01 Temmuz 2014, Salı 09:10:32

ATLASJET BÜYÜK OYNUYOR

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, geleceğe dair çok önemli açıklamalarda bulundu. "Uçtuğumuz ülkelerden siyasi ağırlığı da olan global bir ortak alacağız" diyen Ersoy, sivil havacılık ittifaklarından birine katılmayı hedeflediklerini belirtti.
  • Mikanos degil, Mikonos.
  • ARABISTAN UMARIM YENIDEN BASLAR. ARAPLAR ATLASJETI COK BEGENIYORDU, KALITE FARKINI GORDUGU ICIN. ATLASJET YENIDEN KUTSAL TOPRAKLARDA, YAKISIR
  • Atlasjet 5 Adet B787 Sipariş Edecekmiş. Google'da gördüm opsiyonlu yazıyor. ayrıca 4 adet A319 1 adet A320 ve 3 adet A321 siparişi vede 15 adet Kanada firmasından uçak siparişi var. eğer hepsi doğruysa Atlasjet gelecekte dahada büyüyüp network ağı dahada kuvvetlenecek. ve ittifak işine gelince Atlasjet'e en iyi ittifak Oneworld olur hatta yakışır. yolun açık olsun Yolcusunu Seven Havayolu :)
  • atlasjet bence sabiha gökçene agırlık vermeli bu yıl başladıgı antalya,bodrum,dalaman,kıbrıs ve mkanos uçuşlarında uçaklarda yer bulunmuyo yeni noktalar açmalı bnce sawdan.örnegin adıyaman,agrı ve bingöl buralara atlasjet uçuşlara başlasa iyi eder.
  • şirket büyüdükçe işçi maaşlarında primlerde zarar ediyoruz diye vermeme ihtimali inşallah olmaz
  • Kabin maaşlarını da iyileştirmeliler.
  • TÜRKÜN BAYRAGINI DÜNYADA DALGALANDIRACAK GERÇEKTEN BÜYÜK BİR ŞİRKET HELAL OLSUN
  • Ekibi çok güçlü. Hedef varsa sonucu gelir.

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Milliyet Gazetesi yazarlarından Şükrü Andaç'a verdiği röportajda çok önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, THY'yle rekabet yerine farklı bir yol haritası izlediklerini söyledi.

Türkiye’nin çevresinde güçlenerek global oyuncu olmak için yola çıkan Atlasjet, yabancı bir devle ortaklık için masaya oturdu. Grup sonrasında yurtdışı yatırımlarına yüklenecek.

Atlasjet, ETS Tur ve Maxx Royal-Voyage otelleriyle ulaştıkları 1 milyar dolarlık büyüklüğü 2020’ye kadar sadece havacılık tarafında 10 milyar dolar gibi iddialı bir noktaya taşımayı planladıklarını söyleyen Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, bu hedef adına uluslararası bir grupla ortaklık görüşmelerine başladıklarını açıkladı.

Türkiye’de THY ile içeride kıyasıya rekabet yerine bölgesel oyuncu olmak için Ortadoğu, Ukrayna-Rusya-Avrasya ve Doğu Avrupa ülkelerinde yapılandıklarını belirten Ersoy, güçlü bir yabancı ortakla birlikte 10 milyar dolarlık hedefe hızla koşacaklarını ifade etti. Atlasjet şu anda 3 ülkede 22 uçaklık filosuyla 500 milyon dolarlık büyüklüğü temsil ediyor.

‘Ukrayna’da şanslıyız’

Yunanistan’ın gözde turizm merkezlerinden Mikanos adasında bir grup gazeteciyle bir araya gelen Murat Ersoy, “Ortak ABD’li mi?” sorusuna şimdilik yanıt vermezken bu planla ilgili olarak, “Havacılıkta globalleşmenin iki yolu var. Birincisi THY örneğinde olduğu gibi İstanbul’dan çok sayıda merkeze uçmak. Bu hem pahalı, hem de zor. İkincisi ise çevre ülkelerde yabancı ortaklarla havayolu şirketleri kurmak” dedi.

“Biz ikinci yolu seçtik” diyen Ersoy, şöyle devam etti: “Kuzey Irak’ta Zagros Jet’i kurduk. Barzani ailesinden bir ortağımız var. Hisselerimiz eşit. Son olaylardan merkezimiz Erbil olduğu için etkilenmedik. Hatta Kuzey Irak’ın aşağısında yapılanan birçok şirket son olayların ardından merkezini, operasyonlarını Erbil’de toplamayı düşünüyor. Bu bizim için avantaj olabilir.”

Ukrayna’da kurdukları Atlasjet Ukraine’de doğrudan ve dolaylı hisse oranlarının yüzde 75 olduğunu kalanı yerel ortağa ait olduğunu aktaran Ersoy, “Tarifesi önümüzdeki günlerde açıklanacak havayolu şirketimiz Ukrayna’daki 6 şehirden Türkiye’ye uçacak. Bu ülkede rakiplerimizden biri iflas etti. Diğerinin sahibi de Rusya tarafından kırmızı bültenle aranmaya başladı. Neredeyse ülkenin milli havayolu şirketi oluyoruz” diye konuştu.

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın kurduğu Avrasya Birliği Atlasjet’in globalleşme yolundaki hedefleri arasında yer alıyor. Suudi Arabistan’da ortaklık görüşmeleri başlamış.

Atlas Global...

Balkanlar da Atlasjet’in globalleşme projesinde yer alıyor. Ersoy 14 ülkenin hava sahasını kapsayacak “Atlas Global” projesinin 2020’de tamamlanacağını belirterek şunları kaydetti:

“Şu anda 22 uçağımız var. Proje tamamlandığında Atlas Global’in uçak sayısı 100’e ulaşmış olacak. Bu yatırım finansman maliyetleriyle birlikte toplam 10 milyar dolarlık bir proje. Önümüzdeki dönemde Atlas Global’e uçtuğumuz ülkelerden siyasi ağırlığı da olan global bir ortak alacağız. Hedef dünyadaki sivil havacılık ittifaklarından (Alliance) birine katılmak. Buna uygun şekilde yapılanıyoruz.”

Konstantin Koukas, Mikanos Belediye Başkanlığı görevini 1 Eylül’de İrini Grypari’den devralmaya hazırlanıyor.

Bu ikili Murat Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen buluşmada turizmdeki Türk hareketinin önemine değindi.

Türk yatırımcıya ‘Mikanos’ daveti

Avrupa’nın jet sosyetesinin uğrak yeri olan Mikanos’a İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından direkt uçuş yapan Atlasjet, bu operasyonu şirket için ETS’nin iki tatil gemisiyle birlikte kârlı bir işe çevirmiş.

Mikanos’un nüfusu 1 Eylül’de koltuğuna oturmaya hazırlanan Belediye Başkanı Konstantin Koukas’a göre 14 bin kişi. 2013’te yerli, yabancı gelen turist sayısı ise 1.5 milyonu buluyor. Adada 22 bin turistik belgeli yatak ve 10 adet 5 yıldızlı otel var. Mikanos’a günde 25 uluslararası uçak iniyor. 6 tane de yerel var. Adada 4 tane Michelin yıldızlı restoran, 15 büyük plaj var.

Otelde iki kat kuralı

Koukas, Yunanistan’ın ikinci en genç belediye başkanı. Hukuk eğitimini Türk azınlığın da bulunduğu Gümülcine’de tamamlamış. 7 yıldır adada avukatlık yapıyor. “Adayı eski haliyle nasıl korudunuz, hiç çok katlı bina yapmak isteyen çıkmadı mı?” sorusuna Koukas, şu yanıtı veriyor:

“Yasa iki kattan daha yükseğine izin vermiyor. Evlerin yanı sıra turizm yatırımları için de bu durum geçerli.”

Kapısı herkese açık

“Turizmde profesyonellik bizi farklı kılıyor. Yunanistan’ın diğer bölgelerinden binlerce işsiz geliyor ve onlar arasından en iyilerini seçiyoruz” diyen Koukas, “Adaya gelen Türklerin sayısı artıyor. Atlasjet ve ETS’nin gemileri Mikanos’a büyük katkıda bulunuyor. Adanın nüfusunu  değil yaşam kalitesini artırma hedefimiz var” dedi.

Mikanos’ta özelleştirilmesi planlanan havalimanı ile otelcilik yatırımları tarafında Türklerin ilgisinin olup olmadığı sorulduğunda Koukas, şu yanıtı veriyor: “Biz her ülkeden yatırımcıya açığız. Türk, İtalyan fark etmez. Ev almak isteyen çok sayıda Türk de var.”

ATLASJET BÜYÜK OYNUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Mikanos degil, Mikonos.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
ARABISTAN UMARIM YENIDEN BASLAR. ARAPLAR ATLASJETI COK BEGENIYORDU, KALITE FARKINI GORDUGU ICIN. ATLASJET YENIDEN KUTSAL TOPRAKLARDA, YAKISIR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atlas ~ 8 yıl önce
Atlasjet 5 Adet B787 Sipariş Edecekmiş. Google'da gördüm opsiyonlu yazıyor. ayrıca 4 adet A319 1 adet A320 ve 3 adet A321 siparişi vede 15 adet Kanada firmasından uçak siparişi var. eğer hepsi doğruysa Atlasjet gelecekte dahada büyüyüp network ağı dahada kuvvetlenecek. ve ittifak işine gelince Atlasjet'e en iyi ittifak Oneworld olur hatta yakışır. yolun açık olsun Yolcusunu Seven Havayolu :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atlas ~ 8 yıl önce
nerden görebiliyoz şiparişleri.
saw uçuşları ~ 8 yıl önce
atlasjet bence sabiha gökçene agırlık vermeli bu yıl başladıgı antalya,bodrum,dalaman,kıbrıs ve mkanos uçuşlarında uçaklarda yer bulunmuyo yeni noktalar açmalı bnce sawdan.örnegin adıyaman,agrı ve bingöl buralara atlasjet uçuşlara başlasa iyi eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ats ~ 8 yıl önce
dogru demişsin arkadaş sabiha gökçene agırlık vermeli dedigin gibi adıyaman,agrı,bingöl hatta büyük şehirlerede uçmalı trabzon,,adana,ankara,
alt sınıf ~ 8 yıl önce
şirket büyüdükçe işçi maaşlarında primlerde zarar ediyoruz diye vermeme ihtimali inşallah olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Kabin maaşlarını da iyileştirmeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HELAL OLSUN ~ 8 yıl önce
TÜRKÜN BAYRAGINI DÜNYADA DALGALANDIRACAK GERÇEKTEN BÜYÜK BİR ŞİRKET HELAL OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Ekibi çok güçlü. Hedef varsa sonucu gelir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000