28 Mayıs 2009, Perşembe 08:38:30

"İzmir ile THY arasında ilginç bir ilişki var"

Şunu belirtmekte yarar var; İzmir ve Türk Havayolları arasında çok ilginç bir ilişki var.
  • 1, Izmirlilerin tumunu egoist ve bencil olarak nitelemen gercek degil olsa olsa senin sahsi dusuncen olur 2, Hakaret kelimesini izmirlilerin yunanli oldugunu ima eden yaratik icin yazdim 3, Izmirliyim diyorsun sadece halk oyunlarinin zeybekden ibaret oldugunu saniyorsun, Topluluk halinde oynanan Al basma, bergama konaklari, entarisi mavili gibi daha bircok folklor oyunuda vardir, 4, Bu isler hesap kitap isidir diyosun, sira Izmire gelincemi hesap kitap akillarina geliyor, Bazi siyasiler istedigi icin Izmirin ilcesi buyuklugundeki kentlere ucacaksin, Izmir gibi ucuncu buyuk kentine sira gelince hesap kitaba bakacaksin, Bunun adi sehri cezalndirmaya calismakdir, Izmir ucuslari karli olmasa diger sirketlerde bu hatda ucmazlardi
  • Bende izmirliyim ama bu izmir-istanbul kavgasını 9 yaşında yazlıkta yapıyoduk. muhahahaha
  • Abi idolumsun puhahaha
  • İstanbul'u kıskanmak mı? Ne güldüm yaa, bu arkadaş İzmirlileri hiç tanımamış. Bir ara bi İzmirliye nereli olduğunu sor ve cevabı dinlerken mimiklerine bir bak. İstanbul'u bir tarafa bırak, Paris, Londra, San Fransisco... Dünya'da aklına gelebilecek bütün bu şehirleri İzmir'in küçük bir mahallesine değişmeyiz. Dünya'da İzmir ve diğer şehirler, İzmirliler ve diğerleri vardır bizim için. İnternette İzmir ile ilgili oluşumlara bir göz at istersen. Aklıma geldikçe gülüyorum, İstanbul'u kıskanmak ha, hay sen çok yaşa emi. Şehrinin ortasından bir değil 64 boğaz geçse ne yazar..
  • Herkes kavga edecek birşeyler arıyor, konunun ne olduğu çok önemli değil, maksat kavga olsun. Ayrımcılık yapmayın, sakin olun.
  • Bu Izmirlilerin bitmez tukenmez egolarindan ve Istanbul kskancliklarindan gina geldi. Gecenlerde biri kasimpasa karsiyaka macini ksk kazanmali cunku izmir takimi demisti. Korfezi dunyanin kiskandigi bogaz ile karsilastirirlar simdide thy'ye laf atiyorlar ucmuyor diye vs.vs. uyanin beyler ve birakin artik bu kiskancligi siz Izmirsiniz, biz Imparatorluklar Baskenti ISTANBUL
  • Şimdilik İz air ve Pegasusla idare edin. Yakında Lufthansa bütün taleplerinizi karşılayacak. Demişti dersiniz.
  • İzmirli iş adamları İZAİR ı kurdu ama sahip çıkabildimi söz sahibi kim Pegasus THY eğer izmir de dış hatlarda yoğunluk verebilmesi için base açmalı , izinler alınmalı , tanıtım yapmalı ( YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ), acentalara büyük destek vermeli çok çalışmamız lazım çok
  • 1-İzmiri ve İzmirli yi çok iyi bilirim. 2-Hakaret etmiyorum gerçekleri yazmaya çalışıyorum.3-Dünyanın heryerinde biryerden biryere uçmak hesap kitap meselesidir.Sadece TK nın değil.4-Ben bildim bileli İzmirden uçuşlar hep te böyle (yani bugün ki gibi) olmaktadır. 5-Ben ve çevrem benim adam gibi bir adam oldugumu söyler sizi bilmiyorum.6-Ege de ki halk oyunları hep tek başına oynanmazmı bir söylesenize lütfen ZEYBEK ten başka oyun varmı ? Hangisi yanlış hangisinde hakaret var ZEYBEK te mi ?
  • Izmirliyim diye atip tutan vede onun dogru soyledigini tasdikliyen yorumcunun Izmiri ve Izmirlileri hic bilmedikleri cok belli, Ayrica bukadar terbiyesiz yorumlarin nasil yayinlandiginida anlamis degilim dogrusu,, Adini sanini gizleyipmillete hakaret etmek marifet degil adamsan adini soyadini yaz

Bu ilişkinin türünü çok çözebilmiş değilim. Ama ama bir taraf sürekli isterken, diğer taraf tam umursamazlık ve kaçışta. Bu istek ve kaçış arasında aslında çok mantıklı bir korelasyon var. Tamamen ticari bir korelasyon.

Yıllarca, ama yıllarca İzmir’den yurt içindeki diğer şehirlere uçuş konması için mücadele verildi. Ama THY hep kulağının üzerine yattı. Tabii İzmir için olay iç hat uçuşlarıyla bitmedi. Doğal olarak, aktif, sürekli seyahat halinde olan İzmirli işadamları gözünü dış hatlara çevirdi. Bu kez, "Neden Avrupa’daki merkezlere İzmir’den direkt uçuş yok" denildi. THY, yine kulağının üzerine yattı.

Burada suçlanması gereken THY mi? Bu, bana biraz haksızlık gibi geliyor. Her ne kadar Türkiye’nin havayolları şirketi olsa da, kamu hizmeti yapmadığı için kar odaklı bakmak zorunda. Eee, adamların ellerinde her türlü istatistik var. İzmir’den kaç kişi, nereye gitmiş, kaç kişi gelmiş. Hesap kitap yapmışlardır. Potansiyel var da, "Yahu şu İzmir’e kazık atalım, boş ver karlı olmasını" diye bir düşünceye sahiplerse yapacak bir şey yok.

Ama, şimdi artık özel havayolları çıktı: Sunexpress, İzair, Pegasus, Atlas... Bunlar İzmir’i Anadolu ile buluşturdu. Bunu yaparken zarar mı ettiler? Çok öyle olduğunu sanmıyorum. Bugün İzmir’den Mardin’e, hatta Kars’a bile uçabiliyorsunuz. Bununla da kalmadılar yurtdışı uçuşlarına başladılar.

İzmir- Atina

İzmirli işadamları yine istemeye başladı. Bu kez İzmir-Atina uçuşu isteyerek THY’nı zor durumda bırakıyorlar. "Hayır" deme lüksünü de ellerinden almak için, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş önermiş: "Uçuş hattı istenen düzeye gelene kadar desteğe hazırız. Atina’ya dört saatte değil, 40 dakikada ulaşmak istiyoruz." Umarım yanılıyorumdur ama ben şimdiden söyleyeyim "Bu iş biraz zor." Ama şu anda da THY’den başka seçenek de yok. Neden mi?

Bundan iki yıl önce Sunexpress, İzmir-Atina arasında direkt uçuş için Yunanistan’ın sivil havacılık dairesine başvurdu, olumsuz yanıt aldı. Perde arkasında, Aegean Havayolları’nın Atina-İstanbul arasında uçmak için Türkiye’den aldığı ret yanıtı vardı. Olay biraz karışık ama, yine de açıklamaya çalışayım: Şu anda İstanbul- Atina arsında THY ve Olympic Havayolları uçuyor. Atina-İstanbul arasında pazarı bölüşmek istemeyen THY ve Olympic, Aegean Airlines’in önünü kesti. Aagean Airlines’ın sahibi Theodoros Vasilakis, Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis’in çok yakın arkadaşı.

Bunun altında kalmayan Vasilakis, ilişkilerini kullanarak, Sunexpress’in yüzde 50 ortağı olan THY’yi zorlamak için, Sunexpress’in İzmir-Atina arasında direkt uçuş isteğini geri çevirtmiş. Sunexpress, şu anda öyle bir planları olmadığını söylüyor ama İzmir-Atina arsında uçmak istediklerini yineliyor.

Şimdi gelelim sonuca: Bu yılın başında Yunanistan’da bölgesel, daha çok Atina ile adalar arasında uçan yeni bir havayolu şirketi kuruldu, adı Athens Airways. Aldığım bilgilere göre, Athens Airways Atina-İzmir direkt uçuşu da planlıyomuş. Ama bu uçuşların ilk aşaması Midilli ve Kios üzerinden gerçekleştirelecek. Sonraki aşama ise Atina-İzmir direkt uçuşları olacakmış.

Serdar ALYAMAÇ
HÜRRİYET

 

"İzmir ile THY arasında ilginç bir ilişki var"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 13 yıl önce
1, Izmirlilerin tumunu egoist ve bencil olarak nitelemen gercek degil olsa olsa senin sahsi dusuncen olur 2, Hakaret kelimesini izmirlilerin yunanli oldugunu ima eden yaratik icin yazdim 3, Izmirliyim diyorsun sadece halk oyunlarinin zeybekden ibaret oldugunu saniyorsun, Topluluk halinde oynanan Al basma, bergama konaklari, entarisi mavili gibi daha bircok folklor oyunuda vardir, 4, Bu isler hesap kitap isidir diyosun, sira Izmire gelincemi hesap kitap akillarina geliyor, Bazi siyasiler istedigi icin Izmirin ilcesi buyuklugundeki kentlere ucacaksin, Izmir gibi ucuncu buyuk kentine sira gelince hesap kitaba bakacaksin, Bunun adi sehri cezalndirmaya calismakdir, Izmir ucuslari karli olmasa diger sirketlerde bu hatda ucmazlardi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bende izmirliyim ama bu izmir-istanbul kavgasını 9 yaşında yazlıkta yapıyoduk. muhahahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Abi idolumsun puhahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İstanbul'u kıskanmak mı? Ne güldüm yaa, bu arkadaş İzmirlileri hiç tanımamış. Bir ara bi İzmirliye nereli olduğunu sor ve cevabı dinlerken mimiklerine bir bak. İstanbul'u bir tarafa bırak, Paris, Londra, San Fransisco... Dünya'da aklına gelebilecek bütün bu şehirleri İzmir'in küçük bir mahallesine değişmeyiz. Dünya'da İzmir ve diğer şehirler, İzmirliler ve diğerleri vardır bizim için. İnternette İzmir ile ilgili oluşumlara bir göz at istersen. Aklıma geldikçe gülüyorum, İstanbul'u kıskanmak ha, hay sen çok yaşa emi. Şehrinin ortasından bir değil 64 boğaz geçse ne yazar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Herkes kavga edecek birşeyler arıyor, konunun ne olduğu çok önemli değil, maksat kavga olsun. Ayrımcılık yapmayın, sakin olun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu Izmirlilerin bitmez tukenmez egolarindan ve Istanbul kskancliklarindan gina geldi. Gecenlerde biri kasimpasa karsiyaka macini ksk kazanmali cunku izmir takimi demisti. Korfezi dunyanin kiskandigi bogaz ile karsilastirirlar simdide thy'ye laf atiyorlar ucmuyor diye vs.vs. uyanin beyler ve birakin artik bu kiskancligi siz Izmirsiniz, biz Imparatorluklar Baskenti ISTANBUL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Şimdilik İz air ve Pegasusla idare edin. Yakında Lufthansa bütün taleplerinizi karşılayacak. Demişti dersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İzmirli iş adamları İZAİR ı kurdu ama sahip çıkabildimi söz sahibi kim Pegasus THY eğer izmir de dış hatlarda yoğunluk verebilmesi için base açmalı , izinler alınmalı , tanıtım yapmalı ( YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ), acentalara büyük destek vermeli çok çalışmamız lazım çok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
1-İzmiri ve İzmirli yi çok iyi bilirim. 2-Hakaret etmiyorum gerçekleri yazmaya çalışıyorum.3-Dünyanın heryerinde biryerden biryere uçmak hesap kitap meselesidir.Sadece TK nın değil.4-Ben bildim bileli İzmirden uçuşlar hep te böyle (yani bugün ki gibi) olmaktadır. 5-Ben ve çevrem benim adam gibi bir adam oldugumu söyler sizi bilmiyorum.6-Ege de ki halk oyunları hep tek başına oynanmazmı bir söylesenize lütfen ZEYBEK ten başka oyun varmı ? Hangisi yanlış hangisinde hakaret var ZEYBEK te mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Izmirliyim diye atip tutan vede onun dogru soyledigini tasdikliyen yorumcunun Izmiri ve Izmirlileri hic bilmedikleri cok belli, Ayrica bukadar terbiyesiz yorumlarin nasil yayinlandiginida anlamis degilim dogrusu,, Adini sanini gizleyipmillete hakaret etmek marifet degil adamsan adini soyadini yaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000