18 Temmuz 2011, Pazartesi 09:10:12

KOTİL: "TÜRKİYE DE EN İYİ UÇAĞI YAPAR"

THY'yi 35 milyon yolcu taşıyan 7,2 milyar lira gelirli şirket yapan Genel Müdür Temel Kotil, Türkiye'nin Amerikalı uçak üreticisi Boeing'i iyi analiz etmesiyle satılabilir uçaklar yapabileceğini ifade etti.
  • Atma RECEP din kardeşiyiz!
  • TÜRKİYE TEK BAŞINA UÇAK YAPAMAZ. BİZDEKİ ÇAKMA UÇAK MÜHENDİSLERİNİN AVIATION AVIONIC'TE LOJİĞİN L'SİNDEN, OTOMATİK KONTROLÜN O'SUNDAN, MİKROİŞLEMCİLERİN M'SİNDEN HABERİ YOK. UÇAK YAPMAK DERKEN SADECE METALURJİ, MALZEME VE MUKAVEMET GÖZÜYLE BAKARSANIZ ANCA BOŞ UÇAK GÖVDESİ YAPARSINIZ. UÇAĞI UÇAK YAPAN FLIGHT CONTROL SOFTWARELERİDİR. BUNU DA DÜNYA DA EN İYİ YAPAN FRANSIZLARDIR, İKİNCİ SIRADA BREZİLYA GELİR. BU ÜLKE ANCAK BREZİLYA İLE ORTAK UÇAK YAPABİLİR. BİZDEKİ MÜHENDİSLİK SÖZDE VE MAKAMDA MÜHENDİSLİKTİR. ÖZÜNE BAKARSANIZ PARAYI ÇOK SEVENLER TORPİLLİ PİLOT, DİĞERLERİ FOOOOOSSSSSSS MAKAM MEVKİ UKALASIDIR. BİR TEKNİSYEN KADAR UÇAKTAN ANLAMAZLAR. SAYGILAR...
  • başbakan yerli uçağımız göklerde diyordu :)) ben var diye biliyorum demek yokmuş :)
  • yaparsın temel yaparsın.Haboma teknisyeni öldü fiyatına al köleleştir.sen bile uçak yaparsın.buna da başarı dersin
  • TK hakkında olumsuz yorum yapanlara neden TK ya giremediniz diye hemen bir kılıf bulunuyor.Milli havayolu şirketimiz olabilir ama bende girenleri biliyorum.Çok iyi olanlarda var pilot olarak ama gerçekten biraz güdülmüşlerde.Kabine yorum yapmıyoprum.Çok azı iyi belki.TK'da uçuyorum demeyi ben önemli bir iş kadınıyım demekle aynı kefede tutacaklar.Komikler.Emirates örnek alınsın
  • GİRENLERİ DE GÖRÜYORUZ , ÖZEL HAVAYOLLARININ FAIL ETTİĞİ TORPİLLİ BEBELERİ DE GÖRÜYORUZ.
  • TK'ya giremeyen arkadaşlar çamur atmaktan vazgeçsin ve gözlerini açarak milli değerimize sahip çıksın. Bu işler o kadr kolaydeğil, konu da sadece yerli ve yabancı olayı da değil. Türkiye büyüyor artık global olmaya alışmak lazım. Saygılar,
  • Bu söylemlerini Alman kokpit sendikasına söylerken Hindistan'ı sakın unutma:Hindistan Sivil Havacılık otoritesi yerel coğrafyayı tanımayan yabancı pilotların kaza riskini önemli oranda arttırır derken beğenmediğin Hindistan bile bizden fazla milliyetçi olmuş da yabancı pilotlar geliyor diye grev yapmışlardı.Türkiye her kelimenin anlamını boşalttığı gibi çağdaşlığın da içini de boşaltmış, birilerinin cepleri uğruna koyunluğu, çağdaşlık olarak yutturmaya devam etmektedir. Toplamda uçan 1000 yabancı pilota karşın sayısını SHGM'nin araştırma yapıp açıklama yapmaktan imtina ettiği adam başı 150.000 tl harcamış 500 yerli pilot.Emirates'e kendi vatandaşı 200 saatlik adam öncelikli olarak girer ama yabancı pilottan tipte 5000 saat ister.
  • AVRUPA NIN EN İYİ HAVAYOLU ama hala 4 yıldız :)))) nasıl şişiriyorlar, skytrax de tüm havayolları sıralamaya giriyor zaten, burada 1 dalda en iyi seçilmek AVRUPA NIN EN İYİ HAVAYOLU olmak anlamına gelmiyor, LH AF ne yapsın o zaman! THY ye büyük zarar veriliyor böyle yaparak. Tamam iyi havayolu THy ama Avrupnın en iyisi en iyisi değil.
  • Dünyadaki tüm başarılı havayollarında yabancı pilot var. Bunu konu eden bizden başka millet yok. Türkiye'nin ekonomik atılımını görmemek için ya aptal ya da cahil olmak lazım. Türk Sivil Havacılığı çağ atladı. Sadece yolcu sayılarına bakmanız yeterli. Devekuşu misali, bu gerçekleri görmek istemeyenler ve kuma kafasını gömenler "Çağdaş" olmaktan çok uzak.
Avrupa'nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları'nın (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, başarının sırrının rakiplerin iyi analiz edilmesi olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin aynı yöntemle en iyi uçakları da üretebilme kabiliyeti olduğunu kaydetti.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen '14. Uluslararası Malzeme ve Üretim Teknolojileri Konferansı'nda (AMPT), yürütme komitesince 'William Johnson Uluslararası Altın Madalyası' ödülüne layık görülen Kotil, bu başarının her alanda gösterilebileceğini ifade etti. Geçmişte mütevazı bir şirket olan THY'nin başarısını da şu şekilde özetledi: "Sizin bahçeniz daha önce ekilmemişse onu ekmeye karar verdiyseniz komşu bahçelere bakar, ona göre ekersiniz. Sizin bahçeniz onlardan daha güzel olur."

Türkiye'nin 10 yıl içinde uçak üretimine başlayabileceği öngörüsünde bulunan Kotil, "Japonya ve Çin, şu anda bunu yapıyor. Boeing ve Airbus'ı geçemeyeceklerine dair hiçbir gösterge yok. Çok büyük uçakla işe başlamaya gerek yok. Ama pazarda yer alma konusunda, satabilirlilik konusunda bizim kendimizi aşmamız gerekiyor." dedi. Bu işe sıfırdan tasarlanacağı için, olmayan bir ton güzellikler, yenilikler konulabileceğini aktaran üst yönetici, "Bir yere girmeye karar verdiyseniz önce analitik çalışın. Ondan sonra da gereğini yapın. İnanın ki o dev gördüklerinizin daha iyisini yaparsınız. Onlar hacimsel dev olmaya devam ederler. Ama onu Avrupa'nın en iyi havayolu ilan edemezsiniz. THY olarak biz örneğiz. THY'nin başarısını endüstride aynı şekilde uygulayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu. Uluslararası rekabete açılmadan sonuç almanın mümkün olmadığını vurgulayan Kotil, rekabetçi ürünün ancak rekabetle mümkün olduğunu belirtti. Türkiye'nin kendi uçağını yapacağına inancını yineleyen Kotil, "10 yıllık dönemde Türkiye yalnızca uçak yapmayacak. Yaptığı uçak, belki Airbus ve Boeing'in dev uçakları olmayacak. Buna gerek de yok. Ama yaptığı verimlilikte diğerlerini çok rahat geçebilecek uçak olacak. Avrupa'nın en iyi havayolu ilan edildik. Neden Türkiye, uçak imalatında en iyi ilan edilmesin? Neden başka bir sektörlerde en iyi ilan edilmesin?" diye konuştu.

Sektörde sürekli yeni değişimler olduğu hakkında bilgi veren Temel Kotil, yöneticilerin daha ziyade başka trend ve gidişatlara uyduklarını bildirdi. Teknolojik gelişimler havacılıkta yüzde 10 iyileşme gerçekleştirirse yani yüzde 10 daha çok kişi uçarsa bunun ülke ekonomisine 5 kat artı getirdiğini de sözlerine ekledi.

Zaman

KOTİL: "TÜRKİYE DE EN İYİ UÇAĞI YAPAR"

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 12 yıl önce
Atma RECEP din kardeşiyiz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
TÜRKİYE TEK BAŞINA UÇAK YAPAMAZ. BİZDEKİ ÇAKMA UÇAK MÜHENDİSLERİNİN AVIATION AVIONIC'TE LOJİĞİN L'SİNDEN, OTOMATİK KONTROLÜN O'SUNDAN, MİKROİŞLEMCİLERİN M'SİNDEN HABERİ YOK. UÇAK YAPMAK DERKEN SADECE METALURJİ, MALZEME VE MUKAVEMET GÖZÜYLE BAKARSANIZ ANCA BOŞ UÇAK GÖVDESİ YAPARSINIZ. UÇAĞI UÇAK YAPAN FLIGHT CONTROL SOFTWARELERİDİR. BUNU DA DÜNYA DA EN İYİ YAPAN FRANSIZLARDIR, İKİNCİ SIRADA BREZİLYA GELİR. BU ÜLKE ANCAK BREZİLYA İLE ORTAK UÇAK YAPABİLİR. BİZDEKİ MÜHENDİSLİK SÖZDE VE MAKAMDA MÜHENDİSLİKTİR. ÖZÜNE BAKARSANIZ PARAYI ÇOK SEVENLER TORPİLLİ PİLOT, DİĞERLERİ FOOOOOSSSSSSS MAKAM MEVKİ UKALASIDIR. BİR TEKNİSYEN KADAR UÇAKTAN ANLAMAZLAR. SAYGILAR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
başbakan yerli uçağımız göklerde diyordu :)) ben var diye biliyorum demek yokmuş :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
yaparsın temel yaparsın.Haboma teknisyeni öldü fiyatına al köleleştir.sen bile uçak yaparsın.buna da başarı dersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
TK hakkında olumsuz yorum yapanlara neden TK ya giremediniz diye hemen bir kılıf bulunuyor.Milli havayolu şirketimiz olabilir ama bende girenleri biliyorum.Çok iyi olanlarda var pilot olarak ama gerçekten biraz güdülmüşlerde.Kabine yorum yapmıyoprum.Çok azı iyi belki.TK'da uçuyorum demeyi ben önemli bir iş kadınıyım demekle aynı kefede tutacaklar.Komikler.Emirates örnek alınsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
GİRENLERİ DE GÖRÜYORUZ , ÖZEL HAVAYOLLARININ FAIL ETTİĞİ TORPİLLİ BEBELERİ DE GÖRÜYORUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
TK'ya giremeyen arkadaşlar çamur atmaktan vazgeçsin ve gözlerini açarak milli değerimize sahip çıksın. Bu işler o kadr kolaydeğil, konu da sadece yerli ve yabancı olayı da değil. Türkiye büyüyor artık global olmaya alışmak lazım. Saygılar,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu söylemlerini Alman kokpit sendikasına söylerken Hindistan'ı sakın unutma:Hindistan Sivil Havacılık otoritesi yerel coğrafyayı tanımayan yabancı pilotların kaza riskini önemli oranda arttırır derken beğenmediğin Hindistan bile bizden fazla milliyetçi olmuş da yabancı pilotlar geliyor diye grev yapmışlardı.Türkiye her kelimenin anlamını boşalttığı gibi çağdaşlığın da içini de boşaltmış, birilerinin cepleri uğruna koyunluğu, çağdaşlık olarak yutturmaya devam etmektedir. Toplamda uçan 1000 yabancı pilota karşın sayısını SHGM'nin araştırma yapıp açıklama yapmaktan imtina ettiği adam başı 150.000 tl harcamış 500 yerli pilot.Emirates'e kendi vatandaşı 200 saatlik adam öncelikli olarak girer ama yabancı pilottan tipte 5000 saat ister.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
AVRUPA NIN EN İYİ HAVAYOLU ama hala 4 yıldız :)))) nasıl şişiriyorlar, skytrax de tüm havayolları sıralamaya giriyor zaten, burada 1 dalda en iyi seçilmek AVRUPA NIN EN İYİ HAVAYOLU olmak anlamına gelmiyor, LH AF ne yapsın o zaman! THY ye büyük zarar veriliyor böyle yaparak. Tamam iyi havayolu THy ama Avrupnın en iyisi en iyisi değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Dünyadaki tüm başarılı havayollarında yabancı pilot var. Bunu konu eden bizden başka millet yok. Türkiye'nin ekonomik atılımını görmemek için ya aptal ya da cahil olmak lazım. Türk Sivil Havacılığı çağ atladı. Sadece yolcu sayılarına bakmanız yeterli. Devekuşu misali, bu gerçekleri görmek istemeyenler ve kuma kafasını gömenler "Çağdaş" olmaktan çok uzak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000