazır para gelsin hatta MEB’in eğitim kaynağı bile kendilerine aktarılsın onlar da yönetim zaafiyeti  sonucu oluşan zararı böylece kapatsınlar, ne kadar güzel ne kadar kolay bir çözüm. Kamu görevi olsa orada kar zarar bakılmaz ve ne kadar lazımsa ödeme yapılır,fakat THK ticari bir işletme olduğu için kamu görevi , görev zararı gibi perdelerin arkasına saklanamaz.

Kalite sistemlerinin eleştirilecek tarafları olabilir fakat “kök neden” tanımı benim çok hoşuma gidiyor. THK, niçin ilave kaynağa ihtiyaç duyuyor? Çünkü zarar ediyor, niye zarar ediyor ? Bu sorunun cevabını kurum yetkilileri bulmalı ve çözüm üretmeli eğer çözüm üretemiyorsa müsaade isteyip ayrılmalı çözüm bulabileceklere fırsat vermeli. Yanlış anlama olmasın lütfen ilgili yöneticiler çok değerli iyi insanlardır mutlaka hatta genel yönetim kuruluna baktığımızda 12 kişilik ekibin kendi alanlarında tecrübeli, yetkin  kişiler olduğunu  görüyoruz. Muhatapların şahıslarına hiç bir sözüm yok fakat ticari işletmeyi yönetmek ayrı bir konu ve bu görev için uygun değilseniz ısrarla orada durmanın alemi yok. Daha faydalı olacağınız başka bir göreve hatta daha üst mevkilere bile geçiş olabilir yeterki her iş kendi türünden ehline verilsin. Çok iyi basketbol oynayan birini futbol takımına alıyormusunuz ?

                                                      **

21 eylül 2017 tarihinde Atatürk Hava Limanı inişi sırasında  pistten çıkan TC-KON iş jeti için medya da uçak düştü gibi haberler oldu. Uçağın pistten çıkması  ile uçak düşmesi apayrı kavramlar olup daha özenli yayıncılık yapılması gerekiyor. Bu vesile olayı basit yaralar ile atlatan  Muzaffer Kaptan ve  ekibine  acil şifalar diliyor geçmiş olsun diyorum.

Saygılarımla

Erdal Gülmez

THK ve 50 kuruş bilet ücreti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

errrrdalllaaaamaaa ~ 7 ay önce
havacımısın sen errrdddaaaallll

Yanıtla

Kalan karakter 1000
siz varken ~ 7 ay önce
bizim ne haddimize
Milli Havacı ~ 8 ay önce
1925 yılında kurulan, yıllarca kurban derileri toplayan, hayırseverlerin bağışları, mirasları bağışlanan, o kadar çok gayrimenkulü olan kurum nasıl yönetilmiş ki iflas etmiş!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mertay ~ 8 ay önce
lan Erdal sende havacıyım diosan bizde Astranotuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
üslup ~ 8 ay önce
üslub-u beyan aynı ile insan
Şairrrrr ~ 8 ay önce
Hem havacı hem şairrrrr... Erdoooo canımsın
Selcan ~ 8 ay önce
Merto haklı beyler Erdo da yazar oldu ya havacıyım hesabı... doldurun kadehleri
Thklı ~ 9 ay önce
Ne kadar yanlış değerlendirme ve yorumlarınız Erdal bey.Atatürk mirası kapatılıp yok olduğunda mutlu mu olacaksınız?Amac zaten bu köklü Kurumu bitirmek.Kurumlar baki insanlar gelip geçicidir.Birilerinin yaptığı yanlışlar yüzünden niye THK kaderine terk edilsin. Oysa şimdi daha çok sahip çıkma zamanı Ne olursa olsun bu Kurum hepimizin lütfen duyarlı olalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten bitmiş ~ 8 ay önce
Siz neye sahip çıkıyorsunuz? kime sahip çıkıyorsunuz onu düşünün.
yerli kaptan ~ 8 ay önce
Atatürk'ün mirası tamamen klişe bir laftır. Türkiyede her yıl 10 milyona yakın kurban kesiliyor. her kurban derisi 50 tl olsa yıllık 400-500 milyon tl para eder. piyangodan gelen paralarda düşünüldüğünde bir servet ortaya çıkıyor. planör, model uçak, paraşüt gibi oldukça masrafsız işlerle uğraşıldığı düşünülürse bu para nereye gidiyor? Atatürk mezarından kalksa son 20-30 yılın yöneticilerini sıra dayağına çekerdi diye düşünüyorum. borç takıp atatürkçülük maskesinin arkasına sığınmayalım lütfen.
Thklı ~ 8 ay önce
Sizin deri piyasasından hiç haberiniz yok sanırım koyun derisi 2 ve 3 TL den satıldı bu yıl
Yerli teknik ~ 7 ay önce
thk lı kardeşim öyle beleş para yok.Bizler alın teri kan ter çalışıp para kazanıyoruz.Öyle yattığın yerden beleş para yok.Ayıp ayıp bir de utanmadan yok koyun derisi 3 3 tl yok dana derisi 5 tl muhabbeti yapacağınıza Doğru düzgün icraatlar için daha çok çalışın.Ohh ne de olsa devlet kapısı misss :)
Ataturk ~ 7 ay önce
Thk lilarin tek dayanagi Ataturkun arkasina siginip dümen cevirmektir.. Bu kurumu ve belesci tayfasini havacilik camiasinda istemiyoruz..Yan gel yat kurumu .

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000