18 Mart 2011, Cuma 10:51:17

THY UÇUŞ İŞLETME'DE NELER OLUYOR?

AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem, Türk Hava Yolları Uçuş İşletme'de yaşanan olumsuz tabloyu köşesine taşıdı. Peki, Herdem neler dedi? İşte o yazı...
  • Yazik ki mudurleriyle baskaniyla psikolojik tacizi caktirmadan yaparak kaliteli adamlarini uzaklastiran personel baskanligiyla is birligi yaparak ucus isletmeden sorumlu genel mudur yardimciligi (sirketin hizla buyuyen kesimi)ni toplu is sozlesmesi oncesivsindirmeye calisan grup bu sirketi yonetmiyor tam tersi batiriyor. Sorumlu kisi kabin hizmetleri baskani ve onun yalaka mudurleriyle sefleridir.kim akil etti bize bu kotulugu diye sordugunuzda bu benim fikrim degil su baskanlik yada genel mudurun fikri bu diyen baskan KHBnin ta kendisidir.
  • ADALET NEDIR? -AGACLARI SULAMAK ZULUM NEDIR? -DIKENLERE SU VERMEK
  • Biz kabinde calisanlar ucus isletmeyi seviyoruz, yazida sayilan kisiler beyefendi ,kendi halinde insanlar. Kimse kabinin halini sormuyor, tam anlamiyla icler acisi. Hostes , insan, hamile, kadin dusmani bir baskan ve de ucustan bi haber. Kendisini goreve getiren kisi de der ki ben yapilan is , hata oranina bakarim, cok is arasinda az hata onemli deil. Su yapilan isleri saysaniz da ogrensek. Ise yaramaz baskana gosterilen tolerans neden diger yonetici ve calisanlara gosterilmez. Ucus isletme baskani peygamber kalir bunlarin yaninda??
  • Kardeşim! Elin oğlu boşuna mı psikolojik test yapıyor. Havacılık beynelmileldir. Yani uluslararası üst değerler ile icra edilir. Türk örf, adet ve göreneklerine aykırı pek çok davranış ölçütlerini içinde barındırır. Bir Türk' ün havacılığı icra edebilmesi için hard iskinden pek çok şeyi silip atması gerekir. Gel de anlat bunu onlara. Kaldı ki ingilizce test yapacaksın. Adam dersen ki standardımız yükselecek. GÜLER. Öyle alışmış çünkü. Ve SHGM' nden de bekler ki aynı Fransızlar gibi yapalım. Yani rest çekelim. Kardeşim sen Fransız kadar ol ondan sonra resti çekeriz. Ama sen şimdi FRANSIZsın. Dolayısıyla, SHGM' den beklersin ki ing. sınav görevini her şirket kendi bünyesinde yapma yetkisi versin. AL GÜLÜM VER GÜLÜM.
  • Herdem! Tebrik ederim. Bu tür yazılara ihtiyacımız var. Çünkü, yazılan yazılarda din(?), siyaset(?), sosyoloji, psikoloji, hiciv, teşbih, edebiyat istenmemekte. Ne tür yazılar istenmekte: Mersiye, tecahül-i arif falan. Aslına bakarsan, bunları yazsan bile derler ki "EDEBİYAT YAPMA". Halbuki edebiyat kelimesi EDEP kökünden gelir. Buna bile katlanamayana ne anlatacaksın ne?
  • Bir tek şeyden korkarım. O da Türklerin yabancı pilotları kendilerine benzetmelerinden! Maazaallah doğru kerteriz alabileceğimiz nesne ortadan kalkar.
  • Şurası bir gerçektir ki, Türkler sivil havacılığı COPY-PASTE usulü ile öğrenmişlerdir. Kopyalama yaparken maalesef ADAM olmayı alamamışlardır. Bunun yerine, salağa yatma, yalakalık, sahiplenme, kıskançlık gibi medeni insanlarda olmaması gereken ve mutlak psikolojik tedavi gerektiren unsurları mesleklerinin içine dahil etmişlerdir. Dolayısıyla, Türklerin yabancılardan öğreneceği bir şey kalmamıştır. Çünkü tedaviye ihtiyaçları vardır. Davranış Bilimleri' ni öğrenmeleri gerekir. Bunu öğreten bilim dalının havacılıkdaki adı CRM ve MCC' dir. Türklerin bu konuya yaklaşımı ise oldukça manidardır: Bizim CRM' e ihtiyacımız yoktur. Dolayısıyla yöneticiler tarafından CRM öğretmenlerine(?) güdülmüş ders vermeleri tembih edilir.
  • Sayın Herdem deşeleyin bak daha neler çıkacak. Hemen şu soruyu sorun U.İ. yi kim yönetiyor? Ben size söyleyeyim Kabin Hizmetleri yönetiyor ,herkeste bunu biliyor hatta sağır sultan bile biliyor.Badem bıyıklı olmayanları aralarında tutmamak için hemen atıyorlar yada istifaya zorluyorlar.Soruyorum yalan mıU.İş. me cevap bekliyoruz.......
  • Hersey bosuna bu sirkette bu beyefendiler yukseeeek torpilli biri CS nin karisinin arkadasi digeri son numaranin devresi son numara ise okyanusotesi destekli degil bir 310 un kal olmasi ki kargoydu tesaduf birde yolcu olsaydi on 777 de kal olsa aynen yerlerinde dururlar. Boylecede thy nin zavalli yolcisuna olan olur. Aci gercek ise Thy pilotlarinin artik ailelerini pas biletle bile Thy de ucurmadigi soranlarada bu yonetim oyle adamlari kokpite koyduki korkuyoruz parasini verip baska sirketle gonderiyoruz demeleri
  • ucus isletme dedikodu kahvesi olmus uçuşu bırakmışlar müdür beyler,o bu kıza baktı o şapka takmadı ,yazıklar olsun manav ,iç,ve asaf güzelim şirketi ne hale getirdiniz .
Bana diyorlar ki, senin THY ile uçuş işletme ile ne alıp veremediğin var? Hemen söyleyeyim. Ne bir şey aldığım ne de verdiğim var. Hasımlığım da yok hısımlığım da… Gerçek şu ki, bugün Türk sivil havacılığı envanterinde bulunan iki uçaktan biri eğer THY tescilindeyse (Toplam 332 uçak var, 156’sı THY’ye ait) istatiksel olarak benim de iki yazımdan birinin THY ile alakalı olmasında bir sakınca olmamalıdır. O yüzden yazılarımın arkasında art niyet aranmasına hiç gerek yok. Sadece gördüğümü, duyduğumu yazıyorum o kadar!

AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem'in kaleme aldığı yazının tamamı için TIKLAYIN
THY UÇUŞ İŞLETME'DE NELER OLUYOR?

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 13 yıl önce
Yazik ki mudurleriyle baskaniyla psikolojik tacizi caktirmadan yaparak kaliteli adamlarini uzaklastiran personel baskanligiyla is birligi yaparak ucus isletmeden sorumlu genel mudur yardimciligi (sirketin hizla buyuyen kesimi)ni toplu is sozlesmesi oncesivsindirmeye calisan grup bu sirketi yonetmiyor tam tersi batiriyor. Sorumlu kisi kabin hizmetleri baskani ve onun yalaka mudurleriyle sefleridir.kim akil etti bize bu kotulugu diye sordugunuzda bu benim fikrim degil su baskanlik yada genel mudurun fikri bu diyen baskan KHBnin ta kendisidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ADALET NEDIR? -AGACLARI SULAMAK ZULUM NEDIR? -DIKENLERE SU VERMEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Biz kabinde calisanlar ucus isletmeyi seviyoruz, yazida sayilan kisiler beyefendi ,kendi halinde insanlar. Kimse kabinin halini sormuyor, tam anlamiyla icler acisi. Hostes , insan, hamile, kadin dusmani bir baskan ve de ucustan bi haber. Kendisini goreve getiren kisi de der ki ben yapilan is , hata oranina bakarim, cok is arasinda az hata onemli deil. Su yapilan isleri saysaniz da ogrensek. Ise yaramaz baskana gosterilen tolerans neden diger yonetici ve calisanlara gosterilmez. Ucus isletme baskani peygamber kalir bunlarin yaninda??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kardeşim! Elin oğlu boşuna mı psikolojik test yapıyor. Havacılık beynelmileldir. Yani uluslararası üst değerler ile icra edilir. Türk örf, adet ve göreneklerine aykırı pek çok davranış ölçütlerini içinde barındırır. Bir Türk' ün havacılığı icra edebilmesi için hard iskinden pek çok şeyi silip atması gerekir. Gel de anlat bunu onlara. Kaldı ki ingilizce test yapacaksın. Adam dersen ki standardımız yükselecek. GÜLER. Öyle alışmış çünkü. Ve SHGM' nden de bekler ki aynı Fransızlar gibi yapalım. Yani rest çekelim. Kardeşim sen Fransız kadar ol ondan sonra resti çekeriz. Ama sen şimdi FRANSIZsın. Dolayısıyla, SHGM' den beklersin ki ing. sınav görevini her şirket kendi bünyesinde yapma yetkisi versin. AL GÜLÜM VER GÜLÜM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Herdem! Tebrik ederim. Bu tür yazılara ihtiyacımız var. Çünkü, yazılan yazılarda din(?), siyaset(?), sosyoloji, psikoloji, hiciv, teşbih, edebiyat istenmemekte. Ne tür yazılar istenmekte: Mersiye, tecahül-i arif falan. Aslına bakarsan, bunları yazsan bile derler ki "EDEBİYAT YAPMA". Halbuki edebiyat kelimesi EDEP kökünden gelir. Buna bile katlanamayana ne anlatacaksın ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bir tek şeyden korkarım. O da Türklerin yabancı pilotları kendilerine benzetmelerinden! Maazaallah doğru kerteriz alabileceğimiz nesne ortadan kalkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şurası bir gerçektir ki, Türkler sivil havacılığı COPY-PASTE usulü ile öğrenmişlerdir. Kopyalama yaparken maalesef ADAM olmayı alamamışlardır. Bunun yerine, salağa yatma, yalakalık, sahiplenme, kıskançlık gibi medeni insanlarda olmaması gereken ve mutlak psikolojik tedavi gerektiren unsurları mesleklerinin içine dahil etmişlerdir. Dolayısıyla, Türklerin yabancılardan öğreneceği bir şey kalmamıştır. Çünkü tedaviye ihtiyaçları vardır. Davranış Bilimleri' ni öğrenmeleri gerekir. Bunu öğreten bilim dalının havacılıkdaki adı CRM ve MCC' dir. Türklerin bu konuya yaklaşımı ise oldukça manidardır: Bizim CRM' e ihtiyacımız yoktur. Dolayısıyla yöneticiler tarafından CRM öğretmenlerine(?) güdülmüş ders vermeleri tembih edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sayın Herdem deşeleyin bak daha neler çıkacak. Hemen şu soruyu sorun U.İ. yi kim yönetiyor? Ben size söyleyeyim Kabin Hizmetleri yönetiyor ,herkeste bunu biliyor hatta sağır sultan bile biliyor.Badem bıyıklı olmayanları aralarında tutmamak için hemen atıyorlar yada istifaya zorluyorlar.Soruyorum yalan mıU.İş. me cevap bekliyoruz.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hersey bosuna bu sirkette bu beyefendiler yukseeeek torpilli biri CS nin karisinin arkadasi digeri son numaranin devresi son numara ise okyanusotesi destekli degil bir 310 un kal olmasi ki kargoydu tesaduf birde yolcu olsaydi on 777 de kal olsa aynen yerlerinde dururlar. Boylecede thy nin zavalli yolcisuna olan olur. Aci gercek ise Thy pilotlarinin artik ailelerini pas biletle bile Thy de ucurmadigi soranlarada bu yonetim oyle adamlari kokpite koyduki korkuyoruz parasini verip baska sirketle gonderiyoruz demeleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ucus isletme dedikodu kahvesi olmus uçuşu bırakmışlar müdür beyler,o bu kıza baktı o şapka takmadı ,yazıklar olsun manav ,iç,ve asaf güzelim şirketi ne hale getirdiniz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000