17 Mayıs 2008, Cumartesi 08:16:34

''LÜTFEN YAPMA THY!''

Posta Gazetesi yazarlarından Mehmet Ali Birand THY'den bir ricada bulunuyor. İşte yazarın o yazısı...
  • Ben uçakta cep telefonuna karsiyim. Cogunun dedigi gibi uçus konforunu bozacak bir sey. Fakat anlayamiyorum; saygisiz, kultursuz, gorgusuz dediginiz toplum ne yazik ki bizim toplumumuz.Bu kadar sifati yakistirmak çok kolay herkes aslan kesiliyor.Ama is insanlari uyarmaya, onlara ders vermeye gelince herkes kediye donuyor. Dolmusta uyari yapan arkadasi tebrik ediyorum. Kultur, saygi, gorgu dediginiz sey aktarilabilir bir seydir. Ogretemiyorsak bizim suçumuz.
  • Cep telefonsuz yaşayamayan, 3-5 ayda bir model değiştiren, görgüsüzce her ortamda yüksek sesle gereksiz konuşmalara bayılan bir topluma uçakta cep telefonu izni verirseniz kesin "suyunu çıkartacaklardır". Muhtemelen "çoğu görgüsüz" uçuş bitene kadar belki saatlerce birileriyle konuşacak "şu an uçaktayım... falan filan akla ziyan geyikler yapacaktır. Olan yanında ki zavallıya olacak uçuş boyunca kafası şişecek...
  • THY bu isi sadece mesaj ile sinirlandiracagini acikladi.Mesajda sinyali disinda rahatsiz edecek birsey degil.Ayrica herkesinde kullanabilecegi kadar ucuz olacagini hicccc sanmiyorum.
  • Yakin zamanda bazi sirketler gerekli teknik donanim saglandigi takdirde ucuslarinda cep telefonunu serbest birakmayi düsünüyor. Lufthansa yilda 40 milyon yolcusu ile, AirBerlin yilda 28 milyon yolcusu ile THY den daha büyük sirketler. Fakat bu sirketler cok daha fazla yolcu kitlesine ulastiklari halde yolcularin her 3 koltukta birinin telefonda konusarak ucak ici huzuru kacirmamalari icin bu uygulamaya gitmemeye karar almis. Biz toplum olarak Cep telefonu olmadan bir kac saat bile yasayamiyacak kadar acizmiyiz peki?
  • Dolmuşta kendisinden ayrılmaması için kız arkadaşına yalvarak herkesi rahatsız edecek kadar saygısızca cep telefonu kullanan kültürsüz, görgüsüz ve saygısız bir topluma uzun uçuşlarda cep telefonu kullanma izini verirlerse sonuç çok kötü olacak ve kendisine bile saygısı olmayan kişiler uçağın içini bir anda kahvehaneye çevireceklerdir. Cep telefonları ile uçaklarda konuşma yasağı devam etmelidir. Ben uçakta yanımdaki kişinin kendi problemlerini saygısızca, bağırarak anlatmasını istemiyorum.
  • ANCAK HER CEP TELEFONUYLA KONUSANI DA AYNI KEFEYE KOYMAMAK GEREK BELKI , INSANLARIN GELISMELERINE BIRAZ SABIR GOSTERMEMIZ GEREKIYOR BENCE KATILIYORUM BIRAZ ZOR OLACAK ...
  • Son derece kültürsüz, saygısız ve görgüsüz bir toplum olduğumuz için topluluk içinde de cep telefonu kullanmasını bilmeyen insanların var olduğunu ben kendim hergün şahit oluyorum. Adam kız arkadaşına telefonda, hem de dolmuşta, kendisini terk etmemesi için yalvarıyor. Ben de kendisini uyarınca lütfen kapattı. Uçaklarda asla ve asla olmamalı.
  • petrol 170 usd olsun daha neler olacak ucaklarda.
  • bence uçakta cep telefonu ile konuşulmasın.çünkü halk olarak bağırarak konuşma gibi alışkanlığımız olduğu için uzun menzilli uçuşlarda bu tür konuşmalarla uyuyanı var,iş görüşmesine gideni var rahatsız etmemek lazım.
  • Ben size katılmıyorum syn Birand Havacılık Dünyasındaki bu Gelişmeden neden geri kalalımki hem bu aslında gerçekden büyük bir pazar artışınada sebeb olacaktır bence...

Uçak yolculuğuna, özellikle uzun menzilli uçuşlara bayılan bir insanım. Bunun başlıca nedeni de,  uçağın beni günlük yaşamımın dışına çıkarması, göklerde dolaştırmasıdır. Her gün etrafımda duyduğum gürültü, bağırış çağırışlardan uzak saatler geçirebiliyorum. Şimdi yeni bir moda çıkıyor. Cep telefonlarının uçakta da kullanılmasına imkan sağlanacakmış. Aman Allah’ım, düşünebiliyor musunuz, yanınızda oturan biri, avazı çıktığı kadar iş konuşmaları yapacak veya kavga edecek veya sevgilisiyle mırıldanarak telefonda sevişecek ve sizin bütün huzurunuzu bozacak. Ne gerek var? Birkaç saatliğine dahi olsa telefonsuz yaşanamaz mı? Eğer mutlaka konuşma gerekiyorsa, uzun menzilli uçuşlardaki konuşmaları ucuzlatsınlar ve kısa menzillilere de telefon koysunlar. Ancak cep telefonlarıyla canım bir gezinin canına okumasınlar. Türk Hava Yolları da bu projeyi gerçekleştirecekmiş. Yapmayın lütfen. Bırakın, hava yolculuğunun keyfini bozmayın.

Mehmet Ali Birand / Posta

''LÜTFEN YAPMA THY!''

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

air ~ 13 yıl önce
Ben uçakta cep telefonuna karsiyim. Cogunun dedigi gibi uçus konforunu bozacak bir sey. Fakat anlayamiyorum; saygisiz, kultursuz, gorgusuz dediginiz toplum ne yazik ki bizim toplumumuz.Bu kadar sifati yakistirmak çok kolay herkes aslan kesiliyor.Ama is insanlari uyarmaya, onlara ders vermeye gelince herkes kediye donuyor. Dolmusta uyari yapan arkadasi tebrik ediyorum. Kultur, saygi, gorgu dediginiz sey aktarilabilir bir seydir. Ogretemiyorsak bizim suçumuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakan ~ 13 yıl önce
Cep telefonsuz yaşayamayan, 3-5 ayda bir model değiştiren, görgüsüzce her ortamda yüksek sesle gereksiz konuşmalara bayılan bir topluma uçakta cep telefonu izni verirseniz kesin "suyunu çıkartacaklardır". Muhtemelen "çoğu görgüsüz" uçuş bitene kadar belki saatlerce birileriyle konuşacak "şu an uçaktayım... falan filan akla ziyan geyikler yapacaktır. Olan yanında ki zavallıya olacak uçuş boyunca kafası şişecek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknick ~ 13 yıl önce
THY bu isi sadece mesaj ile sinirlandiracagini acikladi.Mesajda sinyali disinda rahatsiz edecek birsey degil.Ayrica herkesinde kullanabilecegi kadar ucuz olacagini hicccc sanmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tugrul78 ~ 13 yıl önce
Yakin zamanda bazi sirketler gerekli teknik donanim saglandigi takdirde ucuslarinda cep telefonunu serbest birakmayi düsünüyor. Lufthansa yilda 40 milyon yolcusu ile, AirBerlin yilda 28 milyon yolcusu ile THY den daha büyük sirketler. Fakat bu sirketler cok daha fazla yolcu kitlesine ulastiklari halde yolcularin her 3 koltukta birinin telefonda konusarak ucak ici huzuru kacirmamalari icin bu uygulamaya gitmemeye karar almis. Biz toplum olarak Cep telefonu olmadan bir kac saat bile yasayamiyacak kadar acizmiyiz peki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avalon1166 ~ 13 yıl önce
Dolmuşta kendisinden ayrılmaması için kız arkadaşına yalvarak herkesi rahatsız edecek kadar saygısızca cep telefonu kullanan kültürsüz, görgüsüz ve saygısız bir topluma uzun uçuşlarda cep telefonu kullanma izini verirlerse sonuç çok kötü olacak ve kendisine bile saygısı olmayan kişiler uçağın içini bir anda kahvehaneye çevireceklerdir. Cep telefonları ile uçaklarda konuşma yasağı devam etmelidir. Ben uçakta yanımdaki kişinin kendi problemlerini saygısızca, bağırarak anlatmasını istemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FATIH ~ 13 yıl önce
ANCAK HER CEP TELEFONUYLA KONUSANI DA AYNI KEFEYE KOYMAMAK GEREK BELKI , INSANLARIN GELISMELERINE BIRAZ SABIR GOSTERMEMIZ GEREKIYOR BENCE KATILIYORUM BIRAZ ZOR OLACAK ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avalon1166 ~ 13 yıl önce
Son derece kültürsüz, saygısız ve görgüsüz bir toplum olduğumuz için topluluk içinde de cep telefonu kullanmasını bilmeyen insanların var olduğunu ben kendim hergün şahit oluyorum. Adam kız arkadaşına telefonda, hem de dolmuşta, kendisini terk etmemesi için yalvarıyor. Ben de kendisini uyarınca lütfen kapattı. Uçaklarda asla ve asla olmamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BP ~ 13 yıl önce
petrol 170 usd olsun daha neler olacak ucaklarda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alex ~ 13 yıl önce
bence uçakta cep telefonu ile konuşulmasın.çünkü halk olarak bağırarak konuşma gibi alışkanlığımız olduğu için uzun menzilli uçuşlarda bu tür konuşmalarla uyuyanı var,iş görüşmesine gideni var rahatsız etmemek lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tunahan ~ 13 yıl önce
Ben size katılmıyorum syn Birand Havacılık Dünyasındaki bu Gelişmeden neden geri kalalımki hem bu aslında gerçekden büyük bir pazar artışınada sebeb olacaktır bence...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000