19 Nisan 2017, Çarşamba 13:14:46

Hava İş'ten tarihi adım!

Hava İş Sendikası (Türkiye Sivil Havacılık Sendikası), bugün çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi.
  • ) Hava-İş yönetimine geldiğiniz Aralık 2013'ten beri böyle bir kanuna ihtiyaç olduğunu farketmediniz de seçimlerin yapılacağı bu seneyi mi beklediniz? 2) Madem bu kanunun ihtiyacı çok önemliydi sizin önceliğinizde neden kooperatif, kurs anlaşmaları, Abant eğitimleri (gezileri) ve benzeri işlerden sonra sıra geldi? 3) İK başkanıyken malum sebepten işten atılan ve sendikaya güya danışman (!) olarak alınan S. Uygur nasıl oluyor da Tatlıbal ile masa başında oturuyor da başkan yardımcısı Kallenci yan tarafta oturuyor? Bizim bilmediğimiz bir hiyerarşi mi oluştu sendikada?
  • Bu yaşanan ve ön ayak olunan iyi şeylere seçim rantı diyenler var. Bunu asla tasvip etmiyorum. Eğer seçim için yapılan şeyler olmuş olsaydı Ayçin zamanında da yapılırdı. Seçimi kazanabilmek adına yaptıklarının yanına bunu da eklerdi. Son seçimde kaybedeceğini anlamasına rağmen bunca yapılan güzellikler madem seçim rantı, o da yapsaydı. 22 yıl o koltukta oturup bunca zaman hangi hayırlı işe ön ayak oldu? Üyelerin sevineceği haberleri görüp de imrenen insanlar, geçmişi düşünüp böyle güzel işler nasıl yapamadıklarına hayıflansınlar. Burada Sayın Başkan'a söylenen hiçbir söz hak edilir sözler değil. Sendikamızdan böyle güzel şeyleri görmeyeli uzun zaman olmuştu. Devamının geleceğinden de hiç şüphemiz yok.
  • Herkes Aycin gibi sendikaci olamaz. Aycin ve. Rahmetli. Erdogan balci. Telefon eline aldigi vakit. Baskanlar genel mudur hizaya gelirlerdi Bunu ben Soyliyemiyorum THY. De herkes bilir ,erdogan balci direk cumhur baskanla. Gorusurdu,
  • Ey cemaati müslimin; 7 yıl önce eski havaiş Ayçin yönetimi uzun uğraşlar sonucu havaiş kanun taslağını Meclis'e sunulmasının sağlamış, ancak akp iktidarı taslağı yıllarca görüşmeyerek gadük olmasını sağlamıştı. Yani gadük bir hikayeden bahsedip tiyatro oynanıyor. Seçim yaklaştı ya göz boyamak bunlar ama nafile. Üyelerin zekasıyla alay etmekdir bu. Herkesi kendileri gibi zanneden mahlukatlar sizi. Kul hakkıymış! Hadi ordan.

Hava İş Sendikası (Türkiye Sivil Havacılık Sendikası), bugün çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi.

Uzun yıllardır yılan hikayesine dönen ve havacılık çalışanlarının haklarını düzenleyen Hava İş Kanunu için sendika temsilcileri, havacılık sektöründeki meslek örgütleri ve taslak metni hazırlayan hukukçular bir araya geldi. Bakırköy'deki Hava İş Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya başta sendika başkanı Ali Kemal Tatlıbal olmak üzere; Hava İş Sendikası tam kadro katılırken, TALPA Başkanı Ayhan Günal, TASSA Başkanı Sabit Coşkun ve yardımcısı Bülent Ersoy ile Pilotlar Vakfı'nı temsilen bir yetkili hazır bulundu.

Hukukçu Prof. Dr. Aziz Can Tuncay ve ekibinin hazırlığı kanun metni üzerinde fikir alışverişinde bulunan taraflar, metne son halini vermeye çalışıyor.

'MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ'

Toplantıda kısa bir değerlendirmede bulunan Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal; 'Bu Aslında işçinin hakkını belirleme çalışması. Sadece sendikacılık yapmakla, insanı sevmekle onların kul hakkını savunmakla alakalı bir konu. Bu anlamda binlerce çalışanı ilgilendiren bir çalışmaya başlıyoruz. STK’ların, vakıfların, derneklerin özellikle uçucu arkadaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Bu şekilde en doğruya ulaşacağız.

Bu nedenle hocaların hocası olan Aziz Can Tuncay hocamıza güvendik ve bu işi onların yapacağına inandık.

Biz Hava İş Sendikası olarak bir miras bırakmak istiyoruz. Seçiliriz seçilmeyiz, burada kalırız ya da kalmayız. Bu önemli değil, biz hediye bırakalım istedik. Denizcilerin kanunu olduğu gibi, basın sektöründe çalışanların basın kanunu olduğu gibi, havacılık çalışanlarının da borçlar kanununa tabi olarak çalışmasını düzenleyip kendilerina ait yasaları olsun istedik. Adı da Hava İş kanunu olsun dedik. İnşallah çıkartabilirsek sendikamız adına çok büyük onur olur’ ifadelerini kullandı.

‘DÜNYADA DA BÖYLE BİR KANUN YOK’

Taslağı hazırlayan Prof. Dr. Aziz Can Tuncay ise, Cumhuriyet kurulduğundan beri hava iş kanunun olmadığını ifade ederek; ‘İlk iş kanunumuz 1936’da çıkarıldı. 1950’li yıllarda deniz iş kanunu ile basın iş kanunu çıkarıldı ancak hava iş kanunu hiçbir zaman çıkarılmadı.

Biz de Hava İş Sendikası Başkanı bize böyle bir teklif getirdiği zaman incelediğimizde dünyada da aslında böyle bir kanun olmadığını fark ettik. Bu nedenle bu kanunu hazırlamak çok daha önemli hale geldi. 

Biz de bir hazırlık yaptık ve bir metin çıkardık. Ama istedik ki bu işin içinde olanlar şikayetlerini isteklerini söylesinler, biz de ona göre hareket edip son haliini verelim ve meclisten geçmesini sağlayalım’ dedi.

Öte yandan AirportHaber’den Fatih Akdeniz’in edindiği bilgiye göre; Söz konusu metin hem sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile görüşülerek, hem de daha sonra sektörün tüm temsilcilerinin yer alacağı bir çalıştayın ardından son haline getirilerek Temmuz ayının sonuna doğru Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak.

Fatih Akdeniz / AirportHaberHava İş'ten tarihi adım!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Sorular ~ 1 yıl önce
) Hava-İş yönetimine geldiğiniz Aralık 2013'ten beri böyle bir kanuna ihtiyaç olduğunu farketmediniz de seçimlerin yapılacağı bu seneyi mi beklediniz? 2) Madem bu kanunun ihtiyacı çok önemliydi sizin önceliğinizde neden kooperatif, kurs anlaşmaları, Abant eğitimleri (gezileri) ve benzeri işlerden sonra sıra geldi? 3) İK başkanıyken malum sebepten işten atılan ve sendikaya güya danışman (!) olarak alınan S. Uygur nasıl oluyor da Tatlıbal ile masa başında oturuyor da başkan yardımcısı Kallenci yan tarafta oturuyor? Bizim bilmediğimiz bir hiyerarşi mi oluştu sendikada?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bunlar Güzel Şeyler ~ 1 yıl önce
Bu yaşanan ve ön ayak olunan iyi şeylere seçim rantı diyenler var. Bunu asla tasvip etmiyorum. Eğer seçim için yapılan şeyler olmuş olsaydı Ayçin zamanında da yapılırdı. Seçimi kazanabilmek adına yaptıklarının yanına bunu da eklerdi. Son seçimde kaybedeceğini anlamasına rağmen bunca yapılan güzellikler madem seçim rantı, o da yapsaydı. 22 yıl o koltukta oturup bunca zaman hangi hayırlı işe ön ayak oldu? Üyelerin sevineceği haberleri görüp de imrenen insanlar, geçmişi düşünüp böyle güzel işler nasıl yapamadıklarına hayıflansınlar. Burada Sayın Başkan'a söylenen hiçbir söz hak edilir sözler değil. Sendikamızdan böyle güzel şeyleri görmeyeli uzun zaman olmuştu. Devamının geleceğinden de hiç şüphemiz yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ey ~ 1 yıl önce
Herkes Aycin gibi sendikaci olamaz. Aycin ve. Rahmetli. Erdogan balci. Telefon eline aldigi vakit. Baskanlar genel mudur hizaya gelirlerdi Bunu ben Soyliyemiyorum THY. De herkes bilir ,erdogan balci direk cumhur baskanla. Gorusurdu,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taslak ~ 1 yıl önce
Ey cemaati müslimin; 7 yıl önce eski havaiş Ayçin yönetimi uzun uğraşlar sonucu havaiş kanun taslağını Meclis'e sunulmasının sağlamış, ancak akp iktidarı taslağı yıllarca görüşmeyerek gadük olmasını sağlamıştı. Yani gadük bir hikayeden bahsedip tiyatro oynanıyor. Seçim yaklaştı ya göz boyamak bunlar ama nafile. Üyelerin zekasıyla alay etmekdir bu. Herkesi kendileri gibi zanneden mahlukatlar sizi. Kul hakkıymış! Hadi ordan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000