21 Mart 2023, Salı 11:02:05

Sabiha Gökçen Havalimanı en teknolojik marka seçildi

Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin en teknolojik markalarını ödüllendiren Tech Brands Turkey’de tüketici oylarıyla “Havalimanı’nda En Teknolojik Marka” seçildi.
  • Insanları bile bile isinden eden tazminatini verdirip tekrar ise alip amir yaptiran adamlicik yaparak insanlari sendikaya tesfik eden sozde sirketin cikarini dusunen namaz kilip yalan konusan pbb idarecisi oldugu surece isg zarar gormeye devam edecektir elaman cikaracaksaniz boyle idarecileri cikarin hemde tazminatsiz personel bile sirketin yaninda olur
  • ISG'de çalışanlar işten çıkarılıyor ve işten çıkarmalar devam ediyor.. Siz neyi tartışıyorsunuz? İşletmeler çalışanlar olmasa ne anlam ifade eder?
  • Sabiha Gökçenin zerre alakası yok derken emek veren insanlara nankörlük yapıyorsun. İşte sizin zihniyetiniz bu. Sorsak emekçiden yanasınızdır kesinlikle. Dijital ekranlar, uzaktan köprü bağlantısı, e pasaport, gate ekranlarının güncellenmesi, mobil uygulama.. Bunlara emek veren Sabiha Gökçen çalışanı değil dimi? Aynı masada çalıştığınız insanların emeğine çökmeyin bari.
  • 2023 yılında hala excel üzerinden uçuş bilgi giriliyor ki pegasus bundan aşırı şikayetçi. Çipli kimli kartı okuma, bagaj etiketi ile self check-in olayının havalimanı işletmesi ile zerre alakası yok tamamen havayolu ile alakalı. Yani anlattıkları şeylerin hiçbirini kendileri yapmadı. Havacılık camiasında olan herkes bunu bilir ama bu ödül olaylarının ahbap çavuş ilişkisi ile boş beleş işler olduğunu herkes biliyor. Sabiha gökçende digital olarak yapılan tek şey resimdeki mobbing kraliçesi ismihan’ın personellerinin sosyal medyalarına kadar karışması.

Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin en teknolojik markalarını ödüllendiren Tech Brands Turkey’de tüketici oylarıyla “Havalimanı’nda En Teknolojik Marka” seçildi.

Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen (İSG), Tech Brands Turkey’de “Havalimanı’nda En Teknolojik Marka” ödülüne layık görüldü. Sunduğu hizmet ve teknoloji altyapısını yolcu memnuniyeti için sürekli geliştiren ISG, havalimanı kategorisinde tüketiciler tarafından lider marka seçildi.

NielsenIQ Türkiye ve Pazarlamasyon iş birliği ile gerçekleştirilen ve Türkiye’deki markaların teknoloji alanındaki tüketici marka algısını araştıran ödül programı Tech Brands Turkey, beyaz eşyadan sigortaya, hava yolundan akaryakıta kadar 41 farklı sektörde, açık uçlu sorularla Türkiye genelindeki tüketici kitlesinin vermiş olduğu yanıtlar baz alınarak hazırlanan raporun sonucunda, sıralamaya giren markaları ödüllendiriyor.

Araştırmada yer alan halk jürisi, her kategori için düşündükleri markayı, herhangi bir hatırlatma veya yönlendirme olmadan spontane şekilde cevaplıyor.

Teknolojik çözümlerle maksimum yolcu memnuniyeti

ISG, uçuş takibinden avantajlı kampanyalara kadar, konforlu ve keyifli bir yolculuk için ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri mobil uygulama ile yolcularına sunuyor. Yolcuların biniş kartları olmadan sadece yeni çipli kimlik kartlarıyla uçuşlarına hızlı ve kolayca gitmesine imkân veren sistemi de hayata geçiren Sabiha Gökçen, kimlik kartıyla boarding, bagaj etiketini üretme ve yapıştırıp bagaj sistemine teslim etme fırsatı da sunuyor.

Yapay zekâ destekli görüntü işleme sistemi ile giriş, güvenlik geçiş, pasaport kontrol süreçleri ve yolcuların bekleme süreleri ölçülerek yolcu hareketinin takip edildiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yolcu trafiğini hızlandırıyor.
Türkiye’nin İSG ile tanıştığı bir diğer yenilik olan e-pasaport uygulaması ile 18 yaşını geçmiş Türk vatandaşları çipli pasaportunu e-pasaport bankolarına okutup biyometrik sistem sayesinde parmak izlerini ve yüzlerini taratarak saniyeler içerisinde pasaport işlemlerini tamamlıyor.

İSG’de ayrıca blockchain altyapısı kullanılarak paydaşlara hızlı ve doğru bir şekilde bilgi akışı sağlanıyor.

Berk Albayrak: ‘Üstün hizmet kalitemizin en değerli göstergesi’

Havacılıktaki başarılarını yeni bir ödül ile taçlandırdıklarını ifade eden Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Berk Albayrak, “Gayretlerimizin bizzat yolcular tarafından takdir edilmesi gurur verici. Yolcularımızın memnuniyetini artırmak, eksiksiz ve kesintisiz hizmet sunmak için tüm ekip arkadaşlarımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu memnuniyetin dile getirilmesi, havalimanı alanında lider marka görülmek bizim için en büyük ödül ve üstün hizmet kalitemizin en değerli göstergesi” dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı en teknolojik marka seçildi

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Şummu ~ 11 ay önce
Insanları bile bile isinden eden tazminatini verdirip tekrar ise alip amir yaptiran adamlicik yaparak insanlari sendikaya tesfik eden sozde sirketin cikarini dusunen namaz kilip yalan konusan pbb idarecisi oldugu surece isg zarar gormeye devam edecektir elaman cikaracaksaniz boyle idarecileri cikarin hemde tazminatsiz personel bile sirketin yaninda olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
now big real ~ 11 ay önce
ISG'de çalışanlar işten çıkarılıyor ve işten çıkarmalar devam ediyor.. Siz neyi tartışıyorsunuz? İşletmeler çalışanlar olmasa ne anlam ifade eder?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Real Quen ~ 11 ay önce
Sabiha Gökçenin zerre alakası yok derken emek veren insanlara nankörlük yapıyorsun. İşte sizin zihniyetiniz bu. Sorsak emekçiden yanasınızdır kesinlikle. Dijital ekranlar, uzaktan köprü bağlantısı, e pasaport, gate ekranlarının güncellenmesi, mobil uygulama.. Bunlara emek veren Sabiha Gökçen çalışanı değil dimi? Aynı masada çalıştığınız insanların emeğine çökmeyin bari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim kim ? ~ 11 ay önce
Whatsapp’tan aldığı talimatla gelip ahkam kesmiş buraya :)) O saydıkların sosyal medya showcusu ismihan zamanında değil gürkan altıner zamanında yapıldı. Ayrıca hiçbiri ISG’nin değil hepsi 3 party. Bugün o firmalar ürünlerini çeksin kağıt kalemle operasyon yapar anca ISG çünkü işi bilen adam kalmadı. Sabiha gökçende üretilen tek şey anayasal hak olan sendikaya üye oldu diye adam atmak ile malezyalılar tarafından yapılan mobbing-baskı.
Şimdi gerçekler ~ 11 ay önce
2023 yılında hala excel üzerinden uçuş bilgi giriliyor ki pegasus bundan aşırı şikayetçi. Çipli kimli kartı okuma, bagaj etiketi ile self check-in olayının havalimanı işletmesi ile zerre alakası yok tamamen havayolu ile alakalı. Yani anlattıkları şeylerin hiçbirini kendileri yapmadı. Havacılık camiasında olan herkes bunu bilir ama bu ödül olaylarının ahbap çavuş ilişkisi ile boş beleş işler olduğunu herkes biliyor. Sabiha gökçende digital olarak yapılan tek şey resimdeki mobbing kraliçesi ismihan’ın personellerinin sosyal medyalarına kadar karışması.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000