21 Ağustos 2008, Perşembe 19:25:07

Kalkıştan önce arıza yapmış!

İspanya'nın başkenti Madrid'de 153 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasından bir saat önce, uçağın hava girişinde aşırı ısınma sorunu yaşandığı açıklandı.
  • LİSE/ÜNÜVERSİTE BİTİRİP YABANCI DİLİ OLAN SAĞLIK RAPORLARINI VE DİĞER TÜM ŞARTLARI YERİNE GETİREBİLEN HERKES PİLOT OLABİLİR. AMA KİŞİLERİN ZORUNLU ŞARTLARDA,KISA SÜRELİ KARAR VERME ANLARINDA REFLEKSLERİ FARKLILIK GÖSTERİR.BU YÜZDEN EN GÜZELİ KURALLARIN DOĞRU ŞEKİLDE UYGULANMASIDIR.(EMERGENCY'DE KURAL HATASI OLABİLİR)BİR MOTOR ARIZASINDAN UÇAK DÜŞMESİ BU KADAR KOLAY OLAMAZ O ANKİ UÇUŞ EKİBİNİN HATAYA HATAYLA CEVAP VERMESİDE MÜMKÜNDÜR.UÇAKLARIN DÜŞMESİ KONUSUNDA KOLAY YORUM YAPILSADA-KASIT OLMADIĞI SÜRECE(OLMAYACAKTIR) BİR UÇAĞI DÜŞÜRMEK İNANIN ÇOK ZORDUR.15-20 YIL GERİDEN GELEN BİR TEKNOLOJİ İLE TÜM OLUMSUZLUKLARA KARŞI HER TÜRLÜ İKAZ/UYARI VE KABİLİYETLE DONANIMLIDIR YOLCU UÇAKLARI..KOKPİTTE BİR OBSERVER/GÖZLEMCİNİN BULUNMASI HER ZAMAN BU HALLER İÇİN BÜYÜK BİR ARTIDIR!!
  • Uçaktaki nose covl ın ordaki hava borusu anti ice a aittir.Bu arıza uçağın motorunun yanmasına veya takat düşüklüğüne zarar veremez.Bu yanma olayının bir çok sebebi var.Bunlardan birisi,Uçağın V1 süratine eriştiğinde çıkan bir motor yangini ikazından sonra yapılmayacak olanı gayri ihtiyari bir refleksle frenlemeye gitmesi ve uçağın pist dışındaki engebeli araziye çıkarak gövdesinin ikiye ayrılmasıdır.Gövdesi ikiye ayrılan uçakta tabidirki yakıt dışarı taşacak ve yanan motordan gelen alevlerle birleşip bu kötü olay meydana gelecektir. İkinci secenek; Uçağın kalkış clearanslarının pilota yanlış verilerek V1-V2 hızlarının az olmasından kaynaklanan uçağın havada tutunamasıdır. Bence,uçak kalkamadan pist dışına çıkarak kırıldı ve yangın çıktı.Veya motora dışardan bir yabancı madde girerek motorun durmasına sebeb olduğu ve kalkışta tek motora kalan pilotun,kalkış anında karşılaştığı bu anormal durumda tek motorla kalkmak ve gerekli trimleri yapmakta geç kalması bir anda uçağı tek tarafa yönlendirerek kazanın oluşumuna katkı sağlamış olabilir.Gercek DFDR da mutlaka çıkacaktır.Yukarda yazdıklarım berer senaryodan ibarettir.
  • v1 gibi dörünsede okuduğum yabancı bir kaynakta ucagın teker kestikten hemen sonra bu durumun meydana geldiği yazıyordu. yani vr(rotation) sürati geçilmiş,belkide o arada v1 sonrası meydana gelen bir motor arızasıyla tek motorla kalkıs yapılmıs olabilir,belkide tam bu noktada uçakta kontrol kaybı herhangi bir nedenle teknik ve ya pilotaj gerçekleşmiş olabilir. Ancak kesinlikle v1 dan sonra bir reject to take off uygulaması çok olası değil,tüm uçucu personel ucagın v1 den sonra durmayacagını ve parçalanma ihtimalinin yüksek oldugunu son derece iyi bilir
  • ihtiyar a katılmakla beraber ek olarak sanki sorun pilotun v1 meselesine aykırı hareket etmiş oldugudur....yani pilotaj gibi görünüyor...

Iberia’dan sonra İspanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi olan Spanair’a ait MD-82 tipi yolcu uçağının Madrid’den Las Palmas’a gitmek üzere kalkış yaptığı sırada düşmesiyle ilgili bilgi veren şirket yetkilileri, uçağın piste ilk çıktığında hava girişindeki sorunun pilot tarafından fark edildiğini ifade ettiler.

Motora gereken hava akımını sağlayan bölümde aşırı ısınma sorununun belirlendiğini belirten yetkililer, bunun üzerine uçağın hangara alınarak sorunun giderildiğini ve yeniden piste çıktığını belirttiler.

Kazadan sonra oluşturulan komisyon çalışmalarına başlarken, İspanyol uzmanların, kazanın nedeni olarak motordaki arıza üzerine yoğunlaştığı söyleniyor.

Kalkıştan önce arıza yapmış!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Rumuz YAĞIZ ~ 10 yıl önce
LİSE/ÜNÜVERSİTE BİTİRİP YABANCI DİLİ OLAN SAĞLIK RAPORLARINI VE DİĞER TÜM ŞARTLARI YERİNE GETİREBİLEN HERKES PİLOT OLABİLİR. AMA KİŞİLERİN ZORUNLU ŞARTLARDA,KISA SÜRELİ KARAR VERME ANLARINDA REFLEKSLERİ FARKLILIK GÖSTERİR.BU YÜZDEN EN GÜZELİ KURALLARIN DOĞRU ŞEKİLDE UYGULANMASIDIR.(EMERGENCY'DE KURAL HATASI OLABİLİR)BİR MOTOR ARIZASINDAN UÇAK DÜŞMESİ BU KADAR KOLAY OLAMAZ O ANKİ UÇUŞ EKİBİNİN HATAYA HATAYLA CEVAP VERMESİDE MÜMKÜNDÜR.UÇAKLARIN DÜŞMESİ KONUSUNDA KOLAY YORUM YAPILSADA-KASIT OLMADIĞI SÜRECE(OLMAYACAKTIR) BİR UÇAĞI DÜŞÜRMEK İNANIN ÇOK ZORDUR.15-20 YIL GERİDEN GELEN BİR TEKNOLOJİ İLE TÜM OLUMSUZLUKLARA KARŞI HER TÜRLÜ İKAZ/UYARI VE KABİLİYETLE DONANIMLIDIR YOLCU UÇAKLARI..KOKPİTTE BİR OBSERVER/GÖZLEMCİNİN BULUNMASI HER ZAMAN BU HALLER İÇİN BÜYÜK BİR ARTIDIR!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trouble ~ 10 yıl önce
Uçaktaki nose covl ın ordaki hava borusu anti ice a aittir.Bu arıza uçağın motorunun yanmasına veya takat düşüklüğüne zarar veremez.Bu yanma olayının bir çok sebebi var.Bunlardan birisi,Uçağın V1 süratine eriştiğinde çıkan bir motor yangini ikazından sonra yapılmayacak olanı gayri ihtiyari bir refleksle frenlemeye gitmesi ve uçağın pist dışındaki engebeli araziye çıkarak gövdesinin ikiye ayrılmasıdır.Gövdesi ikiye ayrılan uçakta tabidirki yakıt dışarı taşacak ve yanan motordan gelen alevlerle birleşip bu kötü olay meydana gelecektir. İkinci secenek; Uçağın kalkış clearanslarının pilota yanlış verilerek V1-V2 hızlarının az olmasından kaynaklanan uçağın havada tutunamasıdır. Bence,uçak kalkamadan pist dışına çıkarak kırıldı ve yangın çıktı.Veya motora dışardan bir yabancı madde girerek motorun durmasına sebeb olduğu ve kalkışta tek motora kalan pilotun,kalkış anında karşılaştığı bu anormal durumda tek motorla kalkmak ve gerekli trimleri yapmakta geç kalması bir anda uçağı tek tarafa yönlendirerek kazanın oluşumuna katkı sağlamış olabilir.Gercek DFDR da mutlaka çıkacaktır.Yukarda yazdıklarım berer senaryodan ibarettir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
v1 gibi dörünsede okuduğum yabancı bir kaynakta ucagın teker kestikten hemen sonra bu durumun meydana geldiği yazıyordu. yani vr(rotation) sürati geçilmiş,belkide o arada v1 sonrası meydana gelen bir motor arızasıyla tek motorla kalkıs yapılmıs olabilir,belkide tam bu noktada uçakta kontrol kaybı herhangi bir nedenle teknik ve ya pilotaj gerçekleşmiş olabilir. Ancak kesinlikle v1 dan sonra bir reject to take off uygulaması çok olası değil,tüm uçucu personel ucagın v1 den sonra durmayacagını ve parçalanma ihtimalinin yüksek oldugunu son derece iyi bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
v1 ~ 10 yıl önce
ihtiyar a katılmakla beraber ek olarak sanki sorun pilotun v1 meselesine aykırı hareket etmiş oldugudur....yani pilotaj gibi görünüyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000