11 Şubat 2017, Cumartesi 09:11:54

THY ihracatçıları uçuracak!

Türk yaş meyve sebze ürünlerini ihraç pazarlarına daha hızlı ulaştırabilmek ve yüksek katma değerli ihraç etmek için hava kargo talebinde bulunan gıda ihracatçılarının çağrısına, Türk Hava Yolları'ndan olumlu yanıt geldi.
  • bir çiftçi olarak söylüyorum Hatay'ın yaş meyve ve sebzesi surıye olaylarından dolayı çok darbe yedi.nakliyesi muhakkak uçakla Körfez ülkelerine ve diğer yerlere yapılması lazım. Hükümetimizinde turist getiren uçaklara yaptığı yakıt yardımını(her uçak bazında) yapılması lazım. Göreceksiniz herkes yolcu potansiyelinde şaşırdığı gibi Hatay meydanında meyva ve sebze kargo taşımacılığındadır şaşıracaktır.Potansiyel var.süratle halletelim turfanda kayısı ve diğer ürünlerin Zaman'ını kaçırmayalım.
  • Evet iyi haber ama önemli olan fiyatlar. Fiyatlar cok yüksek. Ozellikle thy nin. Mesela en son nar gönderimi icin görüştük 50 cent olan narın kilosunu, toptan indirim yaptıkları halde 1.45$ dediler. Bu fiyatlar olduğu müddetçe gemi ve tırlara devam.
  • TR çıkışlı Avrupa varışlı ve Avrupa çıkışlı TR varışlı hava kargo maliyetleri kg ya da desi olarak ortalama kaç usd? Kargo ile ilgili arkadaşlar yanıtlayabilirler mi?
  • İyi bir haber ihracata büyük katkı sağlar taze olarak sebze meyve pazarlara daha hızlı ulaşır

Türk yaş meyve sebze ürünlerini ihraç pazarlarına daha hızlı ulaştırabilmek ve yüksek katma değerli ihraç etmek için hava kargo talebinde bulunan gıda ihracatçılarının çağrısına, Türk Hava Yolları'ndan olumlu yanıt geldi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından yürütülmekte olan Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerine yönelik Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında Berlin/Almanya’da, Fruit Logistica Fuarı’nda bulunan Proje üyesi 13 firmanın temsilcileri fuarın ikinci gününde, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar başkanlığında; THY Kargodan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, Kargo Başkan Yardımcısı Halit Anlatan, Orta ve Güney Avrupa Kargo Bölge Müdürü Tarık Parlak ve İzmir Kargo Müdürü Nesrin Elif Yaylalı’dan oluşan heyetle bir araya geldi.

Hava kargoyla Türk ihraç ürünlerinin değeri artacak
Uçak kargo ile ülkenin her köşesinde üretilen yaş meyve sebze, su ürünleri, kesme çiçek başta olmak üzere tarım ürünlerinin dünyanın her bölgesine kısa sürede ulaştırılma fırsatının Türk Gıda ihracatçılarına sunulacağını savunan Seyyar, bu sayede Türk ihraç ürünlerinin değerinin artacağını vurguladı.

Türk gıda ihracatçısının dünyanın her bölgesinde tüm ürün gruplarında, potansiyel müşterileri bizzat tanıdıklarını; ancak lojistik imkansızlıklar ve lojistik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle bu alıcılara Türk ihracatçılarının mal satamadığını ifade eden Seyyar, THY'nin hava kargo kapasitesini ve destinasyon sayısını arttırması durumunda Türk gıda sektörünün 2023 yılı için ortaya koyduğu 40 milyar dolar ihracat hedefinin yakalanabileceğini sözlerine ekledi.

THY tüm imkanlarını ihracat için seferber edecek
THY Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, kargo taşımacılığının gelişiminin yolcu taşımacılığı ile yakından ilişkili olduğunu, buna rağmen son yıllarda yolcu taşımacılığından bağımsız olarak kargo taşımacılığında önemli başarılara imza attıklarını, THY olarak bu yönde yürütülecek çalışmalarda ihracatçıların yanında olmak için tüm imkanlarını seferber edeceklerini belirtti.

Taşıma kapasitesinin artırımı için yeni uçakların yakın zamanda Turkish Cargo filosuna katılacağı müjdesini veren Özen, "Taşıma kapasitesinin artırılmasındaki sürdürülebilirlik iyi planlama ile mümkün olabilecek. Bunun sağlanması için ise İhracatçı Birlikleri ile birlikte çalışılması şart. Dünya'nın her bölgesine, uygun fiyatlarla ve sürdürülebilir bir mekanizma ile servis verilmesi için sektör ile işbirliği yapmaya ve bir an önce çalışılmaya başlanmasına hazırız. İhracatçı Birliklerinden gelen bilgiler doğrultusunda ürün gurubu bazında, sezonluk sabit fiyat ve destinasyonlar oluşturulabilir. Tüm ihracatçılara bu paketler kapsamında fiyat ve hizmet garantisi sağlanabilir" şeklinde konuştu.

Görüşmeler sonucunda, İlgili İhracatçı Birlikleri ve THY temsilcileri arasında Nisan ayında bir Çalıştay gerçekleştirilmesi ve paket fiyat ve destinasyon planlamalarına başlanması kararlaştırıldı.

THY ihracatçıları uçuracak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

emekli kaptan yener ~ 2 yıl önce
bir çiftçi olarak söylüyorum Hatay'ın yaş meyve ve sebzesi surıye olaylarından dolayı çok darbe yedi.nakliyesi muhakkak uçakla Körfez ülkelerine ve diğer yerlere yapılması lazım. Hükümetimizinde turist getiren uçaklara yaptığı yakıt yardımını(her uçak bazında) yapılması lazım. Göreceksiniz herkes yolcu potansiyelinde şaşırdığı gibi Hatay meydanında meyva ve sebze kargo taşımacılığındadır şaşıracaktır.Potansiyel var.süratle halletelim turfanda kayısı ve diğer ürünlerin Zaman'ını kaçırmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayt ~ 2 yıl önce
Evet iyi haber ama önemli olan fiyatlar. Fiyatlar cok yüksek. Ozellikle thy nin. Mesela en son nar gönderimi icin görüştük 50 cent olan narın kilosunu, toptan indirim yaptıkları halde 1.45$ dediler. Bu fiyatlar olduğu müddetçe gemi ve tırlara devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
Ne yapsınlar bedavaya mı taşısınlar
Nar ~ 2 yıl önce
Narın kilosunu 2 dolara gönderin. Alıcısı bulunur. Aksi takdirde para kazanamazsınız.
Bilgi ~ 2 yıl önce
TR çıkışlı Avrupa varışlı ve Avrupa çıkışlı TR varışlı hava kargo maliyetleri kg ya da desi olarak ortalama kaç usd? Kargo ile ilgili arkadaşlar yanıtlayabilirler mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa Turan ~ 2 yıl önce
İyi bir haber ihracata büyük katkı sağlar taze olarak sebze meyve pazarlara daha hızlı ulaşır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dağlı zekiye ~ 2 yıl önce
her destinasyon için navlun değişir. havayolunda 1 m3 =167 kg olarak hesaplanır. örnek TR den Almanya destinasyonlarına +100 kg den bozulabilir kargo navlunları 1,50 usd/kg den başlar ve 500 ve 1000 kg lerde navlun düşer.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000