16 Ocak 2013, Çarşamba 09:12:00

"HAVALİMANI DÜNYAYA AÇILAN KAPIMIZ OLACAK"

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yozgat nüfusunun büyük çoğunluğunun yurt içinde ve yurt dışında gurbette olduğunu belirterek, ilde yapılacak havalimanı sayesinde, ekonomik ve sosyal anlamda Yozgat’ın dünyaya açılan kapısı olacağını söyledi.
  • yozgata havalimanı yapılsın istiyorum. Bende yozgatlı olarak artık Yozgatın büyümesi gerektigini düşünüyorum.artık yurtdışında yozgata gelecek gurbetcilerimiz zorluk çekmicekleri yada yurt içinden gelenler için çok olucagını düşünyorum....
  • biz gercekten yozgattımıza bir şey yapılmasına karşıyız yuh diyorum olsun da dünyanın en büyük hava alanı yozgatımıza olsun ya ne olur bu ziyniyetten cıkın artık gelişelim büyüyelim başkalarını nisbeten örnek alalım bundan ne cıkar en büyük YOZGAT .
  • ulkemız hv alanı cennetı oldu sankı. adım başı bır hv alanı hem de hepsının de adı hv lımanı. ancak hıc bırne de bı tane yabancı tescıllı ucak ınmıyor nedense. vazgectık yabancı ucaktan yerlısı bıle yolcu bulamadıgı ıcın bır cok hv lım. mız beklenenı verememış durumda. yozgat ıcnde sn .valının potansıyel olarak belırttıgı yerlerın tamamından yolcu gelse dahı, yazın haftada 10 ucak ancak sefer yapar , kışın da bu sayı haftada belkı 2 3 ucaga duşer.ustelık orta govdelı ucaklar ıcın planlanarak yapılması duşunulen bu hv lımanında bu ucakları doldurabılecek yolcu kapasıtesı solenıldıgı kadar kolay bulunmayabılır. bu konu cok ıyı araştırılmalı aksı takdırde yapılması planlanan hv alanının dıgerlerınden bır farkı olmayacaktır.gercekten ıhtıyac duyuluyorsa da oraya mutevazı bı hv alanı duşunulebılır vede buraya sefer planlayan ucaklarla yolcuların buyuk hv lımn larına naklı saglanabılır. en rantabl care de budur bence.
  • Havalimanı yapacaklar da kim gidecek. Nüfusun çoğu gurbette olduğu için havalimanı isteyen Sayın Vali gurbettekşlerin sosyal hayatlarını incelemiş mi? gelir durumları nasıl? gelir durumu iyi olsa da yılda kaç kere gelip gidecekler?
  • 3500m Yozgat'taki cimento fabrikasi sahibinin ricasi.
  • 3500 metre nedir ya? NASA için mi yapacaksınız havaalanını?
  • Neden Turkiye'de tum havaalani projeler buyuk olur? 3500 metre pist illaki olmali mantigi neden var? 2800 metre hayli hayli yeterli. Yozgat olsun, diger yerler olsun, havaalani bence sart fakat her yere illaki B737 veya Airbus inecek diye bir kasinti olmamali. Borajet ATR kullaniyor, gayet guzel ucak ve 3500 metre pist abartili olur. Pist yapiminin 1 kilometresi kac paradir, onu dusunen oldumu hic? Akallara zarar...
  • 30 yili askin ayni söylentiler. Her iki üc ayda bir ayni seyler söyleniyor. Yeter artik. Yapacaksaniz yapinda biz icrat görelim. Istanbul aktarmali en azindan direk yozgat'a ucalimda 3saat ankara yozgat yolundan kurtululalim.

Yozgat’a yapılması planlanan Yozgat Havalimanı Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda yapıldı. Vali Abdulkadir Yazıcı, yaptığı konuşmada, Yozgat’a yapılması planlanan havalimanının önemine değindi. Yozgat için rüya olan bir projenin hayata geçirilecek olmasının ülke ve şehre çok büyük katkılar sağlayacağını belirten Vali Yazıcı, "Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü görevlileri ile sık sık görüştük ve bize azami ilgi gösterdiler. Havaalanı projemiz ülkemizin yetiştirdiği değerli devlet, siyaset adamlarının emeğiyle kararıyla başlamış, belli bir sistematik içerisinde devam eden bir projedir. ÇED değerlendirme yönetmeliğine göre yapılacak olan işlerin Yozgat ayağı bugün inşallah bitecek, bu uzun soluklu bir süreç ama önemli bir dönemini, köşe taşını burada yerleştiriyoruz, önemli bir bölümünü burada icra ediyoruz. Nisan ayı itibarıyla ÇED değerlendirmesi müspet bir şekilde tamamlanacak." dedi.

Havalimanıyla ilgili çalışmalar için devletin ilgili makamlarına müracaat ederek, işin daha da hızlandırılmasını isteyeceklerini kaydeden Vali Yazıcı, "Bizler devlet adamı olarak, ilimize yapılan bir yatırımın hızlı ve olgun bir şekilde uygun bir şekilde ilimize gelmesini sağlamalıyız. Havalimanının fiziki durumunu, coğrafi yapısını gösteren haritaya baktığımızda da anlıyoruz ki hakikaten bölgenin ihtiyacına cevap verecek, işlevsiz kalmayacak bir havaalanı olacak. Birçok havaalanı yapılırken, birçok tenkitler gündeme getiriliyor. Ama tenkit yapılan havaalanlarının şu an geldikleri konum itibariyle bilet bulunamadığını ve kendi potansiyelinin kendisinin ürettiğini görüyoruz. İnşallah hızlı tren projesi gibi havaalanı projesi de uygulamaya geçtiğimiz zaman, Yozgat’ın süratli bir şekilde kalkınması ve gelişmesi noktasında önemli bir görev ifa edecektir. Ankara'daki ve Kayseri'deki hemşehrilerimizi saymazsak, nüfusumuzun iki üç katının yurt dışında İstanbul, İzmir ve Bursa'da yaşadığını düşünürsek, havaalanının boş kalmayacağına inanıyorum. Havaalanı projesi için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah havaalanı yapılmasıyla ilimizin önemli bir eksiği giderilmiş olacak." diye konuştu.

Toplantıda, ÇED raporunu hazırlayan MGS firma yetkilisi Çetin Çakır da yaptığı sunumda, proje ve çevresel etkileri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Çakır, Yozgat’a en yakın havaalanının, yaklaşık 130 kilometre mesafede olan Nevşehir ve 220 kilometre mesafede bulunan Ankara ve 190 kilometre mesafede bulunan Kayseri olduğunu vurguladı. Çakır, şöyle dedi: "Yozgat’a yapılması planlanan havalimanı ile özellikle turizm, lojistik, tarım ve gıda gibi sektörlerle ilin büyük ölçüde önem kazanacağı düşünülmektedir. Yapılacak havalimanı, uluslararası uçuşlar için planlandığından, sadece Yozgat’ın değil aynı zamanda bölgenin tamamının ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca, bölgenin yurt dışında çalışan, bir kısmı yurt dışında yerleşik olan işçiler ve ailelerinin seyahatleri ile hac ve umre ziyaretlerinin yüksek potansiyelini de kaldırabilecek kapasitede olması gerekmektedir. Bölgenin turistik ve tarihi değerlerinden Alacahöyük ve Hattuşşaş'a da yakın konumda bulunması nedeniyle, Yozgat Havalimanı'ndan Çorum, Tokat ve Nevşehir'in bir bölümünün de faydalanması sağlanarak, bölgesel bir nitelik kazanması beklenmektedir."

Havalimanı projesi için yapılan tahminlere göre; 2017 yılı için havalimanını 1 milyon 500 bin yolcunun kullanacağı bekleniyor. Çakır, şöyle devam etti: "Alanı kullanacak uçak tipinin Türk Hava Yolları'na ait B-737-800 veya benzer tipte olması planlanmaktadır. 3500 x 45 m boyutlarında 1 adet pist, 240 x 120 m boyutlarında 1 adet apron, 392,5 x 24 metre boyutlarında 1 adet taksirut planlanmaktadır. Ayrıca, iç ve dış hatlar terminal binaları ve havalimanı için gerekli diğer tüm tesislerin yapımı gerçekleştirilecektir. Havalimanı yatırım süresi, 1 yılı projelendirme süresi olmak üzere toplam 4 yıl olarak tespit edilmiştir. Havalimanı ekonomik ömrü 30 yıl olarak planlanmıştır. Ancak havalimanının kullanım talebi doğrultusunda gerekli bakım ve onarım çalışmaları gelişen teknoloji alternatifleri doğrultusunda yapılarak projenin ekonomik ömrünün devamlılığı hedeflenmektedir. Yapımı planlanan havalimanı üst yapı tesisleri de dahil olmak üzere, yaklaşık 420 hektarlık alana ihtiyaç duyulmaktadır. Havalimanı inşaat aşamasında 500 kişinin, işletilmesi aşamasında ise bin kişinin çalıştırılması planlanmaktadır. Ayrıca, günlük ortalama 4 bin 100 kişinin havalimanında verilen hizmetlerden faydalanacağı belirlenmiştir."

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen toplantıya; Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Yusuf Başer, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

"HAVALİMANI DÜNYAYA AÇILAN KAPIMIZ OLACAK"

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

sky ~ 11 yıl önce
yozgata havalimanı yapılsın istiyorum. Bende yozgatlı olarak artık Yozgatın büyümesi gerektigini düşünüyorum.artık yurtdışında yozgata gelecek gurbetcilerimiz zorluk çekmicekleri yada yurt içinden gelenler için çok olucagını düşünyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gsli ~ 11 yıl önce
biz gercekten yozgattımıza bir şey yapılmasına karşıyız yuh diyorum olsun da dünyanın en büyük hava alanı yozgatımıza olsun ya ne olur bu ziyniyetten cıkın artık gelişelim büyüyelim başkalarını nisbeten örnek alalım bundan ne cıkar en büyük YOZGAT .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 11 yıl önce
ulkemız hv alanı cennetı oldu sankı. adım başı bır hv alanı hem de hepsının de adı hv lımanı. ancak hıc bırne de bı tane yabancı tescıllı ucak ınmıyor nedense. vazgectık yabancı ucaktan yerlısı bıle yolcu bulamadıgı ıcın bır cok hv lım. mız beklenenı verememış durumda. yozgat ıcnde sn .valının potansıyel olarak belırttıgı yerlerın tamamından yolcu gelse dahı, yazın haftada 10 ucak ancak sefer yapar , kışın da bu sayı haftada belkı 2 3 ucaga duşer.ustelık orta govdelı ucaklar ıcın planlanarak yapılması duşunulen bu hv lımanında bu ucakları doldurabılecek yolcu kapasıtesı solenıldıgı kadar kolay bulunmayabılır. bu konu cok ıyı araştırılmalı aksı takdırde yapılması planlanan hv alanının dıgerlerınden bır farkı olmayacaktır.gercekten ıhtıyac duyuluyorsa da oraya mutevazı bı hv alanı duşunulebılır vede buraya sefer planlayan ucaklarla yolcuların buyuk hv lımn larına naklı saglanabılır. en rantabl care de budur bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KTŞ ~ 11 yıl önce
Havalimanı yapacaklar da kim gidecek. Nüfusun çoğu gurbette olduğu için havalimanı isteyen Sayın Vali gurbettekşlerin sosyal hayatlarını incelemiş mi? gelir durumları nasıl? gelir durumu iyi olsa da yılda kaç kere gelip gidecekler?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3500m ~ 11 yıl önce
3500m Yozgat'taki cimento fabrikasi sahibinin ricasi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fly ~ 11 yıl önce
3500 metre nedir ya? NASA için mi yapacaksınız havaalanını?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 11 yıl önce
Neden Turkiye'de tum havaalani projeler buyuk olur? 3500 metre pist illaki olmali mantigi neden var? 2800 metre hayli hayli yeterli. Yozgat olsun, diger yerler olsun, havaalani bence sart fakat her yere illaki B737 veya Airbus inecek diye bir kasinti olmamali. Borajet ATR kullaniyor, gayet guzel ucak ve 3500 metre pist abartili olur. Pist yapiminin 1 kilometresi kac paradir, onu dusunen oldumu hic? Akallara zarar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fikra gibi ~ 11 yıl önce
30 yili askin ayni söylentiler. Her iki üc ayda bir ayni seyler söyleniyor. Yeter artik. Yapacaksaniz yapinda biz icrat görelim. Istanbul aktarmali en azindan direk yozgat'a ucalimda 3saat ankara yozgat yolundan kurtululalim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000