18 Ağustos 2014, Pazartesi 10:05:57

ESENBOĞA ÜZERİNDE “KRİTİK” DAKİKALAR!

Esenboğa Havalimanı üzerindeki kuş sürüsü nedeniyle hava trafiği aksadı. Bütün uçuşlar beklemeye alınırken, Esenboğa Havalimanı’na iniş yapacak olan uçaklar ise havada tur attırıldı. Havada tur atan 3 Anadolujet uçağı yakıt kritiğin girdi. Uçaklar mecburen başka meydanlara yönlendirildi. İşte detaylar.
  • Dispatch/pilot:alinan yakitin %5 i kendini tasimak icin yakilir ucak tam yuklu ise zfw agirligi vardir (yakitsiz agirligi) basinc holding point irtifasi ve hava sicakligi onemlidir bu hesaplamalar actual hesaplanmalidir verilen tabii ki kitabii bilgilerdir jet motorlu ucaklar icin 30 propeller ucaklar icin 1 saattir en az degerler bunlardir havacilikta genelde uygulananlar 1500' irtifa 1 saat hold seklindedir.
  • Ofiste oturup 'pilotlat mali kulfeti dusunmeden ekstra yakit almak isterler :(' demek ne kolay degil mi. Ucucular sizin gibiler cok iyi bilir genelde neden bahsettiginizden haberiniz olmaz :((
  • Ülkemizde uygulanan SHT OPS (ve EU OPS) kurallarına göre yakıt alımı "Varış meydanına gidiş yakıtı" + "bu yakıtın %5'i (şartlar yerine getirilmiş ise %3'ü ya da en az 5 dk. bekleme yakıtı)" + "Yedek meydana gidiş yakıtı" + "Yedek meydan üzerinde 30 dk. bekleme yakıtı" şeklinde yapılır. Bu yakıtlara ek olarak kalkış öncesinde yerde geçen sürenin yani "taksi" işleminin yakıtı hesaplanır ve ana yakıta eklenir. Eğer dispeçer ya da sorumlu kaptan pilot gerek görmüş ise üsttekilere ek olarak "ekstra" yakıt alınabilir. Haberde yer alan 13 dk'lık yakıtımız kaldı ibaresi işte bu ekstra alınan yakıt ile yapılabilecek bekleme süresini belirtir ki hemen hemen 500 kg'dur. Bu süre dolduğunda uçağın artık Ankara semalarında bekleme yapacak imkanı kalmaz, kurallar gereği yedek meydanına yönelir ve oraya iner. Bazı pilotlar yılda bir ya da iki kere olan bu tarz hadiseleri örnek gösterip sürekli ekstra yakıt almak isterler ancak taşıdıkları/yaktıkları bu fazlalıkların maddi götürüsünü düşünmezler :(
  • O yakıt 1 saat değil 45 dakika ilk başta onu ögren , kalkan uçak 0 ekstra alırsa aynen bu şekilde hiç bekleyemeden divert eder :)

Ankara Esenboğa Havalimanı’na sabah saatlerinde bir uçağın kuş sürüsüne çarpması ve pist üzerinde bulunan kuşlar nedeniyle hava trafiği alt üst oldu. Hava trafiğini olumsuz etkileyen bu durum nedeniyle bütün uçuşlar askıya alındı.

Ankara’ya gelen uçakların inişleri de “Kuş sürüsü var. Havada tur atın” talimatı ile durduruldu. Havada tur atmaya başlayan uçaklar Esenboğa kulesinden gelecek iniş talimatını beklerken Türk Hava Yolları’nın alt markası olan Anadolujet’e ait 3 uçak yakıt kritiğine girdi. Yakıt kritiğine giren Anadolujet uçakları başka meydanlara yönlendirildi.

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; Anadolujet’in TK7157 sefer sayılı Bodrum-Ankara ile TK7001 sefer sayılı İzmir-Ankara uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçakları Nevşehir-Kapadokya Havalimanı'na yönlendirildi. Esenboğa üzerindeki kuş sürüsü nedeniyle Ankara'ya iniş yapamayan ve yakıt kritiğine girdiği belirtilen TK7077 sefer sayılı Erzurum-Ankara uçağı da Kayseri Havalimanı'na yönlendirildi.

Kuş sürüsüne girmesi engellenen uçakların tehlikeli durum yaşaması engellenirken, gecikmelerin en aza indirilmesi için yoğun aba sarf ediliyor.

İŞTE O KRİTİK ANLAR©AirportHaber.com ÖZEL

ESENBOĞA ÜZERİNDE “KRİTİK” DAKİKALAR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Dispatch/pilot:alinan yakitin %5 i kendini tasimak icin yakilir ucak tam yuklu ise zfw agirligi vardir (yakitsiz agirligi) basinc holding point irtifasi ve hava sicakligi onemlidir bu hesaplamalar actual hesaplanmalidir verilen tabii ki kitabii bilgilerdir jet motorlu ucaklar icin 30 propeller ucaklar icin 1 saattir en az degerler bunlardir havacilikta genelde uygulananlar 1500' irtifa 1 saat hold seklindedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ofiste oturup 'pilotlat mali kulfeti dusunmeden ekstra yakit almak isterler :(' demek ne kolay degil mi. Ucucular sizin gibiler cok iyi bilir genelde neden bahsettiginizden haberiniz olmaz :((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot'a ~ 4 yıl önce
Ofiste oturduğumu nereden biliyorsunuz da bol keseden yazıyorsunuz (cevap vermeyin merak etmiyorum). Bende sizin gibileri iyi bilirim. Dün yağmur vardı, geçen hafta rüzgar vardı, bir önceki uçuşta cb gördük, bu uçak çok yakıyor, tırmanma vermişler ama tırmanamıyoruz vb. vb. hep bir gerekçeniz ve suçlayacak bir hedefiniz vardır. İğneyi kendimize çuvaldızı ofistekilere batıralım belki faydası olur !
Yakıt Mantığı ~ 4 yıl önce
Ülkemizde uygulanan SHT OPS (ve EU OPS) kurallarına göre yakıt alımı "Varış meydanına gidiş yakıtı" + "bu yakıtın %5'i (şartlar yerine getirilmiş ise %3'ü ya da en az 5 dk. bekleme yakıtı)" + "Yedek meydana gidiş yakıtı" + "Yedek meydan üzerinde 30 dk. bekleme yakıtı" şeklinde yapılır. Bu yakıtlara ek olarak kalkış öncesinde yerde geçen sürenin yani "taksi" işleminin yakıtı hesaplanır ve ana yakıta eklenir. Eğer dispeçer ya da sorumlu kaptan pilot gerek görmüş ise üsttekilere ek olarak "ekstra" yakıt alınabilir. Haberde yer alan 13 dk'lık yakıtımız kaldı ibaresi işte bu ekstra alınan yakıt ile yapılabilecek bekleme süresini belirtir ki hemen hemen 500 kg'dur. Bu süre dolduğunda uçağın artık Ankara semalarında bekleme yapacak imkanı kalmaz, kurallar gereği yedek meydanına yönelir ve oraya iner. Bazı pilotlar yılda bir ya da iki kere olan bu tarz hadiseleri örnek gösterip sürekli ekstra yakıt almak isterler ancak taşıdıkları/yaktıkları bu fazlalıkların maddi götürüsünü düşünmezler :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabanca ~ 4 yıl önce
O yakıt 1 saat değil 45 dakika ilk başta onu ögren , kalkan uçak 0 ekstra alırsa aynen bu şekilde hiç bekleyemeden divert eder :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000