17 Ağustos 2012, Cuma 09:44:36

BATI ANTALYA HAVALİMANI İÇİN YER BULUNAMADI

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Antalya’nın batı bölgelerindeki turizm hareketliliğinin arttırılması talebini TBMM’ye taşıdı. Acar konuyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sorular yöneltti.
  • Hadi ordan yalanci yer bulamamislarmis kas a havaalani temeli atilmisti eski ulastirma bakani antalyaliydi adam oldu atilan temel sahiplenilmedi daha 1992 de iptal ettiler sonra araziyi dagitip sera okul falan yaptilar havaalaninin pist arazisini kullandilar kullandirttilar yerini niye birakilip ayrilmadi simdi sonradan yapilan yapilanma dersiniz.
  • bence kalkanın karşısındaki adaya yapsınlar süper olur
  • Antalyada THK na ait KARAIN havalimanı var. Pist çok kısa. 1000 m. Ama güneye doğru 2400 metreye kadar uzatabilmek mümkün. Yetkililere iletmemize rağmen hangi sebeble bilinmez ama üstü örtülüyor. Performans hesapları yapıldı. Avrupaya uçuşu olan tüm EU havayollarının Aribus veya Boeing tipi tüm uçaklar full yolcu ile kalkabiliyor. Hadi bir bahanede buna bulun okuyalım. ilgilenen varsa burada yorum yapsın, resmi yetkili ise yapılmış tüm performans hesapları ve avam projesi ile birlikte ziyaret edelim. Ama olumlu bir şey çıkacağını zannetmiyorum çünkü Antalyaya yeni meydan yapılırsa ICF kızar. Bakalım ne çıkacak çok merak ediyorum.
  • arkadaşlar gazipaşa havalimanı 2 senedir yurtdışı seferleri var ve şu anda 15 tane uaçak seferi düzenleniyor ayrıca sas havayolları buraya hafta da 2 kez tarifeli sefer düzenleniyor gelecek sene için ise sadece corendon havayolları 15 sefer düzenleneceği söyleniyor şayet havayolları şirketleri gerekli izinleri shgm den alırsa gazipaşa havalimanı önümüzdeki sene hafta da en az 40 sefer olur onun için gaziapaşa havalimanını ile ilgili konuşulurken bu kriterleri gözönünde bulundurmakta yarar var

Gürkut'un sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, , Kaş’ta 6, Kumluca’da 2  ve Demre’de bir bölgede yapılan incelemeler sonucunda havaalanı için uygun yer bulunamadığını bildirdi.

1990'dan beri çalışılıyor, ama...
Acar’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yanıtladı. Kumluca, Finike, Demre, Kaş ve Kalkan’a hizmet vermek amacıyla bölgede havaalanı yapılmasına dönük 1990’lı yıllarda da çalışma yapıldığını kaydederek, o tarihte uygun yer bulunamadığını söyledi.

Kaş Belediye Başkanlığı’nın 2009 yılında yeniden başvuru yaptığına dikkat çeken Yıldırım, bu kapsamda “Kaş-Demre”, “Kaş-Gedikefe”, “Kaş-Çevreli”, “Kaş-Çevreli”, “Kaş-Kızılgöl”, “Kaş-Kumdibi” ve “Kaş-Kınık” alternatiflerinin yeniden değerlendirildiğini söyledi.

Yıldırım, “Doğal engeller, teknik altyapı, meteorolojik veriler, sonradan oluşan yapılaşmalar nedeniyle ICAO standartlarında uluslararası boyutlarda bir havaalanı yapımının mümkün olmayacağı belirlenmiştir” dedi.

Bölgede havaalanı için bir çalışma yok
Kumluca ve Demre bölgesinde de 28-31.03.2011 tarihinde  ayrı incelemeler yapıldığını kaydeden Yıldırım, “Havaalanı için belirlenen Kumluca Hasyurt-Mavikent Mevkii, Kumluca Anlıkkaya Tepesi Mevkii ve Demre-Gürses mevkilerinde yapılan ön etüd çalışmaları neticesinde; 3 alternatif alanın da hakim rüzgar ve doğal manialar nedeniyle konvansiyonel boyutlarda bir havaalanı yapımı için uygun olmadığı değerlendirilmiş olup, söz konusu bölgede havaalanı yapımına yönelik herhangi bir çalışma başlatılamamıştır” diye konuştu.

Ulaşım altyapısı geliştirilmeli
Bakan Yıldırım’ın yanıtını değerlendiren Acar, “Antalya’nın batı bölgesinin ulaşımının iyileştirilmesi bu bölgenin turizm hareketliliğine ciddi katkı sağlayacaktır. Havaalanı için birkaç noktada inceleme yapılmış ancak uygun yer bulunamamış. Bu araştırmaların sürmesi, alternatiflerin geliştirilmesi gerekir. Çünkü turizmden sağlanacak gelir, bu yatırımı kesinlikle karşılayacaktır. Bölgenin ulaşım altyapısının mutlaka geliştirilmesi gerekir'' şeklinde konuştu.

BATI ANTALYA HAVALİMANI İÇİN YER BULUNAMADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

kas ~ 4 yıl önce
Hadi ordan yalanci yer bulamamislarmis kas a havaalani temeli atilmisti eski ulastirma bakani antalyaliydi adam oldu atilan temel sahiplenilmedi daha 1992 de iptal ettiler sonra araziyi dagitip sera okul falan yaptilar havaalaninin pist arazisini kullandilar kullandirttilar yerini niye birakilip ayrilmadi simdi sonradan yapilan yapilanma dersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kalkan ~ 6 yıl önce
bence kalkanın karşısındaki adaya yapsınlar süper olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
patara ~ 5 yıl önce
EWET YA MAARTEN HAVAALANI GİBİ OLUR
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Antalyada THK na ait KARAIN havalimanı var. Pist çok kısa. 1000 m. Ama güneye doğru 2400 metreye kadar uzatabilmek mümkün. Yetkililere iletmemize rağmen hangi sebeble bilinmez ama üstü örtülüyor. Performans hesapları yapıldı. Avrupaya uçuşu olan tüm EU havayollarının Aribus veya Boeing tipi tüm uçaklar full yolcu ile kalkabiliyor. Hadi bir bahanede buna bulun okuyalım. ilgilenen varsa burada yorum yapsın, resmi yetkili ise yapılmış tüm performans hesapları ve avam projesi ile birlikte ziyaret edelim. Ama olumlu bir şey çıkacağını zannetmiyorum çünkü Antalyaya yeni meydan yapılırsa ICF kızar. Bakalım ne çıkacak çok merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
arkadaşlar gazipaşa havalimanı 2 senedir yurtdışı seferleri var ve şu anda 15 tane uaçak seferi düzenleniyor ayrıca sas havayolları buraya hafta da 2 kez tarifeli sefer düzenleniyor gelecek sene için ise sadece corendon havayolları 15 sefer düzenleneceği söyleniyor şayet havayolları şirketleri gerekli izinleri shgm den alırsa gazipaşa havalimanı önümüzdeki sene hafta da en az 40 sefer olur onun için gaziapaşa havalimanını ile ilgili konuşulurken bu kriterleri gözönünde bulundurmakta yarar var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000