29 Mayıs 2011, Pazar 08:19:55

Menderes'i havaalanında dövmüşler!

27 Mayıs darbecileri Adnan Menderes'i sille tokat dövmüşler
  • duygu sömürüsü ve tek yanlı anlatımlarla tarihi yeniden yazmak mümkün değildir. olayları günün koşulları içinde değerlendirmek gerekir. ayrıca darbeler yalnızca asker tarafından yapılabilecek bir eylem olmayıp pekala siviller tarafından da yapılabilmektedir...
  • kimse asker uzerinden siyaset yapmaya kalkmasin. asker asker olacak. siyaseti de siyasiler yapacak. Ataturk zamaninda Kazim karabekir pasaya, ya askerde kal ya milletvekili ol demis, kazim karabekirde meclisi tercih etmisti. simdi ise aynisi gecerli, isteyen asker meclise buyurabilir, ama kislada gorevi askerlik. bunun otesini bu millet bir daha kaldirmaz. herkes haddini bilirse herkesin cikarina olur.
  • Devran bir daha dönecek, kimse erken sevinmesin. Taşları bağlayıp itleri salınca böyle oluyor. Her batan güneşin ardından yeni bir güneş doğar. O zaman herşey apaçık gözükür. Tarih beyinsizler sayesinde tekerrür edip duruyor. Açıp biraz tarih okuyun, şu zamanların 1911 yıllarından 1914 (Balkan Harbi ve takibinde 1 nci Dünya Savaşı) arasında içeride olanlarla ne kadar benzediğini görürsünüz.
  • Zoruna mı gitti başçavuş? Darbeci zihniyete lanet olsun.
Adnan Menderes'in yeni görüntülerinin yayınlanması dönemin canlı tanıklarının açıklamalarını da beraberinde getirdi. 72 yaşındaki Mustafa Nevzat Eskioğlu, 50 yıllık '27 Mayıs' sırrını Adnan Menderes'in TRT Haber'de yayınlanan görüntülerini izleyince açıkladı.

1960 ihtilalinde Yeşilköy'de görevli olan Eskioğlu, darbecilerin Bursa'dan getirdikleri ve uçaktan indirdikleri Başbakan Adnan Menderes'i tekme tokat havaalanı binasına soktuklarını açıkladı.

O günleri anlatırken gözleri dolan Eskioğlu, "En garibime giden ve acı olan bir Başçavuş bile Başbakan'a tokat attı." dedi.

1958 yılında Esenboğa Havalimanı'nda elektrik teknisyeni olarak iş başı yapan Eskioğlu, 1959 senesinde Yeşilköy Havalimanı'na görevlendirildi. Şu anda Ankara Yenimahalle'de yaşayan Eskioğlu, 27 Mayıs yıldönümünde televizyonlardan izlediği Menderes görüntüleri sonucunda şahit olduğu bir olayı CİHAN'a anlatmaya karar verdi. Bir ülkenin Başbakanı'na darbecilerin reva gördüğü muameleyi paylaşırken o günleri tekrar yaşayan Eskioğlu, Yeşilköy Havalimanı'nda görevli olduğunu söyledi.

27 Mayıs 1960'da terminalin önüne bir tank geldiğini ve havalimanı binasına birkaç askerle üsteğmen girdiğini ifade eden Eskioğlu, üsteğmenin "İhtilal oldu, siz ne yapıyorsunuz burada?" dediğini aktardı. Subaya 'nöbetçi memur' cevabı verdiklerini dile getiren Esikoğlu, üsteğmenin kendilerine 'Bir yere çıkmayın, burada oturun' emri verdiğini anlattı.

Ertesi gün geç vakitte yaşananlara ise hala inanamayan Eskioğlu, 28 Mayıs 1960 gecesi saat 02.00 civarında C47 askeri uçağın havaalanına indiğini belirtti.

Bundan sonrası Eskioğlu'nun ağzından şu şekilde kelimelere döküldü: "Uçağın kapısı açıldı. Subay ve astsubaylar yan yana dizildi. Başta rahmetli Menderes, kardeşi Ethem Menderes ve birkaç bakanı indirdiler aşağı. Sille tokat askeri lojmana soktular. Döverek. Darp ettiler. Hem yürüyor hem askerler sille tokat içeriye soktu. Biz de camdan izliyorduk. Asker geldi 'ışıkları söndürün ses etmeyin' dedi. Geç vakitte Yassıada'ya götürmek için tekrar çıkarıp götürdüler."

"ARKADAŞIMIZ HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI"

Bir ülkenin Başbakan'ına yapılanlara inanamadığını ancak yaşanan bu olayın içinde uhde olarak kaldığını anlatan Eskioğlu, "Bunu onun için paylaşıyorum sizinle. Hiç insanın aklına hayaline gelmeyecek bir manzara. Hala da gözümün önünden gitmez o manzara. İki tarafa subay astsubaylar dizilmiş uçak merdiveninden binaya kadar sille tokat götürdüler. Menderes ve yanındakiler hiçbir şey yapamadılar. Bizimle beraber Rafet diye bir arkadaşımız vardı hüngür güngür ağladı. Karadayı diye meydan müdürümüz vardı. O gece hep beraber lojmandaydık. Bunu birebir yaşadık." diye konuştu.

(Beyaz Gazete)

Menderes'i havaalanında dövmüşler!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Misafir ~ 7 yıl önce
duygu sömürüsü ve tek yanlı anlatımlarla tarihi yeniden yazmak mümkün değildir. olayları günün koşulları içinde değerlendirmek gerekir. ayrıca darbeler yalnızca asker tarafından yapılabilecek bir eylem olmayıp pekala siviller tarafından da yapılabilmektedir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
kimse asker uzerinden siyaset yapmaya kalkmasin. asker asker olacak. siyaseti de siyasiler yapacak. Ataturk zamaninda Kazim karabekir pasaya, ya askerde kal ya milletvekili ol demis, kazim karabekirde meclisi tercih etmisti. simdi ise aynisi gecerli, isteyen asker meclise buyurabilir, ama kislada gorevi askerlik. bunun otesini bu millet bir daha kaldirmaz. herkes haddini bilirse herkesin cikarina olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Devran bir daha dönecek, kimse erken sevinmesin. Taşları bağlayıp itleri salınca böyle oluyor. Her batan güneşin ardından yeni bir güneş doğar. O zaman herşey apaçık gözükür. Tarih beyinsizler sayesinde tekerrür edip duruyor. Açıp biraz tarih okuyun, şu zamanların 1911 yıllarından 1914 (Balkan Harbi ve takibinde 1 nci Dünya Savaşı) arasında içeride olanlarla ne kadar benzediğini görürsünüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Zoruna mı gitti başçavuş? Darbeci zihniyete lanet olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000