16 Aralık 2017, Cumartesi 12:51:59

Türkiye'nin 500 hizmet ihracatçısı belli oldu

Bu yıl ikincisi açıklanan hizmet ihracatçıları listesinde birinci THY oldu.
  • Ancak haksızlık ve torpil yapma, yaptırma ödülü alır gerisi boş.
  • Bu sene de almalıydı ödülünü , _%15 cari açığı azaltan hayırsever işadamı niye yok ki bu sene ? hımmm
  • Kadi komunizler bunu da aciklayin. Gucunuze mi gitti ?!

Bu yıl ikincisi açıklanan hizmet ihracatçıları listesinde birinci THY oldu. İlk 10’da THY’nin ardından sırasıyla Polimeks, Pegasus, Yapı Merkezi, SunExpress, Netlog Lojistik, TAV Havalimanları, Rönesans Holding, Atlasglobal ve Gap İnşaat yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nın ikincisini açıkladı.

THY, 2016 rakamlarına göre yapılan bu yılın sıralamasında da birinci oldu. THY, 2016’daki 37,3 milyar dolarlık hizmet ihracatının 7 milyar dolarını gerçekleştirdi.

İlk 10’da THY’nin ardından sırasıyla Polimeks, Pegasus, Yapı Merkezi, SunExpress, Netlog Lojistik, TAV Havalimanları, Rönesans Holding, Atlasglobal ve Gap İnşaat yer aldı. İlk 10 firma ve 17 alt sektörde en çok ihracat yapan ilk 3 firmaya ödülleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katıldığı törenle verildi.

Hizmet ihracatının 2016’da 37,3 milyar dolarken bu yılın ilk 10 ayında geçen yılın rakamını geçerek yüzde 16 artışla 37,5 milyar dolara ulaştığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Tam 123 ülkeye hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Hizmet ihracatı, ülkemizin net ihracatçı olduğu bir alan” diye konuştu. Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’nın 2016’da 18,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Büyükekşi, “Yani toplam hizmet ihracatının neredeyse yarısını bu firmalar oluşturdu. 495 bin istihdam ve 7,5 milyar dolarlık yatırımla ekonomimize can verdiler” dedi.

2023’TE 150 MİLYAR DOLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ

2023’te 150 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istediklerini belirten Büyükekşi, “Hizmet ihracatçılarını herkesten daha çok motive etmek istiyoruz. İhracat yapan şahıs, firma ve kurum sayısını ve bunların sürekliliğini artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. Hizmet ihracatının artık mal ihracatımızın yüzde 25’ini aştığına dikkat çeken Büyükekşi, “Hizmet ihracatçılarımız için ayrı bir birlik kurulmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Artı 2 istihdam çağrısını’ hatırlatan Büyükekşi, “Toplam istihdamın yüzde 50’sinden fazlası hizmet sektöründe. Dolayısıyla bu seferberliğe en büyük katkıyı İnşallah yine sektörümüz verecek” dedi.

TÜRK YEMEKLERİNE YÖNELİK ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE AÇIKLAYACAĞIZ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “2018'de hizmet ihracatımızda dünyanın ilk 10'unda olma yolculuğuna hızlı bir şekilde katılacağız ve 50 milyar doları geçeceğiz. Bunun için her şeyi yapıyoruz” dedi. Hizmet ihracatçılarına önemli destekler verildiğini ifade eden Zeybekci, güncellenmesi beklenen Gümrük Birliği'ne hizmet sektörün de dahil olacağını bildirdi. Zeybekci, birkaç hafta için Türk yemeklerine ilişkin çok önemli bir projeyi tanıtacaklarını kaydederek, "Dünyanın önemli noktalarında, önemli merkezlerinde, önemli şehirlerinde Türk mutfağı neymiş, Türk ürünleri neymiş, Anadolu mutfağı-ürünleri neymiş bunu en önemli desteklerle, Türk Ticaret Merkezleri mantığından yaklaşarak böyle bir projeyi önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte paylaşacağız." ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin 500 hizmet ihracatçısı belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

Torpil airlinesss ~ 1 yıl önce
Ancak haksızlık ve torpil yapma, yaptırma ödülü alır gerisi boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zarraf niye yok ? ~ 1 yıl önce
Bu sene de almalıydı ödülünü , _%15 cari açığı azaltan hayırsever işadamı niye yok ki bu sene ? hımmm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akp ~ 1 yıl önce
Kadi komunizler bunu da aciklayin. Gucunuze mi gitti ?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
grm ~ 1 yıl önce
hosteslere doldurtulan anket gibi..aman boş geçmeyelim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000