21 Nisan 2009, Salı 09:18:24

"THY bu riske girmek istemiyor"

AK Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün, THY'nin Hollanda'daki uçak kazasından sonra Tokat Havaalanı'na çok fazla sıcak bakmadığını belirterek, pistin yönün 31 derece değiştirilerek yeniden yapılacağını kaydetti.
  • nerde ne kadar lale ve laleli varsa...
  • "Laleli lionsa DONUNA kadar" demekle kasıtlı bir ifade kullanmışşın. Laleli bu işten hoşlanmadı, bilesin...
  • Sevsinler vekilinizi pis yağcılar Hamdoşa benziyo diye hemen burayı yağcılara çevirmişiniz
  • haritaya bakın öyle konuşun. ondan sonra amerikaya avrupaya özenirsiniz...
  • Vekilime katılıyorum.Bu Yorumlarda illa evin önüne kadar getirelimmi diyen arkadaşlara sesleniyorum.Açın bir bakın amerika ingiltere ve avrupadaki havalimanlarına.birbirlerine ne kadar uzak veya yakın.bir bakın haritayada ondan sonra cahil cahil yorumlarınızı yapın :)
  • gerçekten ciddi önlemler almak lazım, bende sayın laleli lions'a donuna kadar katılıyorum...
  • evet sayın vekilimize hep destek tam destek laleli lions a katılıyorum
  • Kesinlikle katılıyorum sayın Vekilime, çok ciddi bir önlem almak istiyor ama buna neden karşı çıkıyorsunuz anlamış değilim. Sayın Vekilim durmak yok yola devam..
  • hay baslayacam tokatınıza.. kapınızın onune kadar ucak istiyorsunuz ya!!ucaklarda boş ucuyo bu sefer...siz dua edin merzifon sinop kapanmasın..
  • Yok "Ondülasyon" muş,yok pistin "31 derece çevrilmesi" lazımmış !.Bırakınız beyler,siz pist,mist yapmayın.Eksik kalsın.Tüyü bitmemiş yetimin hakkını çarçur bari etmeyin.Akıllı olun çivi bile çakmayın.Tokat'a biz karayolundan gideriz.

Tokat Havaalanı 1995 yılında o dönemin Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu'nun önderliğinde mahalli imkanlarla yaptırılırken, 31 Ocak 2002 tarihi itibariyle geçici olarak sivil hava trafiğine kapatılmıştı.

11 Nisan 2006 tarihinde yeniden sivil hava ulaşımına açılan havaalanı aynı yılın aralık ayında ise pistte ondülasyon olması nedeniyle tekrar kapanırken, yaklaşık 2 milyon TL'lik yatırımla pist tamamen yenilenmişti. Pistteki çalışmaların ardından tekrar seferlerin başladığı havaalanında Isparta'daki uçak kazasının ardından seferler 2007 yılında bir süre durdurulmuştu.

2008 yılının ocak ayında tekrar havaalanında seferle başlarken, pist yönündeki cami minaresinin risk oluşturduğu yönündeki talepler üzerine caminin minaresi kısaltılmıştı. Son olarak 15 Aralık 2008 tarihinde Atlasjet Havayolları'nın Tokat'a olan seferlerini durdurması sonucu yaklaşık 4 aydır havaalanına sefer düzenlenemiyor.

THY RİSKLİ BİR HAVAALANINA İNMEK İSTEMİYOR

AK Parti Tokat Milletvekili Hüseyin Gülsün, Tokat Havaalanı'nın yanlış yere yapıldığını öne sürdü.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Günsün, şunları söyledi: "THY, özellikle Hollanda'daki uçak kazasından sonra buraya çok fazla sıcak bakmadı. Böyle riskli bir havaalanına tekrar uçak indirmek istemiyorlar. Ben defalarca görüştüm, ancak şuanda 2010 yılına yeni pistin yapımı ile ilgili işlemler başladı. Geçen hafta uzmanlar geldi. 31 derece döndürmek suretiyle pistin yapım işi resmen başladı. 2010'a kadar buraya uçak inmeyecek mi? Mutlaka o konuda bakanımızla görüştüm. Valimiz, belediye başkanlarımız, TSO başkanı hep birlikte buna çözüm arıyoruz. Şuanda Türkiye'de Tokat Havaalanı'na inecek uçak yok. Şuanda 3 adet bombardier uçağı bulduk. Bu uçakların burada bir şirket tarafından kiralanması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Mevcut pist hiç bir işe yaramıyor. Ancak servis yolu olarak kullanılacak. Havaalanın hem inişi hem de kalkışı esnasında mani var. Yani uçak dalıp inmesi gerektiğinde indi, inemez ise kaza var. O kadar büyük bir risk var. O nedenle THY bu riske girmek istemiyor."

Havaalanının Tokat-Sivas arasında Çamlıbel veya Yıldızeli bölgesine alınması yönündeki düşüncelerle ilgili olarak Gülsün, "Yer olarak başka bir yere alınması 4-5 sene sürer. Bazı işlemlerin ÇED raporunun alınması uzun sürüyor. Bizim 4 seneye sonra havaalanı Tokat'ı bitirir. Halihazırda yerimiz yurdumuz var. 4-5 ay içerisinde pisti yapmak mümkün. Pistin yönü değişince sorun kalmıyor. DHMİ yüksek rakamlar çıkartıyor ama biz onu özel sektörde hesaplattırdık, 17 milyon TL para lazım" diye konuştu.

"THY bu riske girmek istemiyor"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 13 yıl önce
nerde ne kadar lale ve laleli varsa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
"Laleli lionsa DONUNA kadar" demekle kasıtlı bir ifade kullanmışşın. Laleli bu işten hoşlanmadı, bilesin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sevsinler vekilinizi pis yağcılar Hamdoşa benziyo diye hemen burayı yağcılara çevirmişiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
haritaya bakın öyle konuşun. ondan sonra amerikaya avrupaya özenirsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Vekilime katılıyorum.Bu Yorumlarda illa evin önüne kadar getirelimmi diyen arkadaşlara sesleniyorum.Açın bir bakın amerika ingiltere ve avrupadaki havalimanlarına.birbirlerine ne kadar uzak veya yakın.bir bakın haritayada ondan sonra cahil cahil yorumlarınızı yapın :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
gerçekten ciddi önlemler almak lazım, bende sayın laleli lions'a donuna kadar katılıyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
evet sayın vekilimize hep destek tam destek laleli lions a katılıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum sayın Vekilime, çok ciddi bir önlem almak istiyor ama buna neden karşı çıkıyorsunuz anlamış değilim. Sayın Vekilim durmak yok yola devam..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hay baslayacam tokatınıza.. kapınızın onune kadar ucak istiyorsunuz ya!!ucaklarda boş ucuyo bu sefer...siz dua edin merzifon sinop kapanmasın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yok "Ondülasyon" muş,yok pistin "31 derece çevrilmesi" lazımmış !.Bırakınız beyler,siz pist,mist yapmayın.Eksik kalsın.Tüyü bitmemiş yetimin hakkını çarçur bari etmeyin.Akıllı olun çivi bile çakmayın.Tokat'a biz karayolundan gideriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000