05 Ocak 2012, Perşembe 14:45:22

ESENBOĞA HERŞEYDEN ETKİLENİYOR...

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, Başkent'e nitelikli ve donanımlı ikinci bir havaalanının şart olduğunu, ikinci havaalanının hem Ankara'nın hem de çevre illerin yükünü hafifleteceğini bildirdi...
  • yeni terminal yapıldı.çöpemi atalım.İLS cat 3 monte edildi.işe yaramıyormu?
  • Bunu da ALMANLARA soralım onlar bilir kesin. Ben bi kere sordum bildiler.
  • Agzi olan konusuyor. Sektorle alakasi olmayanlar Esenboganin teknik yetersizliginden bahsederken acaba isi bilenlerin kendilerine guldugunu bilmezler mi cok merak ediyorum.
  • esb'nin sorunu hava durumu degil; yetersiz ucus trafigidir. thy'nin uluslararasi ucuslarin sayisini arttirmak icin, aj ile birlikte esgudum icerisinde ve uzun erimli bir plan dahilinde yatirim yapmasi gerekmektedir. bir diger sorun da esb terminal ile kent merkezi arasindaki yetersiz ulasim agidir. terminal muhakkak metro ya da banliyo ile ankara'ya baglanmali, 30km'lik uzaklik sorun olmaktan cikarilmalidir. esb terminali odullu bir mimari eserdir ve belki de turkiye'deki tasarlanmis en basarili havalimanlarindan bir tanesidir.
Değer, yaptığı yazılı açıklamada Esenboğa Havalimanı'nın ihtiyaca cevap vermediği gibi basit bir doğa olayından dahi olumsuz etkilendiğini iddia etti.
 
Esenboğa Havaalanı'nda özellikle kış aylarında sis yüzünden uçakların saatlerce rötar yaptığını savunan Değer, ''Mevcut havaalanı, Ankara çanağının içinde olduğu için uçaklar, basit bir sis hadisesinde dahi 3-4 saat rötar yapıyor. Zaten donanımı yetersiz olan ve ihtiyaca cevap veremeyen Esenboğa'da bir de basit bir doğa olayında dahi bu tip gecikmelerin yaşanmasının önüne geçmek mümkün değil'' görüşünü ifade etti.
 
Ankara Esenboğa Havalimanı'nın, dünyadaki büyük havaalanları ile mukayese edildiğinde küçük ve yetersiz kaldığını ileri süren Değer, Ankara'dan yurtdışına uçuşların çoğunun İstanbul aktarmalı yapıldığını hatırlattı.
 
Bazı ülkelere yapılan direkt uçuşların yeterli olmadığını, dış hat uçuşlarının arttırılması için de mevcut havaalanının yetersiz olduğunu iddia eden Değer, ''Bu nedenle Başkent'e nitelikli ve donanımlı ikinci bir havaalanı projesi şart'' değerlendirmesinde bulundu.
 
Ankara'ya ikinci havaalanı projesi için en uygun yerlerin ise, Ankara çanağı dışında kalan Gölbaşı veya Eskişehir istikameti olduğuna işaret eden Değer, şunları kaydetti:
 
''Gerek yurt içi ve gerek yurt dışı seyahatlerinde uçağı tercih edenlerin sayısı çığ gibi artıyor. Buna karşın mevcut havaalanında iyileştirme yapılamıyorsa, bütün şartlar göz önünde bulundurularak ikinci bir havaalanı inşa etmek gerekir. Bunun için de Ankara çanağı dışında kalan uygun alanlar değerlendirilebilir. İkinci bir havaalanı hem Ankara;nın ve hem de çevre illerin yükünü hafifletecektir.'' (Zaman)
ESENBOĞA HERŞEYDEN ETKİLENİYOR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Misafir ~ 6 yıl önce
yeni terminal yapıldı.çöpemi atalım.İLS cat 3 monte edildi.işe yaramıyormu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bunu da ALMANLARA soralım onlar bilir kesin. Ben bi kere sordum bildiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Agzi olan konusuyor. Sektorle alakasi olmayanlar Esenboganin teknik yetersizliginden bahsederken acaba isi bilenlerin kendilerine guldugunu bilmezler mi cok merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
esb'nin sorunu hava durumu degil; yetersiz ucus trafigidir. thy'nin uluslararasi ucuslarin sayisini arttirmak icin, aj ile birlikte esgudum icerisinde ve uzun erimli bir plan dahilinde yatirim yapmasi gerekmektedir. bir diger sorun da esb terminal ile kent merkezi arasindaki yetersiz ulasim agidir. terminal muhakkak metro ya da banliyo ile ankara'ya baglanmali, 30km'lik uzaklik sorun olmaktan cikarilmalidir. esb terminali odullu bir mimari eserdir ve belki de turkiye'deki tasarlanmis en basarili havalimanlarindan bir tanesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000