31 Mart 2011, Perşembe 12:24:06

EKİP KAYNAK YÖNETİMİ (CRM)

AirportHaber yazarlarından Oktay Erdağı, özellikle sivil havacılık sektöründe büyük bir önem teşkil eden ve Ekip Kaynak Yönetimi (CRM) olarak bilinen konuyu köşesinde ele aldı. Peki, Erdağı CRM hakkında neler dedi? İşte o yazı...
  • Bu konunun tekrar ve sadece bu başlıkla incelenmesi gerekir.
  • Devrem boşver şunları. Bu sivillere kumanda falan vermicen. İş buldular bir de astar istiyorlar. Bir tutturmuşlar CRM. Biz 104'leri de CRM'le mi uçurduk. Kokpit sol koltuğundur. Yaşasın Türk havacılığı yaşasın cehalet. Selim kardeşim de yaşasın. Ama yolcular ne kadar yaşar sizin bu kafanızla, bilmem. Mehmet. Halis mulis CRM uygulayan uygulamayana da gereğini bildiren sivil pilot.
  • sana kim dedi atpl al diyeee....git anav dükkanına as o diplomayı :))....sizlerde olmasa piyasadaki uyanıklar nasıl para kazanacaklar he he he
  • Türk Pilotlar varken Capt veya F/O, hiç farketmez, yabancı pilotları işe almak çok mantıksız. İşşsiz bir sürü pilot var. Sırf saatleri yeterli değil diye işe alınmıyorlar, kokpit gülme eğlenme veya dedikodu yeri değildir kardeşim, yabancıların da çok handikapı var, Türk okullarından mezun olan ve yetişen bir sürü pilot var, bunların çoğu saatiniz yeterli değil airline kapılarından dönüyor. E peki bu iş başka nasıl olacak, bizler ATPL lisansını yangın söndürme veya tek motorlu teyyarede kullanalım diye mi alıyoruz?

Ekip Kaynak Yönetimi (Crew Resource Management)-CRM, sivil havacılık tarihimizde bilinen  ve uçuş emniyetine pozitif etkileri kabul edilen bir olgu olmasına rağmen ülkemizde  tam anlamıyla önemsenen  ve eksiksiz olarak uygulanması için gerekli çabanın gösterildiği bir kavram olduğu söylenemez. Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak ülkemizde yürütülmekte olan yoğun havacılık faliyetlerine ve havacılığımızın gelişmişlik düzeyine rağmen emniyetle ilgili temel sivil havacılık kavramlarına çok hakim olduğumuz veya bazı önemli kavramları önemi ölçüsünde dikkate aldığımızı iddia etmek çok zordur. Havacılık konusundaki tartışmaların ve yazılan çizilenlerin bilgi düzeyine baktığımızda bu konularda gerçekten de çok yetersiz olduğumuz anlaşılacaktır.

AirportHaber yazarı Oktay Erdağı'nın kaleme aldığı yazının tamamı için TIKLAYIN

EKİP KAYNAK YÖNETİMİ (CRM)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bu konunun tekrar ve sadece bu başlıkla incelenmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Devrem boşver şunları. Bu sivillere kumanda falan vermicen. İş buldular bir de astar istiyorlar. Bir tutturmuşlar CRM. Biz 104'leri de CRM'le mi uçurduk. Kokpit sol koltuğundur. Yaşasın Türk havacılığı yaşasın cehalet. Selim kardeşim de yaşasın. Ama yolcular ne kadar yaşar sizin bu kafanızla, bilmem. Mehmet. Halis mulis CRM uygulayan uygulamayana da gereğini bildiren sivil pilot.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sana kim dedi atpl al diyeee....git anav dükkanına as o diplomayı :))....sizlerde olmasa piyasadaki uyanıklar nasıl para kazanacaklar he he he

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Türk Pilotlar varken Capt veya F/O, hiç farketmez, yabancı pilotları işe almak çok mantıksız. İşşsiz bir sürü pilot var. Sırf saatleri yeterli değil diye işe alınmıyorlar, kokpit gülme eğlenme veya dedikodu yeri değildir kardeşim, yabancıların da çok handikapı var, Türk okullarından mezun olan ve yetişen bir sürü pilot var, bunların çoğu saatiniz yeterli değil airline kapılarından dönüyor. E peki bu iş başka nasıl olacak, bizler ATPL lisansını yangın söndürme veya tek motorlu teyyarede kullanalım diye mi alıyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000