29 Temmuz 2020, Çarşamba 16:00:33

THY maaş teklifini Hava İş'e yazılı olarak bildirdi

Türk Hava Yolları, Hava İş Sendikası ile yapılan görüşmelerin sonuçlandırılamamış olmasına ilişkin çalışanlarına bir açıklama yaparak ücret düzenlenmesi hususunu da sendikaya ilettiğini bildirdi.
  • O vakit ülke değiştirmeniz gerekiyor....
  • Kartal imamhatipte okuduğu için torpille genel müdürlükte işe alınanlar çıkarılsın sorun çözülür! Kabin ekibinin maaşı kesilemez!
  • Genel müdürlükte dönen olaylara kapasiteniz yetmez beyler. Çok gıdıklamayın. Torpilse kabinde kokpitte dik alası var. Asıl maliyet kabin kokpit. Kesecekler, 2018de tehditlerle alınan zamları bugün seve seve bırakacak pilotlar. Grev yapacak cesaret kimsede yok. Dünyada sektör patlamış. O şatafatlı hayatları bırakıp işsiz kalmaya kimse cesaret edemez. Hadi öptüm
  • kardeş doların 2018de en düşük seviyesi 3,70'di ve maksimum 6.60'ı gördü neresi aynıydı.
  • thy teknik de yüzde 30 indirime gidecekmis
  • 2018 e donersek kço lu maaslar daha yuksek o donemden nasil olacak ?
  • Ben sendikadan çıktim Herkes birlik olsun bu sendikadan cikip havasene gidin Bakalim Tehaye neyapacak Gm ve yurtdisina neden dokunmuyorlar
  • Bu meslekte ruhum çürüdü 3 yılda. Para kazanıyoruz diye kendimizi kandırmişız. Yol yakınken ben kaçar.
  • Simdi bir sey yapmaya cesaretiniz yoksa iyi gunde bu sirkette durmayack kadar dirayetli olun....torpilli pilotlari yetistirmeyin onlerini kesin.. Ihtiyarlar hersey sizin elinizde suan paraniz da var gucunuz de...bu hirsizlara firsat vermeyin...cunku o genel mudur diye konandan tutun da baskan diye konan kisilerin hepsi oraya haketmeden gelen haramzedelerdir...nevin colak denen kadin 45 bin tl maas aliyor bence bunlari dile getirin
  • 305 te gördük.herkes çantasıni alip uçuşa gitti.ne grevi korkak kaptanlar onu yapamaz.ilkerin yerinde olsam kök söktürürdüm.

Türk Hava Yolları, Hava İş Sendikası ile yapılan görüşmelerin sonuçlandırılamamış olmasına ilişkin çalışanlarına bir açıklama yaparak ücret düzenlenmesi hususunu da sendikaya ilettiğini bildirdi.

Sendika ile yapılan görüşmelerde yazılı tekliflerin iletilmemiş olması konusunu sendikanın yanıt vermemesinden kaynaklandığını bildiren THY, konunun sendika tarafından çarptıldığının da altını çizdi.

Sendikaya iletilen maaş teklifinin yazılı olarak gönderdiğini açıklayan THY, bu teklifin olmazsa olmaz olduğuna ilişkin bilgilendirmeyi de açıklamasında belirtti.

THY açıklaması:

Turkish Airlines
Çok Kıymetli Çalışma Arkadaşlarımız,

29 Haziran 2020 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa çalışmanın 1 ay süre ile uzatılmasına ilişkin açıklamasının ardından, geçtiğimiz üç ay boyunca %10 oranında uyguladığımız kısa çalışmanın Temmuz ayı boyunca %50 oranında devam etmesine karar verildiğini duyurmuştuk.

Aynı duyuruda küresel salgın sürecinin en fazla etkilediği sivil havacılık sektörü ve Ortaklığımızın içinde bulunduğu mevcut durum hakkında bilgi vermiş, zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemesiyle ilgili olarak Hava-İş Sendikası ile üç ayrı oturumda yapılan müzakereleri özetlemiştik.

Mezkûr duyuruda da belirttiğimiz üzere, Hava-İş Sendikası ile ilgili Genel Müdür Yardımcılarımızın, Başkanlarımızın ve Müdürlerimizin katılımı ile müzakereler gerçekleştirilmiştir. 17 Haziran 2020 tarihli son toplantımızda, Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcımız tarafından, Ortaklığımızca teklif edilen ücret düzenlemeleri ile ilgili hususlar açık ve net bir şekilde madde madde Hava-İş Sendikası ile paylaşılmış, teklifimizin detayları Sendika yetkilileri tarafından dikkatli bir şekilde not edilmiştir.

Teklifimiz paylaşılırken, öncelikli ortak hedefimiz olan istihdamın korunabilmesinin, ancak toplantıda paylaştığımız ve işbu duyurumuz ekinde de yer verdiğimiz ücret düzenlemesi teklifimizin Sendika tarafından kabul edilmesi halinde mümkün olabileceği belirtilmiştir. Kısa çalışmanın zorlayıcı sebepten kaynaklı 3 aylık dönem için geçici çözüm olarak uygulandığı, bu durumun çalışanlarımızın emeklilik hakedişlerini dahi etkileyen aleyhe bir durum olduğu, teklif ettiğimiz ücret düzenlemesi hususunda mutabakat sağlanması halinde çalışanlarımızı kısa çalışma uygulamasına dâhil etmek istemediğimiz de aynı açıklıkla ifade edilmiştir. Diğer taraftan, ücret düzenlemesi teklifimizin dayandığı mali veriler ve olası mali beklentiler, daha ilk toplantımızda Genel Müdür (Mali) Yardımcımız tarafından aynı açıklık ve netlikle paylaşılmış, Sendika yetkilileri tarafından bu hususlar da not edilmiştir. Özetle, küresel salgının yol açtığı zorlu sürecin, diğer havayolu şirketlerinin yaptığı gibi toplu işten çıkarma uygulamasına gitmeden atlatılabilmesi için ekli teklifin kabul edilerek uygulanmak zorunda olduğu Sendika’nın da malumudur.

Sendika’nın şifahen ilettiği ve Ortaklığımız yetkililerince not alınan mukabil teklif ve ilave taleplerin yazılı olarak paylaşılmasını talep etmemize rağmen, bu konuda yönetim kurullarından onay alınmadığı ileri sürülerek tarafımızla yazılı paylaşım yapılmamış, teklif ve taleplerin kayda geçmesi için hazırlanan toplantı tutanağı Sendika yetkililerince imzalanmamış. Sendikanın bu tutumundan dolayı da yazılı teklifler karşılıklı olarak bugüne kadar paylaşılamamıştır, Belirtilen tarihten sonra da teklifimize Haziran sonuna kadar herhangi bir yanıt verilmeyerek konu belirsizliğe bırakılmış ve içinden geçtiğimiz olağanüstü duruma rağmen uzlaşma beklenti ve çağrılarımız yanıtsız kalmıştır.

Adı üstünde ve tabiatı gereği şifahi olarak yürüyen bir “müzakere” sürecine ve son toplantıda yazılı tekliflerin karşılıklı iletilmesine ve bunun tutanağa yansıtılması isteğimizin Sendika yetkililerince kabul edilmemesine rağmen, Sendika’nın yaptığı duyurularda bu hususun aksine ilişkin bilgi ve ifadeler Ortaklığımızca ve çalışanlarımızca üzüntüyle karşılanmıştır.

Geldiğimiz noktada istihdamın korunması için zorunlu hale gelen ücret düzenlemesi ile ilgili teklifimize Sendika tarafından cevap verilmemiş olması sebebiyle, Ortaklığımızca normal çalışma düzenine geçilememiş, kısa çalışma uygulaması uzatılmak zorunda kalınmıştır. Bu sürecin palyatif bir çözüm olduğu, Ortaklığımızın ve çalışanlarımızın asıl beklentisinin istihdamın korunmasını sağlayacak bu olağanüstü döneme uygun kalıcı bir tedbir olan ücret düzenlemesi olduğu tüm paydaşlarımızca bilinen bir gerçektir.

Sonuç olarak, Hava-İş Sendikası ile 17 Haziran 2020 tarihli toplantıda da detaylı olarak paylaşılan, kaynaklarımızın ve nitelikli iş gücümüzün muhafazası için zorunlu hale gelen ve içinde bulunduğumuz olağanüstü durum göz önüne alındığında makul ve adil olduğu düşünülen ekteki ücret düzenlemesi teklifimizi bugün itibariyle yazılı olarak da Hava-İş Sendikasına göndermiş bulunuyoruz.

Sevgili Çalışanlarımız,

Bildiğiniz gibi Ortaklığımız, her TİS döneminde olduğu gibi 2019, 2020 ve 2021 yılları için yapılan yürürlükteki toplu iş sözleşmesinde de çalışanlarımızı bir taraftan enflasyona bağlı alım gücündeki erimeye karşı korurken, diğer taraftan da sürekli bir refah artışı sağlama yönündeki taleplerine kulak tıkamamış, güzel günlerin kazanımlarını daima tüm çalışanları ile artırarak paylaşma yoluna gitmiştir. Yürürlükteki toplu iş sözleşmesindeki ücret artışları düzenlemesi ücretlerin 6 ayda bir ve 6 aylık enflasyon oranlarının %2, %1.5 ve %1 üzerinde zamlanması yönünde yapılmış, 2019 yılından beri ücretlerimizde sırasıyla, %12.19, %6.51, %8.50 ve %7.25 oranlarında artışlar gerçekleşmiştir.

İşveren olarak modern tarihin tartışmasız bu en zor ve olağanüstü döneminde bir ve beraber olmaktan, hiçbir çalışanımızı feda etmeme gayretinden vazgeçmeyeceğiz. Kimseyi işsiz, aşsız bırakmama ve elindekini paylaşma gibi değerlerle yoğrulmuş bir milletin mensupları olarak siz çalışanlarımızın ve menfaatlerinizi temsil eden Sendikanın da aynı inanç ve anlayış ile hareket ederek, en değerli varlığımız olan çalışanlarımızın bir kısmını değil, hak ve menfaatlerimizin bir kısmını feda etmeyi tercih ederek, yapılan düzenlemelere destek ve onay vereceğinize inanıyoruz.

Bu vesileyle, her zaman olduğu gibi uzaktan/kısa çalışma dönemindeki zorlu çalışma şartlarında da gösterdiğiniz sabır, anlayış ve bayrak taşıyıcı Ortaklığımıza yaptığınız katkılar ve verdiğiniz emeklerin her türlü ücretlendirmenin ötesinde ve kutsal olduğu inancımızı tekrar ederek teşekkür ediyoruz. 

Devam eden müzakere sürecine zarar vermemesi için bugüne kadar bu konuda duyuru yapılmamış olsa da, bundan sonra Ortaklığımız ilgili birimleri siz değerli çalışanlarımıza süreçle ilgili düzenli bilgilendirme yapmaya devam edecektir. Yapacağımız bu bilgilendirmeleri takip etmenizi, farklı mecralarca yayılan kaynağı ve dayanağı belirsiz haber ve söylentilere itibar etmemenizi istirham eder, tüm çalışan ve yöneticilerimizin yaklaşmakta olan Kurban Bayramını tebrik ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Genel Müdür (İnsan Kaynakları) Yardımcılığı


THY maaş teklifini Hava İş'e yazılı olarak bildirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (738)

olmaz ama ~ 7 ay önce
O vakit ülke değiştirmeniz gerekiyor....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mete ~ 7 ay önce
Kartal imamhatipte okuduğu için torpille genel müdürlükte işe alınanlar çıkarılsın sorun çözülür! Kabin ekibinin maaşı kesilemez!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bi bitmediniz ~ 7 ay önce
Genel müdürlükte dönen olaylara kapasiteniz yetmez beyler. Çok gıdıklamayın. Torpilse kabinde kokpitte dik alası var. Asıl maliyet kabin kokpit. Kesecekler, 2018de tehditlerle alınan zamları bugün seve seve bırakacak pilotlar. Grev yapacak cesaret kimsede yok. Dünyada sektör patlamış. O şatafatlı hayatları bırakıp işsiz kalmaya kimse cesaret edemez. Hadi öptüm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 7 ay önce
Anca gideriz diye hava atarlar.
devamke ~ 7 ay önce
kardeş doların 2018de en düşük seviyesi 3,70'di ve maksimum 6.60'ı gördü neresi aynıydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hjgtu ~ 7 ay önce
thy teknik de yüzde 30 indirime gidecekmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Memur ~ 7 ay önce
2018 e donersek kço lu maaslar daha yuksek o donemden nasil olacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendikadan ÇIKIN ~ 7 ay önce
Ben sendikadan çıktim Herkes birlik olsun bu sendikadan cikip havasene gidin Bakalim Tehaye neyapacak Gm ve yurtdisina neden dokunmuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM ~ 7 ay önce
Bu meslekte ruhum çürüdü 3 yılda. Para kazanıyoruz diye kendimizi kandırmişız. Yol yakınken ben kaçar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezalet ~ 7 ay önce
Simdi bir sey yapmaya cesaretiniz yoksa iyi gunde bu sirkette durmayack kadar dirayetli olun....torpilli pilotlari yetistirmeyin onlerini kesin.. Ihtiyarlar hersey sizin elinizde suan paraniz da var gucunuz de...bu hirsizlara firsat vermeyin...cunku o genel mudur diye konandan tutun da baskan diye konan kisilerin hepsi oraya haketmeden gelen haramzedelerdir...nevin colak denen kadin 45 bin tl maas aliyor bence bunlari dile getirin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 7 ay önce
305 te gördük.herkes çantasıni alip uçuşa gitti.ne grevi korkak kaptanlar onu yapamaz.ilkerin yerinde olsam kök söktürürdüm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000