01 Nisan 2013, Pazartesi 12:41:55

TÜRKİYE'DE YABANCI PİLOT 700'E DAYANDI

SHGM, Türkiye’de halen 40 değişik ülkeden 694 yabancı pilot çalıştığını açıkladı.
  • 17 yıllık pilotum. Fransa da 2011 yılında tip eğitimininde ülkemi savundum diye, Ermeni soykırımını reddettim diye pilotluk yapamıyorum. Asaf bey, Metin hocam duyun sesimi. Bu hayattan RÖVANŞ almak değil. Onur mücadelesidir. Bayrak vatan millet her şeyin üzerindedir. MENDEBUR insanlar önünde boyun mu eğeceğiz?
  • bence tk çok haklı yabancı pilot almakta..yabancı pilot almasalardı kim bilir bizim astronotlar ne kaza kırımlar yapacaktı daha...tk bu duruma yabancı pilotlar sayesinde geldi..keşke hepsi yabancı pilot olsada rahat rahat uçabilsek
  • Bence bu sayı az. Yabancı pilot sayısı faal uçan pilotların %50'ninden fazla olmadığı müddetce bu ülkede havacılığın gelişmesi mümkün değil. Kuralları bilip kuralları uygulaması gerekirken herşeyi bilen adam rolünü üstlenen bu tipik türk pilot kültürüne son verilinceye kadar yabancı pilot sayısının artırılmasına devam edilmesi şart. THY'nin tek doğru yaptığı şey yabancı pilot çalıştırmasıdır. Eskiden ikide bir greve gidip THY'nin gelişimini engelleyenler bunlar, Uçağı pist yerine dağa indirenler bunlar, her işe burnunu sokup hiçbirşeyi beyenmeyenler bunlar, kendilerini astronot sanıp hiç bir kuralı dinlemeyenler bunlar. THK'da son 2 yılda 6 kaza yapıp 7 pilotun ölümüne neden olan bunlar. Bu türlerin sayısı sektörde ne kadar azalırsa o kadar iyi olur. Ben böyle bilir böyle söylerim
  • orada vatandaslarimizi yakiyorlarbizde onlara is veriyoruz...
  • İstedğiniz kadar yazın arkadaşlar: Türk sivil havacılığında THY ve Sunexpress gerçeği var. Bu 2 şirket leblebi gibi yabancı pilot topluyor. Sunexpress şu günkü şartlarda 6300€ maaşa hiçbir Türk kaptanı kendi şirketine çekemeyeceğini bildiğinden ne kadar çöp ve 800 ratingi olmayan yabancı pilot varsa toplayıp Ankara base'ine yığıyor. SXS şirketinin Ankara base'inde kaptanların neredeyse tamamı yabancı. E hani nerede SHGM,hani nerede %10 kuralı?? Düşük tuttuğu maaşları yükseltmemek için dünya havacılığının çöp pilotlarını toplayan,yüzlerce yabancı 2. Pilot çalıştıran SXS şirketi Türk sivil Havacılığının kalbine saplanmış bir hançerdir. Peki THY? Yerli kaptandan üniversite şartını en önemli şart olarak isteyen,ama yabancının tırıvırı liselerden alınmış lise diplomasına bütün kapılarını açan THY daha az mı suçlu? Kimse kendini kandırmasın. SHGM bu 2 şirkete hiçbir şey yapamaz. Bu iğrenç düzende böyle akıp gider..
  • Acilen Türkiye'deki yabancı pilot sayısı dahada düşük seviyelere çekilmeli ve yakın bir zamanda bitirilmelidir! Gerek mali, gerek vicdani, gerek stratejik ve gerekse bir çok önemli gerekçelerden dolayı T.C 'deki havayolu nakliye pilotlarının Türk vatandaşlarından oluşması gerekmektedir. Yurtdışındaki ülkelerde bu tip uygulama ve yaklaşımları görüyoruz. Bu konuda en geniş ve rahat davranabilecek ülkeler bile bizdeki kadar yabancı pilota rağbet etmiyorlar. UYAN TÜKİYE SİVİL HAVACILIĞI. Bu memleketin her evladının alınteri ve vergileri gün be gün yabancı pilotların cebine giriyor oradanda tabiri caizse yurtdışına gidiyor! Tedbir ve gerekli hassasiyet şart..
  • buraya yazıyorum okumuyormsunuz bizim düşmanımız içimizde , vatan hainleri içimizdedir.her zaman lafta kaldı ve lafta kalıcak yine. birileri iş bulcak birileride şu eksik bu eksik diycekler, veya hta denen sacma bir sistemde eleniceksiniz. aslında bu hta yı maşa gibi kullanıyor thy, siz bunu anlayamıyormsunuz.yani olumsuz olunca psikolog sizi eledi oluyor. oysa sizin yerinize bir torpilliyi devreye sokuyorlar, halamı anlamıycaksınız. dlrde sıkar tabii zekiyiz, çalışkanız yediremezler, ancak ben ve benim gibilere o fırsatı vermezler, yoksa beni işe almak zorunda kalırlar, buda torpillilerin işine gelmez. haram zıkkım olsun, sizlerle öteki alemde görüşcez, elbet sizde göçüceksiniz bu dünyadan.
  • Eskiden dişimize bakıyordu şimdi ALAMAnCA şart koşuyor. türkye neden TUrrk çe şartı koymuyor çünkü anayasadan TÜRK kelimesini çikarmaya çalişıyoruz. herhalde ondan diye düş ünüyorum.
  • Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
  • SHGM BU YUZDELERLE MEVCUT YABANCI SAYISINI KORUMAKTADIR .KIMI KANDIRIYORLAR MEVCUT SAYILARIN YUZDE 10 LARI TOPLAMDA 700 DE GEÇER 25 TEN VAZGEÇTİK .LÜTFEN ÖNCELİK KENDİ ÜLKENİN PİLOTLARINA İMKAN TANIYIN .JAA VE ICAO YA GÖRE KURALLLAR ORTADA .ZATEN YUZLERCE PİLOT İŞSİZ MAĞDUR ÜLKEMİZDE.BİRAZ ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN .AB ÜYESİ DEĞİLİZ DİYE BİZLERİ ALMIYORLAR.UÇANLARDA ORALARDA EVLİ OLANLAR 10 TANEYIDE GEÇMEZ .BU KENDİ VATANDAŞLIK AYRIMI NEDENDİR BUMU ÜKEMİN İNSANLARI O ŞİRKET TEPESINDE OLANLAR GELDİKLERİ YERLERİ UNUTANLARDAN OLMASALRDI BU YABANCILARDA CİRİT ATAMAZDI BURALARDA .VERGI VERMEZLER TIKIR TIKIR PARALARI ÜLKELERİNE GÖNDERİRLER .SENEDE MIN 80 MİLYON EURO YURT DIŞINA GİDİYOR DEMEKTİR. BUNLARI DÜŞÜNMÜYORMUSUNUZ...NE YAZSAK BURADA KALIYOR..HELAL SİZLERE MILLETIME ÜLKEME...

Türkiye’de son yıllarda artan yabancı pilot sayısı 700’e yaklaştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bugün itibariyle havayollarında 694 pilot çalıştığını açıkladı.

Türkiye’deki havayollarında görev yapan yabancı pilotların 16’sı AB dışında 40 değişik ülkeden ve en çok da Almanya ile İspanya’dan olduğu bildirildi.

Yabancı pilot sayısının kontrolsüz artışını engellemek için SHGM geçtiğimiz yılın son aylarında havayollarına yönelik uyarıda bulunarak30 Haziran 2013 tarihine kadar işletmelerde görev yapan yabancı ikinci pilot sayısının toplam ikinci pilot sayısının yüzde 25'ini aşmayacak şekilde azaltılmasını ve yıl sonuna kadar da yüzde 10’a düşürülmesini istemişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Son yıllarda ülkemizde hava taşımacılık sektörünün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyacı artmakta ve artan bu ihtiyaca paralel olarak yabancı pilot istihdamında artış yaşanmaktadır. Ancak, son yıllarda uçuş okullarının kapasitelerinde de artışlar yaşanmıştır. Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış işletmelerde Türk Vatandaşı pilotların istihdam edilmesi esas olup, yabancı uyruklu pilot temini ancak zorunlu ve istisnai şartlarda kullanılmalıdır. Bu nedenle yabancı uyruklu pilot istihdamı konusunda bu düzenlemenin yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır."

SHGM, belirtilen tarihlerde gereklilikleri yerine getiremeyen işletmelere 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 143'üncü Maddesi kapsamında işlem yapacak.  Belirtilen tarihlerden sonra belirlenen oranın dışında yabancı uyruklu ikinci pilotlara Genel Müdürlük tarafından validasyon/çalışma izin belgesi düzenlenmeyecek.”

TÜRKİYE'DE YABANCI PİLOT 700'E DAYANDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Myorulmaz ~ 9 yıl önce
17 yıllık pilotum. Fransa da 2011 yılında tip eğitimininde ülkemi savundum diye, Ermeni soykırımını reddettim diye pilotluk yapamıyorum. Asaf bey, Metin hocam duyun sesimi. Bu hayattan RÖVANŞ almak değil. Onur mücadelesidir. Bayrak vatan millet her şeyin üzerindedir. MENDEBUR insanlar önünde boyun mu eğeceğiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vlad ~ 9 yıl önce
bence tk çok haklı yabancı pilot almakta..yabancı pilot almasalardı kim bilir bizim astronotlar ne kaza kırımlar yapacaktı daha...tk bu duruma yabancı pilotlar sayesinde geldi..keşke hepsi yabancı pilot olsada rahat rahat uçabilsek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kınama ~ 9 yıl önce
Hem sizi hem yanıtımı yayınlamayan editörü kınıyorum. Size sayın Başbakanımızın Mersinli çifçimize söylediği tarihi ifadeyi yazmak isterdim, edebim müsaade etseydi. Ancak, sadce Türkiye'nin yabancı pilotlara eğitim sattığı ve buradan aldıkları eğitimle kendi ülkeleri dahil dünyanın tüm ülkelerinde iş bulmaları ve geri dönüşlerin (feed back) çok olumlu olduğu gerçeğini yazmam, yukarıda yaptığınız yorumu çürütecektir. Ama siz yine de, alın gidin bence.
Kınama ya cvp ~ 9 yıl önce
derhal tedavi olmalısın..senin durumun ço vahim
Türleri azalmalı ~ 9 yıl önce
Bence bu sayı az. Yabancı pilot sayısı faal uçan pilotların %50'ninden fazla olmadığı müddetce bu ülkede havacılığın gelişmesi mümkün değil. Kuralları bilip kuralları uygulaması gerekirken herşeyi bilen adam rolünü üstlenen bu tipik türk pilot kültürüne son verilinceye kadar yabancı pilot sayısının artırılmasına devam edilmesi şart. THY'nin tek doğru yaptığı şey yabancı pilot çalıştırmasıdır. Eskiden ikide bir greve gidip THY'nin gelişimini engelleyenler bunlar, Uçağı pist yerine dağa indirenler bunlar, her işe burnunu sokup hiçbirşeyi beyenmeyenler bunlar, kendilerini astronot sanıp hiç bir kuralı dinlemeyenler bunlar. THK'da son 2 yılda 6 kaza yapıp 7 pilotun ölümüne neden olan bunlar. Bu türlerin sayısı sektörde ne kadar azalırsa o kadar iyi olur. Ben böyle bilir böyle söylerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmaz ~ 9 yıl önce
Kaptanları bir şekilde anladık. Ama first officer alımına ne diyorsunuz? Sn Binali Bey önceki yıllarda televizyondaki beyanatında kaptan alacağız yanlış anlaşılmasın 2. pilot almayacağız dedi. Peki bu yabancı F/O lar yumurtadan mı çıktı?!! Bir insan ağzından çıkan sözün arkasında durur. Yoksa birileri Ulaştırma Bakanını kandırdı mı o zamanlar? Sözüne ya da emrine karşı mı geldi? Ortada bir hata var. Misyon ve vizyon açısından tecrübeli kaptanı anlarım ama F/O alımını kabullenirsek biteriz. Saygılar.
KOÇUM!! ~ 9 yıl önce
Sen beğenmiyorsan Türk pilotları, git yabancı pilotların bolca yaşadığı yabancı memleketlerde yaşa ve uç. Yalnız ne içiyorsan az içte, ayaküstü olduğun yerde uçma! Yabancı dediklerinin dünya sivil havacılığına kazandırdığı kırım ve kazaları herkez biliyor. Hadi ordan şimdi al tasını tarağını asabımızı bozmadan yavaşşş yavaşş.....
Öztürk ~ 9 yıl önce
Sen kimsin? Anti-ırkçı havalarında ciddi anlamda ırkçılık yapan bir zavallı mı? Git tedavi ol.
KOÇUM!! a cvp ~ 9 yıl önce
seninde kesin tedaviye ihtiyacın var...crm istermisin durumun çok vahim
alamanya ~ 9 yıl önce
orada vatandaslarimizi yakiyorlarbizde onlara is veriyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hançer ~ 9 yıl önce
İstedğiniz kadar yazın arkadaşlar: Türk sivil havacılığında THY ve Sunexpress gerçeği var. Bu 2 şirket leblebi gibi yabancı pilot topluyor. Sunexpress şu günkü şartlarda 6300€ maaşa hiçbir Türk kaptanı kendi şirketine çekemeyeceğini bildiğinden ne kadar çöp ve 800 ratingi olmayan yabancı pilot varsa toplayıp Ankara base'ine yığıyor. SXS şirketinin Ankara base'inde kaptanların neredeyse tamamı yabancı. E hani nerede SHGM,hani nerede %10 kuralı?? Düşük tuttuğu maaşları yükseltmemek için dünya havacılığının çöp pilotlarını toplayan,yüzlerce yabancı 2. Pilot çalıştıran SXS şirketi Türk sivil Havacılığının kalbine saplanmış bir hançerdir. Peki THY? Yerli kaptandan üniversite şartını en önemli şart olarak isteyen,ama yabancının tırıvırı liselerden alınmış lise diplomasına bütün kapılarını açan THY daha az mı suçlu? Kimse kendini kandırmasın. SHGM bu 2 şirkete hiçbir şey yapamaz. Bu iğrenç düzende böyle akıp gider..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acilen ~ 9 yıl önce
Acilen Türkiye'deki yabancı pilot sayısı dahada düşük seviyelere çekilmeli ve yakın bir zamanda bitirilmelidir! Gerek mali, gerek vicdani, gerek stratejik ve gerekse bir çok önemli gerekçelerden dolayı T.C 'deki havayolu nakliye pilotlarının Türk vatandaşlarından oluşması gerekmektedir. Yurtdışındaki ülkelerde bu tip uygulama ve yaklaşımları görüyoruz. Bu konuda en geniş ve rahat davranabilecek ülkeler bile bizdeki kadar yabancı pilota rağbet etmiyorlar. UYAN TÜKİYE SİVİL HAVACILIĞI. Bu memleketin her evladının alınteri ve vergileri gün be gün yabancı pilotların cebine giriyor oradanda tabiri caizse yurtdışına gidiyor! Tedbir ve gerekli hassasiyet şart..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düşman içimizde ~ 9 yıl önce
buraya yazıyorum okumuyormsunuz bizim düşmanımız içimizde , vatan hainleri içimizdedir.her zaman lafta kaldı ve lafta kalıcak yine. birileri iş bulcak birileride şu eksik bu eksik diycekler, veya hta denen sacma bir sistemde eleniceksiniz. aslında bu hta yı maşa gibi kullanıyor thy, siz bunu anlayamıyormsunuz.yani olumsuz olunca psikolog sizi eledi oluyor. oysa sizin yerinize bir torpilliyi devreye sokuyorlar, halamı anlamıycaksınız. dlrde sıkar tabii zekiyiz, çalışkanız yediremezler, ancak ben ve benim gibilere o fırsatı vermezler, yoksa beni işe almak zorunda kalırlar, buda torpillilerin işine gelmez. haram zıkkım olsun, sizlerle öteki alemde görüşcez, elbet sizde göçüceksiniz bu dünyadan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALAMaN ~ 9 yıl önce
Eskiden dişimize bakıyordu şimdi ALAMAnCA şart koşuyor. türkye neden TUrrk çe şartı koymuyor çünkü anayasadan TÜRK kelimesini çikarmaya çalişıyoruz. herhalde ondan diye düş ünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DAHA NE DENİR ~ 9 yıl önce
Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TÜRK PİLOT ~ 9 yıl önce
SHGM BU YUZDELERLE MEVCUT YABANCI SAYISINI KORUMAKTADIR .KIMI KANDIRIYORLAR MEVCUT SAYILARIN YUZDE 10 LARI TOPLAMDA 700 DE GEÇER 25 TEN VAZGEÇTİK .LÜTFEN ÖNCELİK KENDİ ÜLKENİN PİLOTLARINA İMKAN TANIYIN .JAA VE ICAO YA GÖRE KURALLLAR ORTADA .ZATEN YUZLERCE PİLOT İŞSİZ MAĞDUR ÜLKEMİZDE.BİRAZ ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN .AB ÜYESİ DEĞİLİZ DİYE BİZLERİ ALMIYORLAR.UÇANLARDA ORALARDA EVLİ OLANLAR 10 TANEYIDE GEÇMEZ .BU KENDİ VATANDAŞLIK AYRIMI NEDENDİR BUMU ÜKEMİN İNSANLARI O ŞİRKET TEPESINDE OLANLAR GELDİKLERİ YERLERİ UNUTANLARDAN OLMASALRDI BU YABANCILARDA CİRİT ATAMAZDI BURALARDA .VERGI VERMEZLER TIKIR TIKIR PARALARI ÜLKELERİNE GÖNDERİRLER .SENEDE MIN 80 MİLYON EURO YURT DIŞINA GİDİYOR DEMEKTİR. BUNLARI DÜŞÜNMÜYORMUSUNUZ...NE YAZSAK BURADA KALIYOR..HELAL SİZLERE MILLETIME ÜLKEME...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000