21 Mart 2012, Çarşamba 17:34:45

27 YOLCU UÇMAKTAN VAZGEÇTİ

Moskova’da kalkışa hazırlanan Boeing 737 tipi yolcu uçağının kanatlarından birinde delik tespit edilmesi, uçaktaki yolcular arasında paniğe neden oldu, ancak uçak yoluna devam etti...
  • dostum bir pilotun yaptigini begenmemen icin onun kadar egitim almis olman gerekiyor bence.. yazmamissin ama flapları pist basinda koydugunuza gore ve kanat uzerinde gordugun buzlanmalara gore siz de-icing almissiniz, daha ne istiyorsun yahu, rusyaya gidiim ucakta buzlanma olmasin mi? kanatlari buzlandi diye ground mu olsun ucak? ucma kardesim o zaman, madem bilgisiz yorumcu olucaksin git havacilik forumlarinda sanal pilotlar var katil onlara atin tutun sabaha kadar..
  • CDL = Configuration Deviation List. AFM'in parçasıdır. MEL gibi kullanılır. Eksik bir yapısal eleman ile uçuş kısıtlarını belirler. Operasyonel kısıtlamalara gidebilir. Mesela eğer sürükleme arttırıcı bir etki varsa eksik parça yüzünden ekstra yakıt alınması gerekebilir.
  • Ucustan vazgecen 27 kişiyi tebrik ederim,gerekli tepkiyi gösterdikleri için
  • Flap ball screw yağlama ve kontrol kapakcığı. Olmasada uçuşa engel değil. Uçuşa elverişliğine Teknik Karar verir, kaptan onaylar!
Transaero havayolu şirketinin sözcüsü, Moskova’dan Sibirya’daki Krasnoyarsk’a gitmek üzere kalkışa hazırlanan uçağın kanatlarından birinde delik tespit edildiğini, bunun üzerine paniğe kapılan 70 yolcudan 27’sinin kendi istekleriyle uçaktan indiğini belirtti.
 
Sözcü, uçak kalkışa hazırlandığı sırada bir yolcunun uçaktaki kanatlardan birinde bir parçanın eksik olduğunu fark ettiği ve pilotun bu sorundan haberdar edildiği, ancak pilotun yine de yola devam edileceğini açıklamasının yolcular arasında paniğe neden olduğunu söyledi. Eksik olan parçanın motorlara girişi sağlayan bir kapak olduğu belirtildi.

Sözcü, Boeing’in teknik belgelerine göre, bunun teknik bir unsur olduğunu, bu eksikliğin uçağın kalkışına engel teşkil edecek bir eksiklik olmadığını kaydederek, bu durumun uçuş güvenliğine hiçbir etkisinin olmadığını söyledi.
 
Sözcü, uçağı terk eden yolcuların bilet paralarının kısmen geri ödendiğini belirtti.
 
Komsomolskaya Pravda gazetesi, bu sorun fark edilmeden önce uçağın iki kez kalkmaya çalıştığını, ancak başarısız olduğu haberini verirken, şirket sözcüsü, bu haberi yalanladı ve havalandırma sistemindeki bir sorunu bildiren uyarı ışığının yanması nedeniyle kalkışta gecikme meydana geldiğini söyledi. (Milliyet)

27 YOLCU UÇMAKTAN VAZGEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 6 yıl önce
dostum bir pilotun yaptigini begenmemen icin onun kadar egitim almis olman gerekiyor bence.. yazmamissin ama flapları pist basinda koydugunuza gore ve kanat uzerinde gordugun buzlanmalara gore siz de-icing almissiniz, daha ne istiyorsun yahu, rusyaya gidiim ucakta buzlanma olmasin mi? kanatlari buzlandi diye ground mu olsun ucak? ucma kardesim o zaman, madem bilgisiz yorumcu olucaksin git havacilik forumlarinda sanal pilotlar var katil onlara atin tutun sabaha kadar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
CDL = Configuration Deviation List. AFM'in parçasıdır. MEL gibi kullanılır. Eksik bir yapısal eleman ile uçuş kısıtlarını belirler. Operasyonel kısıtlamalara gidebilir. Mesela eğer sürükleme arttırıcı bir etki varsa eksik parça yüzünden ekstra yakıt alınması gerekebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Ucustan vazgecen 27 kişiyi tebrik ederim,gerekli tepkiyi gösterdikleri için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Flap ball screw yağlama ve kontrol kapakcığı. Olmasada uçuşa engel değil. Uçuşa elverişliğine Teknik Karar verir, kaptan onaylar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000