11 Şubat 2012, Cumartesi 15:59:51

PİLOT YANLIŞ PROSEDÜR UYGULAYINCA!

Anadolujet’in Londra Stansted-Ankara seferini yapan Anadolujet uçağının uçuş ekibi standart kalkış prosedürünü yanlış uygulayınca kısa süreli panik yaşandı. Kulenin müdahalesiyle Anadolujet uçağı, 800 feet’ten 4 bin feet’e tırmandı.
  • belki dediklerini çoğu insan yapamayacak ama senin gibide aciz yaşamayacaklar...harbiden acınacak haldesiniz :))
  • Amma çok ezik varmış be. Ömrünüz boyunca o muhteşem jetlere binemeyeceksiniz, sesi geçemeyeceksiniz, 50-60000 feetlere çıkamayacaksınız, dünyanın yuvarlaklığını göremeyeceksiniz, 9G çekemeyeceksiniz, uçağınızı 30 dereceden fazla yatıramayacaksınız. Bu köşelerde saçma sapan yorumlar yazacaksınız... he he hee
  • Sayın yorumcular sizi saygıya ve sevgiye davet ediyorum, bende sülalesini pilot yapan, parayla pilot olanlara karşıyım, adam olamayan pilot oluyor bu devirde, davranış bozukluğu her meslek grubunda vardır. Lütfen gruplaşma yaratmayın emin olun sorun asker polis sivil olmakta değil insan olmakta iyi eğitilmiş olmakta. Maalesef güzel ülkemde bu az, saygı ve sevgilerime. THY da asker kökenli bir kaptan..
  • Madem yabancı pilotlardan çok memnunsunuz, asker kaptan su isterse vermezsiniz; yabancı kaptana istemeden verirsiniz olur biter. Ortada asker kaptan falan kalmadı zaten, THY'nin personel politikaları sayesinde. Hatta Kaptan bile kalmadı, uçak sürücüleri var sadece. Mesleğine ihanet etmek, vatana ihanetle eşdeğerdir. Böbrek satan doktor gibi, uyuşturucu satan eczacı gibi, yediği kaba pisleyen köpek gibi...

 Londra Stansted Havaalanı’nda kısa süreli paniğe neden olan olay geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşandı. 

Olaya ilişkin ayrıntılar, bir yıl sonra ortaya çıktı. THY’nin alt markası Anadolujet’in Stansted-Ankara seferini yapacak TC-JKF kuyruk tescilli Boeing 737-700 tipi uçağın kaptan pilotu standart aletli kalkış prosedürünü yanlış uygulayınca kulenin müdahalesiyle tırmanışını sürdürdü.

800 feet’e tırmandıktan sonra, kulenin hızlı müdahalesi sonrası tırmanışın 4 bin feet’e kadar devam etmesi gerektiği uyarısını alan Anadolujet uçağının pilotları, tırmanışı devam ettirdi. Bu sırada kısa süreli panik yaşandı. Ancak, pilotların bu hatası kulenin müdahalesiyle sorun yaşanmadan düzeltildi.

Uçağın 49 yaşındaki kaptan pilotunun 7 bin 700 saat uçuş tecrübesine sahip olduğu ve Boeing 737-700 tipinde 4 bin 400 uçuş saati bulunduğu öğrenildi.
Kaptan pilotun Stansted Havaalanı’na üçüncü seferini yaptığı öğrenilirken ikinci pilotun Stansted Havaalanı’na ilk kez uçtuğu kaydedildi.

PİLOT YANLIŞ PROSEDÜR UYGULAYINCA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (138)

Misafir ~ 6 yıl önce
belki dediklerini çoğu insan yapamayacak ama senin gibide aciz yaşamayacaklar...harbiden acınacak haldesiniz :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Amma çok ezik varmış be. Ömrünüz boyunca o muhteşem jetlere binemeyeceksiniz, sesi geçemeyeceksiniz, 50-60000 feetlere çıkamayacaksınız, dünyanın yuvarlaklığını göremeyeceksiniz, 9G çekemeyeceksiniz, uçağınızı 30 dereceden fazla yatıramayacaksınız. Bu köşelerde saçma sapan yorumlar yazacaksınız... he he hee

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sayın yorumcular sizi saygıya ve sevgiye davet ediyorum, bende sülalesini pilot yapan, parayla pilot olanlara karşıyım, adam olamayan pilot oluyor bu devirde, davranış bozukluğu her meslek grubunda vardır. Lütfen gruplaşma yaratmayın emin olun sorun asker polis sivil olmakta değil insan olmakta iyi eğitilmiş olmakta. Maalesef güzel ülkemde bu az, saygı ve sevgilerime. THY da asker kökenli bir kaptan..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Madem yabancı pilotlardan çok memnunsunuz, asker kaptan su isterse vermezsiniz; yabancı kaptana istemeden verirsiniz olur biter. Ortada asker kaptan falan kalmadı zaten, THY'nin personel politikaları sayesinde. Hatta Kaptan bile kalmadı, uçak sürücüleri var sadece. Mesleğine ihanet etmek, vatana ihanetle eşdeğerdir. Böbrek satan doktor gibi, uyuşturucu satan eczacı gibi, yediği kaba pisleyen köpek gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000