08 Temmuz 2008, Salı 18:05:49

YOLCULAR TARTILARAK UÇAĞA ALINDI

Tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcaklardan dolayı bugün Atlasjet Havayolları ilginç bir uygulamaya imza attı.
  • işsiz pilot diyince dayanamadım.tüm işsiz pilotlara saygılar özellikle benim gibi daha tipini alamamış, hevesi kursağında kalmış, babası dayısı amcası olmayan cesur meslektaşlarıma...
  • Atlasjet ekibini tebrikler doğru olanı yapmış. hem sirketini hemde yolcu guvenliğini düşünmüş.yolun açık olsun ATLASJET
  • Bu uygulama dünyada bu tarz pistlerde yapılan bir uygulamadır. Bunu Türkiye'de tek uygulayan Atlasjettir. Uçuş güvenliğini ön planda tutan Atlasjet bu uygulama ile sınıfta kalmayı geçin sınıf atlamıştır.
  • Bu olayda Atlas jet sınıfta kalmıştır.Değerli kaptan yapması gerekeni görevini doğru olarak yapmıştır.Atlasın performans birimi yok mu?Bu gibi hassas meydanlar için neden önceden planlama kriterlerinde opsiyonlar hazırlamamışlar.UÇUŞ EMNİYETİ SADECE KAPTANLARIN İŞİ DEĞİLDİR.UÇUŞ EMNİYETİ BİR SÜREÇTİR VE PATRONDAN ÇAYCIYA UZANAN BİR ZİNCİRDİR. Tüm şirketlerimize kazasız emniyetli uçuşlar.

Siirt'te 40 dereceyi bulan sıcak havada pistin ısınması nedeniyle Atlasjet'e ait Ankara aktarmalı İstanbul seferini yapan CRJ900 tipi yolcu uçağı, uçuş güvenliğin tehlikeye girmemesi için biletli 70 yolcudan sadece 34'ünü alarak havalandı. Uçağa alınan yolcular; tek tek tartılarak uçağa bindirilirken, bagajlarını ise bırakmak zorunda kaldılar.

Hava sıcaklığının Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde hava ulaşımı da olumsuz etkilemeye başladı. Siirt'te bugün 40 dereceyi bulan sıcaklık nedeniyle Atlasjet Havayolları ile Ankara aktarmalı İStanbul'a seyahat edecek yolcular biletli olmalarına rağmen uçağa alınmadı.  Atlasjet'e ait KK4193 sefer sayılı Bombardier CRJ900 tipi yolcu uçağı, pistin aşırı ısınması nedeniyle uçuş güvenliğini tehlikeye düşürmemek için belirli bir ağırlıkta havalanmak zorunda kaldı.

Uçağının pilotu, pistin aşırı sıcaklardan dolayı normalin üzerinde bir ısıya ulaştığını belirterek uçuş güvenliği açısından belirli bir ağırlıkta kalkması gerektiğini görevlilere bildirdi. Bunun üzerine 70 biletli yolcuya durum anlatılarak belirli bir ağırlıkta yolcu alınacağı söylendi. 70 yolcudan 2 bin 380 kilo gelen 34 yolcu uçağa alındı. Diğer yolculara ise bir sonraki gün biletlerinin geçerli olduğu berlitildi. Atlasjet yolcu uçağı 34 yolcusunu alarak Siirt'ten 15.15 sularında havalandı.

AirportHaber'e açıklama yapan AtalsJet CEO'su Orhan Çoşkun, "Yüksek sıcaklık sahip, pisti kısa ve rüzgar olan havalimanlarında bu tür uygulama yapılabilir. Burada pilot uçuş emniyetini dikkate alarak böyle bir uygulama yapmıştır. Birinci önceliğimiz uçuş emniyetidir. Bugün de Siirt'te aşırı sıcak ve biraz da rüzgar vardı. Sivil havacılık kuralları gereği erkek yolcularda 88, bayan yolcularda ise 70 kilogram kuralı vardır. Bu açıdan uçuş emniyetini düşünerek sıcak hava koşullarından dolayı pilot arkadaşımız olması gerekeni yapmıştır. Bu dünyanın her yerinde olan bir uygulamadır. Hatta bazı havalimanlarında bagajlar bile tartılır" dedi.

©AirportHaber.com

YOLCULAR TARTILARAK UÇAĞA ALINDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Shelter ~ 10 yıl önce
işsiz pilot diyince dayanamadım.tüm işsiz pilotlara saygılar özellikle benim gibi daha tipini alamamış, hevesi kursağında kalmış, babası dayısı amcası olmayan cesur meslektaşlarıma...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARSLI ~ 10 yıl önce
Atlasjet ekibini tebrikler doğru olanı yapmış. hem sirketini hemde yolcu guvenliğini düşünmüş.yolun açık olsun ATLASJET

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sınıf atladı ~ 10 yıl önce
Bu uygulama dünyada bu tarz pistlerde yapılan bir uygulamadır. Bunu Türkiye'de tek uygulayan Atlasjettir. Uçuş güvenliğini ön planda tutan Atlasjet bu uygulama ile sınıfta kalmayı geçin sınıf atlamıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asil ~ 10 yıl önce
Bu olayda Atlas jet sınıfta kalmıştır.Değerli kaptan yapması gerekeni görevini doğru olarak yapmıştır.Atlasın performans birimi yok mu?Bu gibi hassas meydanlar için neden önceden planlama kriterlerinde opsiyonlar hazırlamamışlar.UÇUŞ EMNİYETİ SADECE KAPTANLARIN İŞİ DEĞİLDİR.UÇUŞ EMNİYETİ BİR SÜREÇTİR VE PATRONDAN ÇAYCIYA UZANAN BİR ZİNCİRDİR. Tüm şirketlerimize kazasız emniyetli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000