31 Ocak 2019, Perşembe 10:17:12

HAVA-SEN'den yeni açıklama: 'THY kanunu ihlal ediyor'

HAVA-SEN Sendikası, Türk Hava Yolları'nın dayanışma aidatı ile ilgili aldığı karara ilişkin yeni bir açıklama yayımladı.
  • Otopark ücretleri neden yüzde yüz arttı haklarımızı savunun
  • Havasen kendini suclasin . Dayanisma aidati konusunu bilip uyeleri uyarmadigi icin , tis’in suresinin bitisini bilip uyelere onlem alma firsati vermedigi icin . Kisaca kulaginin ustune yatip sessiz kaldigi icin . Pilotlarin kurdugu bir sendika olarak umit verdi , emekli pilotlar lokali olarak kalip, is yapmayip sessiz kalip o umiti cope atti . Kuruldugu gunden beri Havasen muspet ya da menfi ne yapti (kinama mesajlari ve cay kahve davetleri haric) . Hangi uyesine , Tis’in bitisi ile ilgili bilgilendirme verdi ya da yeni surecle ilgili calisma yapti . Bir umuttu balondu ve sondu .
  • çava leş
  • Yeni TİS ne zaman çıkar sizce? Tahmini belli olan bişi var mı? Yok mu yorumokur bir babayiğit buna cevap versin :)
  • Havasen, yazılan kararı bile okumaktan acizsiniz. İnsanları kandırmayın.
  • diyor ki Hava-Sen thy ye sen bize haksızlık yaptın zoruma gitti çünkü haksızlığın kralını sadece biz yaparız ekmeğimize taş koydun diyor hayırlı günler
  • Kişisel çıkarların, ortak çıkarlara dönüşmediği sürece zaten sendikacılık olmaz. Hava-İş gibi sarı sendikalarla iş yapılmaz. İşbirlikçi ve çıkarçı bir sendikadır. Hava sen ise gerçekten emekçileri düşünen sağlam bir sendikadır. TGS olarak havasen ile tis yapmak istiyoruz. Saygılarımla.
  • Tam tesekkullu tecavuz hizmeti thy tarafindan calisanlara yakinda uygulanilmaya baslanir. Qatar a bekleriz :))
  • Sendikaların yaptırım güçlerinin neredeyse kalmadığı bir dönem yaşıyoruz. Sendika koltuklarına çoğunlukla yandaş veya bu işlere kendini vermiş gücü seven kişiler oturuyor. Sendikaların gerçek anlamda yaptırım gücü yok ise yasalarca yetkili bile olsa neden astronomik rakamlarla aidat alırlar ki? Bu aidatları nerede harcarlar. Bu harcamaları kim kontrol eder? Bir şirket kendi faaliyetlerine müdahale edebilecek bir kuruma üye olma zorunluluğu neden getirir, yoksa tam tersimidir? Yoksa günümüz sendikaları çalışanları kontrol edebilme aracımıdır? Her sendika, üyesi oranında sendikal faaliyet hakkı olmalıdır. Gerisi haksızlık adaletsizlik...
  • Şaşırdı abi el birliği ile kötü yerlere sürüklüyorlar

HAVA-SEN Sendikası, Türk Hava Yolları'nın dayanışma aidatı ile ilgili aldığı karara ilişkin yeni bir açıklama yayımladı.

HAVA-SEN tarafından yapılan açıklamada, ayrımcılığın "kanunun açık ihlali" olduğu belirtilerek konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da sorulduğunu ve yeni TİS imzalanana kadar aynı hakların geçerli olması gerektiğinin yanıtı alındığı vurgulandı.

Açıklama THY'nin kanuna aykırı davrandığı ifade edilerek; 'kaybeden bizden çok THY olur' denildi.

İşte Hava-Sen'in sert açıklaması:

Değerli HAVA-SEN Üyeleri,

Bildiğiniz gibi “Dayanışma Aidatı’’ ödeyerek taraf olduğumuz 25. Dönem TİS, 31 Aralık 2018 tarihinde süresini doldurmuş ve 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 26. Dönem TİS görüşmeleri süreci başlamıştır. THY Personel Yönetim Başkanlığı 25 Ocak 2019 tarihinde  6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na atıfta bulunarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ücretlerinizden dayanışma aidatı kesintisi yapılmayacağını bildirmiştir. Şu anda infilal yaratmış bu duruma karşılık açıklamamız aşağıdadır;

1.) THY Personel Yönetimi Başkanlığı kendi yaptığı duyuruda da açıkça belirttiği üzere, hali hazırda dayanışma aidatı ödeyerek faydalanılan 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin süresi 31.12.2018 tarihi itibariyle sona ermiştir. Yine duyuruda belirtildiği ve kanunda yazılı olduğu şekliyle yeni TİS yürürlüğe girene kadar eski TİS hükümleri aynen geçerli olmaktadır.

2.) Eski TİS geçerliliğini sürdürdüğü sürece, TİS’den yararlanma, kanunen belirtilen şartlarda ve yararlananların iradesiyle verdikleri aidatlarla olabilmektedir. İşverenin bu konuda bir irade beyanı kanunen mümkün değildir. Şu anda uygulanan 25. Dönem TİS hükümlerince işveren yetkili sendika üyeleri ile dayanışma aidatı ödeyen üyelerin maaşlarından kesintileri yapmak ve yetkili sendika hesabına yatırmak zorundadır. İşveren kendi kararıyla sadece dayanışma aidatı ödeyen üyelerin maaşlarından kesinti yapmayacağını duyurararak, 25. Dönem TİS  kurallarını hükümsüz kılacak bu uygulamayı yapamaz, kanunen yapma hakkı yoktur. Ayrımcılık yapması kanunun açık ihlalidir.

3.) Normal süreç işletilmiş olsaydı yeni imzalanacak 26. Dönem TİS,  01 Ocak 2019 itibarıyla yürülüğe girecek ve dayanışma aidatı dilekçeleri de bu süreçte verilecekti. Uzayan veya uzatılan görüşmelerin ne zaman sonuçlanacağı belli olmadığı için, yeni sözleşmeden yararlanma hakkı imza tarihi itibarıyla geçerli olacaktır. Bu sözleşmeden, ara vermeksizin dayanışma aidatı ödeyenler de, yetkili sendika üyeleri de, yürürlülük  tarihi itibarıyla hak sahibi olacaklardır. İmza aşamasına kadar geçecek sürede haklar ise, kanunla eski TİS hükümlerinin geçerliliği uzatılarak güvence altına alınmıştır. İçeriği belli olmayan bir metne dayanışma aidatı ödeyerek taraf olmak mantıken mümkün olmamasına rağmen işveren yayınladığı duyuru ile dilekçelerin verilmesi talebini personele iletmiştir. İşverenin hukuk kuralını farklı yorumlaması karşısında üyelerimizin menfaatini korumak adına,  HAVA-SEN olarak, işverenin talebine uyulması yönünde irade beyanında bulunduk. Kendi açıklamalarıyla çelişen bu uygulama karşısında işvereni, işçinin menfaatine uygun davranmaya, hali hazırda yürülükteki TİS hükümlerine uymaya tekrar tekrar davet ediyoruz.

4.) İmza tarihine kadar eski TİS ile güvence altına alınan haklar ve bilahare imzalanacak yeni TİS metni içeriğine göre, THY çalışanları, yararlanmak isterlerse, dilekçelerini yenileyerek kesintisiz olarak yeni haklardan aynen yetkili sendika üyeleri gibi yararlanacaklar ve ayrımcılık yapılamayacaktır. Aylar sonra imzalanacak bir metnin içeriğinde ne varsa, yetkili sendika üyeleriyle beraber, dayanışma aidatını kesintisiz ödeyerek devam eden üyeler de faydalanacaktır.

SONUÇ OLARAK;

1.) 26. Dönem TİS ve dayanışma aidatları ile ilgili olarak Aralık 2018 ayında ÇSGB ile yazışma yapılıp görüş istenmiştir. Alınan cevapta kanun içeriğinden farklı bir yorum yoktur.

2.) Halen 25. Dönem TİS hükümlerine tabiyiz ve bunun için dayanışma aidatları otomatik olarak maaşlardan işverence kesilmeye devam etmelidir.

3.) 26. Dönem TİS için, kanun gereği, imzalanana kadar dayanışma aidatı dilekçesi verilemeyeceği belirtilmektedir. THY Personel Başkanlığının duyurusu üzerine verilen dilekçeler iyi niyetimizin ve  irademizin beyanıdır ve yeni TİS imzalanmasıyla hüküm doğurur. Dayanışma aidatı dilekçeleri 6356 sayılı kanunun 39. Maddesi gereği yazılı ve sözlü olarak verilebilir. Hatta gereği için Personel Yönetim Başkanlığına,  bilgi için ise  ilgili tip müdürlüğüne, kabin hizmetleri müdürlüğüne veya en yakın amirinize mail yoluyla hazırladığımız dayanışma aidatı yazısını göndermeniz yeterlidir. (personelbsk@thy.com , abdullahaydin@thy.com , kokpitpersoneliislemleri@thy.com , kabinpersoneliislemleri@thy.com , personelucret@thy.com , ucusucret@thy.com )

4.) TİS geriye götürülerek, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olursa, ister düzenli dayanışma aidatı ödesin ister yetkili sendika üyesi olarak aidat ödesin, 6356 sayılı kanun madde 39’da belirtildiği şekilde, hiçbir hak kaybı olmadan yararlanır. İmza tarihi itibarıyla hüküm doğuran dilekçeler, çalışanın iyi niyetle sürece dahil olma iradesini gösterir. Önceki TİS için kesintisiz ödenen aidatlar da, kanunen güvence altına alınmış devam eden TİS sürecinden yararlanma hakkına aynen sendika üyesi olanlar gibi sahip olmasını sağlar.

5.) HAVA-SEN   haklarınızı gasbeden, sizi sadece aidat geliri olarak gören ve sonra da yok sayanlara karşı onurumuzu ve gururumuzu korumak için kurulmuştur. Malum çevrelerce çıkarılan söylentilere inanıp diğer sendikaya geçmeye çalışanların, kanun gereği ancak 30 günlük bekleme süresi sonrasında yeni sendika üyelikleri onaylanabilir.  Bu arada 26. TİS imzalanırsa  sendikasız durumda kalacaklardır. Eğer işveren ve yetkili sendikanın mantığıyla olaya bakılırsa, ancak onay tarihi itibarıyla TİS’ten yetkili sendika üyesi olarak yararlanabilecekler. En yetkin, en donanımlı hukukçularla Hukuki süreci başlatacağımız bu anlaşmazlıkta, dayanışma aidatını kesintisiz ödeyenlerle sonradan sendikalı olanlar, kanunu yorumlayanlara göre aynı kapsamda olamıyacaklardır. İki aylık maaş farkını almak isterken bu duruma düşmeye değer olup olmadığını onların takdirine sunarız. En kötü ihtimalle iki aylık farkı şimdilik alamazsınız ama onurunuzla başınız dik durabilirsiniz.

6.) THY  tarihinde personel arasında böyle bir ayrım yapılmamış ve her toplu sözleşme döneminde yetkili sendika veya sempatizanları tarafından bu tür girişimler yapılmıştır. Bölücülüğün yapılması, iş barışını ve huzurunu olumsuz etkileyeceği ve hukuksuz olacağı açıktır. Enerjimizi bu tür iç huzursuzluklara harcamanın kimseye faydası olmayacaktır.

7.) THY  çok büyük, kurumsal ve milli bir kuruluştur. Ona yakışan böyle küçük hesaplar değil tüm personelini kucaklamak, özgür iradelerine saygı duymaktır. Çok önemli faaliyetlerin ve büyümenin eşiğinde, birleşmeye, birbirimize sarılmaya  ve bütünleşmeye ihtiyacımız var. Bölünmeye, dışlanmaya, ötekileştirilmeye değil. Bunun için dayanışma aidatları kesilmeye devam etmeli ve 26. Dönem TİS’den aynı şartlarda  istifade edilmelidir. Aksi halde kaybeden bizden çok THY olacaktır.

Bekliyor ve umut ediyoruz.

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU

HAVA-SEN'den yeni açıklama: 'THY kanunu ihlal ediyor'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Otopark ücreti ~ 2 yıl önce
Otopark ücretleri neden yüzde yüz arttı haklarımızı savunun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uyuyan Havasen ~ 2 yıl önce
Havasen kendini suclasin . Dayanisma aidati konusunu bilip uyeleri uyarmadigi icin , tis’in suresinin bitisini bilip uyelere onlem alma firsati vermedigi icin . Kisaca kulaginin ustune yatip sessiz kaldigi icin . Pilotlarin kurdugu bir sendika olarak umit verdi , emekli pilotlar lokali olarak kalip, is yapmayip sessiz kalip o umiti cope atti . Kuruldugu gunden beri Havasen muspet ya da menfi ne yapti (kinama mesajlari ve cay kahve davetleri haric) . Hangi uyesine , Tis’in bitisi ile ilgili bilgilendirme verdi ya da yeni surecle ilgili calisma yapti . Bir umuttu balondu ve sondu .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaiş ~ 2 yıl önce
Ek iş trolleri sizi..
... ~ 2 yıl önce
çava leş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM ~ 2 yıl önce
Yeni TİS ne zaman çıkar sizce? Tahmini belli olan bişi var mı? Yok mu yorumokur bir babayiğit buna cevap versin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En geç ~ 2 yıl önce
Yarına çıkar
Doğru okuyun ~ 2 yıl önce
Havasen, yazılan kararı bile okumaktan acizsiniz. İnsanları kandırmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çava reş ~ 2 yıl önce
diyor ki Hava-Sen thy ye sen bize haksızlık yaptın zoruma gitti çünkü haksızlığın kralını sadece biz yaparız ekmeğimize taş koydun diyor hayırlı günler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli ve Milli Ol ~ 2 yıl önce
Aylardır bu siteye yorum yazıyorsun. Önce yerli ve milli ol. Türkçe rumuz kullan.
çava reş ~ 2 yıl önce
türkçe rumuz yazanlardan daha milliyetçiyiz evelallah ülkenin bütünlüğü için bile daha çok emek sarf ediyoruz merak etme ne demiş AKT temiz hava bol güneş gel gerisini anlayan anladı hadi sağlıcakla
Kaptan ~ 2 yıl önce
Kimse hiç bir şey anlamadı, sen boş boş konuşmaya devam et
TGS ~ 2 yıl önce
Kişisel çıkarların, ortak çıkarlara dönüşmediği sürece zaten sendikacılık olmaz. Hava-İş gibi sarı sendikalarla iş yapılmaz. İşbirlikçi ve çıkarçı bir sendikadır. Hava sen ise gerçekten emekçileri düşünen sağlam bir sendikadır. TGS olarak havasen ile tis yapmak istiyoruz. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 2 yıl önce
TGS yönetim kurulu başkanı falan mısın? Hayırdır?
Gecmis olsun ~ 2 yıl önce
Tam tesekkullu tecavuz hizmeti thy tarafindan calisanlara yakinda uygulanilmaya baslanir. Qatar a bekleriz :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava nasıl oralarda ~ 2 yıl önce
Hava nasıl oralarda yanıyor musun ?
Dolar ~ 2 yıl önce
Dolar düşüyor hocam dikkat et kendine :)
Havayi soran adam ~ 2 yıl önce
Hava su an 23C
System ~ 2 yıl önce
Sendikaların yaptırım güçlerinin neredeyse kalmadığı bir dönem yaşıyoruz. Sendika koltuklarına çoğunlukla yandaş veya bu işlere kendini vermiş gücü seven kişiler oturuyor. Sendikaların gerçek anlamda yaptırım gücü yok ise yasalarca yetkili bile olsa neden astronomik rakamlarla aidat alırlar ki? Bu aidatları nerede harcarlar. Bu harcamaları kim kontrol eder? Bir şirket kendi faaliyetlerine müdahale edebilecek bir kuruma üye olma zorunluluğu neden getirir, yoksa tam tersimidir? Yoksa günümüz sendikaları çalışanları kontrol edebilme aracımıdır? Her sendika, üyesi oranında sendikal faaliyet hakkı olmalıdır. Gerisi haksızlık adaletsizlik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 2 yıl önce
Çok güzel tespitler.
Thy ~ 2 yıl önce
Şaşırdı abi el birliği ile kötü yerlere sürüklüyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000