12 Kasım 2011, Cumartesi 10:55:50

"LİSANSLI TÜRK PİLOT SAYISI 8 BİN OLDU"

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye'de yılda ortalama 300 pilot yetiştirildiğini belirterek, lisanslı Türk pilot sayısının 8 bine ulaştığını söyledi...
  • Son 8 yılını bu mesleğe vermiş sivil kökenli bir pilotum. Talebelik zamanımda birçok askeri kökenli pilotla haketmediğim gerginlikler yaşamış olsamda asker kökenli meslektaşlarım arasında çok sevdiğim kardeşlerim,çok saygı duyduğum abilerim var. Hepsinide canı yürekten sevdiğim gibi onlarında beni sevdiğini biliyorum. Hepimiz aynı mesleğin içerisinde beraberce çalışan meslektaşlarız. Birçok defa benim yerime uçuşa gittikleri gibi daha nice konuda birbirimize destek olduk. Bu bağlamda asker-sivil tartışması kadar aptalca bir tartışma yoktur diye düşünüyorum. Bu kalitesiz muhabbeti buraya taşıyan insanlar bu toplumun bölünmeye ne kadar meraklı olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor.
  • Piyasa da bugüne kadar çok hissedilmiyor gibi görünse de herkes aslında gelen dalgayı görüyordu. Yalnız dalga daha vurmadı. Bu yıl THY 3 tane DLR için Almanya ya gönderilecek torpillilerden başka kiimseyi almayacak ve bu en az iki yıl sürecek. Atlas kendi okulumdan ayağına yabancı cenneti oldu. Onur 10 uçağı kiralık olduğu için bu yıl yerinde saymayı başardı ama kar ve büyüme yok. Saga ve SKY çuvalladı adam çıkartıyor, bir tek cin Ali nin Pegasus u sistemli büyüyor ve şimdilik bir nebze de olsa piyasayı domine ediyor. Avrupa ve kuzey afrika yüzünden çoğu şirket sıkıntılı bir yıl geçirdi. Haa Uçuş Okulları veriyor gazı, SHGM sanki başkası sorumluymuş gibi günü kurtarmak için böyle böyle demeçlerle maçı idare ediyor kendince ama KRAL ÇIPLAK.
  • biz adam olmayız halen asker sivil tartışması var gavur gelmiş ekmeiğimizle oynuyor bunlar hala asker ve sivil vatan evlatları ile uğraşıyorlar.asıl sorun bu gavur pilotların bu ülkeden gitmesi ebediyen.
  • Turk sirketlerindeki yabanci pilotlar gonderilmeden ve yerlerine aylardir, yillardir issiz oturan 'lisanli' hatta bazilari 'tipli' Turk pilotlari yerlestirilmeden Bilal Bey o koltukta oturmayi haketmiyor. Havada ne zaman Turk sirketlerinde ucan bir pilotu duysam ben utaniyorum. Bilal Bey'de utanmali, ya bu isi cozume getirlmeli yada istifa edip bu isi yapacak kisiye yerini vermelidir.
Ekşi, özel sektör havayolu kuruluşlarının pilot alımlarında tercihlerini Türk pilotlardan yana kullanmalarını istedi. Bilal Ekşi, uçak sayısındaki artış karşısında ortaya çıkan pilot açığının mevcut pilot yetiştiren çeşitli kuruluşlarla kapatılmaya çalışıldığına dikkat çekerek, 19 uçuş eğitim organizasyonunda yılda ortalama 300 pilotun sektöre kazandırıldığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emeklilik veya istifa suretiyle ayrılanların lisans almasıyla pilot sayısının yılda 500'e ulaştığını ifade eden Ekşi, lisanslı pilot sayısının 8 bine ulaştığını kaydetti. Ekşi, havayolu işletmeleri tarafından istihdam edilecek pilotların seçimi esnasında yerli pilotlara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Gün / Zaman
"LİSANSLI TÜRK PİLOT SAYISI 8 BİN OLDU"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

Misafir ~ 7 yıl önce
Son 8 yılını bu mesleğe vermiş sivil kökenli bir pilotum. Talebelik zamanımda birçok askeri kökenli pilotla haketmediğim gerginlikler yaşamış olsamda asker kökenli meslektaşlarım arasında çok sevdiğim kardeşlerim,çok saygı duyduğum abilerim var. Hepsinide canı yürekten sevdiğim gibi onlarında beni sevdiğini biliyorum. Hepimiz aynı mesleğin içerisinde beraberce çalışan meslektaşlarız. Birçok defa benim yerime uçuşa gittikleri gibi daha nice konuda birbirimize destek olduk. Bu bağlamda asker-sivil tartışması kadar aptalca bir tartışma yoktur diye düşünüyorum. Bu kalitesiz muhabbeti buraya taşıyan insanlar bu toplumun bölünmeye ne kadar meraklı olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Piyasa da bugüne kadar çok hissedilmiyor gibi görünse de herkes aslında gelen dalgayı görüyordu. Yalnız dalga daha vurmadı. Bu yıl THY 3 tane DLR için Almanya ya gönderilecek torpillilerden başka kiimseyi almayacak ve bu en az iki yıl sürecek. Atlas kendi okulumdan ayağına yabancı cenneti oldu. Onur 10 uçağı kiralık olduğu için bu yıl yerinde saymayı başardı ama kar ve büyüme yok. Saga ve SKY çuvalladı adam çıkartıyor, bir tek cin Ali nin Pegasus u sistemli büyüyor ve şimdilik bir nebze de olsa piyasayı domine ediyor. Avrupa ve kuzey afrika yüzünden çoğu şirket sıkıntılı bir yıl geçirdi. Haa Uçuş Okulları veriyor gazı, SHGM sanki başkası sorumluymuş gibi günü kurtarmak için böyle böyle demeçlerle maçı idare ediyor kendince ama KRAL ÇIPLAK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
biz adam olmayız halen asker sivil tartışması var gavur gelmiş ekmeiğimizle oynuyor bunlar hala asker ve sivil vatan evlatları ile uğraşıyorlar.asıl sorun bu gavur pilotların bu ülkeden gitmesi ebediyen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Turk sirketlerindeki yabanci pilotlar gonderilmeden ve yerlerine aylardir, yillardir issiz oturan 'lisanli' hatta bazilari 'tipli' Turk pilotlari yerlestirilmeden Bilal Bey o koltukta oturmayi haketmiyor. Havada ne zaman Turk sirketlerinde ucan bir pilotu duysam ben utaniyorum. Bilal Bey'de utanmali, ya bu isi cozume getirlmeli yada istifa edip bu isi yapacak kisiye yerini vermelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000