23 Eylül 2014, Salı 16:50:40

UÇAKLAR AHL'YE İNEMİYOR

İstanbul'da şiddetli rüzgar nedeniyle uçakların Atatürk Havalimanı'na inişlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor.
  • Yan ruzgar limiti ne demek ?ruzgarli havada inis daha rahat olur bildigim,kanadin altindan gecen ruzgar cok olunca daha iyi ucar,bence bu tartismalarda bir bilgi eksikligi var
  • Yazılanlar ne kadar da doğru aslında. Hava durumu belliyken inemeyeceğini bile bile neden uçakları kaldırıyorsun Thy. Telafisi olan uçuşları iptal etmek varken neden günde tek seferi olan nevşehir uçuşunu iptal ediyorsun thy. 42 knot rüzgarı bile bile neden iniş deniyorsun da sonra da pas geçiyorsun thy pilotu. En hafif deyimiyle uçuş emniyetsizliği olarak değerlendirilebilecek bu yaşananlara neden seyirci kalıyorsun ve bu curcunaya ve yolcu mağduriyetlerine sebep olan thy'ye neden tek bir laf söylemiyorsun, neden düzenleme yapıp bunların tekrarını önlemiyorsun shgm. Ve Elini taşın altına koymak zorunda bırakılan ATC ler gerçekten teşekkürü hak edip üzerinize düşenin fazlasını soğuk terler dökerek yapıyorsunuz ama Allah korusun bir kaza kırım yaşanırsa o emekleriniz size yol su elektrik olarak dönecek neden bunun farkına varamıyorsunuz. İnşallah olmaz ya , öyle bir gün gelirde kaza kırım yaşanırsa kim size fedakarlık yapın dedi denildiğinde cevabınız ne olacak?
  • Arkadaşlar ucaklar için ortalama rüzgar limitleri nedir bilen varsa yazabilirmi
  • Arkadaşlar uçaklar ahl nın hava durumuna göre kalksalar diyorsunuz da yolcularımızın n kadar sabırsız olduklarını biliyormusun bundan 2 hafta önce gine hava şartlarından dolayı ist uçuşları gecikmeye girdi yer hizmet kuruluşları personellerini linç edeceklerdi yolcular sanki uçağın kalkmasını onlar engelliyorlar inan bizler çok sabırsızız
  • Arkadaş; Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon uçuşlarını iptal ettin anlarım gün içerisinde en geç birkaç saat sonra yedekleri var. ama Nevşehir uçuşunu niye iptal edersin? En yakın sefer ertesi gün. Ya da hemen aynı dakikalarda olan Kayseri, Bodrum uçuşları nasıl gerçekleşir de iptal edilmez? Nasıl karar verilir bunlara? Var mıdır ilmi bir açıklaması, yoksa yolcu sayısına bakılarak keyfi işlem mi uygulanır? Bir hayırsever açıklar ise memnun oluruz.
  • Dün izlerken bir şey dikkatimi çekti. Havada onlarca uçak rüzgar nedeniyle iniş yapamaz, frekanslar kilitlenmiş, kontrolörler deviation isteyen pilotlarla anlaşmaya çalışırken, zaten sadece havadaki uçakların inmesi için 45 - 50 dakika yaklaşma süresi verilirken, İstanbul'a yarım saat mesafedeki alanlardan, mesela İzmir'den, Ankara'dan, Dalaman'dan, Samsun'dan, Sinop'tan, Kastamonu'dan uçak kalkmaya devam etti. Hatta benim gördüğüm, 2 tane ADB-IST THY uçağı Marmara üzerine kadar gelip, ADB'ye geri dönmek zorunda kaldı. Bu uçaklar durumu bile bile neden kalkar ? Yoksa bilmeden mi kalkar ? Diğer alanlarla koordinasyon yok mu ? Zaten havada bekleyecek olan bu uçaklar bulundukları alanlarda bekleseler olmaz mı ?. Sonra bu uçaklar beklemiş sayılıp ona göre kalkış yaparak, havada tur atmadan AHL'ye inseler olmaz mı ? Böylece hem yakıttan tasarruf, hem de stres yaşanmasa olmaz mı ? Bendeki de akıl işte, böyle saçma şeyler düşünüp hayal ediyorum. Benden adam olmaz. Herkese saygılar.
  • konuyla ilgisi yok gerçi ama ,saat 02:00.Guangzhou' ya 777 gidiyor.ilk kez görüyorum.340'lar yere inince 777 vermişler demek ki.Sau Paulo ya verdikleri gibi.uykum yok ATC dinliyorum bende napayım.canlı yayın.:))
  • TK1846 Atina'dan gelen 330 uçağı da pass geçti bu sabah. Trafik varmış pistte. Herşey ucu ucuna AHL de artık!
  • Bugün bizde çok büyük bir türbülans atlattık keşke saw a ineceğimize divert yapsaydık
  • LAX-İST 777 pas geçti.birtane 330 piste teker koyup pas geçti.uçaklar arasındaki mesafe okadar kısaldı ki,inen uçak pisti terketmeden diğeri iniyordu.uçak 35R ye teker koymadan 35L deki gazı köklüyordu.hatta sırbistan havayollarının uçağı pisti terkedemediği için THY 737 si pas geçti.epey hareketli dakikalardı.Allah ATC lerin yardımcısı olsun.

İstanbul'da şiddetli rüzgar nedeniyle uçakların Atatürk Havalimanı'na inişlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor.

Bugün öğleden sonra etkisini gösteren şiddetli rüzgar uçakların da zor anlar yaşamasına neden oldu. Atatürk Havalimanı'nda oldukça etkili olan şiddetli rüzgar, meydana inmeye çalışan bazı uçakların pisti pas geçmesine neden oldu.

Hava şartları iniş-kalkış yapılacak pistlerin değiştirilmesine neden olurken, bazı uçakların Atatürk Havalimanı'nı pas geçtiği, bazı uçakların da Çorlu üzerinde tur atması nedeniyle gecikmelerin yaşandığı öğrenildi. Saatte 22 knota kadar çıkan rüzgarın etkisini devam ettirdiği sürece pist değişikliklerinin devam edeceği vurgulanırken, hava şartlarının önümüzdeki saatlerde normale dönmesinin beklendiği öğrenildi.

Bu arada Türk Hava Yolları'nın Bakü ve İzmir'den gelen uçaklarının da şiddetli rüzgar nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na divert ettiği öğrenildi.

©AirportHaberUÇAKLAR AHL'YE İNEMİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Yan ruzgar limiti ne demek ?ruzgarli havada inis daha rahat olur bildigim,kanadin altindan gecen ruzgar cok olunca daha iyi ucar,bence bu tartismalarda bir bilgi eksikligi var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dramaya bir iki... ~ 8 yıl önce
Yazılanlar ne kadar da doğru aslında. Hava durumu belliyken inemeyeceğini bile bile neden uçakları kaldırıyorsun Thy. Telafisi olan uçuşları iptal etmek varken neden günde tek seferi olan nevşehir uçuşunu iptal ediyorsun thy. 42 knot rüzgarı bile bile neden iniş deniyorsun da sonra da pas geçiyorsun thy pilotu. En hafif deyimiyle uçuş emniyetsizliği olarak değerlendirilebilecek bu yaşananlara neden seyirci kalıyorsun ve bu curcunaya ve yolcu mağduriyetlerine sebep olan thy'ye neden tek bir laf söylemiyorsun, neden düzenleme yapıp bunların tekrarını önlemiyorsun shgm. Ve Elini taşın altına koymak zorunda bırakılan ATC ler gerçekten teşekkürü hak edip üzerinize düşenin fazlasını soğuk terler dökerek yapıyorsunuz ama Allah korusun bir kaza kırım yaşanırsa o emekleriniz size yol su elektrik olarak dönecek neden bunun farkına varamıyorsunuz. İnşallah olmaz ya , öyle bir gün gelirde kaza kırım yaşanırsa kim size fedakarlık yapın dedi denildiğinde cevabınız ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar ucaklar için ortalama rüzgar limitleri nedir bilen varsa yazabilirmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güvenlik ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar uçaklar ahl nın hava durumuna göre kalksalar diyorsunuz da yolcularımızın n kadar sabırsız olduklarını biliyormusun bundan 2 hafta önce gine hava şartlarından dolayı ist uçuşları gecikmeye girdi yer hizmet kuruluşları personellerini linç edeceklerdi yolcular sanki uçağın kalkmasını onlar engelliyorlar inan bizler çok sabırsızız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir mağdur yolcu ~ 8 yıl önce
Arkadaş; Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon uçuşlarını iptal ettin anlarım gün içerisinde en geç birkaç saat sonra yedekleri var. ama Nevşehir uçuşunu niye iptal edersin? En yakın sefer ertesi gün. Ya da hemen aynı dakikalarda olan Kayseri, Bodrum uçuşları nasıl gerçekleşir de iptal edilmez? Nasıl karar verilir bunlara? Var mıdır ilmi bir açıklaması, yoksa yolcu sayısına bakılarak keyfi işlem mi uygulanır? Bir hayırsever açıklar ise memnun oluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 8 yıl önce
Dün izlerken bir şey dikkatimi çekti. Havada onlarca uçak rüzgar nedeniyle iniş yapamaz, frekanslar kilitlenmiş, kontrolörler deviation isteyen pilotlarla anlaşmaya çalışırken, zaten sadece havadaki uçakların inmesi için 45 - 50 dakika yaklaşma süresi verilirken, İstanbul'a yarım saat mesafedeki alanlardan, mesela İzmir'den, Ankara'dan, Dalaman'dan, Samsun'dan, Sinop'tan, Kastamonu'dan uçak kalkmaya devam etti. Hatta benim gördüğüm, 2 tane ADB-IST THY uçağı Marmara üzerine kadar gelip, ADB'ye geri dönmek zorunda kaldı. Bu uçaklar durumu bile bile neden kalkar ? Yoksa bilmeden mi kalkar ? Diğer alanlarla koordinasyon yok mu ? Zaten havada bekleyecek olan bu uçaklar bulundukları alanlarda bekleseler olmaz mı ?. Sonra bu uçaklar beklemiş sayılıp ona göre kalkış yaparak, havada tur atmadan AHL'ye inseler olmaz mı ? Böylece hem yakıttan tasarruf, hem de stres yaşanmasa olmaz mı ? Bendeki de akıl işte, böyle saçma şeyler düşünüp hayal ediyorum. Benden adam olmaz. Herkese saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vaayy ~ 8 yıl önce
konuyla ilgisi yok gerçi ama ,saat 02:00.Guangzhou' ya 777 gidiyor.ilk kez görüyorum.340'lar yere inince 777 vermişler demek ki.Sau Paulo ya verdikleri gibi.uykum yok ATC dinliyorum bende napayım.canlı yayın.:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 8 yıl önce
Guangzhou'nun 777'ye geçeceği zaten aylar öncesinden belliydi.4-5 gün önce de 330la son seferini yaptı.Artık 777 uçacak Guangzhou'ya.
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
TK1846 Atina'dan gelen 330 uçağı da pass geçti bu sabah. Trafik varmış pistte. Herşey ucu ucuna AHL de artık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Bugün bizde çok büyük bir türbülans atlattık keşke saw a ineceğimize divert yapsaydık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 8 yıl önce
LAX-İST 777 pas geçti.birtane 330 piste teker koyup pas geçti.uçaklar arasındaki mesafe okadar kısaldı ki,inen uçak pisti terketmeden diğeri iniyordu.uçak 35R ye teker koymadan 35L deki gazı köklüyordu.hatta sırbistan havayollarının uçağı pisti terkedemediği için THY 737 si pas geçti.epey hareketli dakikalardı.Allah ATC lerin yardımcısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000