19 Eylül 2013, Perşembe 09:04:05

İŞTE YERLİ UÇAKLA İLGİLİ TÜM AYRINTILAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü (HUTGM), yerli uçak üretimiyle ilgili yol haritasında tip ve model konusunu netleştirdi.
  • Embraer ve Bombardier firmalarıyla yapılan görüşmeler biran önce tamamlanır ve "onların" teknolojileriyle tasarlayacakları uçaklar hazırlanır.. Lansmanda kullanılan Türk reklam ve medya teknolojisiyle "100% yerli" uçağımızın halkımıza "pazarlanması" tamamlanır
  • Her olayı siyasete bağladığımız gibi bu olayıda siyasete bağlıyoruz ayrıca bu yapılanlar sonuçta türkiye için ülkemiz için yapılıyor Niye bu kadar karamsar davranıyoruz anlamıyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk zamanında uçak fabrikamız kurulmuş ve avrupadaki ülkelerden sipariş dahi almışız ama yine siyasi olaylardan fabrika kapanmış bunu unutmayalım....
  • Bakın bakalım boeing airbus ne kadarı kendi ülkelerine ait. Adamlar uçağı modelliyor geri kalan parçaları 150 ayrı ülkeden alıyor. Yerli uçak tamamı yerli olması planlanırsa hayalden öteye geçmez. 2. bir hayal kırıklığı yaşanır.
  • Ilk once Lubnan'da rehin tutulan pilotlarimizi bir kurtariverin daha sonra ucak yaparsiniz.
  • İlk önce kaldırım yapmayı öğrensek te sonra araba uçak yapsak...
  • Ben inaniyorum, hemen kayitlar acilir acilmaz ilk yerli ucak siparisi listesine yazilcem. Burda yorum yapanlar ucak siparisi beklerken ilk partiden ucagimi alip ucuvecem ustunuzden.
  • Lafla uçak, araba vs üreten tek ülkeyiz:)) Yakında uzayda ilk istasyonumuzu da kurarız :))
  • önce yerli otomobil uydurmacası şimdide yerli tayyyareee uydurması...2035 falan filan....önce bir araba motoru üret bakalım :))

Sır gibi saklanan yerli uçak tiplerinin ayrıntıları ortaya çıktı. Türkiye, yerli imalat olarak en az 2 tip uluslararası bilinirliği olan tek-çift motor pervaneli ve çift motorlu hafif jet uçağı üretecek. Bir jet veya turboprop bölgesel uçağın tasarım, geliştirme, sertifikasyon ve üretim programı ile 100 bölgesel uçak üretilmesi hedefleniyor.

SERİ ÜRETİME GEÇME

Ulaştırma Bakanlığı, 2023 yılında tamamıyla yerli kuruluşların işbirliği ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Avrupa Havacılık Güvenlik Ajansı (EASA) sertifikalı bir bölgesel uçağın tasarımı ve sertifikalandırmasını tamamlayıp, seri üretime geçmek istiyor. Bölgesel uçak, 90-120 yolcu kapasiteli olacak. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları; Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte proje modeli üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Bu amaçla bir dizi önemli toplantı yapıldı. Bu toplantılarda, yerli uçak üretimiyle ilgili önemli mesafeler de alındı. Görüşmeler ve girişimlerimiz devam ediyor" dedi.

2035 HEDEFİ

Kaynaklar, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanında yerli üretime geçmesinin önemine işaret etti. Bu kapsamda 2023 yılı hedeflerinin yanı sıra 2035 yılı için de bazı hedefler konuldu. Ulaştırma Bakanlığı 2035 yılında ana alt sistemleri (motor ve aviyonik dahil) büyük oranda yerli olmak üzere değişik çapta ve farklı teknolojilere sahip yurt içi özgün tasarımlı uçakları geliştirip, sertifikalı olarak seri üretime geçmeyi amaçlıyor. Kaynaklar, yerli uçak yapımı için teşvik ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının da önemine işaret etti.

(HaberTürk)

İŞTE YERLİ UÇAKLA İLGİLİ TÜM AYRINTILAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Yakışır ~ 9 yıl önce
Embraer ve Bombardier firmalarıyla yapılan görüşmeler biran önce tamamlanır ve "onların" teknolojileriyle tasarlayacakları uçaklar hazırlanır.. Lansmanda kullanılan Türk reklam ve medya teknolojisiyle "100% yerli" uçağımızın halkımıza "pazarlanması" tamamlanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bursa 777 ~ 9 yıl önce
Her olayı siyasete bağladığımız gibi bu olayıda siyasete bağlıyoruz ayrıca bu yapılanlar sonuçta türkiye için ülkemiz için yapılıyor Niye bu kadar karamsar davranıyoruz anlamıyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk zamanında uçak fabrikamız kurulmuş ve avrupadaki ülkelerden sipariş dahi almışız ama yine siyasi olaylardan fabrika kapanmış bunu unutmayalım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahillik ~ 9 yıl önce
Bakın bakalım boeing airbus ne kadarı kendi ülkelerine ait. Adamlar uçağı modelliyor geri kalan parçaları 150 ayrı ülkeden alıyor. Yerli uçak tamamı yerli olması planlanırsa hayalden öteye geçmez. 2. bir hayal kırıklığı yaşanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
selim ~ 9 yıl önce
Ilk once Lubnan'da rehin tutulan pilotlarimizi bir kurtariverin daha sonra ucak yaparsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
İlk önce kaldırım yapmayı öğrensek te sonra araba uçak yapsak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inaniyorum ~ 9 yıl önce
Ben inaniyorum, hemen kayitlar acilir acilmaz ilk yerli ucak siparisi listesine yazilcem. Burda yorum yapanlar ucak siparisi beklerken ilk partiden ucagimi alip ucuvecem ustunuzden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
citi ~ 9 yıl önce
Lafla uçak, araba vs üreten tek ülkeyiz:)) Yakında uzayda ilk istasyonumuzu da kurarız :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vse ~ 9 yıl önce
önce yerli otomobil uydurmacası şimdide yerli tayyyareee uydurması...2035 falan filan....önce bir araba motoru üret bakalım :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000