28 Ağustos 2009, Cuma 09:29:23

Pistte duramayan uçak, okyanusa dalıyordu!

Atlantik Okyanusu’nda bulunan Guadeloupe Adası’ndaki St. Barts Havaalanı’na inişe gecen küçük bir yolcu uçağı piste geç teker koyunca pistte tutunamadı ve az kalsın okyanusa uçuyordu.
  • Ucakların yaklsama hızları genellıkle Stall suratının 1.3 katıdır.Burada pılot arkadas yaklasmaya hızlı basladıgı ve onundekı manıa dolayısıyla dalısa gectıgı ıcın hızını kontrol edemedı.Bu cıft motorlu pıston ucakta spoıler gıbı ucagı yavaslatıcı ve lıft tahrıp edıcı donanım olmadıgı ıcın dalıs sırasında suratı arttı flare mesafesını de uzattı.Flare da surat oldurmek ısterken touch down noktasını overshoot ettı.Acemıce hesaplanmamıs bır yaklasmanın sonunda go around tercıhı en dogru karar olmalı ıdı.zaten go around yapacak yakıtı yok ıdıyse ucması yasal da degıldır.Alternate aerodrome uzerınde bıle 30 dakıka 1500 feet de holdıng yapmasını gerektırecek fuel e sahıp olmalı ıdı
  • Go around karari belki de yakiti kritik oldugu icin veremedi,bilmiyoruz. Ancak yaklasmasi da biraz hizli gibi geldi bana ilk basta fakat sonradan farkettim ki kuvvetli bir crosswind var,yani hizli gelmesi gerekiyor ama gec teker koydugu icin pistin sonunda burnu cakti. Gecmis olsun ne diyelim. Herkese kazasiz belasiz ucuslar.
  • bi kere bende fs oynarken aynı durumla karşılaşmıştım ama ben okadar şanslı değildim :)
  • hahaa.. yolcular nasıl go-around kararı verecekmiş? ne geyiksiniz be abicim ya :))))))

Görüntülerde; pilotun piste geç teker koyması sonucu büyük bir tehlike atlatıldığı görülüyor. Pistte tutunamayan uçak okyanusun serin sularına yalnızca metreler kala kum havuzunda durabiliyor.

İşte amatör kamera tarafından saniye saniye kaydedilen o an:

Pistte duramayan uçak, okyanusa dalıyordu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 9 yıl önce
Ucakların yaklsama hızları genellıkle Stall suratının 1.3 katıdır.Burada pılot arkadas yaklasmaya hızlı basladıgı ve onundekı manıa dolayısıyla dalısa gectıgı ıcın hızını kontrol edemedı.Bu cıft motorlu pıston ucakta spoıler gıbı ucagı yavaslatıcı ve lıft tahrıp edıcı donanım olmadıgı ıcın dalıs sırasında suratı arttı flare mesafesını de uzattı.Flare da surat oldurmek ısterken touch down noktasını overshoot ettı.Acemıce hesaplanmamıs bır yaklasmanın sonunda go around tercıhı en dogru karar olmalı ıdı.zaten go around yapacak yakıtı yok ıdıyse ucması yasal da degıldır.Alternate aerodrome uzerınde bıle 30 dakıka 1500 feet de holdıng yapmasını gerektırecek fuel e sahıp olmalı ıdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Go around karari belki de yakiti kritik oldugu icin veremedi,bilmiyoruz. Ancak yaklasmasi da biraz hizli gibi geldi bana ilk basta fakat sonradan farkettim ki kuvvetli bir crosswind var,yani hizli gelmesi gerekiyor ama gec teker koydugu icin pistin sonunda burnu cakti. Gecmis olsun ne diyelim. Herkese kazasiz belasiz ucuslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bi kere bende fs oynarken aynı durumla karşılaşmıştım ama ben okadar şanslı değildim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
hahaa.. yolcular nasıl go-around kararı verecekmiş? ne geyiksiniz be abicim ya :))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000