14 Ekim 2017, Cumartesi 11:03:27

THY uçağı neden bu kadar uzun süre havada kaldı?

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Montreal seferini gerçekleştiren Airbus A330-300 yolcu uçağı bir yolcunun rahatsızlanması sonucu havada 7 saatten fazla tur atmak zorunda kaldı. Peki, uçak daha kısa sürede bu işlemi yapabilir miydi?
  • Tur atacağına gidebileceği yere kadar gider
  • uzun uçuşlara bir yetkili doktor atanabilir mesela
  • Uçuş hemen öncesinde pilotların kendi aralarında yaptığı brifingi tekrar dinlemek lazım.befote check listte ve emergency durum için neler konuşuldu. Acil durumda havada 7 saat tur atarız sonra ineriz dediklerini sanmıyorum.kalkıştan önce konuşulanlar sonrasında uygulandımı ? Sadece merak ettim kayıtlara bakalım
  • Arkadaslar su yazilanlara inanamiyorum. burasi stres atmak amacli azina geleni soyleyebileceginiz bir yer ise eyvallah o zaman basarili...ama bilgi ve tecrube paylasacaksaniz ne usluptan ne kaliteden bahsetmek mumkun degil...cok uzucu...

Türk Hava Yolları'nın(THY) İstanbul-Montreal seferini yapan uçağı, bir yolcunun rahatsızlanarak bayılması nedeniyle 7 saat 22 dakika havada tur atıp iniş için uygun yakıt ağırlığına geldikten sonra İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Montreal seferini gerçekleştiren Airbus A330-300 tipi yolcu uçağının havada saatlerce tur atmasına neden olan yakıt boşaltımı ihtiyacı uçuşu adeta çileye dönüştürdü. A330-200'lerde bulunan yakıt boşaltım sistemi (Fuel Dumping) bu uçakta olsaydı uçak havada saatlerce tur atmak zorunda kalmayacaktı.

Peki, 'Fuel Dumping' nedir?

Fuel Dumping, uçakların genellikle kalkıştan kısa süre sonra acil iniş yapma durumunda kalması halinde uygulanan prosedürdür. Kalkışın ardından, varış noktasına ulaşmadan önce ve uçağın ağırlığı uçağın yapısal iniş ağırlığının altına inmediği durumlarda, uçakta "yakıt boşaltım sistemi" bulunması halinde yakıt boşaltımı yapılabilir. Bu sayede inişde yangın riski ve uçağın yapısal hasar görmesi önlenir.

Yakıt boşaltımı olan uçaklarda, uçağın medikal bir acil durum veya yangın gibi bir sebepten dolayı hemen kalktığı veya rota üzerindeki alternatif bir meydana inmesi gerekirse, yakıt boşaltımının zaman alacağından, maksimum iniş ağırlığının üzerinde iniş yapılabilir. Hemen hemen tüm uçak tiplerinde, neredeyse kalkış ağırlığına yakın ağırlıkta inmesi sonucu uçakta yapısal bir hasar gelmesi mümkün olmasa da, bu iniş sonrası yapılması gereken teknik inceleme ve gerektiği durumda bakım masraflarından dolayı yakıt boşaltımı prosedürü uygulanır.

2010 yılında Qantas havayollarına ait bir Airbus A380, Endonezya üzerindeyken, motordaki bir patlama sonucu ve sonrasında meydana gelen yakıt boşaltım sistemin arızası nedeniyle, maksimum iniş ağırlığının (386 ton) 50 ton fazlası ile indi. Daha sonra uçak, 135 milyon Dolar harcanarak 18 ay sonrasında yeniden uçuşa başladı.

THY uçağı neden bu kadar uzun süre havada kaldı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Müslüm ~ 10 ay önce
Tur atacağına gidebileceği yere kadar gider

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çözüm altermatifi ~ 10 ay önce
uzun uçuşlara bir yetkili doktor atanabilir mesela

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kayıtlar ~ 10 ay önce
Uçuş hemen öncesinde pilotların kendi aralarında yaptığı brifingi tekrar dinlemek lazım.befote check listte ve emergency durum için neler konuşuldu. Acil durumda havada 7 saat tur atarız sonra ineriz dediklerini sanmıyorum.kalkıştan önce konuşulanlar sonrasında uygulandımı ? Sadece merak ettim kayıtlara bakalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 10 ay önce
Arkadaslar su yazilanlara inanamiyorum. burasi stres atmak amacli azina geleni soyleyebileceginiz bir yer ise eyvallah o zaman basarili...ama bilgi ve tecrube paylasacaksaniz ne usluptan ne kaliteden bahsetmek mumkun degil...cok uzucu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000