01 Ekim 2013, Salı 14:04:07

SKYLINE TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATACAK

Türkiye’nin en büyük sivil helikopter filosu sahibi ve operatörü olan şirketi Skyline, hedeflerini AirportHaber'e açıkladı.
  • yandaşlar toplanmış.
  • inşallah dediklerini yaparlar. Allah yardımcınız olsun.
  • hayırlı uğurlu olsun
  • Daha işe başlamadan birbirinizi yemeye başlamaymayın arkadaş.Allah hayırlı etsin. bırakın adamlar iyi niyetli bir şey yapmaya çalışıyorlar.bişeyler yapmaya çalışan adamlarada sözüm şu; önce işsiz helikoptercilere iş bulun sonra adam yetiştirirsiniz .Kısmeti veren Allah tır.
  • ÖNCELİKLE SKYLINE EKİBİNE BAŞARILAR DİLİYORUM. Eleştiri bir insanın, yazılı bir eserin, orta ya atılan bir konunun, bir kitlenin doğru ve yanlış yönlerini bulduktan sonra 'YAPICI OLMAK KAYDI VE NİYETİYLE' yanlışları karşı tarafa göstermek amacıyla kişinin yapmış olduğu açıklamalardır. Bazılarının zannettiği ve her zaman yaptığı gibi eleştiri birine SALDIR- MAK, HAKARET ETMEK, ÇİRKİNLEŞMEK, ÇİRKEŞLEFMEK, AÇIK ARAMAK, AYAKALTI KAZMAK,KİN HASET VE NEFRETTEN ötürü kişiyi kendi dünyasında iftiralar yumağında boğmaya çalışmak, KALDIRIM AĞZI ile konuşup yazmak değildir elbette. Kendisini toplum vitrinine bırakarak insan ların karşısına çıkanlar eleştiriye açık olduğunu ortaya koymuş demektir. Zira onlar eleştiriden korkmanın insanı meyve vermekten alıkoyacağını çok iyi bilmektedirler. Toplum vitrinine çıkanlar eleştirinin insanı daha düzenli, daha çok ve daha dikkatli üretmeye teşvik ettiğini çok iyi bilirler. Bundan dolayı seviyeli, samimi, olumlu ve ciddi eleştirileri çok önemserler.
  • Sayım hocalarıma öncelikle teşekkürler Bu sektörün önünün açılması gerekir. sizleri gönülden destekliyoruz. Sadece sektör patronlarına dikkat etmek gerekir. Şirket sahibi gibi olan abilerimize sesleniyorum. Dürüst olsunlar, patronları koruyarak değil sistemi düzgün çalıştırsınlar Patron ağzı ile dışarıdaki pilotlara yalan söylemesinler Hayırlı olsun
  • Öncelikle yapmak istediklerimizi doğru algılayıp bizleri destekleyenlere sonsuz şükranlarımızı sunuyorum, yanlış anlaşılmaların ise zaman içinde değişeceğini umuyorum. Farklılığımızı ifade ederken CPL yetkili tek organizasyon ifadesi yanlış ve eksik olmuştur. Havacılık Eğitim Merkezi olarak ticari helikopter pilotu yetiştiren ve ticari uçucuların alması gereken CRM, OPS,DGR vb. kurs ihtiyaçlarını da karşılamayı öngörüyoruz. (Bu güne kadar yabancı pilot ve işletmelerce yapılan eğitim ve özel operasyonlara talibiz) Bu yanlışlıktan dolayı özür diliyorum, özellikle TUSAŞ Uçuş Okulu Ekibine bizim yetkilendirme sürecimize katkılarından dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum, farklı olarak yapmayı hedeflediğimiz şey; Kara Havacılık Camiasına rekabet getirmek değil, ticari helikopter uçucularının bu güne kadar temsil edilemeyişine sektörde yok sayılmalarına karşı beraber duruşumuzun seslendirilmesidir, Saygılarımla,,
  • Havacılık sektörü içinde küçük fakat değerli bir yeri olan helikopter sektörüne bizim de küçük bir katkımız olması maksadı ile yaptığımız bu girişim için yorumları ile bizleri destekleyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sektörü geliştirmenin yolu adım atmak, girişimde bulunmaktır. Bu nedenle her atılan adımı desteklemek gerekir. Birbirimizi aşağı doğru çekmenin sanırım kimseye faydası olmayacaktır. Bu arada ilk CPL(H) yetkili eğitim organizasyonu ile ilgili yanlış anlamadan dolayı TAI Uçuş Okulundan özür diliyorum. Özellikle CPL programlarının onay safhasındaki çabaları, helikopter sektörüne yapılmış büyük bir hizmettir. Biz tüm camiayı büyük bir aile olarak görüyoruz. Sektörün büyümesi, hepimiz için yeni ufuklar sağlayacaktır. Destekleriniz devam ettikçe kendimizi güçlü hissediyoruz. Tüm camiamıza teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın...
  • Geliştirilmeye çalışılan bir sektördeki yapılan işleri daha Türkçe konuşup yazmayı beceremeyen insanların eleştirmesi daha dikkat çekici olmuş.
  • Projeniz hem size hem ülkeme hayırlı uğurlu olsun. Sektörde yeni ufuklara yönelmek eleştirilmesi değil,alkışlanması gereken bir girişimdir.Ekip o kadar derin ve içten ki başaracaklarına eminim.Tebrikler.Sizlerle gurur duyuyoruz...

Türkiye’nin en büyük sivil helikopter filosuyla operasyonlarını sürdüren Koçoğlu grubu bünyesindeki Skyline Havacılık’ın pilotları Adnan Koç, Selçuk Önder ve Levent Parlar, helikopter işletmeciliğinin zorluklarını ve helikopterciliğin geleceğini AirportHaber Haber Koordinatörü Murat Herdem’le yaptıkları sohbette anlattılar.

Türkiye’de ticari helikopter pilot lisansı verme yetkisine sahip ilk şirket olacaklarını belirten Levent Parlar, “Bizden önce de helikopter pilotu lisansı veren şirketler vardı. Ancak onlar PPL (Private Pilot Licence) verme yetkisine sahipti. CPL (Commercial Pilot Licence) veren ilk şirket biz olacağız. Mevcut düzende ticari helikopter pilotu ihtiyacı silahlı kuvvetlerden ayrılan personelle karşılanıyor. Ancak bundan sonra Sağlık Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’nın da oluşturduğu helikopter filolarıyla bu ihtiyacı Türk Silahlı Kuvvetleri karşılayamaz hale gelecek” dedi.

“İHTİYACA CEVAP VERMEK İSTİYORUZ”

Sayısal olarak önümüzdeki ilk 10 yıl içinde Polis, Orman Bakanlığı ve hava ambulans operasyonlarının bu artış hızıyla gitmesi durumunda en az 200 helikopter pilotuna daha ihtiyaç duyulacağını ifade eden Skyline pilotu Selçuk Önder, “Helikopter alımlarıyla birlikte helikopter pilotu ihtiyacı artıyor. Ancak pilot kaynağı tek bir kurum Silahlı Kuvvetler’deki eğitim birimleri olduğu için bu ihtiyaca cevap hale gelecek. Aslında bu ihtiyacı önceden görerek, ihtiyaca cevap veren bir yapı oluşturmak istiyoruz. Asıl hedefimiz budur”  şeklinde konuştu.

Önder, “Silahlı Kuvvetler’den aldığımız bilgiye göre Gürcistan, Sudan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya gibi ülkelerin Silahlı Kuvvetler’den pilot yetiştirme talebi oldu. Ancak bu ihtiyacı karşılayamayacağımız için gelen talepler reddedildi. Bu nedenle de talepler Avrupa’ya kaydı. Biz bu kayan talepleri geri toplamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Önder, İkili ilişkilerin gelişmesinin de avantajlarını kullanmak istediklerini dile getirdi.

EĞİTİMLER BU AY BAŞLIYOR

Türkiye’nin en büyük helikopter filosuna sahip olan Skyline’da pilot olarak görev yapan Adnan Koç, mevcut kadro ve tesislere ek katkı yapmaksızın yıllık minimum 20 pilot yetiştirme kapasitesine sahip olduklarını bu kapasitenin talebe orantılı olarak artırılabileceğini aktardı.

Yabancı helikopter pilotlarının yeteneklerinin Türk pilotlardan daha yetenekli olmadığını söyleyen Adnan Koç, hem Koçoğlu grubundan hem de Skyline yönetimden büyük destek aldıklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli eğitim yetkilerini alan Skyline, 21 Ekim tarihi itibariyle eğitimlere resmen başlayacak. ilk aşamada 30 kontenjanlı bir eğitim verecek.

HELİKOPTER PİLOTLARININ MAAŞI NE KADAR?

Helikopter pilotlarının aldıkları maaşlar hakkında da konuşan Adnan Koç, “Koç ya da Sabancı gibi büyük holdinglerin helikopterlerini uçuran pilotlar kaptan pilot seviyesinde bir maaş alıyor. Onun dışında kalan pilotlardan da 8 bin TL’nin altında maaş alan olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Helikopterlerin işletme maliyetlerinin uçak işletmeciliğinden daha yüksek olduğu söyleyen pilot Levent Parlar, “Bu işletme maliyetinden dolayı bir kısmı personel ücretlerine de yansıyor. Şirketler ayakta durabilmek için bir yerlerden kısmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

“Helikopter sahibi olmak isteyen iş adamlarının ekstra masraflar nedeniyle helikopter sahibi olmaktan kaçındığını duyuyoruz” diyen Selçuk Önder, “Biz de şunu iddia ediyoruz. Türk Hava Yolları nasıl kendi pilotlarını yetiştiren bir marka haline geldiyse biz de kendi çapımızda kendi pilotumuzu yetiştirmek için tüm yetkilerimiz mevcut... Bu konuda hem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hem de üst yönetimimizin bize destek verdiğini görmek bizi daha da heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

HELİKOPTER KAZASI 10 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ

Helikopterle ilgili yatırımın yalnızca işadamlarından beklenemeyeceğini söyleyen Selçuk Önder, “Geçtiğimiz yıllarda bir siyasi büyüğümüzü kaybettiğimiz helikopter kazası, Türkiye’de helikopter kullanımını belki de 10 yıl geriye götürdü. Bu kaygı yaratıyor tabii ki... Ama bunun üç boyutlu olduğunu düşünüyoruz. Hem DHMİ hem de işletmeciler heliportlarla ilgili bir tedbir alır ve ağ genişletilirse bu büyük katı anlamına gelecektir” dedi.

 ©AirportHaber.com ÖZEL 

SKYLINE TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

kıl ~ 9 yıl önce
yandaşlar toplanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
defender666 ~ 5 yıl önce
noldu çekemedinmi?
ne güzel ~ 9 yıl önce
inşallah dediklerini yaparlar. Allah yardımcınız olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlar ~ 9 yıl önce
hayırlı uğurlu olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DAKKA BİR GOL BİR ~ 9 yıl önce
Daha işe başlamadan birbirinizi yemeye başlamaymayın arkadaş.Allah hayırlı etsin. bırakın adamlar iyi niyetli bir şey yapmaya çalışıyorlar.bişeyler yapmaya çalışan adamlarada sözüm şu; önce işsiz helikoptercilere iş bulun sonra adam yetiştirirsiniz .Kısmeti veren Allah tır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
defender666 ~ 5 yıl önce
senin yaşın geçti artık sana iş yok, 2 tanede kırımın var, öyle uçuş saati şişirmekle olmuyor bu işler... emek lazım ter akıtman lazım... mevki ve devrecilik kullanarak yeter ne kara havacılığı yiyip bitirdiniz...
gly ~ 9 yıl önce
ÖNCELİKLE SKYLINE EKİBİNE BAŞARILAR DİLİYORUM. Eleştiri bir insanın, yazılı bir eserin, orta ya atılan bir konunun, bir kitlenin doğru ve yanlış yönlerini bulduktan sonra 'YAPICI OLMAK KAYDI VE NİYETİYLE' yanlışları karşı tarafa göstermek amacıyla kişinin yapmış olduğu açıklamalardır. Bazılarının zannettiği ve her zaman yaptığı gibi eleştiri birine SALDIR- MAK, HAKARET ETMEK, ÇİRKİNLEŞMEK, ÇİRKEŞLEFMEK, AÇIK ARAMAK, AYAKALTI KAZMAK,KİN HASET VE NEFRETTEN ötürü kişiyi kendi dünyasında iftiralar yumağında boğmaya çalışmak, KALDIRIM AĞZI ile konuşup yazmak değildir elbette. Kendisini toplum vitrinine bırakarak insan ların karşısına çıkanlar eleştiriye açık olduğunu ortaya koymuş demektir. Zira onlar eleştiriden korkmanın insanı meyve vermekten alıkoyacağını çok iyi bilmektedirler. Toplum vitrinine çıkanlar eleştirinin insanı daha düzenli, daha çok ve daha dikkatli üretmeye teşvik ettiğini çok iyi bilirler. Bundan dolayı seviyeli, samimi, olumlu ve ciddi eleştirileri çok önemserler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 9 yıl önce
Sayım hocalarıma öncelikle teşekkürler Bu sektörün önünün açılması gerekir. sizleri gönülden destekliyoruz. Sadece sektör patronlarına dikkat etmek gerekir. Şirket sahibi gibi olan abilerimize sesleniyorum. Dürüst olsunlar, patronları koruyarak değil sistemi düzgün çalıştırsınlar Patron ağzı ile dışarıdaki pilotlara yalan söylemesinler Hayırlı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selçuk ÖNDER ~ 9 yıl önce
Öncelikle yapmak istediklerimizi doğru algılayıp bizleri destekleyenlere sonsuz şükranlarımızı sunuyorum, yanlış anlaşılmaların ise zaman içinde değişeceğini umuyorum. Farklılığımızı ifade ederken CPL yetkili tek organizasyon ifadesi yanlış ve eksik olmuştur. Havacılık Eğitim Merkezi olarak ticari helikopter pilotu yetiştiren ve ticari uçucuların alması gereken CRM, OPS,DGR vb. kurs ihtiyaçlarını da karşılamayı öngörüyoruz. (Bu güne kadar yabancı pilot ve işletmelerce yapılan eğitim ve özel operasyonlara talibiz) Bu yanlışlıktan dolayı özür diliyorum, özellikle TUSAŞ Uçuş Okulu Ekibine bizim yetkilendirme sürecimize katkılarından dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum, farklı olarak yapmayı hedeflediğimiz şey; Kara Havacılık Camiasına rekabet getirmek değil, ticari helikopter uçucularının bu güne kadar temsil edilemeyişine sektörde yok sayılmalarına karşı beraber duruşumuzun seslendirilmesidir, Saygılarımla,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Levent PARLAR ~ 9 yıl önce
Havacılık sektörü içinde küçük fakat değerli bir yeri olan helikopter sektörüne bizim de küçük bir katkımız olması maksadı ile yaptığımız bu girişim için yorumları ile bizleri destekleyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sektörü geliştirmenin yolu adım atmak, girişimde bulunmaktır. Bu nedenle her atılan adımı desteklemek gerekir. Birbirimizi aşağı doğru çekmenin sanırım kimseye faydası olmayacaktır. Bu arada ilk CPL(H) yetkili eğitim organizasyonu ile ilgili yanlış anlamadan dolayı TAI Uçuş Okulundan özür diliyorum. Özellikle CPL programlarının onay safhasındaki çabaları, helikopter sektörüne yapılmış büyük bir hizmettir. Biz tüm camiayı büyük bir aile olarak görüyoruz. Sektörün büyümesi, hepimiz için yeni ufuklar sağlayacaktır. Destekleriniz devam ettikçe kendimizi güçlü hissediyoruz. Tüm camiamıza teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 9 yıl önce
Geliştirilmeye çalışılan bir sektördeki yapılan işleri daha Türkçe konuşup yazmayı beceremeyen insanların eleştirmesi daha dikkat çekici olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jealousy the killer ~ 9 yıl önce
Projeniz hem size hem ülkeme hayırlı uğurlu olsun. Sektörde yeni ufuklara yönelmek eleştirilmesi değil,alkışlanması gereken bir girişimdir.Ekip o kadar derin ve içten ki başaracaklarına eminim.Tebrikler.Sizlerle gurur duyuyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000