03 Aralık 2018, Pazartesi 13:10:29

İran'dan kaçış film oldu

İran - Irak Savaşı sırasında Tarhan'dan Türkiye'nin girişimleri ve gönderilen özel uçakla kurtarılan 215 Japon vatandaşının yaşadıkları ''Yuvaya Dönüş' adıyla sinema filmi haline getirildi
  • Japon Hükümeti yada Toyota sonra Türk Hava Yollarına Toyota marka otomobiller hediye etmişti hatırladıgım kadarıyla.
  • Ozaman ki hükümetin başarızı Şimdikinler hayata böyle karar veremez Adalar elden gitti sez yok !!!!!
  • E zaten vardı böyle bir film ‘_’
  • Helal olsun..yakışır,bu zamana kadar yapmadığımız hata.THY reklamındada her gördüğümde tüylerim diken diken oluyor.Filmide biran önce bitsede izlesek.Yav bide olumsuz yapan tiplere bişey dicem,hiçmi sevmiyorsunuz şu memleketi?Kime bu kininiz?
  • Yeni de söylüyorum E ne var bunda bana soylermisin ne var bun da aklın varsa bir açıkla bilelim ba yavrum yaşını çok küçüktür anlamasın bu işleri ya uçak gitmiş yolcusunu almış getirmiş ne var bunda çok büyütüyorsunuz dedim ya aziz nesin ne demişti 60 demişti bende yüzde 70 diyorum
  • Ya harika bir iş bence, yani bu vazifeyi ifa etmek gurur verici olmalı. Keşke bunu gerçekleştiren nesilden pilot bir babam olsaydı da beni uçuş okuluna yollayıp sonra işe sokup üzerine bedelli paramı ödeseydi, ben de sonra "emireytısa" falan giderdim zora düşünce ne güzel. Çünkü insan kaynakları politikası profesyonelleri istihdam etmek üzerine kurulu, vazife bilinci falan boş ver bunları, pilot dediğin profesyonel olur aylık uçuş planına sallar ve maaş beğenmez.
  • Hey be hep İzmir kurtarıçı oluyor
  • Güzel çorba , yapıştırrr yağ gibi kaysın:))
  • bitarafınızı da yırtsanız japonya ile ilişkileri düzeltemezsiniz , değerli yalnızlığınızla başbaşa kalmaya mahkumsunuz ...
  • Ben o sene Tahranda❤ idim .. Hey gidi günler ..

İran - Irak Savaşı sırasında Tarhan'dan Türkiye'nin girişimleri ve gönderilen özel uçakla kurtarılan 215 Japon vatandaşının yaşadıkları ''Yuvaya Dönüş' adıyla sinema filmi haline getirildi

Erdal Güven'in ‘Tahran'dan Kaçış' kitabından senaryoya uyarlanan ‘Yuvaya Dönüş' adlı sinema filminin çekimleri Kapadokya'da başladı. Yapımcılığını Macmedya'nın üstlendiği ve ‘Yüzyılın Operasyonu' olarak da nitelendirilen 215 Japon vatandaşın Türkiye'ye getiriliş öyküsünün anlatıldığı filmi Hakan Kurşun yönetiyor. Fatih Özcan ve Şeyda Delibaşı'nın senaryolaştırdığı filmde başrolleri Furkan Palalı, Burhan Öcal ve Megumi Masaki paylaşıyor.

İran - Irak Savaşının devam ettiği 1985 yılında bombalanan Tahran'dan 215 Japon yolcu, Türk Hava Yolları uçağı ile İran'dan kaçabilmiş; Türkiye bu yolcuları İstanbul'a getirerek hayatlarını kurtarmıştı. İşte bu olay iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst seviyeye ulaşmasını sağlamıştı.

'Yuvaya Dönüş', beyazperdeye sadece 215 Japon yolculunun kurtarılmasını değil aynı zamanda bir Japon kızın 30 yıl sonra öğrendiği Türk babasının izini sürme hikâyesini de aktaracak. Çekimleri Kapadokya'nın yanı sıra İstanbul ve Tokyo'da gerçekleştirilecek film gösterime Japonya ve Türkiye'de 30 Nisan 2019'da girecek.

'Yüzyılın Operasyonu' Nedir?

1985 yılının ilkbaharında İran-Irak Savaşı son hızıyla devam etmektedir.18 mart 1985'te Saddam Hüseyin bir gün sonra büyük bir hava saldırısı başlatacağını, askeri - sivil hedef göstermeksizin İran hava sahasındaki her şeyi vuracaklarını tüm dünyaya duyurmuştu. Tüm dünya İran'da bulunan vatandaşlarının tahliyesine başlamıştı. Ne var ki 215 Japon vatandaşı İran'dan çıkmayı başaramamış, kendilerini savaş hattının dışına taşıyacak bir uçak bulamamışlardı.

Japonya'nın Tahran büyük elçisi ülkesinden uçak talep etmiş ama Japonya'ya ait hava yolları şirketleri İran ve Irak'tan herhangi bir garanti alamadıkları için Tahran'a uçmayı reddetmişlerdi. Avrupalı hava yolları şirketleri de buna yanaşmamıştı.

Japonya'nın Tahran büyük elçisi Yutaka Nomura çaresiz bir şekilde Türkiye'nin tahran büyük elçisi İsmet Birsel'i arayarak durumu anlattı ve Türk Hava Yolları'nın Tahran'a özel bir sefer düzenleyip düzenleyemeyeceğini sordu. Büyük elçi İsmet Birsel durumu Başbakan Turgut Özal'a bildirdi. Özal, Tarhan'a bir uçak göndererek 215 Japon vatandaşını Türkiye'ye getirtti.

Ankara'dan Tahran'a gidecek ve Japonlar'ı alıp Ankara'ya getirecek kurtarma operasyonunun kaptanlığına Pilot Ali Özdemir seçildi. Özdemir'e, THY'nin özel seferinde Pilot Koray Gökberk ile 8 kişilik uçuş ekibi eşlik edecekti. Uçak, gece yarısı tüm hazırlıklarını tamamlayan ekip, 15 Mart 1985'te, günün ilk ışıklarıyla, TC-JAY İzmir DC 10 Tipi uçakla yola çıktı.

İran'dan kaçış film oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

TURKJAPON ~ 8 ay önce
Japon Hükümeti yada Toyota sonra Türk Hava Yollarına Toyota marka otomobiller hediye etmişti hatırladıgım kadarıyla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı ~ 9 ay önce
Ozaman ki hükümetin başarızı Şimdikinler hayata böyle karar veremez Adalar elden gitti sez yok !!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Var zaten ~ 9 ay önce
E zaten vardı böyle bir film ‘_’

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 9 ay önce
Helal olsun..yakışır,bu zamana kadar yapmadığımız hata.THY reklamındada her gördüğümde tüylerim diken diken oluyor.Filmide biran önce bitsede izlesek.Yav bide olumsuz yapan tiplere bişey dicem,hiçmi sevmiyorsunuz şu memleketi?Kime bu kininiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asgari ücret ~ 9 ay önce
tuzunuz kuru tabiki .!!!!
Can ~ 9 ay önce
Yeni de söylüyorum E ne var bunda bana soylermisin ne var bun da aklın varsa bir açıkla bilelim ba yavrum yaşını çok küçüktür anlamasın bu işleri ya uçak gitmiş yolcusunu almış getirmiş ne var bunda çok büyütüyorsunuz dedim ya aziz nesin ne demişti 60 demişti bende yüzde 70 diyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nefis ~ 9 ay önce
Ya harika bir iş bence, yani bu vazifeyi ifa etmek gurur verici olmalı. Keşke bunu gerçekleştiren nesilden pilot bir babam olsaydı da beni uçuş okuluna yollayıp sonra işe sokup üzerine bedelli paramı ödeseydi, ben de sonra "emireytısa" falan giderdim zora düşünce ne güzel. Çünkü insan kaynakları politikası profesyonelleri istihdam etmek üzerine kurulu, vazife bilinci falan boş ver bunları, pilot dediğin profesyonel olur aylık uçuş planına sallar ve maaş beğenmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmir ~ 9 ay önce
Hey be hep İzmir kurtarıçı oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TARHAN a ~ 9 ay önce
Güzel çorba , yapıştırrr yağ gibi kaysın:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 9 ay önce
bitarafınızı da yırtsanız japonya ile ilişkileri düzeltemezsiniz , değerli yalnızlığınızla başbaşa kalmaya mahkumsunuz ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ga ~ 9 ay önce
Bozuk mu ki? Yeminli memleket dusmani olmak çok aci veriyor olsa gerek. Japonlar Turkiyeyi ve Turk insanlarini senden daha cok seviyor. Vah vah nankorluk ve kiskanclik tedavisi zor olan bir hastalik
kudur ~ 9 ay önce
Kudursanızda Türkiye yükselişinde emin adımlarla ilerliyor.
Misafir ~ 9 ay önce
Kardeş, iyi bir psikiyatr bul. Valla parasını ben verecem.
Kemal özkul ~ 9 ay önce
Ben o sene Tahranda❤ idim .. Hey gidi günler ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000