03 Ocak 2015, Cumartesi 13:20:39

ÇİN İLK YOLCU UÇAĞINI ÜRETTİ

Çin tarafından milenyum başında geliştirilmeye başlayan ARJ21 bölgesel yolcu uçağının yolcu taşınabilmesine Çin otoroitesi onay verdi; ilk teslimat bahar aylarında.
  • Adamlar yapmış… siz de boyle konusun. Yok ucuz is gucu yok zulmediyor. Amerikada zulmediyorda citiniz cikmiyor. Cin ucak yapinca, uygur turklerine zulmediyor. Bu is boyle milliyetcilikle yuruyorsa yapinda yaptiginiza binelim. Herifler uzayda cirit atiyor, sizde cirit yarisi yapadurun [ bu mesaj çin de uretilen amerikan menşeli tabletten gonderilmistir :)))) ]
  • Arkadaslar ARJ- ileri bölgesel yolcu uçagi, çinlililerin yaklasik 10 yildir calistiklari bir projedir. Çin Havacilik sanayisi Airbus, Boeing gibi sirketlerin ucaklarinda hem tasarim hemde üretim is paketlerini almistir. Çin havacilik sanayisi Turkiye ile karsilastirilamayacak derecede son 10 yilda atak yapmis ve çok ilerlemis bir sanayidir. Çalisanlar kendi irklarindan ve yabanci danismanlardan olusmaktadir. Kendi irkina 100 dolar aylik veren çinli isverenler yabanci danismanlara kalifikasyonlarina gore saatte 100-300 dolar arasinda danismanlik hizmeti verdirmislerdir. Yabanci danismanlar çinlilerin aldiklari paralarin hakkini alincaya kadar bilgi aldiklarini soylemektedir. Ve dunyada danismanligi en zor millet statüsündedir. Yaptiklari işleri takip eden biri olarak "yazik" rumuzlu bir arkadasimizin maalesef soylediklerine katiliyorum. Bizim durumumuz bahsi gecen sirket yuzunden içler acisi durumdadir. Ve bu durumun sanki desteklenircesine reklami yapilmasini izliyoruz. Uzgunum.
  • Bundan bir kac yil önce Alman piyasasinda Cin kendi üretmis otomobil satmak istedi. Bu arabalar ilk Crash Test'te darma duman oldular ve piyasadan cekilmek zorunda kaldi. Hakli siniz, Cin'de cok marka ürün üretiliyor, mesela Apple'in Iphone'u. Ama söz konusu "Know How". Bir cinli/yerli akil telefonunu asla bir Iphone ile kiyaslayamazsiniz. Otomobil üretimde taninmis bati sirketlerden teknisyen, dizayner, mühendis calistirarak; yani know how ithalat ederek baya ilerlemisler. Mesela elektrikli otomobil üretimde basarili. Ama ucak üretimi icin yeterli know how oldugunu sanmiyorum ve ben bu ilk üretilmis ucaklara kesinlikle binmem.
  • TAI gibi vakif sirketlerinin yoneticileri TR havacilik sanayisinde tutuldugu, kuklasi SSM herseye imza attigi surece biz bu sektorde ancak Çin gibi devletleri izler onlari alkislar, sonrada kendi basarisizlik belgeselimizi ceker Oscar a aday oluruz.

Çin tarafından milenyum başında geliştirilmeye başlayan ARJ21 bölgesel yolcu uçağının yolcu taşınabilmesine Çin otoroitesi onay verdi; ilk teslimat bahar aylarında. FAA onayının da 2015 Nisan içinde alınması planlanıyor.

Çin’in COMmmercial Aircraft Corporation (COMAC) tarafından üretilen ARJ21-700 bölgesel uçağının 90 yolcu kapasiteli olduğu ve bu konfigürasyona ilave olarak gelecek yıllarda 105 yolcu kapasiteli 900 konfigürasyonunun da üretilmesinin planlandığı ifade edildi.

Yaklaşık 2000 mil (3704 km) menzile sahip olması beklenen ARJ21-700 uçağı Honeywell fly-by-wire control teknolojisine sahip gelişmiş glass cockpitli, kuyruk yanlarına takılı iki adet General Electric CF34 turbofan motora, kanat ucu wingletlere sahip

ARJ21-700 uçağının bu konfigürsayonun pazardaki rakipleri Bombardier üretimi CRJ-900 ve Embraer üretimi E175 uçakları olacak.

Boeing'in gelecek 20 yıla yönelik pazar tahminlerini yayınladığı 'Current Market Outlook, 2014-2034'de Çin’in gelecek 20 yılda 780 milyar dolarlık yolcu uçağına ihtiyacı olacağı belirtiliyordu. COMAC’ın ARJ21 uçaklarının satışında ulusal ihtiyacın karşılanmasına öncelik vereceği tahmin ediliyor. Şirket daha şimdiden 252 adet uçak siparişi aldığını da duyurdu.

COMAC’ın halen tek koridorlu Boeing 737 & Airbus A320 rakip olacak 3000 mil (5556 km) menzile sahip 168 yolcu kapasiteli C919 adını taşıyan daha büyük bir yolcu uçağı üzerinde de çalışmakta olduğu ve şirketin bu uçak için 16 farklı şirketten 400'den fazla sipariş aldığı da belirtiliyor.

ÇİN İLK YOLCU UÇAĞINI ÜRETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Adamlar yapmış… siz de boyle konusun. Yok ucuz is gucu yok zulmediyor. Amerikada zulmediyorda citiniz cikmiyor. Cin ucak yapinca, uygur turklerine zulmediyor. Bu is boyle milliyetcilikle yuruyorsa yapinda yaptiginiza binelim. Herifler uzayda cirit atiyor, sizde cirit yarisi yapadurun [ bu mesaj çin de uretilen amerikan menşeli tabletten gonderilmistir :)))) ]

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ucagi ~ 3 yıl önce
Arkadaslar ARJ- ileri bölgesel yolcu uçagi, çinlililerin yaklasik 10 yildir calistiklari bir projedir. Çin Havacilik sanayisi Airbus, Boeing gibi sirketlerin ucaklarinda hem tasarim hemde üretim is paketlerini almistir. Çin havacilik sanayisi Turkiye ile karsilastirilamayacak derecede son 10 yilda atak yapmis ve çok ilerlemis bir sanayidir. Çalisanlar kendi irklarindan ve yabanci danismanlardan olusmaktadir. Kendi irkina 100 dolar aylik veren çinli isverenler yabanci danismanlara kalifikasyonlarina gore saatte 100-300 dolar arasinda danismanlik hizmeti verdirmislerdir. Yabanci danismanlar çinlilerin aldiklari paralarin hakkini alincaya kadar bilgi aldiklarini soylemektedir. Ve dunyada danismanligi en zor millet statüsündedir. Yaptiklari işleri takip eden biri olarak "yazik" rumuzlu bir arkadasimizin maalesef soylediklerine katiliyorum. Bizim durumumuz bahsi gecen sirket yuzunden içler acisi durumdadir. Ve bu durumun sanki desteklenircesine reklami yapilmasini izliyoruz. Uzgunum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cologne ~ 3 yıl önce
Bundan bir kac yil önce Alman piyasasinda Cin kendi üretmis otomobil satmak istedi. Bu arabalar ilk Crash Test'te darma duman oldular ve piyasadan cekilmek zorunda kaldi. Hakli siniz, Cin'de cok marka ürün üretiliyor, mesela Apple'in Iphone'u. Ama söz konusu "Know How". Bir cinli/yerli akil telefonunu asla bir Iphone ile kiyaslayamazsiniz. Otomobil üretimde taninmis bati sirketlerden teknisyen, dizayner, mühendis calistirarak; yani know how ithalat ederek baya ilerlemisler. Mesela elektrikli otomobil üretimde basarili. Ama ucak üretimi icin yeterli know how oldugunu sanmiyorum ve ben bu ilk üretilmis ucaklara kesinlikle binmem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazik ~ 3 yıl önce
TAI gibi vakif sirketlerinin yoneticileri TR havacilik sanayisinde tutuldugu, kuklasi SSM herseye imza attigi surece biz bu sektorde ancak Çin gibi devletleri izler onlari alkislar, sonrada kendi basarisizlik belgeselimizi ceker Oscar a aday oluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000