17 Mart 2010, Çarşamba 14:36:54

HAMDİ TOPÇU THY'NİN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023 için iddialı hedefler açıkladı.
  • bu her uçak için alınan komisyon yada pay artık siz ne diyorsanız adına..hakikatın ta kendisi..her uçak = komisyon(pay)
  • THY niçin bu kadar çok uçağı, bu kadar kısa zamanda almak istiyor?..Atatürk Hava limanı kapasitesi şu an bile ihtiyacı karşılamıyorken..hava trafiği şimdiden uçuş emniyetini aksatacak kadar yoğunken..kısa zamanda kaliteli teknik personel, kabin ve kokpit personeli yetiştirmek imkansız iken..niçin hala bir sürü uçak siparişi veriliyor..ciddi şirketler büyümeyi sindire sindire yapar..yangından mal kaçırır gibi yapmaz..ama bu yönetimi, Amerikan Temsilciler Meclisinin Ermeni tasarını kabul etmesi bile durduramıyor..bari bir iki gün bekleyin değil mi? ..Tasarının ardından bir gün geçmeden THY Yönetimi uçak siparişlerini onaylıyor..Bu acelenin sebebi nedir ?...ÇÜNKÜ YÖNETİM HER ALDIĞI UÇAK BAŞINA PAY ALIYOR..Bu sebep yeterli mi?
  • 4 yillik universite mezunu olmayandan pilot degil anca muavin olur almaz thy oyle kalitesizleri
  • Ne zaman istikbalin göklerde oldugunu ögrendigimde,ki o zaman belki daha 6-7 yaslarindaydim,gurbette yasadigim halde icimde vatan aski dogdu. Bugün 20 yasindayim,havacilik ticareti okuyorum ama elin almanyasinda. En büyük hedefim bu sözü yerine getirmek,yani THY de pilot olmak! Ama galiba THY gelecegi olan genlcerine pek önem vermiyor :(
  • ANADOLUJET SABİHA GÖKÇENDEN TAMAMEN ÇEKİLİYOR MU? ŞİRKET MERKEZİ ANKARA'YA TAŞINACAK MI? AÇIKLANAN DIŞ HATLARIN BAZILARINDA ZATEN THY UÇUYORDU. THY BURALARA ANKARA'DAN DEVAM EDECEK Mİ? UÇAK SAYISI HER GÜN DEĞİŞİYOR. BİR YETKİLİNİN AÇIKLADIĞI DİĞERİNE UYMUYOR. BİRİ 18 OLACAK DİYOR. DİĞERİ 17. ŞU ANDA FİLO 12 OLDU DİYORLAR. SİTEDE 9 YAZIYOR. BİR BİLEN VARSA AYDINLATIRSA SEVİNİRİM.
  • Dunyayi 80 gunde gezdikleri balon bile kucuk kalir...Pısssssssssssss....
  • siz cekemedikce THY neleri basaracak insallah.be a STAR kardesim...
  • ben zise olucak şeyi söyliyim arkdaşlar...türkiyedeki beğendikleri yeni mezun pilotları göndericekler dlr a almanyaya...dlr dan buyuk bi çoğunluğu kalıcak..yada bırakıcaklar :)) sonra almanya yada avrupadaki lise mezunu yeni mezun pilotları işe alıcaklar çünkü onlar dlr dan kalmazlar...yada bırakmazlar :)) ..böylelikle thy ye de yabancı f/o sızması başlamış olucak..120 den 300 e çıkıcak denmiş ama ben bundan çok daha fazla olcağından eminim...benim anlamadığım neden almanların yaptığı bu dlr sınavına gebeyiz..kendi sistemimizi geliştirmek çok mu zor? sonuc şu ki türkiyede böyle bi ihtiyaç varken thy de yabancı almaya mecbur kalıcak...
  • lutfen gercekci olalim thy yabanci ikinci pilot almaya mecbur. yaklasik 600 ikinci pilottan bahsediliyor. suan turkiyedeki tum ozel sirketlerdeki turk ikinci pilotlari toplarsan 600 etmeyecegi gibi bide ozel sirketler piyasa artmasin diye THY ye ambargo koyuyorlar. Tecrubesizleri alsin dersek onlarlada 600 etmez.Etse bile onlari ucurmak icin jump seat de bir safety e ihtiyac var yetismeleri riliz olmalari minimum 6 ay THY standartlarinda
  • Gozuktugu kadariyla THY bu gidisatla pilot yoklugundan yazin yerde kalma hedefine emin adimlarla ilerliyor. Nisan ayi geldi yaz tarifesi basladi. Havayolu sirketleri normalde kasim ayi civarinda pilot alir egitimlerini tamamlayip yaza hazirlarlar. Bizim THY ise diger sirketlerin istihdam ettigi hazir pilotlari 3 gun yerdersi 2 gun sim toplam 5 gunde ucururken , tipte hazir aldiklarini bile minimum2 ayda ucusa baslatabiliyor. Yaz gelip catmasina ragmen simdiye kadar toplamda 30 civari kaptan alabildi. En erken ucusa baslatabilecegi ise minimum 1 ay basliycak olani bile 1 ay sonra

Topçu, 2023’te THY’nin dünyanın lider havayolu şirketlerinden biri olacağına inandıklarını belirterek, “Hedefimiz 2023’te 250 uçaklık bir filoya ulaşarak dünya liginde en ön sıralarda yer almak” dedi. - Topçu, büyüme politikasına uygun olarak 2010’da 1000 yeni hostes ve 600 de ikinci kaptan pilot alacaklarını belirtirken, Anadolu Jet’in özellikle gurbetçilere hizmet vermek amacıyla bu yaz başından itibaren Ankara merkezli olarak yurtdışı seferlerine de başlayacağını söyledi.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 2023 için iddialı hedefler açıkladı. Topçu, 2023’e gelindiğinde THY’nin dünyanın lider havayolu şirketlerinden biri olacağına inandıklarını belirterek, “Hedefimiz 2023’te 250 uçaklık bir filoya ulaşarak dünya liginde en ön sıralarda yer almak” dedi. Topçu, THY’nin özellikle uluslar arası yolcu pazarında daha da büyütmeyi ve dünya markası haline getirmeyi amaçladıklarını belirtirken, Anadolu Jet’in de yurtiçi uçuşlarda uçtuğu nokta sayısının daha da arttırılacağını söyledi. Topçu, büyüme politikasına uygun olarak 2010’da 1000 yeni hostes ve 600 de ikinci kaptan pilot alacaklarını kaydetti. İngiltere’de Manchester’de basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısında bir araya gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Dünyadaki her uçak yolcusuna talibiz. Gidilmedik nokta bırakmak istemiyoruz. Şu anda dünyada 120 şehre, Türkiye'de 37 kentimize İstanbul'dan uçuyoruz. Star Alliance ağıyla dünyadaki 950 varış noktasına bilet kesebilir durumdayız. Hem ekibimiz güçleniyor, hem uçuş kalitemiz artıyor. İkramda zaten dünyada epey fark atıyoruz” diye konuştu.

“İSTANBUL TRANSİT YOLCU TRAFİĞİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLDU”

 İstanbul'dan geçen transit yolcu sayısının 2003'ten bugüne kadar geçen sürede yüzde 371 arttığına ve özellikle de Star Alliance üyeliğinin ardından İstanbul’un uluslararası transit yolcu trafiğinde önemli bir merkez haline geldiğine dikkat çeken Topçu, “İstanbul Atatürk Havalimanı'nı önemli bir transit noktası haline getirmeye çalışıyoruz. İstanbul'dan 35 ülkeye 3 saati geçmeyen sürede uçmak mümkün. İstanbul'un bu özelliğine uygun hareket edeceğiz” mesajı verdi. Topçu, "İstanbul'da Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa'yı aynı amaçla kullanamıyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: “Atatürk Havalimanı böyle bir trafiğe daha uygun. Elbette uçuşların bir bölümünü Sabiha Gökçen'e kaydırıyoruz ama Atatürk Havalimanı'nda oluşan trafik, transit yolcuya daha uygun.”

THY DAHA ÇOK PİLOT VE HOSTES ALACAK

Uçak siparişleriyle birlikte personel alımını da hızlandırdıklarını kaydeden Topçu, şunları anlattı: “2010 yılında 1000 yeni hostesi kadromuza katacağız. 600 ikinci pilot alacağız. Bir yandan kendi uçuş okulumuzda 70 pilot yetiştirdik, 100 pilot daha oradan yetişmiş olacak. Ayrıca Türk Kuşu ve Anadolu Üniversitesi'yle de anlaşmamız var. Her iki eğitim kurumumuzda bize pilot yetiştiriliyor.” Topçu, 2003'e kadar THY'nin yıllık pilot ihtiyacının yüzde 100'ünün Türk Silahlı Kuvvetleri'nden karşılandığını anımsatarak, “Bugün aldığımız pilotların yüzde 97'si sivil havacılık okullarından, yüzde 7'si TSK'den geliyor. Ayrıca bugüne kadar kadromuza 120 yabancı pilot katıldı. Bu sayı da 300'e çıkacak” diye konuştu.

ANADOLU JET GURBETÇİLER İÇİN UÇACAK

Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "bütçeye uygun, ucuz marka" olarak yarattıkları Anadolujet'in filosunun 17 uçağa çıkacağını belirterek, şunları söyledi: “Anadolujet'i Ankara'dan yurtdışına açıyoruz. Ankara Esenboğa, Anadolujet için merkez durumunda. KKTC ve Şam'a (Suriye) uçuşlar başladı. Avrupa'daki vatandaşlarımızın nabzını tuttuk. Yüzde 80-85'i ucuz diye yabancı havayolu şirketleriyle Türkiye'ye gelmeyi tercih ediyor. Biz de bunun üzerine Anadolujet'i o pazarda devreye sokmaya karar verdik. Özellikle Avrupa’da havaalanları gece kapalı bulunan birçok merkez var. O noktaları hedefliyoruz.Kopenhag, Stockholm, Düsseldorf, Frankfurt ve Tahran'dan yaz sezonuyla birlikte Ankara'ya uçuşlar başlayacak. Böylece vatandaşlarımız gereksiz yere İstanbul'a uğramak zorunda kalmadan, bütçelerine daha uygun şekilde memleketlerine seyahat edebilecekler. Uçuş noktalarının sayısı talebe göre artabilecek. Ayrıca bazı işlek kentlerimize Avrupa'dan doğrudan uçuşu da gündeme alabileceğiz.”

THY TEKNİK YÜZDE 15’ İ DİĞER HAVAYOLLARINA HİZMET VERİYOR

Teknik A.Ş.’nin THY çatısı altındaki önde gelen şirketlerden biri olduğunu vurgulayan Topçu, “THY Teknik, yüzde 85 THY uçaklarına, yüzde 15 de değişik havayolu şirketlerine bakım-onarım hizmeti veriyor. Sabiha Gökçen'de yeni bir hangar yapımı gündemimizdeydi. İhalesini yaptık, Dalaman'da daha önce görev almış YDA adlı şirket kazandı. 286 milyon dolarlık projenin 24 ay sonra bitmesi planlanıyor” dedi. THY’nin özellikle simülasyon merkezinin yabancı bazı havayolu şirketleri için önemli eğitim alanlarından birine dönüştüğünü vurgulayan Hamdi Topçu, “Bu merkezimiz THY'nin yanı sıra 18 farklı havayolu şirketine hizmet veriyor. Yeni simülatörlerle merkezi güçlendirdik. Oradan elde ettiğimiz gelir 2009'da 26 milyon doları buldu” dedi.

HAMDİ TOPÇU THY'NİN HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 14 yıl önce
bu her uçak için alınan komisyon yada pay artık siz ne diyorsanız adına..hakikatın ta kendisi..her uçak = komisyon(pay)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
THY niçin bu kadar çok uçağı, bu kadar kısa zamanda almak istiyor?..Atatürk Hava limanı kapasitesi şu an bile ihtiyacı karşılamıyorken..hava trafiği şimdiden uçuş emniyetini aksatacak kadar yoğunken..kısa zamanda kaliteli teknik personel, kabin ve kokpit personeli yetiştirmek imkansız iken..niçin hala bir sürü uçak siparişi veriliyor..ciddi şirketler büyümeyi sindire sindire yapar..yangından mal kaçırır gibi yapmaz..ama bu yönetimi, Amerikan Temsilciler Meclisinin Ermeni tasarını kabul etmesi bile durduramıyor..bari bir iki gün bekleyin değil mi? ..Tasarının ardından bir gün geçmeden THY Yönetimi uçak siparişlerini onaylıyor..Bu acelenin sebebi nedir ?...ÇÜNKÜ YÖNETİM HER ALDIĞI UÇAK BAŞINA PAY ALIYOR..Bu sebep yeterli mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
4 yillik universite mezunu olmayandan pilot degil anca muavin olur almaz thy oyle kalitesizleri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ne zaman istikbalin göklerde oldugunu ögrendigimde,ki o zaman belki daha 6-7 yaslarindaydim,gurbette yasadigim halde icimde vatan aski dogdu. Bugün 20 yasindayim,havacilik ticareti okuyorum ama elin almanyasinda. En büyük hedefim bu sözü yerine getirmek,yani THY de pilot olmak! Ama galiba THY gelecegi olan genlcerine pek önem vermiyor :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
ANADOLUJET SABİHA GÖKÇENDEN TAMAMEN ÇEKİLİYOR MU? ŞİRKET MERKEZİ ANKARA'YA TAŞINACAK MI? AÇIKLANAN DIŞ HATLARIN BAZILARINDA ZATEN THY UÇUYORDU. THY BURALARA ANKARA'DAN DEVAM EDECEK Mİ? UÇAK SAYISI HER GÜN DEĞİŞİYOR. BİR YETKİLİNİN AÇIKLADIĞI DİĞERİNE UYMUYOR. BİRİ 18 OLACAK DİYOR. DİĞERİ 17. ŞU ANDA FİLO 12 OLDU DİYORLAR. SİTEDE 9 YAZIYOR. BİR BİLEN VARSA AYDINLATIRSA SEVİNİRİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Dunyayi 80 gunde gezdikleri balon bile kucuk kalir...Pısssssssssssss....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
siz cekemedikce THY neleri basaracak insallah.be a STAR kardesim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
ben zise olucak şeyi söyliyim arkdaşlar...türkiyedeki beğendikleri yeni mezun pilotları göndericekler dlr a almanyaya...dlr dan buyuk bi çoğunluğu kalıcak..yada bırakıcaklar :)) sonra almanya yada avrupadaki lise mezunu yeni mezun pilotları işe alıcaklar çünkü onlar dlr dan kalmazlar...yada bırakmazlar :)) ..böylelikle thy ye de yabancı f/o sızması başlamış olucak..120 den 300 e çıkıcak denmiş ama ben bundan çok daha fazla olcağından eminim...benim anlamadığım neden almanların yaptığı bu dlr sınavına gebeyiz..kendi sistemimizi geliştirmek çok mu zor? sonuc şu ki türkiyede böyle bi ihtiyaç varken thy de yabancı almaya mecbur kalıcak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
lutfen gercekci olalim thy yabanci ikinci pilot almaya mecbur. yaklasik 600 ikinci pilottan bahsediliyor. suan turkiyedeki tum ozel sirketlerdeki turk ikinci pilotlari toplarsan 600 etmeyecegi gibi bide ozel sirketler piyasa artmasin diye THY ye ambargo koyuyorlar. Tecrubesizleri alsin dersek onlarlada 600 etmez.Etse bile onlari ucurmak icin jump seat de bir safety e ihtiyac var yetismeleri riliz olmalari minimum 6 ay THY standartlarinda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Gozuktugu kadariyla THY bu gidisatla pilot yoklugundan yazin yerde kalma hedefine emin adimlarla ilerliyor. Nisan ayi geldi yaz tarifesi basladi. Havayolu sirketleri normalde kasim ayi civarinda pilot alir egitimlerini tamamlayip yaza hazirlarlar. Bizim THY ise diger sirketlerin istihdam ettigi hazir pilotlari 3 gun yerdersi 2 gun sim toplam 5 gunde ucururken , tipte hazir aldiklarini bile minimum2 ayda ucusa baslatabiliyor. Yaz gelip catmasina ragmen simdiye kadar toplamda 30 civari kaptan alabildi. En erken ucusa baslatabilecegi ise minimum 1 ay basliycak olani bile 1 ay sonra

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000