12 Ocak 2013, Cumartesi 23:12:47

THY UÇAĞI GERİ DÖNDÜ

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Frankfurt seferini yapan TK1593 sefer sayılı uçağı ilginç bir gerekçeyle havadan geri döndü.
  • Hiç bir parttime'in 330-340 ve 777 sertifikası yok. Part timelari o kadar güzel takip etmissin ki keske bunuda takip etseydin anacim. İste senin kafada bu kadar çalışıyor. Ben parttime arkadaslarımdan cok memnunum. Cokda güzel çalışıyorlar. Helal olsun umarım en kısa zamanda hakettikleri paraları alırlar.
  • Bu bandın nasıl dışarıda kaldığını anlatabilen bir tane yorum yok. Ana yatağı uçağın iç tarafında ve kapının diğer tarafına çekilerek takılan bu makaralı band. kapı kapatılırken yerinden çıkarılarak makaraya geri sarılması gerekirken, makaraya sarılmamış kısmı nasıl oluyor da dışarıda kalıyor. Makaraya sarılmayan kısmı, kapı kapanırken rüzgardan dışarıda kalmışsa eğer, dışarıda sallanan uç km tarafından görülebilir miydi?
  • Arkadaşlar Airbus uçaklarında kapı güvenlik bandlarının ucu metal değildir,.kumaş turu bir banttır. bunun uçağın gövdesine zarar vermesi söz konusu değildir.ve uçağın geri çağrılmasını gerektirecek bir olay değildir. ses yapması gayet normal.tabiki bunun içerde kalması ve kapıyı kapatan arkadaşın dikkat etmesi gerekirdi.
  • Uçağın takoz almadan motor çalıştırmadan önce harici kontrolünü yapan nasıl kontrol etmiş?O kadar kişi dışarıda o bandı nasıl görmemiş?Pilot , Harekatçı, kargo yüklemecileri tebrik ederim. ikram, ekip gelmeden yüklenmiş oluyor bildiğim kadarı ile, ekipte kapıyı kapatıyor gelince sanıyorum.1 saat kimse görmemiş görende uyarmamış.
  • Bahsi geçen durum arka servis kapısında meydana gelmiştir.Servis kapılarından yolcu trafiği sağlanmadığından dolayı merdiven aracı kullanılmamıştır.Dolayısıyla merdiven aracının ve yolcu hizmetleri memurunun durumu tespit etmesi mümkün değildir.İkram yüklemesi bittikten sonra görevli kabin memuru kapatma işlemini gerçekleştirir ve kabin amirine kapı okeyini verir.Bu pozisyondan sonra durumun tespit edilmesi sadece ground check esnasında olabilir ki yaklaşık 1 ay önce uçakların daha çabuk pushback ready olabilmesi için ground check görevi TGS harekat koordinatörlerinden alınarak başka bir birime verilmiştir.Sonuç olarak Merdiven aracı sürücüsünün,yolcu hizmetleri memurunun ve koordinatörün bu durumla ilgili bir kusuru bulunmamaktadır.Havacılık konusunda bilgi sahibi kişiler kusurun kimde veya kimlerde olabileceğini bu bilgiler ışığında değerlendirebilirler.Konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı çok teşekkür ederim.
  • Part timelıkla ne alakası var onu anlamadım,part time adamda senin yaptığın işin aynısını yapıyor hatta belki bir süre sonra sendende çok iyi bir şekilde yapıcak. Tek farkları şirket politikası gereği daha az maaş alıyorlar ve aylık 10-15 saat daha az uçuyor olmaları..Part time başlayıp purser olarak kariyer yapan insanlar olduğunu varsayarsak,bu kişileri herangi bir şekilde küçümsemeniz hatadır.
  • O veya bu sekilde o bandin dişarda kalması zaten rezalet. Kabin amiri yada memurunun (o kapıyla kim ilgilemiyorsa) işini ciddiyetsiz ve baştansavma yapmasından kaynaklıdır. Ama asıl onemli olan güvenip inandıgımız butun kapılar kapandıktan sonra harici kontrol yapıp push back için hazırız aşagıda hersey normal diyen (aslında diyemeyen hatta ingilizce soylicekse hicmi hic dyemeyen) harekatcıların ne kadar işlerini düzgün yaptıgı egitimlerinin ne kadar iyi oldugudur. O carpan bandın tokası govdeyi delebilir basınc kaybına yada baska bir sorunada yol acabilirdi. Olay cok basit degil sanırım.
  • OOOoo oda bir seymi? Sizler guvenlik bantindan bahsediyorsunuz, biz ise piton yilani asiyoruz kanada!!! Gecmis olsun. Saka bi yana daha dikkatli olmasi gerekiyor arkadaslarin bu tip kapi kapamalarda.
  • Güvenlik bandı kapı açık olduğu sürece cekili olmak zorundadır ki dikkat çeksin ve kazara kimse düşmesin aşağı. Ayrıca bu band dışarıdan da kimsenin uçağa binmemesi icin bir uyaridir. Olay tahminimce söyle gelişti; ikram görevlileri ikramı yükledikten sonra o kapıyla is bitti ve kapanması gerekti. Km arkadasımız bandı çengelinden çıkardı ve makara bandı yuvasına dogru sardı. Ancak bazen makarası iyi çalışmayan,bandın tamamen yuvasına girmesini engelleyen durumda olur.iste bu ucaktaki de muhtemelen buydu.Kapiyi kapatan km arkadasımız buna dikkat etmedi ve bandın uç kısmı kapi kapaninca dışarıda kalmış oldu. Haliyle de rüzgarın etkisiyle sürekli kapının dışına vurdu.Kucuk gibi görünen ama zannimca büyük bir hatadir. Dikkatsizlik içerir. Ki uçağı geri döndürecek kadar büyük bir hata olmuştur. Khb ve uçuş işletme nasıl bir yaptırımda bulunur o kapidaki sorumlu km'ye bilmiyorum.Allah yardımcısı olsun. Kızmayın ama part-time kabın memuru çalıştırırsanız bunların hepsi olur. (P-T tahminim.)
  • Bu işleri makineler yapsa hata olmayacak ancak Rizeli yaparsa hata olabilir. Mantıklı eleştiri yok. Rizeliler haklı, onların arkalarında devletin paralarını çikarlari için harcayan Rizeli var.

İstanbul-Frankfurt seferini yapmak üzere saat 15.20'de Atatürk Havalimanı'ndan havalanan TC-JNI tescilli Airbus 330 tipi uçak, kalkıştan hemen sonra geri döndü. İkram sırasında yolcuların veya kabin ekibinin düşmemesi için uyarı amacıyla kapıya çekilen güvenlik bandının bir bölümünün kapı kapandıktan sonra dışarıda kalması üzerine uçağın kaptan pilotunun geri dönme kararı aldığı kaydedildi.

Uçuş sırasında uçağın gövdesine vurarak ses yaptığı kaydedilen güvenlik bandının çıkarılması için kaptan pilotun Atatürk Havalimanı'na indiği bildirildi.

Bandın söküldüğü uçak yakıt ikmalinden sonra yeniden havalandı.

THY UÇAĞI GERİ DÖNDÜ

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Km ye cevap ~ 11 yıl önce
Hiç bir parttime'in 330-340 ve 777 sertifikası yok. Part timelari o kadar güzel takip etmissin ki keske bunuda takip etseydin anacim. İste senin kafada bu kadar çalışıyor. Ben parttime arkadaslarımdan cok memnunum. Cokda güzel çalışıyorlar. Helal olsun umarım en kısa zamanda hakettikleri paraları alırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben anlamadım ~ 11 yıl önce
Bu bandın nasıl dışarıda kaldığını anlatabilen bir tane yorum yok. Ana yatağı uçağın iç tarafında ve kapının diğer tarafına çekilerek takılan bu makaralı band. kapı kapatılırken yerinden çıkarılarak makaraya geri sarılması gerekirken, makaraya sarılmamış kısmı nasıl oluyor da dışarıda kalıyor. Makaraya sarılmayan kısmı, kapı kapanırken rüzgardan dışarıda kalmışsa eğer, dışarıda sallanan uç km tarafından görülebilir miydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cabin ~ 11 yıl önce
Arkadaşlar Airbus uçaklarında kapı güvenlik bandlarının ucu metal değildir,.kumaş turu bir banttır. bunun uçağın gövdesine zarar vermesi söz konusu değildir.ve uçağın geri çağrılmasını gerektirecek bir olay değildir. ses yapması gayet normal.tabiki bunun içerde kalması ve kapıyı kapatan arkadaşın dikkat etmesi gerekirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airbas ~ 11 yıl önce
Airbas THY'e ucak satarken band uclarindaki metalleri cikaripta satiyor zaten, bu gibi hatalarin buyuk felaketlere donusmesini onlemek icin.
. ~ 11 yıl önce
Uçağın takoz almadan motor çalıştırmadan önce harici kontrolünü yapan nasıl kontrol etmiş?O kadar kişi dışarıda o bandı nasıl görmemiş?Pilot , Harekatçı, kargo yüklemecileri tebrik ederim. ikram, ekip gelmeden yüklenmiş oluyor bildiğim kadarı ile, ekipte kapıyı kapatıyor gelince sanıyorum.1 saat kimse görmemiş görende uyarmamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genel açıklama ~ 11 yıl önce
Bahsi geçen durum arka servis kapısında meydana gelmiştir.Servis kapılarından yolcu trafiği sağlanmadığından dolayı merdiven aracı kullanılmamıştır.Dolayısıyla merdiven aracının ve yolcu hizmetleri memurunun durumu tespit etmesi mümkün değildir.İkram yüklemesi bittikten sonra görevli kabin memuru kapatma işlemini gerçekleştirir ve kabin amirine kapı okeyini verir.Bu pozisyondan sonra durumun tespit edilmesi sadece ground check esnasında olabilir ki yaklaşık 1 ay önce uçakların daha çabuk pushback ready olabilmesi için ground check görevi TGS harekat koordinatörlerinden alınarak başka bir birime verilmiştir.Sonuç olarak Merdiven aracı sürücüsünün,yolcu hizmetleri memurunun ve koordinatörün bu durumla ilgili bir kusuru bulunmamaktadır.Havacılık konusunda bilgi sahibi kişiler kusurun kimde veya kimlerde olabileceğini bu bilgiler ışığında değerlendirebilirler.Konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı çok teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hiii ~ 11 yıl önce
Kapıdan sorumlu kabin memurunun kapatma esnasında dikkati ve kontrolü gerekliydi. Ardından uçak başındaki teknisyenin kalkış öncesi kontrolünde dikkatini çekmesi gerekirdi... eee havacılığın tecrübe işi olduğunu söyle söyle dinle...
kmye cevap ~ 11 yıl önce
Part timelıkla ne alakası var onu anlamadım,part time adamda senin yaptığın işin aynısını yapıyor hatta belki bir süre sonra sendende çok iyi bir şekilde yapıcak. Tek farkları şirket politikası gereği daha az maaş alıyorlar ve aylık 10-15 saat daha az uçuyor olmaları..Part time başlayıp purser olarak kariyer yapan insanlar olduğunu varsayarsak,bu kişileri herangi bir şekilde küçümsemeniz hatadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acemi profosyoneller ~ 11 yıl önce
O veya bu sekilde o bandin dişarda kalması zaten rezalet. Kabin amiri yada memurunun (o kapıyla kim ilgilemiyorsa) işini ciddiyetsiz ve baştansavma yapmasından kaynaklıdır. Ama asıl onemli olan güvenip inandıgımız butun kapılar kapandıktan sonra harici kontrol yapıp push back için hazırız aşagıda hersey normal diyen (aslında diyemeyen hatta ingilizce soylicekse hicmi hic dyemeyen) harekatcıların ne kadar işlerini düzgün yaptıgı egitimlerinin ne kadar iyi oldugudur. O carpan bandın tokası govdeyi delebilir basınc kaybına yada baska bir sorunada yol acabilirdi. Olay cok basit degil sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Qantas ~ 11 yıl önce
OOOoo oda bir seymi? Sizler guvenlik bantindan bahsediyorsunuz, biz ise piton yilani asiyoruz kanada!!! Gecmis olsun. Saka bi yana daha dikkatli olmasi gerekiyor arkadaslarin bu tip kapi kapamalarda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 11 yıl önce
Güvenlik bandı kapı açık olduğu sürece cekili olmak zorundadır ki dikkat çeksin ve kazara kimse düşmesin aşağı. Ayrıca bu band dışarıdan da kimsenin uçağa binmemesi icin bir uyaridir. Olay tahminimce söyle gelişti; ikram görevlileri ikramı yükledikten sonra o kapıyla is bitti ve kapanması gerekti. Km arkadasımız bandı çengelinden çıkardı ve makara bandı yuvasına dogru sardı. Ancak bazen makarası iyi çalışmayan,bandın tamamen yuvasına girmesini engelleyen durumda olur.iste bu ucaktaki de muhtemelen buydu.Kapiyi kapatan km arkadasımız buna dikkat etmedi ve bandın uç kısmı kapi kapaninca dışarıda kalmış oldu. Haliyle de rüzgarın etkisiyle sürekli kapının dışına vurdu.Kucuk gibi görünen ama zannimca büyük bir hatadir. Dikkatsizlik içerir. Ki uçağı geri döndürecek kadar büyük bir hata olmuştur. Khb ve uçuş işletme nasıl bir yaptırımda bulunur o kapidaki sorumlu km'ye bilmiyorum.Allah yardımcısı olsun. Kızmayın ama part-time kabın memuru çalıştırırsanız bunların hepsi olur. (P-T tahminim.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM ~ 11 yıl önce
Part time dir kesin? Ne kdr da onyargilisiniz? Umarim sizin basiniza gelmez ve o zamanda sizinle bu sekilde dalga gecmezler... Kisinin basina heran hersey gelebilir.. ister part time olun ister 20 yillik clisan ama insanlari ayrimayin.. o insanlarda ekmek kazaniyorlar..
k/m1 ~ 11 yıl önce
tesipt doğru olabilir ancak şöyle bir durum var, bildiğim kadarıyla part time arkadaşlarımıza henüz 330-340 sertifikası verilmedi, verildiyse bile bahsi geçen kapı 4r kapısında görevli k/m2 olmalıdır ve part time km nun son numara olması muhtemeldir.Yani bu kişi en azından yılını doldurmuş veya doldurmaya yakın bir km dir en kötü ihtimalle. Neden part time ı araya soktun anlamadım. Bizde yeni başladığımızda onlardan farksızdık bu işler tecrübeyle öğreniliyor malesef...
Rizeli cevap. ~ 11 yıl önce
Bu işleri makineler yapsa hata olmayacak ancak Rizeli yaparsa hata olabilir. Mantıklı eleştiri yok. Rizeliler haklı, onların arkalarında devletin paralarını çikarlari için harcayan Rizeli var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000