20 Kasım 2013, Çarşamba 08:20:53

İLK TESPİT: PİLOTAJ HATASI!

Rus havacılık uzmanları, Pazar günü Kazan'da düşen Boeing 737 jetin pilotlarının, uçağın dalışa geçmesine neden olan bir manevra yaptığını söylüyorlar.
  • SLM. Nedense tüm uçak kazalarında hemen Pilotlar suçlanır, nedeni artık aramızda olmamaları diye düşünüyorum. Uçak üreten firmalarda nedense hiç hata yoktur. Örnek olarak THY-Pilotlarını verelim, genelde asker kökenlidir. Bunların eğitimi çok zor ve çok pahalı dır. Bunlar 12 yıl sonra, ancak sivil havacılığa geçiyorlar, ve bence Pilotların en iyilerinden. ATPL almak için 120-160 bin dolar harcanırken, bir Asker-Pilot eğitimi için harcanan para yaklaşık 10 katıdır. Cebinizde para varsa ATPL alabilirsiniz, fakat Asker-Pilot için paradan önce sağlık kontrolundan bile geçemezsiniz. Saygılarımla, G.İ
  • bu ne sürat,bu ne telaş! rusyaya bak sen! havacılığın kitabı yazılmış bile:) ne çabuk dinlemişler,bravo doğrusu.çoook inandırıcı! küçük bir çocuk bile bunun pilot hatası olmadığını anlar./pilot değilim:)))) zaten olmaya gerek yok anlamak için..kimi kandırıyorlarsa...
  • Tabi tabi pilotaj hatasidir, ucakta sirkette hic hata yoktur, harcamasi en kolay pilot var, pilotaj hatası de sirket kurtulsun, hem ne çabuk buldular sebebi masallah, Rusya ve çevresi uçakların teknik durumlarını cümle alem biliyor allaha emanet uçuyorlar ticari kaygıyla büyük riskler alıyorlar cok yazık, giden canları parayla geri getiremezler, rus kaptanlar cok tecrübeli ama deliler teneke ver ucururlar cesaretlede olmuyor malesef.
  • bir diplomatın oğlu olduğu söylenmişti suikast olabilir.

Rus havacılık uzmanları, Pazar günü Kazan'da düşen Boeing 737 jetin pilotlarının, uçağın dalışa geçmesine neden olan bir manevra yaptığını söylüyorlar.

Araştırmacılar, iniş için ikinci girişim sırasında, pilotların uçağı manuel kontrole aldığını ve uçak hız kaybederken bir düzeltme yaptıklarını söyledi.

Ama jet sonra burun üstü dalışa geçti ve yere çakılan uçaktaki 50 kişinin hepsi öldü.

Pilotaj hatası

İlk bulgulara göre uçakta herhangi bir teknik hata yoktu.

Eski Sovyet ülkelerini kapsayan Bağımsız Devletler Topluluğu'nda sivil hava olaylarını araştırmada yetkili kurumun ön bulguları, kazaya pilotaj hatasının neden olduğunu söyledi.

Uçağın dik bir tırmanıştan sonra aşırı telafi ile hız kaybettiği ve dikey dalışa geçtiği belirtildi.

İki pilot ilk denemede inişe uygun bir geçilde geçemediği ve daha sonra ikinci bir deneme yapıldığı kaydedildi.
Kara kutu

Rapor uçağın kara kutularından birinden alınan verilere dayanıyor.

Muhabirler tırmanış ve sonraki dalışın sadece bir dakika sürdüğünü söylüyor.

Uçak saatte 450 km. hızla yere çakılmış.

Moskova'dan havalanan Boeing 737 Pazar günü yerel saatle 19:20'de düştü.

O zaman yağmur yağıyordu ama yetkililer hava koşullarının iniş için elverişli olduğunu söylüyorlar.

Yakıt tankları çarpmanın etkisisiyle patladı ve yanan enkaz söndürmek saatlar sürdü.

Tataristan Hava Yolları sözcüsü Gülnaz Minnikhanova, pilotların çok deneyimli olduğunu ve uçuştan önce hiçbir teknik sorun bildirilmediğini söyledi. (BBC Türkçe)

İLK TESPİT: PİLOTAJ HATASI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
SLM. Nedense tüm uçak kazalarında hemen Pilotlar suçlanır, nedeni artık aramızda olmamaları diye düşünüyorum. Uçak üreten firmalarda nedense hiç hata yoktur. Örnek olarak THY-Pilotlarını verelim, genelde asker kökenlidir. Bunların eğitimi çok zor ve çok pahalı dır. Bunlar 12 yıl sonra, ancak sivil havacılığa geçiyorlar, ve bence Pilotların en iyilerinden. ATPL almak için 120-160 bin dolar harcanırken, bir Asker-Pilot eğitimi için harcanan para yaklaşık 10 katıdır. Cebinizde para varsa ATPL alabilirsiniz, fakat Asker-Pilot için paradan önce sağlık kontrolundan bile geçemezsiniz. Saygılarımla, G.İ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ha ! ~ 4 yıl önce
bu ne sürat,bu ne telaş! rusyaya bak sen! havacılığın kitabı yazılmış bile:) ne çabuk dinlemişler,bravo doğrusu.çoook inandırıcı! küçük bir çocuk bile bunun pilot hatası olmadığını anlar./pilot değilim:)))) zaten olmaya gerek yok anlamak için..kimi kandırıyorlarsa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogrucu Davut ~ 4 yıl önce
Tabi tabi pilotaj hatasidir, ucakta sirkette hic hata yoktur, harcamasi en kolay pilot var, pilotaj hatası de sirket kurtulsun, hem ne çabuk buldular sebebi masallah, Rusya ve çevresi uçakların teknik durumlarını cümle alem biliyor allaha emanet uçuyorlar ticari kaygıyla büyük riskler alıyorlar cok yazık, giden canları parayla geri getiremezler, rus kaptanlar cok tecrübeli ama deliler teneke ver ucururlar cesaretlede olmuyor malesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sdf ~ 4 yıl önce
bir diplomatın oğlu olduğu söylenmişti suikast olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000